Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η νέα έκδοση Ubuntu 22.04 LTS της Canonical


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, filip123go είπε

Δοκίμασα να βάλω 2 διανομές λινουξ σε ολοκαίνουργιο λάπτοπ (Huawei 14s). E, καμία από τις 2 δεν ήθελε να παίξει με τίποτα. Το Manjaro μου τα έδειχνε όλα μικροσκοπικα (ακόμα και όταν πείραζα το scaling το περιεχόμενο γινόταν πιο readable, αλλά τα κουμπάκια των παραθύρων παρέμεναν πάρα πολύ μικρά)

και,

και το Manjaro και τα Ubuntu είχαν τρομερό πρόβλημα με τον ήχο. Αναγνώριζαν τα ηχεία σαν ακουστικά για κάποιο λόγο, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί η αυξομείωση της έντασης και, όταν έβαζα ακουστικά,  η μουσική συνέχιζε να παίζει από τα ηχεία.. 4 μέρες έφαγα από τη ζωή μου να προσπαθώ να διορθώσω το πρόβλημα και τελικά κατέληξα πάλι με windows...

Δοκίμασε Debian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Γιατί όμως δεν κράζεις και τις εταιρίες που δεν βγάζουν τις εφαρμογές τους και για linux?

Γιατι ειναι εταιρειες. Βγαζουν εκει που θεωρουν εχει το χρημα. Και επειδη καταλαβαινω τώρα που τα ξαναδιαβάζω οτι φανηκα επιθετικος χωρις λογο απολογουμαι και επαναδιατυπωνω. Ναι εμαθα windows. Aυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν ενδιαφερεται για ασφαλεια και ιδιωτικοτητα. Για ονομα οι περισσοτεροι κανουν vlog την ζωη τους. Το θεμα για μενα ειναι απλο. Δεν εχει σημασια αν ο λογος που δεν θες να ασχοληθεις ειναι η βαρεμαρα, η ασχετοσυνη, η ελλειψη χρονου κτλ. Το θεμα παραμένει οτι η μια περιπτωση ειναι αυτο που ξερεις. Και το Linux (με τα αναμφισβήτητα πλεονεκτηματα του που δεν τα αμφισβητει κανεις), πρεπει να βρει τρόπο να πεισει το mainstream κοινο οτι αξιζει να ξοδεψει χρονο για να μαθει linux. πχ games. Αν το steam deck ξεπουλησει, ειναι ενα βημα να πεισει κοσμο οτι κοιτα, το linux ειναι φοβερο και για games. Να δουμε τι αλλο κανει καλα. Τα επιχειρηματα ομως τυπου "και με το gimp κανεις την δουλειά σου" δεν θα φερουν ποτε κοσμο γιατι η απαντηση θα ειναι "και γιατι να το μαθω αφου κανω ηδη την δουλειά μου".

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Οι περισσότερες έχουν να κάνουν με το ότι ενδεχομένως να χρησιμοποιείς fonts που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το MS word 

Μια λύση είναι να εγκαταστήσεις τα MS fonts στο ubuntu 
 

sudo apt install ttf-mscorefonts-installer


Μετά μπορείς να εγκαταστήσεις και τα πιο σύγχρονα fonts όπως το calibri που η microsoft έτσι για σπάσιμο δεν τα βάζει στο ttf installer :P με τον εξής τρόπο. 

 

sudo apt install cabextract

(σε περίπτωση που έκανες εγκατάσταση το ttf installer λογικά θα ειναι ήδη εγκατεστημένο σε περίπτωση που δεν ειναι εγκαθιστάς το cabextract με την απο πάνω γραμμή. 

 

μετά πληκτρολογείς 

 

mkdir .fonts

Για να δημιουργηθεί ένας κρυφός φάκελος fonts (που θα τον χρειαστεί το scriπτάκι που ακολουθεί. )

 

Τώρα τρέχεις το εξής script:

 

wget -qO- http://plasmasturm.org/code/vistafonts-installer/vistafonts-installer | bash

(κάντο copy paste καλύτερα για σιγουριά ) 

Τώρα έχεις μια ικανοποιητική γκάμα MS fonts.

Αυτό που μένει είναι να κάνεις default (αν θες) ένα απο αυτά στον writer πχ το calibri με τον εξής τρόπο:

Μέσα στον Writer: Tools > Options > Libre Office Writer > Basic (western) fonts 

και στο πλαίσιο διαλόγου στα αριστερά διαλέγεις το calibri ή όποιο άλλο MS font θες μετά πατάς apply. 


Τώρα τα περισσότερα θέματα ασυμβατότητας με docx δεν θα υπάρχουν. 

Μετά αν θες να μοιάζει λίγο παραπάνω με το χαζό μενού των MS και την εμφάνηση κτλ μπορείς να το κάνεις ως εξής:

Τοοls> Options > libre office> Advanced και τσέκαρε το "enable experimental features" μετά apply και κάνε restart το πρόγραμμα (θα σε ρωτήσει). 

Μετά όταν είσαι στο writer : View> User Interface> Contextual groups. 

Για να αλλάξεις το χρώμα να μοιάζει με το word πας: Tools > Options> Libre Office> Personalization  και κάνεις click στο "Pre installed Theme" και διαλέγεις χρώμα 
 

Τα ttf-mscorefonts είναι από τα πρώτα πράγματα που εγκαθιστώ εδώ και 15 χρόνια, πριν καν περάσω το libreoffice ή το openoffice πριν από αυτό. Το μενού προτιμώ σαφέστατα το παλιό κλασικό και έτσι το ρυθμίζω. Δυστυχώς αν τα αρχεία έχουν στοιχεία όπως πίνακες και εικόνες, ανοίγουν περίεργα και ας είναι με τη γραμματοσειρά της MS.

Οπότε επειδή το χρησιμοποιώ για δουλειά και δεν είναι απλά θέμα προτίμησης, αναγκαστικά τρέχω σε VM ή dual boot μια εγκατάσταση Windows για το Office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όπως; 

Ναι είναι σαν να βάζεις φωτιά στην δουλειά σου αν αφήνεις την MS να παρακολουθεί τα δεδομένα της εταιρίας σου (και κατα συνέπεια όποιον άλλον σπάσει του server της) εκτός αν ειναι ασήμαντα οπότε πάω πάσο. 

Τέλος collab στο excel; really; μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα που όντως χρησιμεύει γιατί όντως έχω απορία; 


 

Αλλη δουλειά δεν είχε η Microsoft, να παρακολουθεί τις στατιστικές αναλύσεις σε exceloφυλλα από τους... Ελληνικούς κολοσσούς της βιομηχανίας... :D 

Να φανταστώ οτι και τα λεφτά σου τα έχεις κάτω από το μαξιλάρι για να μην τα ξέρει η Alphabank? 

Τελος πάντων  κατανοώ  το φόβο.. πάμε στο θέμα δουλειάς...
Υπάρχει μεγάλη ευκολία στο online collaboration.

Οταν εσύ είσαι Αθήνα και ο συνάδελφός σου Λονδίνο ή  Θεσσαλονίκη και πρέπει να περάσετε γρήγορα ο ένας τα δεδομένα, ο δεύτερος να φτιάξει τις στατιστικές αναλύσεις + κάποια εξτρά δεδομένα που ξέρει εκείνος γιατί ανήκει σε άλλο τμήμα. και ταυτόχρονα να επιβλέπετε ο  ένας τη δουλειά του άλλου για να γίνει κάτι σωστά και γρήγορα. 
Επίσης ταυτοχρόνως... ο υπεύθυνος βλέπει αν δουλεύουν οι άλλοι πάνω στο project που καίει ή απλά πετάνε χαρταετό...

Επίσης βλέπεις πως παει η δουλειά και αν γίνεται με τον τρόπο εμφάνισης / οργάνωσης που πρέπει και δεν περιμένεις να τελειώσει να το στείλεις για να σου πει ο άλλος δεν το ήθελα ετσι...

Αν τώρα είστε 2-3 άνθρωποι σε 1 γραφείο οκ κλάινμαιν, ας κάτσετε μαζι και να το κανετε...
Όπως είπα. Η δουλειά θα γίνει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο...  εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν σε Google Docs...

 

 

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, MikeKata said:

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι μπήκες σε post καθαρά για Linux distro, έφαγες χρόνο και έκανες ένα σχόλιο κι εγώ δεν ξέρω πόσων γραμμών λέγοντάς μας το πόσο "δε σας νοιάζει το Linux"; Δηλαδή αν σας ένοιαζε, τι;

Payback is a bitch eh? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Edgr είπε

Ισχύει, ηθελα να κανω κάτι σχετικά απλο και δε το ειχε και εβαλα ms

σαν τι δηλαδή?

επίσης , επειδή κακώς το συγκρίνουν με libreoffice δοκίμασες free/only/wps ?

φυσικά η συζήτηση στα πλαίσια του οτι αναγκαστικά έχεις windows λόγω του προβλήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Payback is a bitch eh? 😛

Με τη διαφορά ότι "εμάς" (κατανοείς τον όρο, να μην τον εξηγώ) μας "νοιάζει" τι κάνουν τα Windows καθώς είναι dominant λειτουργικό παγκοσμίως και καθοδηγούν όλο το computing trend. Επομένως μας επηρεάζουν, έστω και έμμεσα. Για αυτό συζητάμε και για αυτά. Α, και δε θυμάμαι ποτέ να είπα "δε μας νοιάζουν τα Windows", ακριβώς για τους λόγους που προανέφερα. Οπότε, όχι. Payback is not a bitch. :)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πάλι καλά να λες που ήταν μόνο ένας κι όχι δεν ξέρω κι εγώ πόσοι σπάνε μπάλες σε κάθε MS topic.

Ενώ τα καθημερινά άρθρα για Windows δε σπάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DPU είπε

Ορισμός της ημιμάθειας. 😆

Ναι συμφωνώ.

Απο την άλλη το ότι δεν έχεις ιδέα του πως δουλεύουν οι επιχειρήσεις + το ότι δεν έχεις ιδέα απο devops και λες μαργαριτάρια του τύπου " το 45% του παγκόσμιου τραπεζικού χώρου δε γραφουν COBOL. Απλα βασίζουν τα συστήματα τους σε αυτην" 

Ότι στο μυαλό σου είχαν μερικές γραμμές κώδικα πριν 50 χρόνια και τις άφησαν έτσι γιατί έτσι ειναι το software ειδικά στις επιχειρήσεις απλά τρέχει χωρίς maintenance  (έτσι για να σου φύγει στο σαγόνι μόνο στις ΗΠΑ 6000+ θέσεις εργασίας για προγραμματιστές COBOL ) θα το έλεγα περισσότερο αμάθεια παρά ημιμάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Με τη διαφορά ότι "εμάς" (κατανοείς τον όρο, να μην τον εξηγώ) μας "νοιάζει" τι κάνουν τα Windows καθώς είναι dominant λειτουργικό παγκοσμίως και καθοδηγούν όλο το computing trend. Επομένως μας επηρεάζουν, έστω και έμμεσα. Για αυτό συζητάμε και για αυτά. Α, και δε θυμάμαι ποτέ να είπα "δε μας νοιάζουν τα Windows", ακριβώς για τους λόγους που προανέφερα. Οπότε, όχι. Payback is not a bitch. :)

Εγώ νομίζω πως οι linux διανομές κάνουν trends δεν βλέπω linux να βάζουν windows στοιχεία βλέπω τα windows να προσαρμόζονται στο linux απο το σιγά σιγά να φλερτάρουν με το opensource απο τα azure απο το ότι βάλανε στα windows bash κτλ κτλ κτλ 

 

 

Εδώ ο HAL δεν ειναι ο αγαπητός σε όλους μας admin αλλά οι GNU/linux διανομές. 
:P 

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τα λεφτά σου πίσω.

Ακριβώς το πρόβλημα των proprietary ενώ αν ήταν opensource θα μπορούσαμε να κάνουμε ότι θέλουμε όχι ότι μας αφήνει η αισθητική κάποιων συγκεκριμένων :P 

Γιαυτό και πάει ο Musk να αγοράσει το twitter για να το κάνει opensource να καταργήσει τα ban και να αφήσει την ελευθερεία του λόγου. 

 

 

1 ώρα πριν, Volga είπε

Αλλη δουλειά δεν είχε η Microsoft, να παρακολουθεί τις στατιστικές αναλύσεις σε exceloφυλλα από τους... Ελληνικούς κολοσσούς της βιομηχανίας... :D 

Να φανταστώ οτι και τα λεφτά σου τα έχεις κάτω από το μαξιλάρι για να μην τα ξέρει η Alphabank? 

Τελος πάντων  κατανοώ  το φόβο.. πάμε στο θέμα δουλειάς...
Υπάρχει μεγάλη ευκολία στο online collaboration.

Οταν εσύ είσαι Αθήνα και ο συνάδελφός σου Λονδίνο ή  Θεσσαλονίκη και πρέπει να περάσετε γρήγορα ο ένας τα δεδομένα, ο δεύτερος να φτιάξει τις στατιστικές αναλύσεις + κάποια εξτρά δεδομένα που ξέρει εκείνος γιατί ανήκει σε άλλο τμήμα. και ταυτόχρονα να επιβλέπετε ο  ένας τη δουλειά του άλλου για να γίνει κάτι σωστά και γρήγορα. 
Επίσης ταυτοχρόνως... ο υπεύθυνος βλέπει αν δουλεύουν οι άλλοι πάνω στο project που καίει ή απλά πετάνε χαρταετό...

Επίσης βλέπεις πως παει η δουλειά και αν γίνεται με τον τρόπο εμφάνισης / οργάνωσης που πρέπει και δεν περιμένεις να τελειώσει να το στείλεις για να σου πει ο άλλος δεν το ήθελα ετσι...

Αν τώρα είστε 2-3 άνθρωποι σε 1 γραφείο οκ κλάινμαιν, ας κάτσετε μαζι και να το κανετε...
Όπως είπα. Η δουλειά θα γίνει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο...  εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν σε Google Docs...

 

 

Οκ δεκτόν αν και νομίζω και το libreoffice έχει online collab και μάλιστα self hosted οπότε τρέχεις τα πάντα σε δικό σου hardware αλλά δεν το χρησιμοποιώ προσωπικά. 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρόνια να χρησιμοποιήσω ms office και το έχω αντικαταστήσει με το OpenOffice.Το έχω εγκαταστήσει επίσης στα pc του εργαστηρίου του σχολείου που εργάζομαι και το χρησιμοποιούν οι μαθητές μου. Νομίζω πως καλύπτει το 99% των χρηστών και είναι και δωρεάν. Μια χαρά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι συμφωνώ.

Απο την άλλη το ότι δεν έχεις ιδέα του πως δουλεύουν οι επιχειρήσεις + το ότι δεν έχεις ιδέα απο devops και λες μαργαριτάρια του τύπου " το 45% του παγκόσμιου τραπεζικού χώρου δε γραφουν COBOL. Απλα βασίζουν τα συστήματα τους σε αυτην" 

Ότι στο μυαλό σου είχαν μερικές γραμμές κώδικα πριν 50 χρόνια και τις άφησαν έτσι γιατί έτσι ειναι το software ειδικά στις επιχειρήσεις απλά τρέχει χωρίς maintenance  (έτσι για να σου φύγει στο σαγόνι μόνο στις ΗΠΑ 6000+ θέσεις εργασίας για προγραμματιστές COBOL ) θα το έλεγα περισσότερο αμάθεια παρά ημιμάθεια. 

6000??? μου πεσε το σαγονι... χαχαχ. Μαλλον στο search στο linkedin δεν εβαλες και αλλες λεξεις κλειδια να δεις ποσες βγαζει στην Αμερικη. Καλα εγραψα εγω πριν στο σχολιο μου. byee

Επεξ/σία από DPU
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...