Προς το περιεχόμενο

περί πτώσεων εξοπλισμού (φακός) και αντιμετώπισης....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι με την D7200 και τον tamron Sp 70-300 di vc προσπαθώντας να πιάσω τους υδρατμούς από ενα φλυτζάνι καφέ (ξέρω είναι απλό αλλά μου έκατσε).

Πλην όμως για πρώτη φορά μου έφυγε από τα χέρια η κάμερα.Της ανέκοψα την πτώση , πάλι όμως ο φακός την έφαγε extended.

H κάμερα δεν φαίνεται να έχει θέμα, δεν έχει χτύπημα, λειτουργεί όπως πρέπει.

Ο φακός αρχικά κολλούσε στο extend, δεν έπαιζε το AF (ενώ άκουγα μοτέρ) και ακόμα και σε MF δεν υπήρχε σωστή εστίαση, δεν υπήρχε κίνηση ούτε στις ενδείξεις που έχει ο φακός σχ. Παράλληλα ακουγόταν κάτι σαν σφύριγμα στο AF όταν ο φακός ήταν στα 300mm .

Τελικά για να μην τα πολυλογώ , σε κάποια φάση δοκίμαζα το MF πιέζοντας ελαφρώς το focus ring προς το σώμα, έστρωσαν όλα.Εντάξει το focus ring σε κάποιες φάσεις έχει κάποια δυσκολία να γύρισει και τις ενδείξεις, είναι σαν να γλυστράει.Κατα τα άλλα σε AF όλα λειτυοργούν όπως πρέπει.

Ο αντιπρόσωπος θέλει 70 ευρώ για έλεγχο. Μου ξεκαθάρισαν πως ότι άλλο προκύψει θα συγχωνευθεί με την εργασία και εφόσον προχωρήσω σε επισκευή δεν θα χρεωθεί έλεγχος.

Αυτό όμως θα γίνει σε φακό που αγοράστηκε από  ebay verified seller  περίπου 235 ευρώ .Ο φακός πωλείται μεταχειρισμένος περίπου στα 200 ευρώ .Παραλληλα με τον παραπάνω μιλάω με τον πωλητή να δω τι μπορεί να κάνει αυτός  και βλέπουμε.

 

Το πρώτο ερώτημα είναι τι κάνω; Το στέλνω για έλεγχο ?

Το δεύτερο ερώτημα -δεδομένο πως αυτή την στιγμή έχει επανέλθει- είναι αν αξίζει.

Γνωρίζουμε τεχνικό σχετικό με Tamron?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grlazy είπε

Είμαι με την D7200 και τον tamron Sp 70-300 di vc προσπαθώντας να πιάσω τους υδρατμούς από ενα φλυτζάνι καφέ (ξέρω είναι απλό αλλά μου έκατσε).

Πλην όμως για πρώτη φορά μου έφυγε από τα χέρια η κάμερα.Της ανέκοψα την πτώση , πάλι όμως ο φακός την έφαγε extended.

H κάμερα δεν φαίνεται να έχει θέμα, δεν έχει χτύπημα, λειτουργεί όπως πρέπει.

Ο φακός αρχικά κολλούσε στο extend, δεν έπαιζε το AF (ενώ άκουγα μοτέρ) και ακόμα και σε MF δεν υπήρχε σωστή εστίαση, δεν υπήρχε κίνηση ούτε στις ενδείξεις που έχει ο φακός σχ. Παράλληλα ακουγόταν κάτι σαν σφύριγμα στο AF όταν ο φακός ήταν στα 300mm .

Τελικά για να μην τα πολυλογώ , σε κάποια φάση δοκίμαζα το MF πιέζοντας ελαφρώς το focus ring προς το σώμα, έστρωσαν όλα.Εντάξει το focus ring σε κάποιες φάσεις έχει κάποια δυσκολία να γύρισει και τις ενδείξεις, είναι σαν να γλυστράει.Κατα τα άλλα σε AF όλα λειτυοργούν όπως πρέπει.

Ο αντιπρόσωπος θέλει 70 ευρώ για έλεγχο. Μου ξεκαθάρισαν πως ότι άλλο προκύψει θα συγχωνευθεί με την εργασία και εφόσον προχωρήσω σε επισκευή δεν θα χρεωθεί έλεγχος.

Αυτό όμως θα γίνει σε φακό που αγοράστηκε από  ebay verified seller  περίπου 235 ευρώ .Ο φακός πωλείται μεταχειρισμένος περίπου στα 200 ευρώ .Παραλληλα με τον παραπάνω μιλάω με τον πωλητή να δω τι μπορεί να κάνει αυτός  και βλέπουμε.

 

Το πρώτο ερώτημα είναι τι κάνω; Το στέλνω για έλεγχο ?

Το δεύτερο ερώτημα -δεδομένο πως αυτή την στιγμή έχει επανέλθει- είναι αν αξίζει.

Γνωρίζουμε τεχνικό σχετικό με Tamron?

    Από προηγούμενη συζήτηση , για παραπλήσιο σχεδόν θέμα με Tamron πάλι με VC , επικοινώνησα με γνωστό μου τεχνικό ο οποίος είπε πως ο φακός πρέπει να φύγει Γερμανία , αφού θα χρειαστεί και κάποιο calibration . Ότι μου είπε , αυτό μετέφερα . Το κόστος μάλλον είναι μεγάλο . Καλή ευκολία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης του eBay τι ακριβως να κανει; Προσωπικα δεν υπηρχε περιπτωση να ασχοληθω με ελεγχο, φωτογραφικος εξοπλισμος ειναι, φτιαγμενος να τρωει διαφορα. Αφου επανηλθε σε κατι το λειτουργικο, θα πορευομουν ετσι για φακο τετοιας χαμηλης αξιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φάση που έισαι, πρέπει να ελέγξεις εάν κάποιο από τα οπτικά στοιχεία έχει μετακινηθεί από την θέση του.
Με ένα απλό search "check how decentered is your lens" μπορείς να δεις εάν έχεις κάποιο πρόβλημα.
Εάν έχεις ή δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα θα σε οδηγήσει στη λύση του προβλήματος σου.
Η τιμή πάντως του φακού όπως προανέφεραν και παραπάνω μάλλον θα σε οδηγήσει στο να τον αφήσεις έτσι ή να πας σε αγορά νέου/μεταχειρισμένου.

Συνήθως τα βήματα που ακολουθούμε μετά από πτώση φακού είναι τα εξής:
Έλεγχος για εξωτερικά σημάδια, γρατζουνιές, σπάσιμο στα κρύσταλλα, το σπείρωμα για τα φίλτρα κλπ.
Δεν κουνάμε το φακό παραπάνω αλλά με απαλές κινήσεις τον γυρίζουμε για να ακούσουμε εάν υπάρχει κάποιος θόρυβος μέσα από το φακό π.χ κάποια βίδα να έχει σπάσει και να κουνιέται.
Πολύ προσεκτικά και με χωρίς να βάλουμε πολύ δύναμη γυρίζουμε το δαχτυλίδι εστίασης και το δαχτυλίδι zoom από άκρη σε άκρη για να δούμε εάν κολλάει κάπου.
Μετά σε πολύ ήσυχο περιβάλλον δοκιμάζουμε το autofocus για να ακούσουμε εάν υπάρχει κάποιος περίεργος ήχος στο μοτέρ.
Βγάζουμε φωτογραφίες για έλεγχο καλής λειτουργίας.

Τα 70€ για έλεγχο μου φαίνονται υπερβολικά, έχω ρίξει τον Pentax DA* 16-50 και έσπασε μία βάση στο μοτέρ εστίασης (άλλαξε και το μοτέρ τελικά) καθώς και μετακίνηση των μπροστινών οπτικών.
Ο έλεγχος κόστισε 30€ και για την επιδιόρθωση επιπλέον 250€ (μπορεί να είχα δώσει και 220€ δεν θυμάμαι καλά). Είχα πάει στον  Μπορμπουδάκη έχει service για sony, panasonic & pentax.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μετά απο ελέγχους και με το pattern αλλά και με το ιδιο απομακρυσμένο θέμα στις 4 γωνίες , νομίζω πως την εχω γλυτώσει.

Προς γνωση και προσοχή την επόμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε πέσει κι εμένα ο ίδιος φακός αλλά για Sony Alpha mount.Πήγα και τον έφτιαξα,αλλά μετά ναι μεν εστίαζε ναι μεν δούλευε το μοτέρ του σωστά,οι φωτογραφίες ήταν πιο soft από ποτέ.Έστειλα τον εξοπλισμό για πώληση στο MPB και αρνήθηκαν να πάρουν το φακό επειδή είχε λένε μύκητες....Τελικά πούλησα μόνο το σώμα και κάτι άλλα που δεν είχαν τίποτα και αυτόν τον έχω για "αναμνηστικό".Θα σου πρότεινα να πάρεις καινούριο αν μπορείς ή καλό μεταχειρισμένο αλλά μην το φτιάξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...