Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η νέα έκδοση Ubuntu 22.04 LTS της Canonical


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κλασσικά επιχειρήματα από λινουξαδες στα σχόλια που δεν λέτε 30 χρόνια να καταλάβετε απλά πράγματα. Ας τα πούμε άλλη μια φορά. 

1. Δεν μας νοιάζει γιατί και πως το office έγινε πρακτικά η default σουίτα στον πλανήτη. Χρησιμοποιω το office για την δουλειά μου. Δεν σκοπεύω να ξοδέψω προσωπικό χρόνο για να μάθω κάτι νέο που θα κάνει το ίδιο πράγμα που κάνω έτσι κι αλλιώς. 

2. Δεν με νοιάζει αν η Adobe είναι evil Corp. Χρησιμοποιω το premiere και το Photoshop για δουλειά και προσωπικά θέματα. Δεν θέλω να ξοδέψω ώρες από τις ελάχιστες ελεύθερες που έχω για να μάθω το gimp. 

3. Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι καλύτερο το Ubuntu. Μας ενδιαφέρει να έχουμε ένα λειτουργικό που με 3 κλικ εγκαθιστούμε ότι θέλουμε χωρίς κώδικες, sudo και βλακειες. 

Δεν κατακρίνω το Linux. Δεν το βγάζω άχρηστο. Έχω το νιονιό να καταλάβω ότι είναι πιο σταθερό κτλ. Καταλάβετε όμως ότι δεν μας ενδιαφέρει ρε μάγκες. Εσείς είστε χομπιστες. Σας αρέσει το ψαχουλεμα. Στους περισσότερους όχι. Και όταν αυτά που χρησιμοποιούμε είναι άμεσα διαθέσιμα στα Windows δεν χρειάζεται να ξοδέψουμε χρόνο από τον καφέ μας, τη δουλειά μας, το game μας για να μάθουμε ένα καινούριο λειτουργικό και alternative προγράμματα. Όπως δεν με απασχολεί να λύσω σε 1000 κομμάτια την μηχανή του αυτοκινήτου. Με ενδιαφέρει να με πηγαίνει στη δουλειά και στις βόλτες μου. Μην συγκρίνετε το χόμπι σας με το τι ισχύει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Όπως δεν με απασχολεί να λύσω σε 1000 κομμάτια την μηχανή του αυτοκινήτου. Με ενδιαφέρει να με πηγαίνει στη δουλειά και στις βόλτες μου. Μην συγκρίνετε το χόμπι σας με το τι ισχύει. 

σεβαστή η άποψη ενός χρήστη win , σε ένα νήμα για linux , λίγο άσχετη βέβαια , αλλά σεβαστή

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

σεβαστή η άποψη ενός χρήστη win , σε ένα νήμα για linux , λίγο άσχετη βέβαια , αλλά σεβαστή

Αν αυτή είναι η απάντηση σου μετά από 5 σελίδες που βγάζουν τα office άχρηστα και 50.000.000 θέματα στο insomnia όπου ακόμα και αν μιλάμε για συνταγές παστίτσιου θα πετάχτουν οι λινουξαδες να μας λένε α και ου και πετάξτε την τελεμετρια Λίνουξ μόνο, οκ. Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas_ είπε

Στο αρχείο /etc/modprobe.d/alsa-base.conf βάλε τη γραμμή

options snd-hda-intel model=alc255-acer,dell-headset-multi

σώσε το αρχείο, κάνε reboot και θα διορθώσεις το πρόβλημα σου.

Όσων αφορά τα γραφικά μπορείς να πειράξεις το font dpi για να διορθώσεις το πρόβλημα σου.

Θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι. Το font στο dpi μου το πειράζει σε όλες τις οθόνες (στο Manjaro), εγώ θέλω μόνο στου λάπτοπ. Στα Ubuntu δεν είχα πρόβλημα με το DPI. Αλλάζει εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κοίτα, υπάρχουν DE και distros για τα πάντα. Π.χ το Gnome είναι όμορφο out of the box (αν και δεν το χωνεύω για άλλους λόγους). Αλλιώς τσέκαρε Elementary OS που είναι καθαρά Apple-like και simplistic φιλοσοφία, Zorin OS ή Linux Mint που ακολουθούν Windows like (προ Windows 11) κλπ. Έχει αντικειμενικά πανέμορφα UI, απλά πρέπει να διαλέξεις.

ναι μπορεί να το κάνει αυτό, και το προτείνω για πειραματισμό έτσι ώστε να δει κάποιος αν του αρέσει μια διανομή περισσότερο απο μια άλλη κτλ 

Αλλά αν το θέμα ειναι μόνο η εμφάνιση του dekstop environment δεν χρειάζεται (αν θέλει) καν να αλλάξει αυτό πχ αυτό ειναι gnome σε ubuntu 

Customize GNOME in Ubuntu - 1

 

και αυτό 

Ubuntu 20.04 gnome themes break the Ubuntu Software app - Ask Ubuntu

και αυτό
White - Gnome-look.org

γενικά δεν υπάρχει περιορισμός απλά πρέπει να googlάρει για themes κτλ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Καταλάβετε όμως ότι δεν μας ενδιαφέρει ρε μάγκες.

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι μπήκες σε post καθαρά για Linux distro, έφαγες χρόνο και έκανες ένα σχόλιο κι εγώ δεν ξέρω πόσων γραμμών λέγοντάς μας το πόσο "δε σας νοιάζει το Linux"; Δηλαδή αν σας ένοιαζε, τι;

Όσο για τα 1 και 2 του σχολίου σου. Αυτό που δε συνειδητοποιείτε οι της φιλοσοφίας "δε με νοιάζει να φάω χρόνο να το μάθω, πληρώνω το Adobe/Windows κλπ για να έχω την άνεσή μου" είναι ότι ούτως ή άλλως διαθέτετε χρόνο για τα αντίστοιχα proprietary. Ο χρόνος ΕΙΝΑΙ χρήμα. Έχεις ανταλλάξει εργατοώρες (μέρος της αμοιβής) για να πληρώσεις το τάδε πρόγραμμα. Αντιστοίχως στην άλλη περίπτωση ανταλλάσσεις χρόνο για να μάθεις να χρησιμοποιείς κάτι δωρεάν/FOSS. Μόνο που στη δεύτερη περίπτωση έχεις το bonus ότι μαθαίνεις τι χρησιμοποιείς και αποκτάς περαιτέρω γνώσεις για ένα τεχνολογικό ζήτημα. 

Για το 3 θα πω ότι αν χρησιμοποιείς Windows, το επιχείρημα είναι επιεικώς λάθος. Δε χρειάζεσαι terminal για να εγκαταστήσεις. Μπορείς μέσα από ένα από τα δεκάδες Software Center να κάνεις τη δουλειά σου. Π.χ είσαι novice; Μπες Gnome Software Center και σε 2 (όχι 3) κλικ εγκαθιστάς το πρόγραμμα. Στα Windows αλήθεια, τι γίνεται; Α, googlάρω το πρόγραμμα που θέλω (1 κλικ). Ψάχνω σε όλα τα site που μου βγάζει να βρω το exe της εγκατάστασης (άλλο 1-15 κλικ). Κατεβάζω το .exe (κι άλλο κλικ). Εγκαθιστώ το .exe (κι άλλο κλικ). Αν όλα πανε καλά και δεν έχω εγκαταστήσει malware, τελειώνει εδώ. Αλλιώς βάλε και τα κλικς της απεγκατάστασης malware.

Καταλάβετε μερικοί ότι δε χρησιμοποιούμε command line επειδή είναι απαραίτητο αλλά επειδή μας λύνει τα χέρια και κάνει τα πράγματα ΠΟΛΥ γρηγορότερα. Το ότι δεν έχετε δει την εναλλακτική και είστε συμβιβασμένοι με 5-500 κλικς για να κάνετε μια δουλειά δε σημαίνει ότι είναι ο μόνος τρόπος. Π.χ, προσωπικά στα Windows πλέον εγκαθιστώ/απεγκαθιστώ και κάνω upgrade τις εφαρμογές με winget. ΒΟΛΕΥΕΙ.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

1. Δεν μας νοιάζει γιατί και πως το office έγινε πρακτικά η default σουίτα στον πλανήτη. Χρησιμοποιω το office για την δουλειά μου. Δεν σκοπεύω να ξοδέψω προσωπικό χρόνο για να μάθω κάτι νέο που θα κάνει το ίδιο πράγμα που κάνω έτσι κι αλλιώς. 

Μην το κάνεις δεν σου είπε κανείς να κάνεις κάτι με το ζόρι και εμάς δεν μας νοιάζει που δεν σε νοιάζει. 

 

 

15 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

2. Δεν με νοιάζει αν η Adobe είναι evil Corp. Χρησιμοποιω το premiere και το Photoshop για δουλειά και προσωπικά θέματα. Δεν θέλω να ξοδέψω ώρες από τις ελάχιστες ελεύθερες που έχω για να μάθω το gimp. 

Το ίδιο με το απο πάνω 

 

16 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

3. Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι καλύτερο το Ubuntu. Μας ενδιαφέρει να έχουμε ένα λειτουργικό που με 3 κλικ εγκαθιστούμε ότι θέλουμε χωρίς κώδικες, sudo και βλακειες. 

Δεν είναι βλακείες είναι πιο efficient σε πολλούς τομείς, πιο ασφαλή και έχεις πλήρη έλεγχο,  αρκεί να μάθεις να το δουλεύεις, δεν θες να μάθεις πολύ καλώς μην μάθεις. 

Και τα windows πάντως δεν τα ήξερες απο πάντα ξόδεψες χρόνο για να τα μάθεις απλά το έκανες σε μικρότερη ηλικία ενδεχομένως και γιαυτό δεν το θυμάσαι. 
 

 

18 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Εσείς είστε χομπιστες. Σας αρέσει το ψαχουλεμα. Στους περισσότερους όχι.


Κάποιοι μπορεί να ειναι χομπίστες οι περισσότεροι απλά γνωρίζουν απο υπολογιστές ή/και ειναι η δουλειά τους. 

Απο εκει και πέρα σε κατανοώ όπως κατανοώ και τον πατέρα μου που με το ζόρι ξέρει να κλείνει τον υπολογιστή και κάθε φορά με παίρνει τηλέφωνο για τα πιο απλά πράματα γιατι εκείνου του φαίνονται πολύπλοκα. 

Και του φαίνονται πολύπλοκα γιατί δεν γνωρίζει και δεν γνωρίζει επειδή δεν ενδιαφέρεται να μάθει και ειναι δικαίωμα του δεν ειναι κάποιο πρόβλημα των windows. 

Έτσι το ότι δεν γνωρίζεις εσύ και δεν θες να μάθεις δεν ειναι κάποιο πρόβλημα του linux αλλά δική σου επιλογή και δικαίωμα σου. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, filip123go είπε

Θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι. Το font στο dpi μου το πειράζει σε όλες τις οθόνες (στο Manjaro), εγώ θέλω μόνο στου λάπτοπ. Στα Ubuntu δεν είχα πρόβλημα με το DPI. Αλλάζει εύκολα. 

Εγώ το DPI το αλλάζω από τα KDE settings (αν κ μου προτείνει να παίξω με το scaling αλλά δεν έχω ασχοληθεί), δε το αλλάζω σε κάποιο config. Δεν ξέρω για πολλαπλές οθόνες, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
Intel γραφικά έχεις στο hua ή AMD; Με intel εγώ βλέπω μικρά τα πάντα στον firefox, αλλά απλά κάνω ένα zoom in στο 110 - 120% και είμαι οκ.

By the way την λύση τη βρήκα στο ArchWiki, δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά καθώς δεν έχω το hardware και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ταυτίζεται με το πρόβλημά σου, αλλά δε χάνεις να δοκιμάσεις κάτι.
Δες εδώ πιο αναλυτικά:  https://wiki.archlinux.org/title/Huawei_MateBook_14_AMD_(2020)

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη διανομή με υποστήριξη azure της Microsoft 

Με τι αντάλλαγμα?

Τι υπάρχει στον αχανή κώδικα του systemD?

Γιατί εγκατέλειψε το support για flatpak?

Βασικά ερωτήματα. Ήδη με.μια βόλτα στο reddit (και λογικά και αλλού αλλά εκεί είδα) κόσμος έχει προβλήματα.

38 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Αν αυτή είναι η απάντηση σου μετά από 5 σελίδες που βγάζουν τα office άχρηστα και 50.000.000 θέματα στο insomnia όπου ακόμα και αν μιλάμε για συνταγές παστίτσιου θα πετάχτουν οι λινουξαδες να μας λένε α και ου και πετάξτε την τελεμετρια Λίνουξ μόνο, οκ. Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι 

Δεν είναι όλοι linuxάδες. Υπάρχουν πάρα πολλοί κι εδώ που λένε για linux αλλά είναι πρωτίστως windows users. Μην μπερδεύουμε τους linuxάδες που έχουν κανονικές διανομές με όσους είναι dualbooters.

Ο καθένας βάζει ότι θέλει στον υπολογιστή του αρκεί να μη θέλει να διαλύσει το άλλο. Π Χ κανένα πρόβλημα αν έχεις windows. Πρόβλημα υπάρχει αν το παίζεις linuxας γιατί αναγκάζεσαι και πολεμάς το linux στο όνομα του linux. Αν θέλει κάποιος να βάλει win ας βάλει και αφού κάνει τη δουλειά του ας αφήσει εμάς που την κάνουμε ΜΟΝΟ με linux©® να κάνουμε η φιλία μας. Linux χωρίς systemD εννοώ όχι ubuntows.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas_ είπε

Το fedora που το δοκίμαζα πριν 12 χρόνια θυμάμαι με είχε δυσκολέψει αρκετά με τους κλειστούς Nvidia. Ήθελε να σκοτώσεις το γραφικό κ χωρίς να ορκίζομαι ήθελε κ recompile τον kernel. Πάντως γενικά από την τότε μου εμπειρία το Fedora θα το χαρακτήριζα ένα "μπλε ubuntu" 😛 Γενικά το Fedora έχει μία έχθρα με τον κλειστό κώδικα, σε αντίθεση με το Arch που προσφέρει ευελιξία.
Τώρα για το Wayland δεν έχω γνώμη. Είμαι ορκισμένος λάτρης του KDE και παρόλο που πριν ένα χρόνο απέκτησα σύγχρονο μηχάνημα και έχει intel iris xe γραφικά δεν έχω κάνει τη μετάβαση στο Wayland. Δεν ξέρω αν χάνω κάτι, αλλά εφόσον δουλεύει ακόμα το X11 δε το πειράζω. Και το pipewire προσπάθησα αλλά δεν με πολύ ευχαρίστησε κ παρέμεινα με το γνώριμο pulse audio. Οπού κ εκεί πάλι δεν έχω κάνει τρελές δοκιμές με τα εσωτερικά μικρόφωνα της webcam, που ορίζεις την απόσταση τους για να έχεις πλευρική απομόνωση του ήχου κ άλλα εξωτικά. Έχω γραμμένο ένα scipt που έχω βρει στο Arch Wiki και απλά ενεργοποιεί το κλασσικό echonoicecancelation και παίζω με αυτό.
Για να φανταστείς μόλις χθες έκατσα κ ασχολήθηκα με το fan management και κάηκα άσχημα καθώς προσπαθούσα να καταλάβω την ασαφή σύνταξη τον drop in files για να αλλάξω συγκεκριμένες γραμμές σε ένα systemd service για να μην αντικαταστήσω όλο το αρχείο με τον κώδικα που ήθελα κ να το κρατήσω όσο πιο κοντά στην KISS φιλοσοφία. Τρελό κάψιμο αλλά το OCD μου ακόμα έχει μείνει ανικανοποίητο. Δεν είμαι 1000% σίγουρος, αλλά υγεία.

Εύχομαι και Arch σύντομα. Το btrfs δε το έχω δοκιμάσει, προτιμώ τα σίγουρα (ext4 journaled) 😛

μαγεια απλα ,δωστου μια ευκαιρια 

σε ενα δευτερο κυριολεκτικα παιρνεις snapshot του συστηματος (ουσιαστικα οταν παιζει αλλαγη στο filesystem απλα γραφει νεωτερη εκδοση του αρχειου κρατωντας και την παλια για να μπορεις να κανεις restore, αν δε στησεις grub restore from snapshots εχεις σχεδον bullet proof συστημα

το arch εχει πλεον guided installer σε 2 λεπτα εχεις ετοθιμη εγκατασταση ,manjaro για λιγο πιο safe updates 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, WolvesInTheThroneRoom said:

Τα κλασσικά επιχειρήματα από λινουξαδες στα σχόλια που δεν λέτε 30 χρόνια να καταλάβετε απλά πράγματα. Ας τα πούμε άλλη μια φορά. 

1. Δεν μας νοιάζει γιατί και πως το office έγινε πρακτικά η default σουίτα στον πλανήτη. Χρησιμοποιω το office για την δουλειά μου. Δεν σκοπεύω να ξοδέψω προσωπικό χρόνο για να μάθω κάτι νέο που θα κάνει το ίδιο πράγμα που κάνω έτσι κι αλλιώς. 

2. Δεν με νοιάζει αν η Adobe είναι evil Corp. Χρησιμοποιω το premiere και το Photoshop για δουλειά και προσωπικά θέματα. Δεν θέλω να ξοδέψω ώρες από τις ελάχιστες ελεύθερες που έχω για να μάθω το gimp. 

3. Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι καλύτερο το Ubuntu. Μας ενδιαφέρει να έχουμε ένα λειτουργικό που με 3 κλικ εγκαθιστούμε ότι θέλουμε χωρίς κώδικες, sudo και βλακειες. 

Δεν κατακρίνω το Linux. Δεν το βγάζω άχρηστο. Έχω το νιονιό να καταλάβω ότι είναι πιο σταθερό κτλ. Καταλάβετε όμως ότι δεν μας ενδιαφέρει ρε μάγκες. Εσείς είστε χομπιστες. Σας αρέσει το ψαχουλεμα. Στους περισσότερους όχι. Και όταν αυτά που χρησιμοποιούμε είναι άμεσα διαθέσιμα στα Windows δεν χρειάζεται να ξοδέψουμε χρόνο από τον καφέ μας, τη δουλειά μας, το game μας για να μάθουμε ένα καινούριο λειτουργικό και alternative προγράμματα. Όπως δεν με απασχολεί να λύσω σε 1000 κομμάτια την μηχανή του αυτοκινήτου. Με ενδιαφέρει να με πηγαίνει στη δουλειά και στις βόλτες μου. Μην συγκρίνετε το χόμπι σας με το τι ισχύει. 

Γιατί όμως δεν κράζεις και τις εταιρίες που δεν βγάζουν τις εφαρμογές τους και για linux?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Φυσικά, και παίζει ρόλο απλά δεν μπορείς να το καταλάβεις . 

Για να πάρεις μια ιδέα 

  

 


Δεν μιλάμε "αν είναι" είναι αντικειμενικά σου έδειξα και feature comparison, έπειτα ειναι το γεγονός ότι ειναι libre ( που σημαίνει ελεύθερο όχι απλά τζάμπα,που είναι ακόμη καλύτερο απο opensource, ασχετό που ειναι και τζάμα που είναι άλλο ένα θετικό)  αν δεν μπορείς να το καταλάβεις πάλι δικό σου θέμα. 
 

Το παραδειγμα με την COBOL ειναι αστοχο. Αφου δεν χρησιμοποιει η πλειοψηφια cobol οπως ms office. 😁 Για καποιο λογο εχουν ολοι MS και οχι μονο οι παλιες αλλα και οι καινουριες εταιριες. Τεσπα, πρεπει να δουλεψεις και με τα δυο και να κανεις μια σημαντικη δουλεια. Τοτε θα εβλεπες τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Θα το τσεκάρω το Fedora όσον αφορά τα πακέτα που χρειάζομαι γιατί θέλω κάτι για ακαδημαϊκή δουλειά, stable enough αλλά να έχει και αρκετά up to date software για να κάνω τη δουλειά μου. Λένε ότι έχει βελτιωθεί πολύ, ειδικά όσον αφορά το dependency management του dnf. Βάλε και Wayland που με έχει σώσει από το screen tearing (σε Xorg, ακόμα και με TearFree option για τα Intel Graphics, το tearing ήταν πάντα εκεί) και Pipewire. Για αυτό σκέφτομαι να ξηλώσω το Arch από το laptop και να το αφήσω μόνο στο σταθερό (αν και δε μου έχει "σπάσει" ποτέ σε αυτό το PC να πω την αλήθεια, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου που λένε). Στην ανάγκη υπάρχει και το build from source.

αν βρισκεις ολα τα πακετα που θες για μενα ειναι απο τις καλυτερες διανομες ,σοβαρη καλογυαλισμενη

το dnf πολυ καλο αν κ λιγο αργο αν δεν το σεταρεις εξτρα ,αν δε μιλαμε για gnome ,αριστη υλοποιηση 

καθαρο installation vanilla ,btrfs ,wayland ,pipewire

πολυ κοντα στο arch στις αναβαθμισεις αλλα σταθερο ,νιωθεις οτι εχεις να κανεις με επαγγελματικη δουλεια

highly recommended τοσο πολυ ,που με ξενερωνε με κατι ,δοκιμαζα καποιο αλλο distro κ μετα γυρναγα πισω ,πανω απο 7 φορες

προσπαθησε να δουλεψεις το gnome οσο πιο καθαρο γινεται 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Μπορείς να το κάνεις με τον τρόπο που έγραψα στο ποστ μου στο πρώτο tab

Απο εκει και πέρα δεν νομίζω να φτάνεις σε αδιέξοδο. 

Αυτό που νομίζω ότι σου συμβαίνει είναι ότι θες (για κάποιον άγνωστο σε εμένα λόγο) οι linux διανομές να είναι "windows alternative" δηλαδή Windows αλλά τζάμπα για να μην χρειάζεται να αγοράσεις κλειδί. 

Τζάμπα είναι οι περισσότερες ναι, αλλά δεν ειναι windows alternative με την έννοια ότι ο στόχος του λειτουργικού δεν ειναι να προσομοιώσει τα windows.

Είναι ένα άλλο λειτουργικό (πχ όπως το MacOS ) 

Θα πρέπει λοιπόν να μάθεις να το χειρίζεσαι αν θες να το δουλεύεις όπως θα πρέπει να μάθεις τα MacOS για παράδειγμα. 

Επειδή ξέρεις κάποια πράματα απο windows ή αν θες ακόμη εισαι ειδικός στα windows δεν σημαίνει ότι θα είσαι ειδικός και στα linux ή ότι ειναι μειονέκτημα αυτό. 

Αν είσαι ειδικός στα Αγγλικά δεν σημαίνει ότι ξέρεις και ισπανικά και ας ειναι και οι δύο γλώσσες, αν είσαι ειδικός στην python δεν σημαίνει ότι είσαι ειδικός στην C++ και ας είναι και οι δύο γλώσσες προγραμματισμού. 

Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι υπάρχει πληθώρα εφαρμογών για να κάνεις όποια δουλειά θέλεις. 

Δεν ξερω για σενα αλλα πστεψε με, δεν με απασχολει το κοστος των...7 ευρω που θα πληρωσω για ενα γνησιο κλειδι windows...Απο κει και περα, και ασχετως τί λεμε εμεις, το linux παντα θα υπαρχει σαν ενα εναλλακτικο λειτουργικο, που μπορει για την ασφαλεια του π.χ  ή τον τροπο δομης του να χρησιμοποιειται για ειδικους σκοπους, σαν  βασικο και μονιμο λειτουργικο, απλα ποτε δεν μπορεσε να σταθει μονο του, μιλω για τον μεσο χρηστη παντα..Δεν μπορεις να ζητας απο τον χρηστη  στο ετος 2022 να γραψει εντολες για απλα πραγματα...Πιατευω δεν υπαρχει χρηστης που, ακομη ΚΑΙ συστηματικος των Linux, δεν χρησιμοποιουν ΚΑΙ Windows...Aν ηταν αλλιως, πολλοι περισσοτεροι θα το χρησιμοποιουσαν.

Επεξ/σία από BEZYR
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Neural_handshake είπε

αν βρισκεις ολα τα πακετα που θες για μενα ειναι απο τις καλυτερες διανομες ,σοβαρη καλογυαλισμενη

το dnf πολυ καλο αν κ λιγο αργο αν δεν το σεταρεις εξτρα ,αν δε μιλαμε για gnome ,αριστη υλοποιηση 

καθαρο installation vanilla ,btrfs ,wayland ,pipewire

πολυ κοντα στο arch στις αναβαθμισεις αλλα σταθερο ,νιωθεις οτι εχεις να κανεις με επαγγελματικη δουλεια

highly recommended τοσο πολυ ,που με ξενερωνε με κατι ,δοκιμαζα καποιο αλλο distro κ μετα γυρναγα πισω ,πανω απο 7 φορες

προσπαθησε να δουλεψεις το gnome οσο πιο καθαρο γινεται 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ για όλα αυτά που είπες το σκέφτομαι το Fedora.

Εντωμεταξύ, μόλις έψαξα για τα καλύτερα scientific distros (ελέω μεταπτυχιακού οσονούπω) και δες ποια μου έβγαλε στα πρώτα!

https://labs.fedoraproject.org/en/scientific/

https://labs.fedoraproject.org/en/astronomy/

Που σημαίνει ότι το Fedora έχει λογικά γκρουπαρισμένα όλα τα εργαλεία που θα χρειαστώ.

3 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

προσπαθησε να δουλεψεις το gnome οσο πιο καθαρο γινεται 

Το μόνο που με "ενοχλεί" Με εκνευρίζει αυτή η "κλικ-κλικ" περιήγηση στο PC :P

Προς το παρόν Sway και στο Fedora, και θα αφήσω και το Gnome σαν backup

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...