Προς το περιεχόμενο

ποια η δυναμη ενος P4 3000MHz FSB800 HT ? pentium4=ψεμα


mojiro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα Mobo της Ιntel είναι μια χαρά να βάλεις τον επεξεργαστή και τις μνήμες να παίξουν στα Default....μόνο που στο Bios δεν μπορείς να πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ και αυτό είναι πολύ άσχημο αν θέλεις να βγάλεις το MAX των επιδόσεων του PC σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν παιδιά καλημέρα καταρχήν.

Όλο αυτόν τον καιρό έχω βαρεθεί να βλέπω posts με θέμα τις θερμοκρασίες (λίγο άσχετο το Post μου με το αρχικό θέμα).

Είμαι λοιπόν φοβερά εκνευρισμένος με την όλη κατάσταση.

Πήρα πριν ένα μήνα ένα P4 με ΜSI mobo 865 Platinum και έδειχνε πάντα υπερβολικές θερμοκρασίες. Το πρόβλημα ήταν στο bios της μητρικής και σύμφωνα με το forum της MSI λύνεται με αναβάθμιση του bios. Όταν πρωτοποστάρησα το θέμα όλοι έλεγαν πάρε άλλη ψύκτρα βάλε καλύτερο ανεμιστήρα κλπ. και το πρόβλημα θα λυθεί.

Το ίδιο πρόβλημα βλέπω μέσα στο site και από άλλους χρήστες είτε AMD είτε INTEL και οι περισσότεροι λένε πάρε καλύτερη ψύκτρα και τις γνωστές λύσεις.

Ο εκνευρισμός μου πηγάζει από το εξής ερώτημα:

Όλοι εμείς είμαστε μ@λλλλλ@κεςς που δίνουμε τα ωραία μας λεφτά στην INTEL και την AMD και αγοράζοντας επίσης ποιοτικά επίσης mobos;

Δηλαδή η default ψύκτρα που πάει πακέτο με τους επεξεργαστές είναι για πέταμα;;; Γιατί κάθε φορά που σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο επεξεργαστή θα πρέπει να επενδύω 30 ακόμη ευρώ ή και παραπάνω για να μην τον κάψω;;;

Αυτή είναι η εξέλιξη της τεχνολογίας;;;;

Επιτρέπεται ο μικρότερος Prescott να κοστίζει 200 ευρώ και να έχει idle temp 50 βαθμούς με την μαμίσια ψύκτρα του και σε load 65;;; και μάλιστα σε θερμοκρασία δωματίου 23;;; Δηλαδή στον καύσωνα θα ψήνω μπιφτέκια;;;;

Πείτε τη γνώμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη έχοντας τον Ρ4 3.0GHz Northwood με την μαμά ψύχτρα της Intel και 3 ακόμα ανεμιστήρες κολλημένους στο tower πιάνω το πολύ 36 βαθμούς!

 

Και σκέφτομαι να βάλω και το Zalman Resorator μπας και κάνω και κανένα overclocking :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai sorry alla se ti rithmiseis epiases 52-62fps me ton XP????

 

ξεχασα να πω τις ρυθμισεις του dvd2avi.

 

input: mpeg2 video χωρις ήχο

resolution: 720x576 pixels

bitrate: variable ~10.000 kbit/sec

 

output: divx 5.05 avi video χωρις κοδικοποιηση ήχου

resolution: 400x320

bitrate: variable ~500-600 (δεν θυμαμαι ακριβως)

scene thresold: 80% (λογω της κινησης)

ποιοτητα/ταχυτητα: πολυ καλη/μικρη

 

και στους 2 επεξεργαστες ειχα τις ιδιες ρυθμισεις.

 

στον amd οτι παραμετρο και να πειραξω βλεπω

αλλαγες στα fps, ενω στον intel μονο οταν αλλαζα

αναλυση αλλαζαν και τα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχονται και άλλα chipsets...

Αυτά τα 2 λίγο κάτω λίγο πάνω τα ίδια...σκατά είναι.

( λέγοντας ότι είναι σκατά , εννοώ ότι οι εταιρίες αυτές θα μπορούσαν να μας δώσουν πολύ καλύτερα Chipsets )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά καλημέρα καταρχήν.

Όλο αυτόν τον καιρό έχω βαρεθεί να βλέπω posts με θέμα τις θερμοκρασίες (λίγο άσχετο το Post μου με το αρχικό θέμα).

Είμαι λοιπόν φοβερά εκνευρισμένος με την όλη κατάσταση.

Πήρα πριν ένα μήνα ένα P4 με ΜSI mobo 865 Platinum και έδειχνε πάντα υπερβολικές θερμοκρασίες. Το πρόβλημα ήταν στο bios της μητρικής και σύμφωνα με το forum της MSI λύνεται με αναβάθμιση του bios. Όταν πρωτοποστάρησα το θέμα όλοι έλεγαν πάρε άλλη ψύκτρα βάλε καλύτερο ανεμιστήρα κλπ. και το πρόβλημα θα λυθεί.

Το ίδιο πρόβλημα βλέπω μέσα στο site και από άλλους χρήστες είτε AMD είτε INTEL και οι περισσότεροι λένε πάρε καλύτερη ψύκτρα και τις γνωστές λύσεις.

Ο εκνευρισμός μου πηγάζει από το εξής ερώτημα:

Όλοι εμείς είμαστε μ@λλλλλ@κεςς που δίνουμε τα ωραία μας λεφτά στην INTEL και την AMD και αγοράζοντας επίσης ποιοτικά επίσης mobos;

Δηλαδή η default ψύκτρα που πάει πακέτο με τους επεξεργαστές είναι για πέταμα;;; Γιατί κάθε φορά που σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο επεξεργαστή θα πρέπει να επενδύω 30 ακόμη ευρώ ή και παραπάνω για να μην τον κάψω;;;

Αυτή είναι η εξέλιξη της τεχνολογίας;;;;

Επιτρέπεται ο μικρότερος Prescott να κοστίζει 200 ευρώ και να έχει idle temp 50 βαθμούς με την μαμίσια ψύκτρα του και σε load 65;;; και μάλιστα σε θερμοκρασία δωματίου 23;;; Δηλαδή στον καύσωνα θα ψήνω μπιφτέκια;;;;

Πείτε τη γνώμη σας...

 

Εγω φιλε λεφτα για πεταμα δεν ειχα και δεν εχω.

Ειχα P3-733@825 3,5 χρονια και αποφασισα πριν 1 μηνα να τον αλλαξω.

Πηρα λοιπον AMD Barton 2600+ (1.917Mhz) με 84+φπα

και μητρικη Gigabyte GA-400L Nforce2 Ultra 400 με 70+φπα

 

Αυτη τη στιγμη δουλευω με την μαμισια ψυκτρα (3000 rpm) με FSB 189Mhz (normal 166Mhz) με αποτελεσμα να εχω ουσιαστικα AMD 3000+ (ετσι τον αναγνωριζει και ο υπολογιστης πλεον) χωρις επιπλεον ταση και με μονο +2 βαθμους κελσιου απ το κανονικο.Πριν ανοιξω ειδικη τρυπα στο κουτι ειχα 47 βαθμους idle και 54 load(τωρα εχω τα ιδια αλλα εχει και πολυ ζεστη αυτες τις μερες....).Τωρα οποιος θελει ας δωσει 200+ ευρω για ενα επεξεργαστη(μονο για τον επεξεργαστη) λιγο γρηγοροτερο που βγαζει φωτιες και κανει θορυβο ας το κανει.Αν θελει ας δωσει κι αλλα να παρει και ψυκτρες.Εγω αν ειχα περισοτερα λεφτα για πεταμα θα παιρνα τον 64αρη (αληθεια ειναι κανεις που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζεται την ισχυ του ΑMD 64???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ksexna to zalman an thes na kaneis o/c extos apo terastio einai pathitiko

 

exei ta idia apotelesmata me tin aeropsiksi apla einai athorivo..protimise kati kalitero ;)

 

Καλά δεν είπα ότι θα κάνω τον 3 GHz overclocking στα 5 GHz προς Θεού! Άντε να τον φτάσω στα 3.5-3.6 δεν χρειάζεται και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πανω απ ολα ειναι το ποσο φουσκωμενη ειναι η τσεπη σου και ποσο σε παιρνει να την ξεφουσκωσεις........εμενα μου φτανουν και 30fps στο divx encoding, με τον P3 πριν 2 μηνες εκανα με 7fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...