Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Δημόσια διαβούλευση για επιλογή router από τον χρήστη και όχι τον πάροχο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
42 minutes ago, PeggyV said:

Έαν περάσει η απόφαση της ΕΕΤΤ Εφαρμογή σε Inalan θα έχει ή το περιορίζει ότι ONT + router είναι μαζί ; 
 

Καλό ερώτημα, νομίζω ότι θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλό ερώτημα, νομίζω ότι θα έχει.

Λογικά έχει και εδώ, ναι. το ζήτημα είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Κατά την άποψή μου, κι αν όντως η Inalan έχει ενιαίο ONT + router μάλλον θα πρέπει να τεθεί το θέμα στη διαβούλευση. Η λογική της δημόσιας διαβούλευσης είναι και αυτή, οπότε θα προέτρεπα τους χρήστες αυτών των εταιρειών να μπουν στην κουβέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Orestis_G said:

Λογικά έχει και εδώ, ναι. το ζήτημα είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Κατά την άποψή μου, κι αν όντως η Inalan έχει ενιαίο ONT + router μάλλον θα πρέπει να τεθεί το θέμα στη διαβούλευση. Η λογική της δημόσιας διαβούλευσης είναι και αυτή, οπότε θα προέτρεπα τους χρήστες αυτών των εταιρειών να μπουν στην κουβέντα

Btw ίδιο δρόμο διάλεξε δυστυχώς κι η Nova για το FTTH.

Huawei HG8145V5-an informative product review - Huawei Enterprise Support Community

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι αν η ΕΕΤΤ καταλήξει στην θέση του ΣΤΔ μετά το ΟΝΤ, τότε τόσο η Nova όσο και η Inalan τυπικά θα πρέπει να αλλάξουν κατεύθυνση, εκτός αν πιέσουν να τεθεί προ του ΟΝΤ, το οποίο δεν ξέρω τι θα συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Orestis_G said:

To θέμα είναι ότι αν η ΕΕΤΤ καταλήξει στην θέση του ΣΤΔ μετά το ΟΝΤ, τότε τόσο η Nova όσο και η Inalan τυπικά θα πρέπει να αλλάξουν κατεύθυνση, εκτός αν πιέσουν να τεθεί προ του ΟΝΤ, το οποίο δεν ξέρω τι θα συνεπάγεται.

Θα μπορούμε να βάζουμε δικό μας ONT ή αν έχουμε router με SFP Port να αγοράζουμε module για να κουμπώνουμε κατευθείαν πάνω του την οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, comfuzio είπε

εχμ ναι, ως κάποιος που ήταν επί 1,5 χρόνο στην VF...δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Όπως και με το wifi.
Γιατί αν πω εγώ σε πελάτη αυτά είναι βάλτα μόνος σου, σκάει μετά το SMS για βαθμολογία....και αυτό πάει να πει από bye bye bonus ως και αντίο. Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει κάποιος agent να φάει ώρα να το φτιάξει.

Να μην βγω Off-topic άλλο αλλά το SMS αυτό πονάει τον agent όχι τον πάροχο

Επειδή έχω βρεθεί σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Voda/Wind/Cote κλπ, απλά σας θαυμάζω, και το λέω με όλη μου την ειλικρίνα. 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ περίπτωση να δουλέψει η φάση που συζητιέται, γιατί ο μέσος Έλληνας (και αλλοδαπός) είναι στην καλύτερη περίπτωση ΑΣΧΕΤΟΣ με οτιδήποτε έχει σχέση με τεχνολογία. Είμαστε ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΙ. 

Μην κοιτάτε εδώ στο forum. Στην "πραγματική ζωή", ο παππούς μπαίνει στην Cosmote και ζητάει να του ξεκλειδώσουν το ΡΙΝ, to οποίο δεν θυμάται, γιατί "το είχα βάλει μία φορά παιδάκι μου πριν 2 χρόνια που πήρα τη συσκευή, δεν είχε χρειαστεί να το ξαναβάλω ποτέ". Δε μιλάω τώρα για ερωτήσεις ξεκλειδωμάτων icloud κλπ, επειδή "αυτό ήταν το τηλέφωνο της κόρης μου και μου το έδωσε" και χίλια δυο άκυρα θέματα τα οποία δεν είναι επουδενί ευθύνη του κάθε υπαλλήλου. 

Χτες πήγα για αλλαγή παρόχου και έμεινα στην Cosmote 30 λεπτά. Το τί άκουσα, δε λέγεται. Ο άλλος ήρθε επειδή ήθελε να στείλει email την εξουσιοδότηση που είχε κάνει (ο χριστός και η μάνα του πώς τα κατάφερε) από την εφαρμογη του gov, και ήθελε να τη στείλει στο γιο του στα Γρεβενά για να παραλάβει για λογαριασμό του ένα δέμα. Και δεν είχε σεταρισμένο email στο κινητό του ο γέρος. Και του λένε ποιό είναι το email σας, δεν έχω έλεγε. 

Μία τρέλα. 

Θα είναι ΑΚΡΑΙΟ λάθος να υλοποιηθεί αυτό που συζητάνε, το μπάχαλο που θα προκληθεί θα είναι τεραστείων διαστάσεων και δεν υπάρχει περίπτωση να μπορούν να παρέχουν υποστήριξη στην κάθε σκατοκινεζιά router που παραγγέλνει ο κάθε "εξυπνήδης" από το Ebay, το Ali Express, το Ali Baba και τους 40 κλέφτες επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι θα του κάνει τα 50mbps της γραμμής 51... 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Thresh είπε

Btw ίδιο δρόμο διάλεξε δυστυχώς κι η Nova για το FTTH.

Huawei HG8145V5-an informative product review - Huawei Enterprise Support Community

Ναι μόνο που αυτό το router , αν θέλω το βάζω και τώρα. 
Πληρώνω 130-140€ και το στέλνουν από την OPTECH. 
είχα ρωτήσει σχετικά για το συγκεκριμένο, και μου είπαν μόνο από εκεί το δεχόμαστε για setup. 
στο εξωτερικό 50€ και αν…
αν το δίνουν στην Wind - Forthnet δωρεάν , δεν είναι κακό.

Ποιο πολύ το ήθελα για το QoS 

 

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, PeggyV said:

Ναι μόνο που αυτό το router , αν θέλω το βάζω και τώρα. 
Πληρώνω 130-140€ και το στέλνουν από την OPTECH. 
είχα ρωτήσει σχετικά για το συγκεκριμένο, και μου είπαν μόνο από εκεί το δεχόμαστε για setup. 
στο εξωτερικό 50€ και αν…
αν το δίνουν στην Wind - Forthnet δωρεάν , δεν είναι κακό.

 

 

Κακό δεν είναι, αλλά αν δεν υποστηρίζει Bridge Mode, μόνο με 20 ευρώ τα 500Mbps με βλέπω να πηγαίνω Nova. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, polaki είπε

Επειδή έχω βρεθεί σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Voda/Wind/Cote κλπ, απλά σας θαυμάζω, και το λέω με όλη μου την ειλικρίνα. 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ περίπτωση να δουλέψει η φάση που συζητιέται, γιατί ο μέσος Έλληνας (και αλλοδαπός) είναι στην καλύτερη περίπτωση ΑΣΧΕΤΟΣ με οτιδήποτε έχει σχέση με τεχνολογία. Είμαστε ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΙ. 

Μην κοιτάτε εδώ στο forum. Στην "πραγματική ζωή", ο παππούς μπαίνει στην Cosmote και ζητάει να του ξεκλειδώσουν το ΡΙΝ, to οποίο δεν θυμάται, γιατί "το είχα βάλει μία φορά παιδάκι μου πριν 2 χρόνια που πήρα τη συσκευή, δεν είχε χρειαστεί να το ξαναβάλω ποτέ". Δε μιλάω τώρα για ερωτήσεις ξεκλειδωμάτων icloud κλπ, επειδή "αυτό ήταν το τηλέφωνο της κόρης μου και μου το έδωσε" και χίλια δυο άκυρα θέματα τα οποία δεν είναι επουδενί ευθύνη του κάθε υπαλλήλου. 

Χτες πήγα για αλλαγή παρόχου και έμεινα στην Cosmote 30 λεπτά. Το τί άκουσα, δε λέγεται. Ο άλλος ήρθε επειδή ήθελε να στείλει email την εξουσιοδότηση που είχε κάνει (ο χριστός και η μάνα του πώς τα κατάφερε) από την εφαρμογη του gov, και ήθελε να τη στείλει στο γιο του στα Γρεβενά για να παραλάβει για λογαριασμό του ένα δέμα. Και δεν είχε σεταρισμένο email στο κινητό του ο γέρος. Και του λένε ποιό είναι το email σας, δεν έχω έλεγε. 

Μία τρέλα. 

Θα είναι ΑΚΡΑΙΟ λάθος να υλοποιηθεί αυτό που συζητάνε, το μπάχαλο που θα προκληθεί θα είναι τεραστείων διαστάσεων και δεν υπάρχει περίπτωση να μπορούν να παρέχουν υποστήριξη στην κάθε σκατοκινεζιά router που παραγγέλνει ο κάθε "εξυπνήδης" από το Ebay, το Ali Express, το Ali Baba και τους 40 κλέφτες επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι θα του κάνει τα 50mbps της γραμμής 51... 

Ποια φάση ακριβώς δεν θα δουλέψει; Επίσης τι θα ήταν "ΑΚΡΑΙΟ λάθος να υλοποιηθεί";

Αυτή τη στιγμή η συζήτηση είναι στο να γίνει ο ορισμός του Σημείου Τερματισμού Δικτύου, ο ορισμός του οποίου δεν υφίσταται. Με άλλα λόγια, το πού σταματάει ο πάροχος και πού ξεκινάμε εμείς, δεν είναι ορισμένο.

Από εκεί και πέρα, δεν "υλοποιείται" κάτι συγκεκριμένο. Εγώ θα βάλω ό,τι router θέλω, εν γνώσει μου ότι για τις ρυθμίσεις είμαι μόνος μου. Ο "παππούς" θα πάρει το router του παρόχου, μαζί με την υποστήριξή του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, polaki είπε

Επειδή έχω βρεθεί σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Voda/Wind/Cote κλπ, απλά σας θαυμάζω, και το λέω με όλη μου την ειλικρίνα. 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ περίπτωση να δουλέψει η φάση που συζητιέται, γιατί ο μέσος Έλληνας (και αλλοδαπός) είναι στην καλύτερη περίπτωση ΑΣΧΕΤΟΣ με οτιδήποτε έχει σχέση με τεχνολογία. Είμαστε ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΙ. 

Μην κοιτάτε εδώ στο forum. Στην "πραγματική ζωή", ο παππούς μπαίνει στην Cosmote και ζητάει να του ξεκλειδώσουν το ΡΙΝ, to οποίο δεν θυμάται, γιατί "το είχα βάλει μία φορά παιδάκι μου πριν 2 χρόνια που πήρα τη συσκευή, δεν είχε χρειαστεί να το ξαναβάλω ποτέ". Δε μιλάω τώρα για ερωτήσεις ξεκλειδωμάτων icloud κλπ, επειδή "αυτό ήταν το τηλέφωνο της κόρης μου και μου το έδωσε" και χίλια δυο άκυρα θέματα τα οποία δεν είναι επουδενί ευθύνη του κάθε υπαλλήλου. 

Χτες πήγα για αλλαγή παρόχου και έμεινα στην Cosmote 30 λεπτά. Το τί άκουσα, δε λέγεται. Ο άλλος ήρθε επειδή ήθελε να στείλει email την εξουσιοδότηση που είχε κάνει (ο χριστός και η μάνα του πώς τα κατάφερε) από την εφαρμογη του gov, και ήθελε να τη στείλει στο γιο του στα Γρεβενά για να παραλάβει για λογαριασμό του ένα δέμα. Και δεν είχε σεταρισμένο email στο κινητό του ο γέρος. Και του λένε ποιό είναι το email σας, δεν έχω έλεγε. 

Μία τρέλα. 

Θα είναι ΑΚΡΑΙΟ λάθος να υλοποιηθεί αυτό που συζητάνε, το μπάχαλο που θα προκληθεί θα είναι τεραστείων διαστάσεων και δεν υπάρχει περίπτωση να μπορούν να παρέχουν υποστήριξη στην κάθε σκατοκινεζιά router που παραγγέλνει ο κάθε "εξυπνήδης" από το Ebay, το Ali Express, το Ali Baba και τους 40 κλέφτες επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι θα του κάνει τα 50mbps της γραμμής 51... 

είναι από αυτά που άμα δεν τα ζήσεις δεν μπορείς να τα καταλάβεις!
και που να δεις αναφορές τεχνικών που πάνε σε σπίτια και τους τραβάνε όπλα και διάφορα άλλα ωραία πράγματα!
Σε μένα το πιο ωραίο ήταν οταν μου επικαλούνταν άτομα με ειδικές ανάγκες στο χώρο, για να φανταστείς πόσο το τραβάνε ορισμένοι και εγώ είμαι εθελοντής στο Πίκπα Βούλας, κανένα από τα παιδιά δεν θέλει να είναι δεκανίκι κανενός αλλά εκεί να στο πατήσουν!
Και μια βλάβη που είχα που δεν πέρναγε από το χέρι μου να κάνω τίποτα αλλά τα άκουγα, πελάτης με διακοπή, κάνει αναβάθμιση σε VDSL. Καμπίνα wind, δίκτυο καλωδίων ΟΤΕ και πάροχος VF...άντε πες μου εσύ πως το διαχειρίζεσαι;
Κάνανε το ένα μετά το άλλο Σ/Ρ ΟΤΕ και wind και λύση μετά από 3 μήνες! Δεν μπορείς να φανταστείς τι άκουγα όλο το διάστημα. Και δεν είναι ότι δεν θέλω ή το τρενάρω κτλ γιατί για μένα κέρδος είναι να το τελειώσω και να πάω παρακάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Κακό δεν είναι, αλλά αν δεν υποστηρίζει Bridge Mode, μόνο με 20 ευρώ τα 500Mbps με βλέπω να πηγαίνω Nova. 😛

Τώρα έχω τα κλασικό HG8546M, δεν κανείς πολλά και όταν το φέρνει η Inalan είναι κλειδωμένο. 
Αν πάλι αγοράσω το ίδιο μόνος μου από OPTECH (θα έρθουν να το κάνουν setup) αλλά θα είναι ξεκλείδωτο firmware. 
Θα μπορώ με administrator login να αλλάζω ποιο πολλά. 
το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα από OPTECH

δεν θέλω να αλλάξω router για κανένα άλλο σκοπό , πλην του να έχει ελεύθερες επιλογές και QoS. 
 

δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στην απόδοση, αφού όλα τα δουλεύω LAN , απλα το άλλο θα έχει 4 x 1Gbps έναντι τώρα 1x1Gbps + 3 x 100Mbps. 
 

δεν ξέρω αν θα μπορώ στο μέλλον να έχω π.χ Netduma R2 με την ανάλογη συνδεσμολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, PeggyV said:

Τώρα έχω τα κλασικό HG8546M, δεν κανείς πολλά και όταν το φέρνει η Inalan είναι κλειδωμένο. 
Αν πάλι αγοράσω το ίδιο μόνος μου από OPTECH (θα έρθουν να το κάνουν setup) αλλά θα είναι ξεκλείδωτο firmware. 
Θα μπορώ με administrator login να αλλάζω ποιο πολλά. 
το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα από OPTECH

δεν θέλω να αλλάξω router για κανένα άλλο σκοπό , πλην του να έχει ελεύθερες επιλογές και QoS. 
 

δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στην απόδοση, αφού όλα τα δουλεύω LAN , απλα το άλλο θα έχει 4 x 1Gbps έναντι τώρα 1x1Gbps + 3 x 100Mbps. 
 

δεν ξέρω αν θα μπορώ στο μέλλον να έχω π.χ Netduma R2 με την ανάλογη συνδεσμολογία. 

Ναι ok, είναι αναλόγως τι απαιτήσεις έχει ο καθένας και τι έχει συνηθίσει, πχ δεν θέλω να φύγω από το οικοσύστημα της Ubiquiti που διαθέτω τα τελευταία 2 χρόνια, οπότε το να μην έχω δυνατότητα για Bridge Mode/PPPoE Passthrough με σκοτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαβούλευση αφορά router για οπτικές ίνες και mediaboxes για IPTV μόνο?

Γιατί στο κείμενο αναφέρονται ρητά μόνο αυτές οι δύο περιπτώσεις για αιτήσεις α) διακριτού τερματικού οπτικού δικτύου (ΟΝΤ) και β) διακριτού ειδικού εξοπλισμού (mediabox).

Για συνδέσεις ADSL/VDSL που δεν είναι FTH τι γίνεται (θα μείνουν απ' έξω και θα έχει παραθυράκι για να κάνουν την πάπια οι πάροχοι)?

Αξίζει να το στείλουμε ως παρατήρηση-διευκρίνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sv398 είπε

Η διαβούλευση αφορά router για οπτικές ίνες και mediaboxes για IPTV μόνο?

Γιατί στο κείμενο αναφέρονται ρητά μόνο αυτές οι δύο περιπτώσεις για αιτήσεις α) διακριτού τερματικού οπτικού δικτύου (ΟΝΤ) και β) διακριτού ειδικού εξοπλισμού (mediabox).

Για συνδέσεις ADSL/VDSL που δεν είναι FTH τι γίνεται (θα μείνουν απ' έξω και θα έχει παραθυράκι για να κάνουν την πάπια οι πάροχοι)?

Αξίζει να το στείλουμε ως παρατήρηση-διευκρίνηση?

Όχι.
 

Αναφορά σε κείμενο

Ο παρών κανονισμός προσδιορίζει την θέση του σημείου τερματισμού του δικτύου
για παροχή σταθερής υπηρεσίας το οποίο αντιπροσωπεύει το όριο, για ρυθμιστικούς
σκοπούς, μεταξύ του δημόσιου σταθερού δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών και
του ιδιωτικού δικτύου του τελικού χρήστη.

Διαβάζοντας και στην παράγραφο 1

 

Αναφορά σε κείμενο

Το σημείο τερματισμού δικτύου (ΣΤΔ) για παροχή σταθερής υπηρεσίας
προσδιορίζεται, στο φυσικό παθητικό σημείο στο οποίο παρέχεται πρόσβαση
στο δημόσιο σταθερό δίκτυο ηλεκτρονικών επικοινωνιών στον τελικό χρήστη,
με την εξαίρεση της αρχιτεκτονικής οπτική ίνα στο σπίτι (
FTTH) όπου το
σημείο τερματισμού δικτύου προσδιορίζεται μετά το τερματικό οπτικού
δικτύου (Optical Network Terminal, ONT) και πριν τον τερματικό εξοπλισμό
(router)

Με άλλα λόγια, στην xDSL το προσδιορίζει πρακτικά στην πρίζα (διορθώστε με αν κάνω λάθος), ενώ στην FTTH το προσδιορίζει ανάμεσα ONT και router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, PeggyV said:

Έαν περάσει η απόφαση της ΕΕΤΤ Εφαρμογή σε Inalan θα έχει ή το περιορίζει ότι ONT + router είναι μαζί ; 

Αν εφαρμοστεί και για Inalan/HCN, τότε θα μπορούν να δίνουν μαζί ONT+router όπως τώρα, αλλά θα πρέπει να δίνουν και ξεχωριστό σκέτο ONT αν το ζητήσει ο συνδρομητής.

3 hours ago, Orestis_G said:

o θέμα είναι ότι αν η ΕΕΤΤ καταλήξει στην θέση του ΣΤΔ μετά το ΟΝΤ

Quote

Το σημείο τερματισμού δικτύου (ΣΤΔ) για παροχή σταθερής υπηρεσίας προσδιορίζεται [...] με την εξαίρεση της αρχιτεκτονικής οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH) όπου το σημείο τερματισμού δικτύου προσδιορίζεται μετά το τερματικό οπτικού δικτύου (Optical Network Terminal, ONT) και πριν τον τερματικό εξοπλισμό (router).

 

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...