Προς το περιεχόμενο

DSL-AC68VG vs DSL-N17U


dbconan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα.

Σε απλη γραμη ειχα με θεματα ειχα το DSL-N17U οπου σκαλιζα λιγο το snr και εφτιαχνα τα θεματα που ειχα.Την κανω vdsl και παλι σκαλίζα και ολα καλα.Απο βλακεια κανω το λαθος και μπαινω σε voip οπου και πλεον ηταν αχρηστο για δεν ειχε voip kai to afhsa snr και το αφησα στην ακρη.Αλλα τονιζω οτι και σε voip το παλιο N17U παλι δεχοταν το snr ΣΚΑΛΙΣΜΑ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ για να δω τι ταχυτητες μπορω να παιξω.

Αγοραζω το DSL-AC68VG σαν λατρης των asus KAI βλεπω οτι δεν δεχετε το snr σκαλισμα και ξενερωνω αφανταστα Aυτη ειναι συνδεση σε 100αρα vodafon. Kλαμα.

 

.Ερωτησεις.

Ξεκινα πχ και κλειδωνει στα 40.000 και μετα απο λιγο ανεβενει απο μονο του χωρις να χανω το ιντερνετ ,τι γινετε μονο του ανεβαζει??

Κανω κατι λαθος?αφου το παλιο το πειραζα και σε απλη γραμμη και σε voip την τωρινη.Το DSL-AC68VG  γιατι εχει αρνηση.? Υπαρχη καποια ρυθμιση οπου δεν γνωριζω και δεν με αφηνειθ να πειραξω το snr?

Υπαρχει καποιο προγραμα μεσω telnet οπου μπορω να το φτιαξω.??

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

 

download.png

Επεξ/σία από dbconan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρά σκαμπανεβάσματα οφείλονται στο SRA (Seamless Rate Adaptation) όπου ανάλογα την κατάσταση της γραμμής την προσαρμόζει ανάλογα. 

Όσο αφορά το SNR, δεν υποστηρίζουν όλα τα modem/router την παραμετροποίηση του ή ακόμα και αν την υποστηρίζουν εξαρτάται και από το dslam σου αν είναι ξεκλείδωτο και αν θα δεχθεί την αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ulb είπε

Τα μικρά σκαμπανεβάσματα οφείλονται στο SRA (Seamless Rate Adaptation) όπου ανάλογα την κατάσταση της γραμμής την προσαρμόζει ανάλογα. 

Όσο αφορά το SNR, δεν υποστηρίζουν όλα τα modem/router την παραμετροποίηση του ή ακόμα και αν την υποστηρίζουν εξαρτάται και από το dslam σου αν είναι ξεκλείδωτο και αν θα δεχθεί την αλλαγή.

Σε ευχαριστω πολυ.Να σε ρωτησω,με Line Attenuation 23.4 δεν θα επρεπε να κλειδωνω παραπανω?? πριν ενα χρονο και κλειδωνα ευκολα 50.000,τωρα με το ζορι να παει 41.000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά αυξημένος ο θόρυβος και μικρό το περιθώριο το SNR να πέσει παρακάτω οπότε αιτιολογείτε.

Ένα τηλέφωνο στον πάροχο θα βοηθούσε. Αν έρθουν έστω να μετρήσουν την ταχύτητα στο boxακι του ΟΤΕ και στον κατανεμητή μπορεί να βρεθεί αρκετά πιο εύκολα αν υπάρχει ενδεχόμενο πρόβλημα, που υπάρχει και τα συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dbconan είπε

Καλησπερα στην ομαδα.

Σε απλη γραμη ειχα με θεματα ειχα το DSL-N17U οπου σκαλιζα λιγο το snr και εφτιαχνα τα θεματα που ειχα.Την κανω vdsl και παλι σκαλίζα και ολα καλα.Απο βλακεια κανω το λαθος και μπαινω σε voip οπου και πλεον ηταν αχρηστο για δεν ειχε voip kai to afhsa snr και το αφησα στην ακρη.Αλλα τονιζω οτι και σε voip το παλιο N17U παλι δεχοταν το snr ΣΚΑΛΙΣΜΑ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ για να δω τι ταχυτητες μπορω να παιξω.

Αγοραζω το DSL-AC68VG σαν λατρης των asus KAI βλεπω οτι δεν δεχετε το snr σκαλισμα και ξενερωνω αφανταστα Aυτη ειναι συνδεση σε 100αρα vodafon. Kλαμα.

 

.Ερωτησεις.

Ξεκινα πχ και κλειδωνει στα 40.000 και μετα απο λιγο ανεβενει απο μονο του χωρις να χανω το ιντερνετ ,τι γινετε μονο του ανεβαζει??

Κανω κατι λαθος?αφου το παλιο το πειραζα και σε απλη γραμμη και σε voip την τωρινη.Το DSL-AC68VG  γιατι εχει αρνηση.? Υπαρχη καποια ρυθμιση οπου δεν γνωριζω και δεν με αφηνειθ να πειραξω το snr?

Υπαρχει καποιο προγραμα μεσω telnet οπου μπορω να το φτιαξω.??

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

 

download.png

φιλε μου μπες στο Administration - DSL Setting και κανε disable dla και θα μπορεις μετα να παιξεις με το snr στο stability adjustment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panatha1369 είπε

φιλε μου μπες στο Administration - DSL Setting και κανε disable dla και θα μπορεις μετα να παιξεις με το snr στο stability adjustment

Φίλε μου θα το δοκιμάσω, λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ειτε το βαζω θετικο ειτε προς τα πανω,τιποτα αυτο σταθερα στο 9...κολλημενο.

το dla τι κλειστο.?? εχει το αυτοματο και μετα τα διαφορα.κλειστο δεν εχει.

download (1).png

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από dbconan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις  μιλησα με τον  Παροχο ,ο πρωτος υπαλληλος ηταν ευγενικος και μου ειπε οτι γινετε,ξεκινησε το εκανε και μου ειπε να κανω rebbot και ετσι εγινε.καμια αλλαγη.παλι στο 9,4.

Ξανα περνω τηλ και πεφτω στον βλακα ,τον κλασικο,ενμαν αλλον οπως παντα οπου μου εριξε πορτα λεγοντας οτι η τεχνολογια της συνδεσης μου δεν επιτρεπει αλλαγες και μου το εκλεισε....

Αυτα,αντε βγαλε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

voip σε vodafone παιζει μονο με το ρουτερ του παροχου..δεν δινει κωδικους τηλεφωνιας η vodafone..οσο για το reboot αυτο γινεται αυτοματα οταν δε βγαζουν απο κλειδωμενο προφιλ..βαλε λιγο το παλιο asus να δουμε πως κλειδωνει..και τη καρτελα dsl-setting απο το παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

αν μενει σταθερο το snr μηπως σε εχουν σε κλειδωμενο προφιλ απο το παροχο??

το annex mode βαλτο σε  annex a και το vdsl profile βαλτο η auto η 35b

Αnnex a δεν υπαρχει σαν επιλογη,το γυρισα σε αυτοματα και σε 35b και δενβ κλειδωνει με τιποτα,δυστηχως με βλεπω στο 9 για παντα.

5 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

voip σε vodafone παιζει μονο με το ρουτερ του παροχου..δεν δινει κωδικους τηλεφωνιας η vodafone..οσο για το reboot αυτο γινεται αυτοματα οταν δε βγαζουν απο κλειδωμενο προφιλ..βαλε λιγο το παλιο asus να δουμε πως κλειδωνει..και τη καρτελα dsl-setting απο το παλιο.

Mην περνεις ορκο για asus και κωδικους,πιστεψε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...