Προς το περιεχόμενο

Boot-up με νέα 8rda3+...


Marcos_Aurilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόοοον, αγοράστηκε εχθές νέο σύστημα (κομμάτι-κομμάτι) για ένα φιλικό ζεύγος, με τα εξής:

-Barton 2600+,

- την εν λόγω Epox,

- 512DDR @400,

- 9600 Pro,

- DVD-RW,

- 200GB Western Digital (όχι SATA) και κάποια άλλα ψιλα...

 

Κάτσαμε τώρα το βραδυ και το στήσαμε από το μηδέν το σύστημα, όλα δείξαν να αναγνωρίζονται και να δουλεύουν, φορτώθηκαν Optimized defaults από το BIOS (με δυο-τρεις αλλαγές μετά) και συναντήσαμε τα εξής:

1) με το που φτάνει το PC στην πρώτη οθόνη του post (εκει που κάνει scan τα buses), αφού εμφανίσει (σωστά) την διαθέσιμη μνήμη, κάνει γύρω στα 20" να σκανάρει τα buses για να βρει (σωστά) τον δίσκο και το dvd-rw ως primary συσκευές. Κατόπιν, μπορεί να περάσει και ένα λεπτό, ή και παραπάνω, για να προχωρήσει στην επόμενη οθόνη, είτε αυτή είναι το boot-rom του Raid controller, είτε είναι το BIOS (αν πάτησα το del). Προφανώς και η καθυστέρηση αυτή δεν είναι φυσιολογική, και με μία και δύο ματιές που έριξα στο BIOS, δεν βρήκα κάποια ρυθμιση που να προκαλεί τέτοιο αποτέλεσμα (λίγες είναι διαφορετικές απο της Abit μου)

2) στο setup των WinΧP, o 200ρης δίσκος αναγνωρίζεται ως 130ρης. Υπάρχει βέβαια μία υποψία ότι θα ανιχνευθεί σωστα μέσα από τα Windows, αλλά δεν περίμενα να τελειώσει το format και το setup.

 

Να σημειώσω πως αν ειδα καλά, στο post η μητρική έδειχνε ημερομηνία (κατασκευής; BIOS;) 12/2/2004... Είναι προβλήματα "γνωστά" αυτα που περιέγραψα? Με την έννοια πως, θα λυθούν μετα από τυχόν αναβάθμιση του ΒΙΟS, ή παίζεται και τίποτε άλλο;

Συγνώμη για το μακροσκελές του post, και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Edit: Εδώ http://www.epox.nl/english/support/bios/socketa.htm φαίνεται πως η ημερομηνία που έγραψα είναι η τελευταία που εκδώθηκε BIOS. Οπότε θέμα update δεν τίθεται. Πάει το μυαλό σας κάπου αλλού? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο με το ίδιο μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν γίνεται το setup. Αντιθέτως, έμεινα με την εντύπωση πως θα ολοκληρωνώταν, μιας και ξεκίνησε. Αλλά το PC δεν είναι στο σπιτι μου. Είναι στο σπίτι των παιδιών απ'όπου έφυγα πριν λίγη ώρα, αφήνοντας το να φορμάρει τον δίσκο για να κάνει το setup. Περισσότερα νέα επ'αυτού θα έχω αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νεοι Western Digital JB οταν ειναι μονοι τους σε ενα καναλι πρεπει να τους βαλεις single και οχι master γιατι αν τους δηλωσεις το δευτερο ψαχνουν να βρουν τη slave συσκευη.

Ελπιζω να ειναι αυτο για την καθυστερηση στην αρχη.

 

Οσο για ποιο λογο βλεπει μονο 130GB δεν μπορω να σκεφτω κατι. Δοκιμασε στο bios πατα autodetect κτλ μηπως γινει κατι και γενικα καποιες επιλογες που μπορει να προκαλεσουν ασταθειες οπως bios cacheable κτλ απενεργοποιησε τες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο σκέλος, όταν στήναμε το μηχάνημα είχα στο μυαλό μου πως οι JB θέλουν όντως single, αλλά τελικά το βάλαμε master επειδή θα προστίθεται ανα διαστήματα και ένας slave. Θα το γυρίσουμε αύριο, μπας και είναι αυτό. Ευχαριστω...

Για το 2ο σκέλος, πριν κατασταλάξω κι εγώ, περιμένω να ενημερωθώ για το αν κάναν τα παιδιά setup τα XP, και αν άλλαξε κάτι μετά από αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στα forum της epox μηπως ειναι γνωστο προβλημα με δισκους πανω απο 120Gb και δεν εχει βγει ακομα bios γιατι η εκδοση αυτη 8rda3+ δεν εχει καιρο που κυκλοφορησε αν δεν κανω λαθος.

 

Οσο για το σκληρο ειμαι σιγουρος οτι αν τον εχεις master και ειναι μονος του κανει πολλη ωρα προσπαθωντας να εντοπισει slave συσκευη οποτε μαλλον αυτο θα ειναι. Αν προκειτε να βαζεις-βγαζεις αλλους σκληρους ισως θα πρεπει να το βαλεις cable select(αν και ποτε δε μου αρεσε αυτη η επιλογη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Western Digital JB όταν είναι μόνοι τους σε ένα κανάλι, δεν πρέπει να έχουν κανένα jumperάκι πάνω τους. Τσέκαρέ το και αυτό. Επίσης στο BIOS δοκίμασε αρχικά το Fail Safe Defaults και αν το μηχάνημα παίζει καλά τότε κάνε όποιες αλλαγές θέλεις, αλλά μια κάθε φορά, μέχρι να βελτιστοποιήσεις το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το πρόβλημα της αργοπορίας λύθηκε απ'ότι με ενημέρωσαν, αλλάζοντας jumerάκια (στο DVD-RW απ'ότι μου είπαν)... Για τον δίσκο και τα GB του, θα ενημερωθω το μεσημέρι...

jpan, από ΒΙΟS είμαστε μια χαρα...

Μόλις βρούμε άκρη, θα ενημερώσω κι εδώ μέσα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...