Προς το περιεχόμενο

Μετά τη Samsung και η Google συνεργάζεται με την iFixit για ένα πρόγραμμα self-repair των κινητών Pixel


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Schoumi είπε

Η διαφορά όμως είναι ότι έχεις την επιλογή να πας το αυτοκίνητο 1νος-10ετιας κτλ σε ενα συνεργείο και να κάνεις τη δουλεία σου. Εάν η δουλεία είναι καλή, θα δουλέψει.

Σε αντίθεση, δεν έχεις την επιλογή να πας το iPhone στον οποιοδήποτε και να κάνεις την επιδιόρθωση που θες. Εκεί βρίσκεται το πρόβλημα για τα κάθε iPhone-Galaxy-etc.

+ ανταλλακτικά σε λογικές τιμές όπως είπε ο από πάνω, και όχι τιμή αλλαγής μπαταρίας 50% της αξίας της συσκευής.

Δεν βλέπω να κάνει κάτι διαφορετικό η Apple και η κάθε Apple δηλαδή… 

12 λεπτά πριν, kinitos είπε

δηλαδη αν εχω εγγυηση αγοραζω κατι και δεν ειναι δικο μου?

το αμαξι μου δεν μου ανηκει ?

κινητο το ιδιο?

κατι δεν λες σωστα?

Κάτι δεν θέλεις να καταλάβεις μου φαίνεται…

12 λεπτά πριν, yonah είπε

Δεν μιλάμε για ορους και προϋποθέσεις, αυτοί υπήρχαν ανέκαθεν και πρέπει να υπάρχουν, διότι ετσι εξασφαλίζεις μια σωστή υποστήριξη.

Ύστερα για τις διαφορετικές ηλεκτρονικές συσκευές, υπάρχουν και αντίστοιχα διαφορετικά εργαλεία για την επισκευή αυτών. Όπως και να χει, την δυσκολία επισκευής μια συσκευής δεν την αύξησαν οι πολυπύρηνοι επεξεργαστές, τα μεγαλύτερα ολοκληρωμένα μνήμης ή οι μεγαλύτερες οθόνες OLED/LCD, αλλα ο σχεδιασμός των συστημάτων με γνώμονα την μη επισκευή τους.

Δεν διαφωνώ σε κάτι, διαφωνώ στο γιατί τα ίδια πράγματα δεν σας ενοχλούν σε άλλες μάρκες ή σε άλλες κατηγορίες προϊόντων αλλά σας ενοχλούν στην Apple…

6 λεπτά πριν, Eloy είπε

Μιλάμε για το διάστημα εντός εγγύησης.

Και στα αυτοκίνητα τα πράγματα ήταν παλιότερα πιο περιοριστικά. Για να ισχύει η εγγύηση έπρεπε να κάνεις υποχρεωτικά service (εντός 1 έτους ή υποχρεωτικών χιλιομέτρων) σε εξουσιοδοτημένο και με επίσημα ανταλλακτικά. Τώρα πλέον κάνεις στον Μπάμπη της γειτονιάς και η εγγύηση ισχύει - αρκεί τα ανταλλακτικά να είναι πάλι επίσημα.

Και φυσικά στα κινητά θέλοντας και μη τα ανταλλακτικά μόνο επίσημα μπορούν να είναι... Θα έχεις Samsung ;h iphone και θα βάλεις κινεζιά ανταλλακτικό απο Shenzen ?

Αν θες μπορείς να το φτιάξεις σε οποιοδήποτε μη εξουσιοδοτημένο service αλλά με επίσημα ανταλλακτικά… δεν είδα πουθενά να το απαγορεύει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, kinitos είπε

Ισως. Μπορείς να με βοηθήσεις;

Ποτέ και για καμία συσκευή δεν είχες την πλήρη ιδιοκτησία, όπως την θεωρείτε ορισμένοι, όσο ήταν σε εγγύηση, απλά αυτό…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν διαφωνώ σε κάτι, διαφωνώ στο γιατί τα ίδια πράγματα δεν σας ενοχλούν σε άλλες μάρκες ή σε άλλες κατηγορίες προϊόντων αλλά σας ενοχλούν στην Apple…

 

Εγω προσωπικά δεν μιλησα για καμια Apple και δεν ειδα να μιλησει και κανείς, σταματήστε να βλέπετε μονίμως δράκους εκει που δεν υπάρχουν. Η διαφωνία μας υπάρχει στην φράση σου για μη σύνδεση εγγύησης και κτίσης 100% ενός προϊόντος, το οποίο ειναι, το λίγοτερο, αφελές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ποτέ και για καμία συσκευή δεν είχες την πλήρη ιδιοκτησία, όπως την θεωρείτε ορισμένοι, όσο ήταν σε εγγύηση, απλά αυτό…

Φίλε μου μήπως μπερδεύεις την ελευθερία,η αν θες ασυδοσία χρήσης,με την πλήρη ιδιοκτησία;

Ένα προϊόν από την στιγμή που αγοράζεται νομίμως αυτομάτως είναι προσωπική μου περιουσία,το γεγονός ότι προσέχω στη χρήση του για όσο διαρκεί η εγγύηση δεν με κάνει συνιδιοκτήτη με την εταιρία που παράγει το προϊόν.

Επεξ/σία από Saggitaro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μην ξεχνάμε πως το right to repair δεν σημαίνει να μπορεί να βάλει χέρι η θεία μου, αλλά να μπορείς να πας σε έναν τεχνικό και να μπορεί ο άνθρωπος να αγοράζει ανταλλακτικά.

Κατά τ αλλά το πρόγραμμα της Samsung είναι τρύπιο λέει ο Rossman. Οι μπαταρίες εξαιρούνται και είναι το πιο βασικό σέρβις σε ένα κινητό. Ίσως να ναι απλά η αρχή δεν ξέρω.

Προσωπικα μου μυρίζει απάτη και ότι η όλη φάση είναι μούφα για να ρίξουν στάχτη στα μάτια των νομοθετικών αρχών ώστε να γλυτώσουν πρόστιμα και νέους αυστηρούς νόμους μιας και………ήδη έχουν “active και open repair programs”….

Επεξ/σία από soconium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yonah είπε

Εγω προσωπικά δεν μιλησα για καμια Apple και δεν ειδα να μιλησει και κανείς, σταματήστε να βλέπετε μονίμως δράκους εκει που δεν υπάρχουν. Η διαφωνία μας υπάρχει στην φράση σου για μη σύνδεση εγγύησης και κτίσης 100% ενός προϊόντος, το οποίο ειναι, το λίγοτερο, αφελές.

Με δουλεύεις τώρα? το λογύδριο του ChimaeraX που έκανες και like σε ποιον αναφερόταν… βρες μου πως αυτά που αναφέρει μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα με την εγγύηση και μετά έλα να μου πεις περί αφέλειας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Με δουλεύεις τώρα? το λογύδριο του ChimaeraX που έκανες και like σε ποιον αναφερόταν… βρες μου πως αυτά που αναφέρει μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα με την εγγύηση και μετά έλα να μου πεις περί αφέλειας…

Φίλος, μήπως παραγνωριστήκαμε ολίγον; Άραξε και μην επιτίθεσαι οπου να 'ναι. Ποιος εκανε like και πού, get your facts straight, μην τυφλώνεσαι απο το δήθεν αδικο σε μια εταιρία που δεν ειναι δική σου και μην θολώνεις γράφοντας αερολογίες.

Αυτά που λέει στέκουν, το οτι δεν θα τον καλύψει η εγγύηση δεν σημαίνει οτι δεν εχει το δικαίωμα να το κάνει αμα θέλει, στην συσκευή που αγόρασε με τα δικά του λεφτά. Άμα γουσταρει το παίρνει και το καίει αμα λάχει ναουμ' (επι πασοκ). Δεν μπορεί όμως η apple και η κάθε apple, να του στερεί το δικαίωμα να επισκευάσει το τηλέφωνο του σε εναν ανεξάρτητο τεχνικό, απλά δεν θα τον καλύπτει η εγγύηση ύστερα.

 

Επεξ/σία από yonah
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yonah είπε

Φίλος, μήπως παραγνωριστήκαμε ολίγον; Άραξε και μην επιτίθεσαι οπου να 'ναι. Ποιος εκανε like και πού, get your facts straight, μην τυφλώνεσαι απο το δήθεν αδικο σε μια εταιρία που δεν ειναι δική σου και μην θολώνεις γράφοντας αερολογίες.

Αυτά που λέει στέκουν, το οτι δεν θα τον καλύψει η εγγύηση δεν σημαίνει οτι δεν εχει το δικαίωμα να το κάνει αμα θέλει, στην συσκευή που αγόρασε με τα δικά του λεφτά. Άμα γουσταρει το παίρνει και το καίει αμα λάχει ναουμ' (επι πασοκ). Δεν μπορεί όμως η apple και η κάθε apple, να του στερεί το δικαίωμα να επισκευάσει το τηλέφωνο του σε εναν ανεξάρτητο τεχνικό, απλά δεν θα τον καλύπτει η εγγύηση ύστερα.

 

Επιθετικές πρώτος!!! δεν σε είπα αφελή  ούτε τίποτα προσωπικό…

άντε τώρα, το μάθαμε, δεν βρίσκουμε επιχειρήματα και κατηγορούμε τους άλλους…

εν το μεταξύ μόνος σου αναιρείς αυτό που υποστηρίζεις με την φράση περί μη εγγύηση στο τέλος…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Επιθετικές πρώτος!!! δεν σε είπα αφελή  ούτε τίποτα προσωπικό…

άντε τώρα, το μάθαμε, δεν βρίσκουμε επιχειρήματα και κατηγορούμε τους άλλους…

εν το μεταξύ μόνος σου αναιρείς αυτό που υποστηρίζεις με την φράση περί μη εγγύηση στο τέλος…

Μάλλον υπάρχει θέμα αντίληψης, κρίμα γιατι ήσουν απο τα μέλη που μου είναι συμπαθή. Δεν το συνεχιζω άλλο γιατι δεν εχει νόημα και δεν θες να καταλάβεις. For the record ομως, η εγγύηση καλής λειτουργίας δεν συνεπάγεται και συνιδιοκτησία της συσκευής, μπορείς να εχεις το 100% της συσκευής και να απολαμβάνεις την εγγύηση καλής λειτουργίας.

Over and out.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Ποτέ και για καμία συσκευή δεν είχες την πλήρη ιδιοκτησία, όπως την θεωρείτε ορισμένοι, όσο ήταν σε εγγύηση, απλά αυτό…

τελικα εσυ δεν εχεις καταλαβει η εισαι εχεις εταιρεια που θες να βλεπεις λαθος τα λογικα

οταν αγοραζεις ειναι δικο σου δεν ειπα να το σπασω και να ζητησω τα ρεστα διαβασε τι ειπα και πες που  ειπα κατι τετοιο και ποιος νομιζει οτι αγοραζει κατι και νομιζει οτι θα το κανει οτι θελει και θα ζητησει τα ρεστα.

το αντιθετο λεμε ολοι οτι πρεπει να αγοραζεις κατι και να εχεις εγγυηση αλλα και αυτο πλεον με τοσες εξαιρεσεις ειναι ενα θεμα αν σε καλυψει .

πλεον σεδον ολα εξαιρουνται

 

ασε που πλεον κανουμε τι ζωη δυσκολη και καλα για το καλο μας και μετα λεμε τα αυτονοητα οτι για να αλλαξεις μπαταρια να εχεις και ειδικο χαρτι ηλεκτρονικου ενω 50 χρονια το εκανες μονος σου.

τωρα πας υποχρεωτικα καπου ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kinitos είπε

τελικα εσυ δεν εχεις καταλαβει η εισαι εχεις εταιρεια που θες να βλεπεις λαθος τα λογικα

οταν αγοραζεις ειναι δικο σου δεν ειπα να το σπασω και να ζητησω τα ρεστα διαβασε τι ειπα και πες που  ειπα κατι τετοιο και ποιος νομιζει οτι αγοραζει κατι και νομιζει οτι θα το κανει οτι θελει και θα ζητησει τα ρεστα.

το αντιθετο λεμε ολοι οτι πρεπει να αγοραζεις κατι και να εχεις εγγυηση αλλα και αυτο πλεον με τοσες εξαιρεσεις ειναι ενα θεμα αν σε καλυψει .

πλεον σεδον ολα εξαιρουνται

 

ασε που πλεον κανουμε τι ζωη δυσκολη και καλα για το καλο μας και μετα λεμε τα αυτονοητα οτι για να αλλαξεις μπαταρια να εχεις και ειδικο χαρτι ηλεκτρονικου ενω 50 χρονια το εκανες μονος σου.

τωρα πας υποχρεωτικα καπου ....

Μπορείς να μου εξηγήσεις κάτι απλό? Από την στιγμή που αγοράζεις κάτι και είναι σε εγγύηση που είναι το πρόβλημα και γιατί θες να το πας σε ανεξάρτητο service… Ούτε θα πληρώσεις κάτι έξτρα ούτε τίποτα…

Αν απαντήσεις σε αυτή την απλή ερώτηση θα καταλάβεις γιατί το επιχείρημα περί ιδιοκτησίας πάει περίπατο…

@yonahδες την απάντηση από πάνω… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fylatos είπε

Μπορείτε όλοι να ευχαριστήσετε τον Luis Rossmann για αυτό. 

ΚΑΙ τον Luis Rossman, αν και φοβάμαι ότι θα βρουν άλλα κόλπα να βγάλουν τα σπασμένα, όπως να τα ενσωματώσουν στην τιμή των επόμενων μοντέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις κάτι απλό? Από την στιγμή που αγοράζεις κάτι και είναι σε εγγύηση που είναι το πρόβλημα και γιατί θες να το πας σε ανεξάρτητο service… Ούτε θα πληρώσεις κάτι έξτρα ούτε τίποτα…

Αν απαντήσεις σε αυτή την απλή ερώτηση θα καταλάβεις γιατί το επιχείρημα περί ιδιοκτησίας πάει περίπατο…

@yonahδες την απάντηση από πάνω… 

ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι το λες σε εμενα ενω δεν ειπα τιποτα για μεσα η εξω απο την εγγυηση

εγω ειπα καθαρα και μονο οτι αγοραζεις ειναι δικο σου .

η εγγυηση ειναι αλλο κοματι και δεν το συζητησα.

αν πας εκτος και την χασεις δεν το συζηταω δεν με ενδιαφερει αλλα ας πουμε τα απλα θελω νεα μπαταρια γιατι να παω στην  samsung apple κτλ και να μην το κανω μονος μου

δεν λεω να αλλαξω κεραιες μνημες πλακετες αλλα τα βασικα.

περαν αυτου η συσκευη που αγοραζω μου ανηκει και ολα τα αλλα ειναι ασχετα με το αν με καλυψει η οχι η εταιρεια σε εγγυηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kinitos είπε

ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι το λες σε εμενα ενω δεν ειπα τιποτα για μεσα η εξω απο την εγγυηση

εγω ειπα καθαρα και μονο οτι αγοραζεις ειναι δικο σου .

η εγγυηση ειναι αλλο κοματι και δεν το συζητησα.

αν πας εκτος και την χασεις δεν το συζηταω δεν με ενδιαφερει αλλα ας πουμε τα απλα θελω νεα μπαταρια γιατι να παω στην  samsung apple κτλ και να μην το κανω μονος μου

δεν λεω να αλλαξω κεραιες μνημες πλακετες αλλα τα βασικα.

περαν αυτου η συσκευη που αγοραζω μου ανηκει και ολα τα αλλα ειναι ασχετα με το αν με καλυψει η οχι η εταιρεια σε εγγυηση

 

Όχι φίλε μου έχεις άδικο… γιατί την μπαταρία και μόνο αυτή? Και τις κεραίες, και την οθόνη, και τον επεξεργαστή, και την κάμερα, και τα ηχεία, και να βάζεις ότι θέλεις μέσα, και να βγάζεις ότι δεν σου χρειάζεται, και να πηγαίνεις στον οποιοδήποτε Λάμπη που πιάνουν τα χέρια του… δικά σου είναι τα λεφτά, δικό σου και αυτό που αγόρασες και αν δεν πετύχει έχεις και την εγγύηση για το περάσεις τσάμπα… τι κορόιδα είμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...