Προς το περιεχόμενο

περι λεντοταινιων λογος....


Ducatista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια επειδη με τους ηλεκτρολογους εδω δεν βρηκα ακρη ισως επειδη  ειναι λιγο πισω ισως εγω να ειμαι πισω δεν ξερω.... στο καταστημα μου εχω στην βιτρινα μικρα box  που φωτιζονται  με λεντοταινιες  θελω ομως καποιες με μεγαλη ενταση και επειδη δεν εχω βρει ακρη θελω να μου πει καποιος που ασχολειται με το θεμα μεχρι τι ενταση μπορω να βρω? υπαρχουν στην ελλαδα? απο αξιοπιστια? πολλες ερωτησεις.... εχω παει στου καυκα και σε αλλα τοπικα καταστηματα εδω στην ροδο δεν εχω βρει μια ακρη αν καποιος εχει επαγγελματικη αποψη η εστω να ξερει 5 πραγματα παραπανω θα το εκτιμουσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

AliExpress ψαξε για λεντοταινίες με λεντακια 50-50

 

αν και θα ηθελα απο εδω για την εγγυηση αν μπορεις πες μου κανενα χαρακτηριστικο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι και στα φώτα οικονομίας ή πυρακτώσεως. Όσα περισσότερα τα watt / μέτρο, τόσο πιο πολύ φως. Μία ταινία με 5W / μέτρο θα φωνίζει λιγότερο από μία στα 15W / μέτρο. Εγώ θα διαφωνήσω με τον @NikosKallithea και δεν θα συστήσω 5050. Ο λόγος είναι ότι τα 5050 είναι μεγάλα, και διαχέουν το φως πιο "άσχημα" από ότι ταινίες με μικρότερα LED. Για χρήση σε κήπο π.χ. θα ήμουν υπέρ τους, αλλά για "μικρά κουτιά σε κατάστημα", θα ήθελα πιο μικρά LED, ώστε να υπάρχουν πιο πολλά μέσ' το κουτί .

Πες μας λίγο καλύτερα τι θέλεις να κάνεις, ώστε να βρούμε μία ταινία κατάλληλη. Προσωπικά θα βοηθήσω αρκετά, διότι έχω φάει με το κουτάλι τα LED :P

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο haldol. Υπάρχουν διάφορες ταινίες, με διαφορετική φωτεινότητα / ισχύ.

Δεν υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα σε ολόκληρη Ρόδο;

Πάρε μια ιδέα να δεις τι παίζει

https://ledokosmos.gr/tainies-led

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ισχύει ότι και στα φώτα οικονομίας ή πυρακτώσεως. Όσα περισσότερα τα watt / μέτρο, τόσο πιο πολύ φως. Μία ταινία με 5W / μέτρο θα φωνίζει λιγότερο από μία στα 15W / μέτρο. Εγώ θα διαφωνήσω με τον @NikosKallithea και δεν θα συστήσω 5050. Ο λόγος είναι ότι τα 5050 είναι μεγάλα, και διαχέουν το φως πιο "άσχημα" από ότι ταινίες με μικρότερα LED. Για χρήση σε κήπο π.χ. θα ήμουν υπέρ τους, αλλά για "μικρά κουτιά σε κατάστημα", θα ήθελα πιο μικρά LED, ώστε να υπάρχουν πιο πολλά μέσ' το κουτί .

Πες μας λίγο καλύτερα τι θέλεις να κάνεις, ώστε να βρούμε μία ταινία κατάλληλη. Προσωπικά θα βοηθήσω αρκετά, διότι έχω φάει με το κουτάλι τα LED :P

 

Ωραια λοιπόν! Ναι έχεις δίκιο για τα μικρά λεντ άκουσα για κατι λεντ με αρκετά βατ αλλά δεν έχω εικόνα... ίσως είναι κάτι καινούριο.... ποσταρω μια εικονα για να καταλάβεις!

 

IMG-190d268d4731bf3d8382c1a4a3b95c5e-V.jpg

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όπως τα λέει ο haldol. Υπάρχουν διάφορες ταινίες, με διαφορετική φωτεινότητα / ισχύ.

Δεν υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα σε ολόκληρη Ρόδο;

Πάρε μια ιδέα να δεις τι παίζει

https://ledokosmos.gr/tainies-led

 

Έχω δει γενικά σε ίντερνετ απλα θα ηθελα κάποιος που ασχολείται να μου πει  διάφορες η και κατι καινούριο σαν βατ κλπ..

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πιο συγκεκριμένο δεν μπορώ να σου πω. Ιδανικά θα ήταν να πας σε εξειδικευμένο μαγαζί και να δεις ζωντανά δείγμα.

Χωρίς να έχω εμπειρία επαγγελματική στο άθλημα, θα σου έλεγα να πάρεις dimmable ταινίες και να παίξεις με τις φωτεινότητες όπως θες

Δυστυχώς περαιτέρω μόνο κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά με led και ειδικότερα με φωτισμό θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Κάτι πιο συγκεκριμένο δεν μπορώ να σου πω. Ιδανικά θα ήταν να πας σε εξειδικευμένο μαγαζί και να δεις ζωντανά δείγμα.

Χωρίς να έχω εμπειρία επαγγελματική στο άθλημα, θα σου έλεγα να πάρεις dimmable ταινίες και να παίξεις με τις φωτεινότητες όπως θες

Δυστυχώς περαιτέρω μόνο κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά με led και ειδικότερα με φωτισμό θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Δεν με νοιάζει να ειναξ dimmable ετσι και αλλιως τις έχω στο μαξ.. από ένταση έχουμε θέμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Γιατι οχι αυτη με τα διπλά λεντ;

42 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Νόμιζα ότι απλά ήθελες να "τονίσεις"  κάποια κουτιά.

Αν ξέρεις τι ταινίες έχεις τότε ίσως βρούμε ποια είναι πιο δυνατή

Από του καυκα τις είχα πάρει  λογικά 14w είναι απλά κάπου είχα δει ότι έχουν βγει πιο πολλά watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικη σου η επιλογή, αν θελεις τη διπλη πάρτη, απλα ειναι πολλα  watt και δεν ξέρω τι την θελεις και που θα μπει

Εξάλλου αν παρεις την μονη εχει την επιλογή να βαλεις διπλη σειρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δικη σου η επιλογή, αν θελεις τη διπλη πάρτη, απλα ειναι πολλα  watt και δεν ξέρω τι την θελεις και που θα μπει

Εξάλλου αν παρεις την μονη εχει την επιλογή να βαλεις διπλη σειρά

Στην φωτο που έβαλα μπορείς να καταλάβεις περίπου τι θέλω να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2022 στις 3:11 ΜΜ, Haldol είπε

Πες μας λίγο καλύτερα τι θέλεις να κάνεις, ώστε να βρούμε μία ταινία κατάλληλη. Προσωπικά θα βοηθήσω αρκετά, διότι έχω φάει με το κουτάλι τα LED :P

Ευχαριστώ για το tip με τα 5050. Εγώ ψάχνω για το ανάποδο από τον ts. Ταινία με όσο το δυνατόν χαμηλότερη κατανάλωση (και φωτεινότητα). Δεν θέλω να βγει τόσο φωτεινό όσο το μπαράκι στη φωτό πιο κάτω, που είναι 7.2W/m.  Σκοπεύω να την βάλω πίσω από 5 ίδιους μακρόστενους καθρέφτες που κρέμονται ο ένας δίπλα στον άλλο στον τοίχο. Επειδή στην οροφή του σαλονιού τα φώτα δεν είναι πολύ έντονα και εκπέμπουν θερμό φως (2700Κ), σκέφτομαι ότι πρέπει να είναι διακριτική και επίσης 2700Κ η ταινία. Φοβάμαι ότι ακόμη και μία 3000Κ θα δείχνει κιτς.

Δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε 2700Κ (και ακόμη χειρότερα σε 2300Κ που νομίζω θα έδινε ωραίο αποτέλεσμα). Έχω βρει αυτές μέχρι στιγμής, όλες SMD2835, IP20 και 2700K:

Colorsled (Καυκάς) 4.8W 24V 3€/m
Ledvance 3W 24V 6€/m
Geyer 4.8W 12V 1.5€/m

Είναι προτιμότερες αυτές που δουλεύουν στα 24V ή το ίδιο πράγμα είναι;
Λέω να τις βάλω σε κανάλι αλουμινίου για ψύξη, αλλά δεν ξέρω αν κάθε ξεχωριστό κομμάτι λεντοταινίας χρειάζεται τον δικό του driver ή μπορούμε να έχουμε ένα τροφοδοτικό των 200W στην πρίζα και να τρέχει στο σοβατεπί καλώδιο DC (και πού θα βρεθεί τέτοιο με 5 ακροφύσια).

3000K led tape bar.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2022 στις 11:29 ΜΜ, Balrog είπε

Είναι προτιμότερες αυτές που δουλεύουν στα 24V ή το ίδιο πράγμα είναι;
Δεν ξέρω αν κάθε ξεχωριστό κομμάτι λεντοταινίας χρειάζεται τον δικό του driver ή μπορούμε να έχουμε ένα τροφοδοτικό των 200W.

Τελικά είναι καλύτερα να λειτουργούν στα 24V, γιατί στα 12V έχουν μεγαλύτερο ποσοστό απωλειών σε θερμότητα και άρα μπορεί να καούν πιο γρήγορα.
Επιπλέον, γίνεται να έχεις ένα μόνο τροφοδοτικό για όλες τις διαφορετικές 5μετρες ταινίες, αρκεί οι αποστάσεις να μην είναι μεγάλες και προκύψει πτώση τάσης.
Από ό,τι είδα η φωτεινότητα δεν πάει αποκλειστικά με τα Watt, γιατί υπάρχουν και high luminance ταινίες (που ίσως είναι πιο επιρρεπείς στο να καούν πιο σύντομα).

Ακόμη δεν έχω καταλήξει εάν μπορούν να συνδυαστούν ταινία 3000K με φώτα οροφής 2700Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...