Προς το περιεχόμενο

MSI B450M PRO-VDH PLUS bios update για νέους ryzen (5600,5700x)


oraiustepe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Γνωρίζει κανείς γιατί η msi δεν έχει βγάλει update για την παραπάνω μητρική για να πάρει τους ryzen 5600, 5700x δηλαδή τους καινούργιους που βγήκαν μόλις; Μπήκα στην gigabyte και έχει update ακόμα και για τα σαπάκια τις μητρικές της. Να τονίσω πως ούτε η tomahawk έχει update. Έχουν βγάλει όλα τα updates για τις max εκδόσεις. Θα έρθει το update άραγε ή θα αποδειχτεί τόσο μικρή εταιρεία η msi; κάποιος που να γνωρίζει κάτι; ευχαριστώ το λινκ της κάρτας είναι αυτό https://www.msi.com/Motherboard/B450M-PRO-VDH-PLUS/support#bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω τωρα οτι το amd agesa 1.2.0.5 υποστηριζει τους νεους επεξεργαστές άρα και η μητρική μου που έχει κανει ενημέρωση σε αυτό. Απλά δεν το γράφουν στο cpu compatibility list γιατί είναι ότι ναναι. Κάποιος που μπορεί απο προσωπική εμπειρία να το σιγουρεψει;   Επίσης μπήκα στο site της gigabyte και οι μητρικές τους υποστηρίζουν τους ryzen 5000 από το agesa 1.0.8.0. Δείτε και την εικόνα αναφορικά για αυτό που λέω για τις msi μητρικές που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

image.png.7d1327fa21bc99eb1b1ec1d9136f2a35.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος ανησυχίας για το πότε θα βγάλει η MSI το BIOS για την υποστήριξη των νέων επεξεργαστών; Αν καθυστερήσει και κάποιο διάστημα για να βγει κανονικό BIOS (= όχι beta) δεν είναι τόσο κακό (ίσως τον Μάϊο με το AGESA 1.2.0.7). Πάντως τώρα αναφέρει ότι τους υποστηρίζει με το τελευταίο beta (με το AGESA 1.2.0.6c).

                 

 

 

RYZEN 5   Vermeer   5600  100    3.5GHz  3MB   32MB  B0   65   Latest Beta BIOS

RYZEN 7   Vermeer   5700X  100   3.4GHz   4MB   32MB  B2   65   N/A   Latest Beta BIOS

RYZEN 7   Vermeer   5800X3D  100   3.4GHz   4MB   96MB  B2   105   N/A  Latest Beta BIOS

RYZEN 5   Cezanne   5500  100   3.6GHz   3MB   16MB  A0   65   N/A    Latest Beta BIOS

RYZEN 3   Renoir   4100  100   3.8GHz   2MB   4MB  A1   65   N/A   Latest Beta BIOS

RYZEN 5   Renoir   4500  100   3.6GHz   3MB   8MB   A1   65   N/A   Latest Beta BIOS

             
                     
                     
                     
                     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TopCLR είπε

Υπάρχει λόγος ανησυχίας για το πότε θα βγάλει η MSI το BIOS για την υποστήριξη των νέων επεξεργαστών; Αν καθυστερήσει και κάποιο διάστημα για να βγει κανονικό BIOS (= όχι beta) δεν είναι τόσο κακό (ίσως τον Μάϊο με το AGESA 1.2.0.7). Πάντως τώρα αναφέρει ότι τους υποστηρίζει με το τελευταίο beta (με το AGESA 1.2.0.6c).

                 

 

 

RYZEN 5   Vermeer   5600  100    3.5GHz  3MB   32MB  B0   65   Latest Beta BIOS

RYZEN 7   Vermeer   5700X  100   3.4GHz   4MB   32MB  B2   65   N/A   Latest Beta BIOS

RYZEN 7   Vermeer   5800X3D  100   3.4GHz   4MB   96MB  B2   105   N/A  Latest Beta BIOS

RYZEN 5   Cezanne   5500  100   3.6GHz   3MB   16MB  A0   65   N/A    Latest Beta BIOS

RYZEN 3   Renoir   4100  100   3.8GHz   2MB   4MB  A1   65   N/A   Latest Beta BIOS

RYZEN 5   Renoir   4500  100   3.6GHz   3MB   8MB   A1   65   N/A   Latest Beta BIOS

             
                     
                     
                     
                     

Καλησπέρα φίλε δεν έχω την μητρική που μου έστειλες. Έχω δώσει λινκ για την μητρική που έχω και εγώ έχω το agesa code 1.2.0.5, που όπως βλέπεις και από ανεπίσημη εικόνα πιο πάνω λέει πως υποστηρίζει τους νέους ryzen, αλλά στην msi δεν υπάρχουν στο compatibility list της μητρικής μου..Ή πρόκειται για κάποιο λάθος της msi ή της ιστοσελίδας που βρήκα. Ωστόσο τείνω προς το πρώτο γιατί και η gigabyte από το 1.2.0.5 τους υποστηρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, μου ξέφυγε το "PLUS".

Και να μην τους υποστηρίζει με το τωρινό beta BIOS, θα βγει νέο που θα τους υποστηρίξει. Εφόσον δόθηκε η γραμμή από AMD για υποστήριξη σε όλα τα chipset, οι κατασκευαστές θα ακολουθήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το λεω αν ειναι να παρω τωρα τον επεξεργαστή ή να περιμένω και πόσο να περιμένω. Απαράδεκτη η msi. Η gigabyte ήδη τους υποστήριξε, όπως και η asus. Απαράδεκτο support για τόσο μεγάλη εταιρεία. Δεν θα την ξανα προτιμήσω στο μέλλον και ας έχει καλύτερα vrms από τις άλλες εταιρείες που ήταν και ο λόγος που την επέλεξα έναντι μιας ανάλογης gigabyte.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 15/04/2022 at 17:52, TopCLR said:

Κι όμως, η αναμονή για νέο BIOS θα βοηθήσει να βρεις και πιο "στρωμένες" τιμές στους νεοεμφανιζόμενους Ryzen (5600, 5700Χ κλπ.).

και γιατι δεν στελνεις μυνημα στο support της msi? εγω ειχα στειλει για να μου πουν για καποιες μνημες επειδη δεν τις ειχα βρει μεσα στο compatibility και μ χαν απαντησει μεσα σε 2-3 μερες οτι οι μνημες που λεω να αγορασω ηταν συμβατες απλα η ιδια η msi δεν τις ειχε τεσταρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα υποστηριζει με το Update to AMD ComboAm4v2PI 1.2.0.5 , απλα ειναι beta , τωρα απο κει και περα αν πηρες b450 μητρικη ή στην προτειναν καποιοι απο δω μεσα για να βαλεις cpu σειρας 5000 δεν φταιμε γι αυτο ολοι αλλοι , φωναζουμε καποιοι και λεμε παρτε 550 μητρικη αλλα κοιτατε να κοψετε κανα 10ρικο μπας και σωθειτε , αλλου κι αλλου ξερετε να δινετε ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μια χαρα υποστηριζει με το Update to AMD ComboAm4v2PI 1.2.0.5 , απλα ειναι beta , τωρα απο κει και περα αν πηρες b450 μητρικη ή στην προτειναν καποιοι απο δω μεσα για να βαλεις cpu σειρας 5000 δεν φταιμε γι αυτο ολοι αλλοι , φωναζουμε καποιοι και λεμε παρτε 550 μητρικη αλλα κοιτατε να κοψετε κανα 10ρικο μπας και σωθειτε , αλλου κι αλλου ξερετε να δινετε ομως

H b450 tomahawk II που προτείνω συνέχεια, έχει κανονικά για 5600 - 5700Χ - 5800Χ3D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hln3 είπε

H b450 tomahawk II που προτείνω συνέχεια, έχει κανονικά για 5600 - 5700Χ - 5800Χ3D

δεν αναφερθηκα συναδελφε στην tomahawk αλλα σ'αυτην που εχει , καποιος του την προτεινε κι αυτην , απλα σε γενικες γραμμες με μια 550 ο καθενας ειναι καλλυμενος , προτεινονται μεχρι και τωρα συνεχεια b450 και εχει φτασει η διαφορα τιμης τους στο ελαχιστο μονο και μονο γι αυτο το λογο , απλα επειδη πουλανε , αλλο θεμα αν καποιος παει και παρει ενα σαπακι των 50 ευρω αλλα ελα που ερχεται εκεινη η ωραια μερα και θελουμε να βαλουμε και 5000 επανω στο σαπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

δεν αναφερθηκα συναδελφε στην tomahawk αλλα σ'αυτην που εχει , καποιος του την προτεινε κι αυτην , απλα σε γενικες γραμμες με μια 550 ο καθενας ειναι καλλυμενος , προτεινονται μεχρι και τωρα συνεχεια b450 και εχει φτασει η διαφορα τιμης τους στο ελαχιστο μονο και μονο γι αυτο το λογο , απλα επειδη πουλανε , αλλο θεμα αν καποιος παει και παρει ενα σαπακι των 50 ευρω αλλα ελα που ερχεται εκεινη η ωραια μερα και θελουμε να βαλουμε και 5000 επανω στο σαπακι.

Και οι πιο budget παιρνουν 5600Χ κανονικά, για τους τελευταίους δεν βγήκαν ακόμα bios.

Αν συγκρίνουμε πάντως παρόμοιες υλοποιήσεις, π.χ tomahawk b450 με tomahawk b550 η διαφορά είναι σημαντική. Σε b550 πρέπει να πας στο 100αρικό για να έχεις έστω bios flashback...

Είχα κράξει την AMD που δεν έβγαλε νέο chipset για τους 5ΧΧΧ για όσους δεν θέλουν να ψάχνονται με bios update, αλλά βλέπω τις τιμές που έχει στα ATX η Intel με τα Z690 και λέω καλύτερα που δεν έβγαλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, triplex1 είπε

δεν αναφερθηκα συναδελφε στην tomahawk αλλα σ'αυτην που εχει , καποιος του την προτεινε κι αυτην , απλα σε γενικες γραμμες με μια 550 ο καθενας ειναι καλλυμενος , προτεινονται μεχρι και τωρα συνεχεια b450 και εχει φτασει η διαφορα τιμης τους στο ελαχιστο μονο και μονο γι αυτο το λογο , απλα επειδη πουλανε , αλλο θεμα αν καποιος παει και παρει ενα σαπακι των 50 ευρω αλλα ελα που ερχεται εκεινη η ωραια μερα και θελουμε να βαλουμε και 5000 επανω στο σαπακι.

Γιατί γράφει ο φίλος ότι πήρες τώρα την μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

και γιατι δεν στελνεις μυνημα στο support της msi? εγω ειχα στειλει για να μου πουν για καποιες μνημες επειδη δεν τις ειχα βρει μεσα στο compatibility και μ χαν απαντησει μεσα σε 2-3 μερες οτι οι μνημες που λεω να αγορασω ηταν συμβατες απλα η ιδια η msi δεν τις ειχε τεσταρει

Δεν ξεκίνησα εγώ το θέμα (άρα δεν έχω εγώ το πρόβλημα).

Επίσης άλλο η συμβατότητα των επεξεργαστών (το θέμα της συζήτησης) και άλλο η συμβατότητα με τις μνήμες. Οι επεξεργαστές είναι 10-20 συγκεκριμένα μοντέλα τα οποία δείχνει σαφώς η cpu support list αν υποστηρίζονται. Από την άλλη υπάρχουν εκατοντάδες μοντέλα μνημών τα οποία δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει μια πλήρης λίστα υποστήριξης (= να τα έχουν δοκιμάσει όλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...