Προς το περιεχόμενο

Overhead εξοπλισμός για youtube channel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε αναζήτηση φθηνού overhead εξοπλισμού για ένα κανάλι ζωγραφικής - σκίτσου που ετοιμάζω. Σκέφτομαι να ξεκινήσω με το κινητό μου και έπειτα να αγοράσω κάποια κάμερα. 

Για τη στήριξη του κινητού σκέφτομαι να πάρω τη συγκεκριμένη βάση (κοστίζει περίπου 10 ευρώ).

unknown.png

Θεωρώ όμως ότι θα χρειαστώ και καλύτερο φωτισμό μιας και το δωμάτιο είναι ψιλοσκοτεινό και στα δεξιά μου υπάρχει παράθυρο, οπότε θα υπάρχει σκίαση. Σκέφτομαι να πάρω δύο από αυτούς τους μικρούς βραχίονες που είναι σαν χταπόδι, να τους τοποθετήσω αριστερά και δεξιά μαζί με μικρά ring lights για να εξαλείψω σκιές. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο μικρότερες είναι οι φωτιστικές πηγές τόσο εντονότερες θα είναι και οι σκιές που θα έχεις. Εάν χρησιμοποιήσεις 2 μικρές φωτιστικές πηγές μάλλον το αποτέλεσμα που πάρεις θα είναι αυτό (μπορεί να μην είναι τόσο έντονες οι σκιές εάν φέρεις τα φώτα αρκετά κοντά άλλα θα έχεις σκιές και από τις 2 μεριές):
45.jpg.759622196d1c31cb49d6338e90a23c44.jpg

Μπορείς να βάλεις μόνο ένα φως, να το κάνεις μεγάλο και χρησιμοποιήσεις 1-2 λευκές επιφάνειες για ανάκλαση θα πάρεις κάτι τέτοιο:
1-light.jpg.9caf9af607f698fa00b5902be67b2dcb.jpg

Ίσως να λειτουργούσε και Overhead φωτισμός αλλά εάν τα χρώματα που χρησιμοποιείς είναι αντανακλαστικά τότε δεν γίνεται εύκολα...

Αν σου αρέσει το αποτέλεσμα σκιών στη δεύτερη φωτογραφία και δεν καταλαβαίνεις κάτι από το στήσιμο που έχω κάνει με ρωτάς.

Υπόψιν οι παραπάνω φωτισμοί είναι χωρίς άλλη φωτιστική πηγή πάρα μόνο με αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες, εάν θες να χρησιμοποιήσεις και το περιβάλλον φως ίσως χρειαστεί μερικές μετατροπές.
 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GQPhDFBI Σε ευχαριστώ για το παράδειγμα. Το αποτέλεσμα της δεύτερης λύσης σίγουρα με ικανοποιεί, αλλά δεν μπορώ να βάλω επιφάνειες για ανάκλαση μιας και θα με εμπόδιζαν να σκιτσάρω. Μιας και δεν θα χρησιμοποιώ χρώματα, αλλά μόνο μολύβι, θα δοκιμάσω overhead φωτισμό για να δω τι αποτέλεσμα θα είχε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexitsios είπε

@GQPhDFBI Σε ευχαριστώ για το παράδειγμα. Το αποτέλεσμα της δεύτερης λύσης σίγουρα με ικανοποιεί, αλλά δεν μπορώ να βάλω επιφάνειες για ανάκλαση μιας και θα με εμπόδιζαν να σκιτσάρω. Μιας και δεν θα χρησιμοποιώ χρώματα, αλλά μόνο μολύβι, θα δοκιμάσω overhead φωτισμό για να δω τι αποτέλεσμα θα είχε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

Δεν χρειάζεται να είναι πολύ κοντά οι επιφάνειες με τον σχέδιο σου, μπορείς εάν έχεις μία μόνο επιφάνεια ανάκλασης από τη μεριά του φωτισμού σε απόσταση που επιτρέπει ελεύθερα την κίνηση του χεριού σου. Εγώ έβαλα 2 στην φωτογραφία γιατί βαριόμουν να μεταφέρω το τραπέζι κοντά στον λευκό τοίχο πίσω, εάν το γραφείο σου είναι κοντά στον τοίχο και δεν είναι λευκός, κόλλα προσωρινά μία σελίδα Α3.

Μου θύμισες ότι έχω ένα ring light και πρέπει να το έχει καβατζώσει η γυναίκα μου για να φτιάχνει τα νύχια της...αν το βρω θα σου κάνω ένα στήσιμο να δεις πως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Μπροστά από το γραφείο υπάρχει η οθόνη του υπολογιστή, οπότε θα χρειαστώ να βάλω κάτι για ανάκλαση (όπως μια Α3 που ανέφερες). 

θα ξεκινήσω με overhead φωτισμό για να δω τι αποτέλεσμα θα έχει και έπειτα θα δοκιμάσω αυτό που είπες. Δεν ξέρω πραγματικά πως θα φαίνεται από πάνω και αν θα σκιάζει αρκετά μιας και θα έχω και τα χέρια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2022 στις 3:48 ΜΜ, GQPhDFBI είπε

Μου θύμισες ότι έχω ένα ring light και πρέπει να το έχει καβατζώσει η γυναίκα μου για να φτιάχνει τα νύχια της...αν το βρω θα σου κάνω ένα στήσιμο να δεις πως φαίνεται.

Κλαιω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...