Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η νέα έκδοση Ubuntu 22.04 LTS της Canonical


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, filip123go είπε

Δοκίμασα να βάλω 2 διανομές λινουξ σε ολοκαίνουργιο λάπτοπ (Huawei 14s). E, καμία από τις 2 δεν ήθελε να παίξει με τίποτα. Το Manjaro μου τα έδειχνε όλα μικροσκοπικα (ακόμα και όταν πείραζα το scaling το περιεχόμενο γινόταν πιο readable, αλλά τα κουμπάκια των παραθύρων παρέμεναν πάρα πολύ μικρά)

και,

και το Manjaro και τα Ubuntu είχαν τρομερό πρόβλημα με τον ήχο. Αναγνώριζαν τα ηχεία σαν ακουστικά για κάποιο λόγο, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί η αυξομείωση της έντασης και, όταν έβαζα ακουστικά,  η μουσική συνέχιζε να παίζει από τα ηχεία.. 4 μέρες έφαγα από τη ζωή μου να προσπαθώ να διορθώσω το πρόβλημα και τελικά κατέληξα πάλι με windows...

 

Στο αρχείο /etc/modprobe.d/alsa-base.conf βάλε τη γραμμή

options snd-hda-intel model=alc255-acer,dell-headset-multi

σώσε το αρχείο, κάνε reboot και θα διορθώσεις το πρόβλημα σου.

Όσων αφορά τα γραφικά μπορείς να πειράξεις το font dpi για να διορθώσεις το πρόβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

  

 

------------------------

Το αντίστροφο δεν συμβαίνει όμως άρα ποιος ειναι ο καλύτερος τέσπα ο κύριος λόγος που μπορεί να συμβαίνει αυτό ειναι ο εξής:
 

 

----------------------------------

ή μπορείς να κάνεις αυτό και θα ειναι το ίδιο και καλύτερο (γιατί θα γλιτώσεις απο την τηλεμετρεία τουλάχιστον) 

 

  

--------------------

 

 

Οι περισσότερες ναι αλλά αυτό έχει να κάνει με τις συμφωνίες που έχει κάνει η MS και με το γεγονός ότι για χρόνια ήταν μονοπώλιο. 

Δεν ειναι μονο τα Fonts. Ειναι και η μορφοποιηση και πολλα αλλα. Επισης το οτι κανανε συμφωνιες οι εταιριες με την MS στο παρελθον δε παιζει ρολο στο σημερα. Αν το libre ηταν καλυτερο θα πηγαινε ο κοσμος εκει, μιας και ειναι και δωρεαν. Ωστοσο δε παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, @11h είπε

cdv.jpeg

LOL ναι...  Κάθε χρονιά το ίδιο ποίημα... Στα στοιχηματζίδικα η Aποκάλυψη κι ο Αντίχριστος - στην διάρκεια της εκάστοτε χρονιάς - έχουν πιο πολλές πιθανότητες... :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Για την 22.04 έχω ακούσει πολλά καλά λόγια, από reviewers σε αντίθεση με την κακή πορεία που είχε πάρει τόσα χρόνια το Ubuntu. Προσωπικά δεν προτιμώ Ubuntu ή Debian based για διάφορους λόγους. PPA management, Snaps (το Snap store είναι proprietary-όχι τα ίδια τα snaps) κλπ. Προτιμώ Arch για την ευκολία του AUR όπου βρίσκεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ αντί να ψάχνω να προσθέσω το εκάστοτε ppa. Αλλά γλυκοκοιτάζω και το Fedora 36 τώρα τελευταία για το laptop. Έχει πολύ καλό power management out of the box, αρκετά bleeding edge με καλό balance σε stability και είναι από τις κορυφαίες διανομές (ίσως η κορυφαία) σε Wayland integration. Έχει και τα packages μέσω RPM Fusion και COPR, κάτι θα κάνουμε...

Αλλά αυτή είναι η ομορφιά των Linux-based συστημάτων κατ'εμέ. Μπορείς να το κάνεις ό,τι θες. Θες κανονικά apps; Θες snap; Θες flatpak; Θες appimages; Θες full DE; Θες ένα σκέτο WM; Bleeding edge; Stability; Υπάρχει κάτι για τον καθένα.

Το fedora που το δοκίμαζα πριν 12 χρόνια θυμάμαι με είχε δυσκολέψει αρκετά με τους κλειστούς Nvidia. Ήθελε να σκοτώσεις το γραφικό κ χωρίς να ορκίζομαι ήθελε κ recompile τον kernel. Πάντως γενικά από την τότε μου εμπειρία το Fedora θα το χαρακτήριζα ένα "μπλε ubuntu" 😛 Γενικά το Fedora έχει μία έχθρα με τον κλειστό κώδικα, σε αντίθεση με το Arch που προσφέρει ευελιξία.
Τώρα για το Wayland δεν έχω γνώμη. Είμαι ορκισμένος λάτρης του KDE και παρόλο που πριν ένα χρόνο απέκτησα σύγχρονο μηχάνημα και έχει intel iris xe γραφικά δεν έχω κάνει τη μετάβαση στο Wayland. Δεν ξέρω αν χάνω κάτι, αλλά εφόσον δουλεύει ακόμα το X11 δε το πειράζω. Και το pipewire προσπάθησα αλλά δεν με πολύ ευχαρίστησε κ παρέμεινα με το γνώριμο pulse audio. Οπού κ εκεί πάλι δεν έχω κάνει τρελές δοκιμές με τα εσωτερικά μικρόφωνα της webcam, που ορίζεις την απόσταση τους για να έχεις πλευρική απομόνωση του ήχου κ άλλα εξωτικά. Έχω γραμμένο ένα scipt που έχω βρει στο Arch Wiki και απλά ενεργοποιεί το κλασσικό echonoicecancelation και παίζω με αυτό.
Για να φανταστείς μόλις χθες έκατσα κ ασχολήθηκα με το fan management και κάηκα άσχημα καθώς προσπαθούσα να καταλάβω την ασαφή σύνταξη τον drop in files για να αλλάξω συγκεκριμένες γραμμές σε ένα systemd service για να μην αντικαταστήσω όλο το αρχείο με τον κώδικα που ήθελα κ να το κρατήσω όσο πιο κοντά στην KISS φιλοσοφία. Τρελό κάψιμο αλλά το OCD μου ακόμα έχει μείνει ανικανοποίητο. Δεν είμαι 1000% σίγουρος, αλλά υγεία.

37 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

ετσι ακριβως πλην οτι fedora καλο χρυσο αλλα δεν βρηκα καμποσα πακετα οποτε γυρισα manjaro cinnamon σε btrfs 

Εύχομαι και Arch σύντομα. Το btrfs δε το έχω δοκιμάσει, προτιμώ τα σίγουρα (ext4 journaled) 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παράπονο το έχω που το UI το έχουν λίγο "παρατημένο". Δυστυχώς η εμφάνιση μετράει παιδιά.

Δεν λέω να αλλάξουν UI, απλά θέλει ένα rework και να γίνει λίγο πιο μοντέρνο το υπάρχων design. Αν το κάνε πιστεύω θα τραβούσε αρκετό κόσμο. Κόσμο που πάει σε MacOS (που στην ουσία και αυτό linux είναι με ένα καλύτερο UI).

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DPU είπε

Δεν ειναι μονο τα Fonts. Ειναι και η μορφοποιηση και πολλα αλλα. Επισης το οτι κανανε συμφωνιες οι εταιριες με την MS στο παρελθον δε παιζει ρολο στο σημερα. Αν το libre ηταν καλυτερο θα πηγαινε ο κοσμος εκει, μιας και ειναι και δωρεαν. Ωστοσο δε παει...

Φυσικά, και παίζει ρόλο απλά δεν μπορείς να το καταλάβεις . 

Για να πάρεις μια ιδέα 

  

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Απο εκεί και πέρα το τι κάνουν οι εταιρίες και οι μεγάλοι οργανισμοί δεν έχει τόσο σημασία για τον χρήστη έχουν αυτές ανέκαθεν συμφωνίες με το οικοσύστημα της microsoft ή της apple γιαυτό το χρησιμοποιούν  αλλά και για ιστορικούς λόγους όχι ότι ειναι ευαίσθητες οι επιχειρήσεις με την ιστορία απλά και μόνο επειδή για χρόνια ήταν το office μόνο του ξεκίνησαν με αυτό και δεν υπάρχει λόγος να επανεκπαιδεύσουν το προσωπικό τους σε νέο πρόγραμμα, για τον ίδιο λόγο σε πολλές τράπεζες ακόμη πχ τρέχουν προγράμματα σε COBOL δεν σημαίνει ότι ειναι η καλύτερη γλώσσα προγραμματισμού αλλά έτσι ξεκίνησαν συνεχίζει να δουλεύει και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουν. 

 


Δεν μιλάμε "αν είναι" είναι αντικειμενικά σου έδειξα και feature comparison, έπειτα ειναι το γεγονός ότι ειναι libre ( που σημαίνει ελεύθερο όχι απλά τζάμπα,που είναι ακόμη καλύτερο απο opensource, ασχετό που ειναι και τζάμα που είναι άλλο ένα θετικό)  αν δεν μπορείς να το καταλάβεις πάλι δικό σου θέμα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ παράπονο το έχω που το UI το έχουν λίγο "παρατημένο". Δυστυχώς η εμφάνιση μετράει παιδιά.

Δεν λέω να αλλάξουν UI, απλά θέλει ένα rework και να γίνει λίγο πιο μοντέρνο το υπάρχων design. Αν το κάνε πιστεύω θα τραβούσε αρκετό κόσμο. Κόσμο που πάει σε MacOS (που στην ουσία και αυτό linux είναι με ένα καλύτερο UI).

1) μπορείς να παραμετροποιήσεις τον gnome (που είναι υπεύθυνο γιαυτό που ονομάζεις UI φαντάζομαι) 
2) μπορεiς να αλλάξεις το desktop environment σε ότι θες αυτό είναι ένα απο τα πολλά θετικά ενός gnu/linux λειτουργικού, μπορείς να βάλεις ένα άλλο desktop environment όπως το KDE. 

Αν αναφέρεσαι στο libre οffice τότε μπορείς να αλλάξεις το theme με διάφορες προεπιλογές αλλά και να εγκαταστήσεις δικό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ παράπονο το έχω που το UI το έχουν λίγο "παρατημένο". Δυστυχώς η εμφάνιση μετράει παιδιά.

Δεν λέω να αλλάξουν UI, απλά θέλει ένα rework και να γίνει λίγο πιο μοντέρνο το υπάρχων design. Αν το κάνε πιστεύω θα τραβούσε αρκετό κόσμο. Κόσμο που πάει σε MacOS (που στην ουσία και αυτό linux είναι με ένα καλύτερο UI).

Unix όχι Linux.

Όσων αφορά το γραφικό, πού αισθάνεσαι ότι είναι ελλιπές συγκεκριμένα; Αν και είμαι λάτρης του KDE και έτσι κ αλλιώς ποτέ δε συμπάθησα το τελευταίο gnome, αλλά μου άρεσε το παλιό κλασσικό gnome 2 (πλέον mate), για κάποιο λόγο έχω συνδέσει το Ubuntu με το Unity και πιστεύω του πήγαινε πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ παράπονο το έχω που το UI το έχουν λίγο "παρατημένο". Δυστυχώς η εμφάνιση μετράει παιδιά.

Δεν λέω να αλλάξουν UI, απλά θέλει ένα rework και να γίνει λίγο πιο μοντέρνο το υπάρχων design. Αν το κάνε πιστεύω θα τραβούσε αρκετό κόσμο. Κόσμο που πάει σε MacOS (που στην ουσία και αυτό linux είναι με ένα καλύτερο UI).

https://elementary.io/

Ορίστε :)

To MacOS δεν είναι linux :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

41 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Το fedora που το δοκίμαζα πριν 12 χρόνια θυμάμαι με είχε δυσκολέψει αρκετά με τους κλειστούς Nvidia. Ήθελε να σκοτώσεις το γραφικό κ χωρίς να ορκίζομαι ήθελε κ recompile τον kernel. Πάντως γενικά από την τότε μου εμπειρία το Fedora θα το χαρακτήριζα ένα "μπλε ubuntu" 😛 Γενικά το Fedora έχει μία έχθρα με τον κλειστό κώδικα, σε αντίθεση με το Arch που προσφέρει ευελιξία.
Τώρα για το Wayland δεν έχω γνώμη. Είμαι ορκισμένος λάτρης του KDE και παρόλο που πριν ένα χρόνο απέκτησα σύγχρονο μηχάνημα και έχει intel iris xe γραφικά δεν έχω κάνει τη μετάβαση στο Wayland. Δεν ξέρω αν χάνω κάτι, αλλά εφόσον δουλεύει ακόμα το X11 δε το πειράζω. Και το pipewire προσπάθησα αλλά δεν με πολύ ευχαρίστησε κ παρέμεινα με το γνώριμο pulse audio. Οπού κ εκεί πάλι δεν έχω κάνει τρελές δοκιμές με τα εσωτερικά μικρόφωνα της webcam, που ορίζεις την απόσταση τους για να έχεις πλευρική απομόνωση του ήχου κ άλλα εξωτικά. Έχω γραμμένο ένα scipt που έχω βρει στο Arch Wiki και απλά ενεργοποιεί το κλασσικό echonoicecancelation και παίζω με αυτό.
Για να φανταστείς μόλις χθες έκατσα κ ασχολήθηκα με το fan management και κάηκα άσχημα καθώς προσπαθούσα να καταλάβω την ασαφή σύνταξη τον drop in files για να αλλάξω συγκεκριμένες γραμμές σε ένα systemd service για να μην αντικαταστήσω όλο το αρχείο με τον κώδικα που ήθελα κ να το κρατήσω όσο πιο κοντά στην KISS φιλοσοφία. Τρελό κάψιμο αλλά το OCD μου ακόμα έχει μείνει ανικανοποίητο. Δεν είμαι 1000% σίγουρος, αλλά υγεία.

Για Fedora κι εγώ παρόμοια άποψη είχα, ωστόσο τον τελευταίο καιρό βλέπω πολύ θετικές κριτικές, τόσο για το Fedora 35 όσο και για το 36 (ειδικά αυτό). Και, ναι, από default έχει μόνο free repos, αλλά πολύ γρήγορα ενεργοποιείς και τα non-free απ'όσο ξέρω. Προς το παρόν το έχω βάλει σε ένα VM να το δοκιμάσω και θα δω αν θα κάνω τη μετάβαση.

Τώρα, στο Arch κι εγώ ξεκίνησα με KDE όπου λατρεύω την παραμετροποίηση και το πανέμορφο DE που μπορείς να δημιουργήσεις. Επειδή όμως είναι ένα laptop με i7 του 2015 και 8GB RAM (και είμαι και ψυχαναγκαστικός με το resource usage) άρχισα να χρησιμοποιώ μόνο WM και τα λάτρεψα. Αρχικά i3, μετά BSPWM και μετά Qtile.

Σε όλα όμως είχα πρόβλημα με το screen tearing. Για κάποιο λόγο, κανένα λειτουργικό (ούτε Windows, ούτε καν το BIOS δεν την έχει μέσα-θα το κάνω update κάποια στιγμή) δεν αναγνωρίζει την Nvidia discrete κάρτα και δουλεύω με τα Intel Graphics. Στο Xorg δοκίμασα τα πάντα. Από drivers μέχρι επιλογές για vsync όπως η TearFree option στο 20-intel.conf, άλλαξα το acceleration method από SNA σε uxa, τίποτα. Πάντα και παντού, με Xorg είχα screen tearing. Και βαρύ screen tearing.

Οπότε δοκίμασα Wayland και σοκαρίστηκα. Τρέχει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ (που αρκετοί μπορεί να έχουν θέματα) και εξαφανίστηκε το screen tearing εντελώς, χωρίς να κάνω τίποτα. Τώρα έχω βάλει πάνω Sway (είναι κυριολεκτικά ο i3 σε Wayland έκδοση) και πάει σφαίρα. Βρήκα και τις αντίστοιχες εφαρμογές για Wayland (δεν τρέχουν όλες που τρέχουν σε Xorg) και είμαι πιο χαρούμενος από ποτέ. Άσε που σε laptop πλέον με βολεύει καλύτερα το workflow ενός WM σε σχέση με ένα πλήρες DE. Και το pipewire δοκίμασα επίσης και είναι απροβλημάτιστο.

Ε, να μην κάνουμε κι ένα ricing του WM ; :D

 

 

 

2022-04-25T18:33:41,730975346+03:00.png

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Dr_Pepper said:

1) μπορείς να παραμετροποιήσεις τον gnome (που είναι υπεύθυνο γιαυτό που ονομάζεις UI φαντάζομαι) 
2) μπορεiς να αλλάξεις το desktop environment σε ότι θες αυτό είναι ένα απο τα πολλά θετικά ενός gnu/linux λειτουργικού, μπορείς να βάλεις ένα άλλο desktop environment όπως το KDE. 

Αν αναφέρεσαι στο libre οffice τότε μπορείς να αλλάξεις το theme με διάφορες προεπιλογές αλλά και να εγκαταστήσεις δικό σου. 

Η παραμετροποίηση δεν είναι λύση ούτε για power users πόσο μάλλον τον casual που θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του.

2 minutes ago, leonidas_ said:

Unix όχι Linux.

Όσων αφορά το γραφικό, πού αισθάνεσαι ότι είναι ελλιπές συγκεκριμένα; Αν και είμαι λάτρης του KDE και έτσι κ αλλιώς ποτέ δε συμπάθησα το τελευταίο gnome, αλλά μου άρεσε το παλιό κλασσικό gnome 2 (πλέον mate), για κάποιο λόγο έχω συνδέσει το Ubuntu με το Unity και πιστεύω του πήγαινε πάρα πολύ.

Σχεδόν στα πάντα. Τα παράθυρα/buttons έχουν ένα περιέργο παλιακό 3D-like style/shadow. Δεν είναι flat δλδ. Τα εικονίδια των Apps δεν είναι ομοιόμορφα, ναι οκ αυτό έχει να κάνει με το πρόγραμμα αλλά θα μπορούσαν να έχουν ένα background όπως στα Smartphones? idk. Ta settings λίγο χύμα. Τα window buttons δεν μου αρέσουν. Υπερβολικά rounded windows. Κακά taskbar/settings icons. File explorer/Folder icons τα θεωρώ άσχημα. Το "start button" πως λέγεται που εμφανίζει τα apps, άσχημο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Η παραμετροποίηση δεν είναι λύση ούτε για power users πόσο μάλλον τον casual που θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του.

Σχεδόν στα πάντα. Τα παράθυρα/buttons έχουν ένα περιέργο παλιακό 3D-like style/shadow. Δεν είναι flat δλδ. Τα εικονίδια των Apps δεν είναι ομοιόμορφα, ναι οκ αυτό έχει να κάνει με το πρόγραμμα αλλά θα μπορούσαν να έχουν ένα background όπως στα Smartphones? idk. Ta settings λίγο χύμα. Τα window buttons δεν μου αρέσουν. Υπερβολικά rounded windows. Κακά taskbar/settings icons. File explorer/Folder icons τα θεωρώ άσχημα. Το "start button" πως λέγεται που εμφανίζει τα apps, άσχημο.

Ε, βάλε KDE :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Η παραμετροποίηση δεν είναι λύση ούτε για power users πόσο μάλλον τον casual που θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του.

12 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Γιατί δεν είναι λύση διαλέγεις πως θέλεις να φαίνεται το desktop σου αυτή ειναι η εξ ορισμού λύση αν δεν σου αρέσει η εμφάνιση out of the box. 

Όταν λέω παραμετροποίηση δεν εννοώ να πειράξεις τον κώδικα του gnome αλλά να αλλάξεις τις ρυθμίσεις όσο αφορά την εμφάνιση του, αν δεν μπορείς να κάνεις ένα google για να δεις τι ρυθμίσεις μπορείς να αλλάξεις ναι είναι θέμα αλλά δεν αποτελεί μειονέκτημα αυτό είναι απλά θέμα εξοικείωσης με τον υπολογιστή σου. 

 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ παράπονο το έχω που το UI το έχουν λίγο "παρατημένο". Δυστυχώς η εμφάνιση μετράει παιδιά.

Δεν λέω να αλλάξουν UI, απλά θέλει ένα rework και να γίνει λίγο πιο μοντέρνο το υπάρχων design. Αν το κάνε πιστεύω θα τραβούσε αρκετό κόσμο. Κόσμο που πάει σε MacOS (που στην ουσία και αυτό linux είναι με ένα καλύτερο UI).

Κοίτα, υπάρχουν DE και distros για τα πάντα. Π.χ το Gnome είναι όμορφο out of the box (αν και δεν το χωνεύω για άλλους λόγους). Αλλιώς τσέκαρε Elementary OS που είναι καθαρά Apple-like και simplistic φιλοσοφία, Zorin OS ή Linux Mint που ακολουθούν Windows like (προ Windows 11) κλπ. Έχει αντικειμενικά πανέμορφα UI, απλά πρέπει να διαλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...