Προς το περιεχόμενο

LG 65NANO926PB VS SAMSUNG QE65Q80A


tourist23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, 

Ψάχνω για λογαριασμό φίλου μου 65αρα τηλεόραση (LG ή Samsung) για χρήση σε PS4, ταινίες και Cosmote TV (αθλητικά ειναι must!) 

Είμαι ανάμεσα στην LG 65nano926PB (https://www.lg.com/gr/tileoraseis/lg-65nano926pb)  και τη Samsung QE65Q80A (https://shop.samsung.com/gr/samsung-65-qled-q80a-smart-4k-tv-2021). 

Συχνότητα Panel αν τα εχω βρει σωστα στα manual ειναι στα 120hz και οι 2 και με Full Array Panel.

Στις ταινίες προφανώς δε γίνεται να είμαστε όλοι καρφωτα στην ευθεία, οπότε αν κάποια έχει πρόβλημα με γωνία θέασης..θα ειναι βασικός παράγοντας επιλογής. 

Γνωρίζετε μήπως απο προσωπική χρήση, ποιά ειναι η καλυτερη επιλογη για τη χρήση που αναγράφω? Πήγαινα προς LG, αλλα είπα να ρωτησω σε ξεχωριστό topic  εδώ , μηπως κάποιος εχει γνώση επί του θέματος. Panel νομίζω ειναι IPS η LG και VA η Samsung (αν και δεν το αναγράφει στο site της)

1. Ποιά έχει καλυτερα χρώματα? 

2. Ποιά ΔΕΝ έχει το γνωστό halo effect? 

3. Ποιά έχει καλύτερη γωνία θέασης?

4. Ποιά έχει πιο έντονο μαύρο (σε σκοτάδι) ?

Ευχαριστώ πολύ,

Επεξ/σία από tourist23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

ψαχνω κι εγώ για 65αρα και μάλλον θα πάω σε oled - ενημερωτικά είδα στον κοτσοβολο την Α1 της LG στα 1249 ενώ στο Σκρουτζ τη βρίσκεις και λιγότερο … το μόνο μείον από τα λίγα που ξέρω είναι ότι είναι 50xz..

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μας πει την άποψη του 

αξιζει να περιμένουμε να πέσει η Β1 που έχει 100xz?

Η nanocell της Lg είναι καλή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tourist23 είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Ψάχνω για λογαριασμό φίλου μου 65αρα τηλεόραση (LG ή Samsung) για χρήση σε PS4, ταινίες και Cosmote TV (αθλητικά ειναι must!) 

Είμαι ανάμεσα στην LG 65nano926PB (https://www.lg.com/gr/tileoraseis/lg-65nano926pb)  και τη Samsung QE65Q80A (https://shop.samsung.com/gr/samsung-65-qled-q80a-smart-4k-tv-2021). 

Συχνότητα Panel αν τα εχω βρει σωστα στα manual ειναι στα 120hz και οι 2 και με Full Array Panel.

Στις ταινίες προφανώς δε γίνεται να είμαστε όλοι καρφωτα στην ευθεία, οπότε αν κάποια έχει πρόβλημα με γωνία θέασης..θα ειναι βασικός παράγοντας επιλογής. 

Γνωρίζετε μήπως απο προσωπική χρήση, ποιά ειναι η καλυτερη επιλογη για τη χρήση που αναγράφω? Πήγαινα προς LG, αλλα είπα να ρωτησω σε ξεχωριστό topic  εδώ , μηπως κάποιος εχει γνώση επί του θέματος. Panel νομίζω ειναι IPS η LG και VA η Samsung (αν και δεν το αναγράφει στο site της)

1. Ποιά έχει καλυτερα χρώματα? 

2. Ποιά ΔΕΝ έχει το γνωστό halo effect? 

3. Ποιά έχει καλύτερη γωνία θέασης?

4. Ποιά έχει πιο έντονο μαύρο (σε σκοτάδι) ?

Ευχαριστώ πολύ,

Τι χρήματα διαθέτεις ? Εαν δεν πας σε OLED (λογικό επειδή την θέλεις για ps4 - αθλητικά κτλ και του γνωστού προβλήματος burn in) η επόμενη επιλογή είναι αυτή: Sony XR65X90J.

 

11 ώρες πριν, kalogero είπε

Καλησπέρα 

ψαχνω κι εγώ για 65αρα και μάλλον θα πάω σε oled - ενημερωτικά είδα στον κοτσοβολο την Α1 της LG στα 1249 ενώ στο Σκρουτζ τη βρίσκεις και λιγότερο … το μόνο μείον από τα λίγα που ξέρω είναι ότι είναι 50xz..

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μας πει την άποψη του 

αξιζει να περιμένουμε να πέσει η Β1 που έχει 100xz?

Η nanocell της Lg είναι καλή ;

Η C1 είναι πολύ κοντά στην τιμή της B1. Και εάν την πάρεις απο skroutz νομίζω ότι βγαίνε και πιο φθηνή. Όποτε για μένα μην κοιτάξεις καθόλου την Β1.

Ανάμεσα σε C1 και Α1. Η C1 έχει επιπλέον 120Hz, θύρα HDMI2.1, γρηγορότερο επεξεργαστή (A9 και Α7 αντίστοιχα), καλύτερη κατασκευή και φυσικά περισσότερη φωτεινότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την σειρα των ερωτησεων

Πρωτο ποσταρισμα.

1) Η LG πιο φυσικα, η Samsung πιο εντονα.

2)Ειναι κατα βασει θεμα πανελ..Θεωρητικα,τα va panel το αντιμετωπιζουν λιγοτερο.

3)Η LG.Φοραει ips panel.

4)Η Samsung.Φοραει va panel.

Εδω μια συγκριση των https://www.displayspecifications.com/en/comparison/b0e11c290e

Δευτερο ποσταρισμα.

1)Αξιζει.Περισσοτερα χαρακτηριστικα.Αυτα που ανεφερε ο φιλος πιο πανω.

2)Καλες τηλεορασεις,αν δεν φτανεις στα λεφτα των OLED και αν καθεσαι υπο γωνια,για τα μοντελα με ips panel.

Επεξ/σία από bill36
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bill36 είπε

Με την σειρα των ερωτησεων

Πρωτο ποσταρισμα.

1) Η LG πιο φυσικα, η Samsung πιο εντονα.

2)Ειναι κατα βασει θεμα πανελ..Θεωρητικα,τα va panel το αντιμετωπιζουν λιγοτερο.

3)Η LG.Φοραει ips panel.

4)Η Samsung.Φοραει va panel.

Εδω μια συγκριση των https://www.displayspecifications.com/en/comparison/b0e11c290e

Δευτερο ποσταρισμα.

1)Αξιζει.Περισσοτερα χαρακτηριστικα.Αυτα που ανεφερε ο φιλος πιο πανω.

2)Καλες τηλεορασεις,αν δεν φτανεις στα λεφτα των OLED και αν καθεσαι υπο γωνια,για τα μοντελα με ips panel.

Ευχαριστώ φίλε 

7 ώρες πριν, Shyn είπε

Τι χρήματα διαθέτεις ? Εαν δεν πας σε OLED (λογικό επειδή την θέλεις για ps4 - αθλητικά κτλ και του γνωστού προβλήματος burn in) η επόμενη επιλογή είναι αυτή: Sony XR65X90J.

 

Η C1 είναι πολύ κοντά στην τιμή της B1. Και εάν την πάρεις απο skroutz νομίζω ότι βγαίνε και πιο φθηνή. Όποτε για μένα μην κοιτάξεις καθόλου την Β1.

Ανάμεσα σε C1 και Α1. Η C1 έχει επιπλέον 120Hz, θύρα HDMI2.1, γρηγορότερο επεξεργαστή (A9 και Α7 αντίστοιχα), καλύτερη κατασκευή και φυσικά περισσότερη φωτεινότητα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Shyn είπε

Τι χρήματα διαθέτεις ? Εαν δεν πας σε OLED (λογικό επειδή την θέλεις για ps4 - αθλητικά κτλ και του γνωστού προβλήματος burn in) η επόμενη επιλογή είναι αυτή: Sony XR65X90J.

 

Η C1 είναι πολύ κοντά στην τιμή της B1. Και εάν την πάρεις απο skroutz νομίζω ότι βγαίνε και πιο φθηνή. Όποτε για μένα μην κοιτάξεις καθόλου την Β1.

Ανάμεσα σε C1 και Α1. Η C1 έχει επιπλέον 120Hz, θύρα HDMI2.1, γρηγορότερο επεξεργαστή (A9 και Α7 αντίστοιχα), καλύτερη κατασκευή και φυσικά περισσότερη φωτεινότητα.

Ψάχνουμε γύρω στα 1000-1100 max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tourist23 είπε

Ψάχνουμε γύρω στα 1000-1100 max.

Στα λεφτα που βρισκεται ο φιλος σου και στις ιντσες που ψαχνει,LG OLED πλην της Α1 δεν βρισκει και αυτη ειναι καπως ψηλοτερα απο το οριο σου.

Ουτε στο Σκρουτζ.

Η Samsung ειναι καλη επιλογη και οπως αναφερει το Rtings η 65αρα φοραει ads panel,αρα ips ουσιαστικα.

Εγω,αν και εχω την περσινη Nanocell,για τις γωνιες θεασης κυριως, απο τις δυο που κατεληξες,σε ιδανικες συνθηκες και εφοσον ισχυει η πληροφορια για τον τυπο του πανελ,θα εκλινα προς σ' αυτην.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q80-q80a-qled#page-test-differences

 

Φιλικα Βασιλης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωμη μου ειναι να κανετε υπερβαση 80€ και να πατε στην  Sony XR65X90J. Εκτος απο καλυτερη εικονα εχεις και Dolby vision.

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LG που φορανε full array panel ειναι για μενα καλυτερη επιλογη απο τις samsung. Aν και θα προτεινα να γινει η υπερβαση και να πας σε oled. στην χειροτερη πεσε σε 55αρα αντι για 65. το αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Shyn είπε

Γνωμη μου ειναι να κανετε υπερβαση 80€ και να πατε στην  Sony XR65X90J. Εκτος απο καλυτερη εικονα εχεις και Dolby vision.

Ισχυει.

Καλυτερη τηλεοραση συνολικα αλλα και 200ε ακριβοτερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2022 στις 10:17 ΠΜ, bill36 είπε

Στα λεφτα που βρισκεται ο φιλος σου και στις ιντσες που ψαχνει,LG OLED πλην της Α1 δεν βρισκει και αυτη ειναι καπως ψηλοτερα απο το οριο σου.

Ουτε στο Σκρουτζ.

Η Samsung ειναι καλη επιλογη και οπως αναφερει το Rtings η 65αρα φοραει ads panel,αρα ips ουσιαστικα.

Εγω,αν και εχω την περσινη Nanocell,για τις γωνιες θεασης κυριως, απο τις δυο που κατεληξες,σε ιδανικες συνθηκες και εφοσον ισχυει η πληροφορια για τον τυπο του πανελ,θα εκλινα προς σ' αυτην.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q80-q80a-qled#page-test-differences

 

Φιλικα Βασιλης.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το reply.

Θα αγοράσει μέσα στη βδομάδα , οπότε είμαστε οκ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...