Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας και μετανάστευση στην Βουδαπέστη


Geocheats2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό Πάσχα να έχουμε.

Αυτήν την στιγμή δουλεύω ως τεχνικός αυτοματισμών με οκ μισθό χωρίς ενοίκιο αλλά ψάχνομαι καιρό να την κάνω και να ακολουθήσω το χόμπι μου στο IOT development hardware + software.

Έστειλα κάνα 10αρια βιογραφικά στο linkedin και έχω μια συνέντευξη για junior c++ developer απο την formlabs (3D printer manufacturer) στην Βουδαπέστη οι οποίοι θέλουν να μετακομίσω εκεί, οκ και λογικό το δικό μου εργαστήριο δεν νομίζω ότι συγκρίνετε με το δικό τους.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το τι να προσέξω , τι να ρωτήσω και τι να "διαβάσω". Απ' ότι κατάλαβα δεν έχουν τρελές απαιτήσεις έτσι και αλλιώς junior είναι η θέση.

Απ' ότι διαβάζω το κλίμα είναι αρκετά καλό αλλά οι μισθοί όχι τι να περιμένω ως προσφορά και πως θα μπορούσα να το παζαρεψω ?

Οτι έχω ψάξει μέχρι τώρα η Βουδαπέστη είναι περίπου 15% ποιο φθηνή από την Αθήνα(οπου και μενω)

Αν υποθέσω 500 (από αυτά που έψαξα) για σπίτι και δεκο πόσα υπολογίζετε οτι χρειάζομαι ακόμα αν υποθέσουμε οτι μαγειρεύω 5 φορές την εβδομάδα? μου δίνουν και 2 γεύματα απο την wolt δώρο, σε γενικές γραμμές δεν είμαι σπάταλος ως προς τον εαυτό μου.

Δεν περιμένω να κάνα τρελό μισθό αλλά να μπορώ να ζω αξιοπρεπώς μέχρι να φορτώσω κάνα 2-3 χρόνια εμπειρία και να "μετακομίσω".

Να σημειώσω ότι έχω και ένα δάνειο που τρέχει στα 270€/μήνα ( δώρο γαρ στους δικούς μου, το οποίο θα μπορούσα να τους το φορτώσω για λίγο καιρό αλλά δεν θα το ήθελα).

Τα φώτα σας

Γιώργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis_Greece είπε

Απο την προσφατη επίσκεψη μου στην Βουδαπέστη, δεν θα την ελεγα.πιο φθηνη απο την Αθηνα.

 

Tι να σου πω εδώ αυτά λέει περίπου https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&country2=Hungary&city1=Athens&city2=Budapest&tracking=getDispatchComparison αυτά διαβάζω 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ τουρισμο η πολη και εχει ανεβασμενες τιμες σε ολα. 

Παντως ανετα θα ζουσα εκει, εχω παει δυο φορες.

Ισως προς τα προαστια να ειναι καπως καλύτερα απο θεμα κοστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis_Greece είπε

Εχει πολυ τουρισμο η πολη και εχει ανεβασμενες τιμες σε ολα. 

Παντως ανετα θα ζουσα εκει, εχω παει δυο φορες.

Ισως προς τα προαστια να ειναι καπως καλύτερα απο θεμα κοστους.

Και οι δικοί μου που πήγαν μια βόλτα πέρσι αυτό μου λένε οτι είναι πολύ ωραία οργανωμένη και καθαρή πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ξέρω για junior developer τι μισθούς προσφέρουν, αλλά να ξέρεις ότι με καλή εξειδίκευση και προϋπηρεσία μπορείς εύκολα να βρεις δουλειά με καλό μισθό στη Βουδαπέστη. Μη φανταστείς επιπέδου δυτικής Ευρώπης, αλλά καλύτερα από Ελλάδα. Ξέρω ότι για απλές θέσεις σε call center κτλ, δίνουν γύρω στα 700-800, αλλά για εξειδικευμένες θέσεις πιστεύω θα ξεκινούν παραπάνω. Η φορολογία είναι λίγο μεγάλη (γύρω στο 35%), αλλά δίνουν συνήθως μία έξτρα κάρτα, με την οποία αγοράζεις φαγητό που είναι κοντά στα 100 το μήνα. Ρώτα ξεκάθαρα πόσο θα είναι ο μισθός σου και ποια θα είναι τα έξτρα. Πολλές φορές σου τα παρουσιάζουν όλα μαζί και μπερδεύεσαι. Ρώτησε επίσης για ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Το δημόσιο σύστημα είναι χειρότερο από το Ελληνικό και αν δεν ξέρεις τη γλώσσα θα τα βρεις σκούρα. Είναι και δύσκολη η γλώσσα, οπότε αν δεν αποφασίσεις να μείνεις δε θα κάτσεις να τη μάθεις. Στα περισσότερα μέρη μιλάνε αγγλικά, εκτός από δημόσιες υπηρεσίες. Και εκεί μπορείς να βρεις να μιλάνε, αλλά πιο δύσκολα. Ζήτησε επίσης αν θα σε βοηθήσουν με τη γραφειοκρατία για την εγκατάσταση. Πολλές εταιρίες το κάνουν αν φέρνουν άτομα από έξω. Θα δυσκολευτείς να τα κάνεις μόνος σου και είναι ακριβά αν πας να πληρώσεις εταιρεία να το κάνει για σένα.

Καλό σπίτι μαζί με τα έξοδα για 500, νομίζω λίγο δύσκολα. Μπορείς να βρεις, αλλά σε άσχημες περιοχές ή μακρυά από το κέντρο. Αν δεν θέλεις συγκατοίκους (οι περισσότεροι έτσι είναι), υπολόγισε λίγα παραπάνω. Τελευταία έχουν ανέβει οι τιμές αρκετά τα ενοίκια. Ρεύμα, θέρμανση, νερό είναι φθηνά.

Από σούπερ-μάρκετ, πάνω κάτω ίδια, ίσως λίγο πιο φθηνά από Ελλάδα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με Lidl ή τυποποιημένα προϊόντα του εκάστοτε μάρκετ, θα τη βγάζεις φθηνά. Γενικά και το φαγητό και ποτό έξω δεν είναι ακριβό. Αν είσαι και νέος θα περάσεις μια χαρά - έχει πολύ νέο κόσμο από όλο τον κόσμο, πολλά μπαρ και μέρη για καλοπέραση. Και οι περισσότεροι ψάχνουν παρέες. Υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες.

Γενικά καλή πόλη για ξεκίνημα, αλλά νομίζω όχι για πολύ. Πες μου αν θέλεις κάτι άλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δούλευα εκεί . Μισθός γύρο στο 900 καθαρά μαζί με μια κάρτα για φαγητό ένα 100ρι ακόμα. Γενικά ήτανε χαμένος χρόνος, μόνο για εμπειρία είναι, όλα τα λεφτά έφευγαν γρήγορα. Ζουσα στην Βούδα με κάνα 500ρι ενοίκιο. Αγοραζα φαγητό από Aldi και τεσκο.

Αλλά πρόσεξε σε αυτό που θα σου πω, επειδή ειναι δουλειά Junior, σε οποιαδήποτε χώρα έτσι θα είσαι. Το ενοίκιο σε τρώει.

Πάντως γενικά οι Ούγγροι είναι αρκετά πολιτισμένοι και σε καμία περίπτωση Βαλκάνιοι τύπου Σέρβοι ή Ρουμάνοι.

 

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kiko33gr είπε

Δυστυχώς δεν ξέρω για junior developer τι μισθούς προσφέρουν, αλλά να ξέρεις ότι με καλή εξειδίκευση και προϋπηρεσία μπορείς εύκολα να βρεις δουλειά με καλό μισθό στη Βουδαπέστη. Μη φανταστείς επιπέδου δυτικής Ευρώπης, αλλά καλύτερα από Ελλάδα. Ξέρω ότι για απλές θέσεις σε call center κτλ, δίνουν γύρω στα 700-800, αλλά για εξειδικευμένες θέσεις πιστεύω θα ξεκινούν παραπάνω. Η φορολογία είναι λίγο μεγάλη (γύρω στο 35%), αλλά δίνουν συνήθως μία έξτρα κάρτα, με την οποία αγοράζεις φαγητό που είναι κοντά στα 100 το μήνα. Ρώτα ξεκάθαρα πόσο θα είναι ο μισθός σου και ποια θα είναι τα έξτρα. Πολλές φορές σου τα παρουσιάζουν όλα μαζί και μπερδεύεσαι. Ρώτησε επίσης για ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Το δημόσιο σύστημα είναι χειρότερο από το Ελληνικό και αν δεν ξέρεις τη γλώσσα θα τα βρεις σκούρα. Είναι και δύσκολη η γλώσσα, οπότε αν δεν αποφασίσεις να μείνεις δε θα κάτσεις να τη μάθεις. Στα περισσότερα μέρη μιλάνε αγγλικά, εκτός από δημόσιες υπηρεσίες. Και εκεί μπορείς να βρεις να μιλάνε, αλλά πιο δύσκολα. Ζήτησε επίσης αν θα σε βοηθήσουν με τη γραφειοκρατία για την εγκατάσταση. Πολλές εταιρίες το κάνουν αν φέρνουν άτομα από έξω. Θα δυσκολευτείς να τα κάνεις μόνος σου και είναι ακριβά αν πας να πληρώσεις εταιρεία να το κάνει για σένα.

Καλό σπίτι μαζί με τα έξοδα για 500, νομίζω λίγο δύσκολα. Μπορείς να βρεις, αλλά σε άσχημες περιοχές ή μακρυά από το κέντρο. Αν δεν θέλεις συγκατοίκους (οι περισσότεροι έτσι είναι), υπολόγισε λίγα παραπάνω. Τελευταία έχουν ανέβει οι τιμές αρκετά τα ενοίκια. Ρεύμα, θέρμανση, νερό είναι φθηνά.

Από σούπερ-μάρκετ, πάνω κάτω ίδια, ίσως λίγο πιο φθηνά από Ελλάδα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με Lidl ή τυποποιημένα προϊόντα του εκάστοτε μάρκετ, θα τη βγάζεις φθηνά. Γενικά και το φαγητό και ποτό έξω δεν είναι ακριβό. Αν είσαι και νέος θα περάσεις μια χαρά - έχει πολύ νέο κόσμο από όλο τον κόσμο, πολλά μπαρ και μέρη για καλοπέραση. Και οι περισσότεροι ψάχνουν παρέες. Υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες.

Γενικά καλή πόλη για ξεκίνημα, αλλά νομίζω όχι για πολύ. Πες μου αν θέλεις κάτι άλλο.

Ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικότατος

Μου προσφέρουν αυτά που λες ~80/μηνα φαγητο, ιδιωτικη ασφαλιση, χοντρικα ποσα πιστευεις οτι θα πρεπει να περιμενω +-100-200€?

2 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Δούλευα εκεί . Μισθός γύρο στο 900 καθαρά μαζί με μια κάρτα για φαγητό ένα 100ρι ακόμα. Γενικά ήτανε χαμένος χρόνος, μόνο για εμπειρία είναι, όλα τα λεφτά έφευγαν γρήγορα. Ζουσα στην Βούδα με κάνα 500ρι ενοίκιο. Αγοραζα φαγητό από Aldi και τεσκο.

Αλλά πρόσεξε σε αυτό που θα σου πω, επειδή ειναι δουλειά Junior, σε οποιαδήποτε χώρα έτσι θα είσαι. Το ενοίκιο σε τρώει.

 

Με κάλυψες!! μαζι τα γραφαμε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικότατος

Μου προσφέρουν αυτά που λες ~80/μηνα φαγητο, ιδιωτικη ασφαλιση, χοντρικα ποσα πιστευεις οτι θα πρεπει να περιμενω +-100-200€?

Θα συμφωνήσω με το παλικάρι από πάνω - γύρω στα 900 θα έλεγα. Το ενοίκιο θα είναι το μεγαλύτερο έξοδο. Αν δε σε πειράζει η συγκατοίκηση ή βρεις καμία Ουγγαρέζα μπορείς να τη βγάλεις πιο φθηνά και να βάζεις και στην άκρη.

Από άποψη εμπειρίας πάντως, πιστεύω αξίζει, ειδικά αν δεν έχεις κάτι ανάλογο στην Ελλάδα. Και εμπειρία εννοώ και επαγγελματική και ζωής.

Να έχεις υπόψιν ότι είναι και πολύ πιο εύκολο να βρεις άλλη δουλειά, αν κάτι συμβεί ή απλά θέλεις να αλλάξεις. Από ανθρώπους που ξέρω μέσα σε μια εβδομάδα βρίσκουν την επόμενη και πολλές φορές με καλύτερα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως λεει ο φιλος απο πανω, δουλειες στην ανατολικη ευρωπη υπαρχουν πολλες. Εχουν μαζευτει ολες οι πολυεθνικες εκει. Αλλα με δουλειες γυρο στο 1000ρικο, κατι που σημαινει τα μισα ειναι για ενοικιο και τα αλλα μισα για το φαγητο/γουστα. Δεν μενει τιποτα στο τελος εκτος απο εμπειρια.

Το προβλημα ειναι οτι οταν ο προϊστάμενος σου παιρνει 1500 (το πολυ), εσυ μην περιμενεις πολλα περισοτερα. Γιαυτο καλο ειναι αν θες να κανεις καριερα, να πηγαινεις σε σοβαρες δυτικες χωρες. Οι ανατολικες χωρες ειναι για αλλα γουστα... αν ηδη εχεις χρηματα!

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειδικά σε μερικές εταιρίες που είναι ουσιαστικά «εργοστάσια» αυτό ισχύει. Αφού αποκτήσεις εμπειρία και εξειδίκευση θα πρέπει να ψάξεις καλές θέσεις που μπορεί να σου δίνουν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά σε αυτά τα λεφτά (από πάνω) είμαι και εδώ χωρίς νοίκι, να φορτωθώ και νοίκι δεν αξίζει αλλά από την άλλη θα ήθελα να εξελιχθώ, ας δούμε τι θα μου πούνε και βλέποντας και κάνοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Ναι, ειδικά σε μερικές εταιρίες που είναι ουσιαστικά «εργοστάσια» αυτό ισχύει. Αφού αποκτήσεις εμπειρία και εξειδίκευση θα πρέπει να ψάξεις καλές θέσεις που μπορεί να σου δίνουν παραπάνω.

εγω πλεον με εμπειρια 10 ετη, δεν ψαχνω για καλύτερο μισθο. Ψαχνω ομως να μπορω να δουλευω 100% remote. Ας μου δινουν το χιλιαρικο αλλα να ειμαι σπιτακι μου! Και το απαιτώ πλεον ειδικα μετα τον ιο!

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

εγω πλεον με εμπειρια 10 ετη, δεν ψαχνω για καλύτερο μισθο. Ψαχνω ομως να μπορω να δουλευω 100% remote. Ας μου δινουν το χιλιαρικο αλλα να ειμαι σπιτακι μου! Και το απαιτώ πλεον ειδικα μετα τον ιο!

Με 10 χρόνια εμπειρία και σου φτάνει χιλιάρικο σαν developer; Τι φάση; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

εγω πλεον με εμπειρια 10 ετη, δεν ψαχνω για καλύτερο μισθο. Ψαχνω ομως να μπορω να δουλευω 100% remote. Ας μου δινουν το χιλιαρικο αλλα να ειμαι σπιτακι μου! Και το απαιτώ πλεον ειδικα μετα τον ιο!

Με 10 χρόνια εμπειρία, θα έπρεπε να σε κυνηγάνε. Το αν θα δούλευες από το σπίτι σου ή όχι, θα ήταν το λιγότερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...