Προς το περιεχόμενο

νεος στο web development


panatha1369

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταια χρονια ασχολουμαι με system/network administrator..εχω ασχοληθει με ansible και τωρα τελευταια με kubernetes..Σκεφτομαι να ασχοληθω και με web development..Σκεφτομουν να ξεκινησω με wordpress..καμια γνωμη για καποιον νεο στο χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Όταν λες Web Development  υπάρχουν σαν επιλογές το Back End , Front End, Full Stack.

Αν θες να ασχοληθείς με το Back End πρέπει να μάθεις κάποια βασικά και από το Front End αλλά περισσότερο. Επιλέγεις μια γλώσσα και ξεκινάς να την μαθαίνεις. PHP, Python, .Net Core, Javascript. Βλέπεις ποια σου αρέσει περισσότερο  και ξεκινάς με αυτήν.

Αν θες να ασχοληθείς με το Front End πάλι κάποια βασικά πράγματα και από Back End πρέπει να ξέρεις. Εδώ λοιπόν ξεκινάς HTML, CSS, Javasciprt, JQuery, Design Principles και φτιάχνεις UI μόνος σου.

Αν θες Full Stack τότε και τα 2 παραπάνω μαζί πρέπει να μάθεις.

Μόλις μάθεις τα βασικά, τις γλώσσες κ.τ.λ. μετά πρέπει να αρχίσεις να μαθαίνεις desing patterns κ.τ.λ. ανάλογα την γλώσσα. Στη συνέχεια frameworks κ.τ.λ.

Αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με τον προγραμματισμό

Τελευταία... Συνεχώς διαβάζεις....

Καλή αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panatha1369 είπε

Εχω ασχοληθει λιγο με bash και python για automation..

Περισσότερο για Back End σε κόβω. Αν σου άρεσε η python τότε κάνε μια επανάληψη τα βασικά της και στη συνέχεια μάθε django.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια στροφαρα στην καριέρα μου και να ασχοληθώ με το Web development(αυτή την στιγμή είμαι παντελώς άσχετος με το επάγγελμα). Πιστεύετε είναι εφικτό να μάθω με μαθήματα και αν ναι σε πόσο καιρό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, User46644 είπε

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια στροφαρα στην καριέρα μου και να ασχοληθώ με το Web development(αυτή την στιγμή είμαι παντελώς άσχετος με το επάγγελμα). Πιστεύετε είναι εφικτό να μάθω με μαθήματα και αν ναι σε πόσο καιρό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σε ένα εξάμηνο μπορείς άνετα να έχεις μάθει τα βασικά και να είσαι σε θέση να στήνεις ένα τυπικό site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 12:47 ΜΜ, User46644 είπε

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια στροφαρα στην καριέρα μου και να ασχοληθώ με το Web development(αυτή την στιγμή είμαι παντελώς άσχετος με το επάγγελμα). Πιστεύετε είναι εφικτό να μάθω με μαθήματα και αν ναι σε πόσο καιρό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όλα εξαρτώνται από σένα. Το τι χρόνο έχεις, τι διάθεση έχεις, πόσο γρήγορα θα μάθεις, από ποιο δρόμο θα πας όλα είναι στο δικό σου χέρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...