Προς το περιεχόμενο

Η φτωχή ποιότητα της webcam της Studio Display της Apple δεν είναι τελικά πρόβλημα λογισμικού


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, polaki said:

Νομίζω αν έβλεπε ο Jobs πρώτα το που έχει φτάσει σε χρηματιστηριακή αξία ο Cook την Apple μάλλον θα του άναβε λαμπάδα, σίγουρα πάντως δεν θα τον πέταξε έξω με τις κλωτσιές..

Οτι και να λέμε εμείς, τα νούμερα δεν λένε ψέματα. Μπορεί να μη λένε όλη την αλήθεια, αλλά ψέματα πάντως σίγουρα δεν λένε.

Η Apple πετυχε επι εποχης Steve Jobs επειδη ειχε στο επικεντρο το user experience και το προϊοντα.

Το user experience δεχεται αλεπαλληλα πληγματα απο τις επιλογες του Tim Cook.

Και δεν το λεω μονο για τη καμερα - το λεω και για αλλα πραγματα, οπως το μπαχαλο με τις θυρες κτλ κτλ.

Σαφως και τα κερδη ειναι σημαντικα, αλλα επι Jobs δεν γινοντουσαν τετοιες αστοχιες συχνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτά συμβαίνουν ΠΑΝΤΟY πλέον σε όλα τα τμήματα θα δείς 32άρηδες δήθεν product managers και specification aprovals από ανθρώπους κυριολεκτικά άσχετους. Δεν μπορώ να γράψω για γεγονός που ξέρω εκ τών έσω άλλης εταιρίας για αδιανόητο λάθος στα χρονικά του brand.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Αυτά συμβαίνουν ΠΑΝΤΟY πλέον σε όλα τα τμήματα θα δείς 32άρηδες δήθεν product managers και specification aprovals από ανθρώπους κυριολεκτικά άσχετους. Δεν μπορώ να γράψω για γεγονός που ξέρω εκ τών έσω άλλης εταιρίας για αδιανόητο λάθος στα χρονικά του brand.

Στείλε το μου με PM, και θα το γράψω εγώ αν θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια χρόνια ως τώρα όντας στο οικοσύστημα της Apple, πίστευα ότι τα προϊόντα της πάντα βγαίνουν στο ράφι ύστερα από εκτεταμένους ελέγχους δοκιμής, γι' αυτό που υπόσχονται. Όχι μόνο τεχνικά, αλλά συνολικά σαν εμπειρία χρήστη (UX).

Αυτό το πίστευα μέχρι προσφάτως, που έπεσα σε πρόβλημα σχεδιαστικό (και όχι δυσλειτουργίας) στα AirPods Pro με σοβαρό πρόβλημα πόνου/πίεσης στα αυτιά κατά τη χρήση. Δυστυχώς, μετά από την επικοινωνία με την Apple, διαπίστωσα ότι αρνείται το σχεδιαστικό πρόβλημα, παρά τις σημαντικά περισσότερες αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα στο συγκεκριμένο προϊόν, από άλλα ακουστικά.

Περιγράφω το πρόβλημα στο παρακάτω θέμα.

Άνθρακες ο θησαυρός. Έχει κατηφορίσει η εταιρεία στα μάτια μου, κάμποσα επίπεδα. Δεν λέω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος στο οικοσύστημα με τη χρήση των άλλων συσκευών και το πώς επικοινωνούν μεταξύ τους, αλλά αν πέσεις στο πρώτο πρόβλημα, τότε θα καταλάβεις το μάρκετινγκ έναντι της ποιότητας σχεδιασμού, που έχει παιχτεί από τα αποδυτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, kostasgr78 said:

Κάποια χρόνια ως τώρα όντας στο οικοσύστημα της Apple, πίστευα ότι τα προϊόντα της πάντα βγαίνουν στο ράφι ύστερα από εκτεταμένους ελέγχους δοκιμής, γι' αυτό που υπόσχονται. Όχι μόνο τεχνικά, αλλά συνολικά σαν εμπειρία χρήστη (UX).

Αυτό το πίστευα μέχρι προσφάτως, που έπεσα σε πρόβλημα σχεδιαστικό (και όχι δυσλειτουργίας) στα AirPods Pro με σοβαρό πρόβλημα πόνου/πίεσης στα αυτιά κατά τη χρήση. Δυστυχώς, μετά από την επικοινωνία με την Apple, διαπίστωσα ότι αρνείται το σχεδιαστικό πρόβλημα, παρά τις σημαντικά περισσότερες αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα στο συγκεκριμένο προϊόν, από άλλα ακουστικά.

Περιγράφω το πρόβλημα στο παρακάτω θέμα.

Άνθρακες ο θησαυρός. Έχει κατηφορίσει η εταιρεία στα μάτια μου, κάμποσα επίπεδα. Δεν λέω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος στο οικοσύστημα με τη χρήση των άλλων συσκευών και το πώς επικοινωνούν μεταξύ τους, αλλά αν πέσεις στο πρώτο πρόβλημα, τότε θα καταλάβεις το μάρκετινγκ έναντι της ποιότητας σχεδιασμού, που έχει παιχτεί από τα αποδυτήρια.

Καλά αυτό είναι προφανές ότι δεν ισχύει και ότι στηρίζονται στο ότι ο κόσμος τρώει αμάσητο δεν έχει κριτική ικανότητα. Όποιος ξέρει τα βασικά περί τεχνολογίας ξέρει ότι τα προϊόντα της είναι μεν καλά αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που ισχυρίζονται ότι είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Καλά αυτό είναι προφανές ότι δεν ισχύει και ότι στηρίζονται στο ότι ο κόσμος τρώει αμάσητο δεν έχει κριτική ικανότητα. Όποιος ξέρει τα βασικά περί τεχνολογίας ξέρει ότι τα προϊόντα της είναι μεν καλά αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που ισχυρίζονται ότι είναι.

Μεγάλο πράγμα το marketing... Προσωπικά μετά απο πολλές εργατοώρες σε macbook και 1 γενιά κινητού ( iphone 6 κάτι φεγγάρια ) μπορώ με confidence να πώ οτι τα προιόντα τους θα έπρεπε να κοστίζουν ακριβώς τα μισά λεφτά... Μπορεί 6-7 χρόνια πρίν να είχαν να πούν κάποια πράγματα, αλλα πλέον δεν βλέπω κανένα απολύτως πλέονέκτημα  για το οικοσύστημα και τα προιόντα τους που να δικαιολογεί τις αστείες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

 

Άνθρακες ο θησαυρός. Έχει κατηφορίσει η εταιρεία στα μάτια μου, κάμποσα επίπεδα. Δεν λέω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος στο οικοσύστημα με τη χρήση των άλλων συσκευών και το πώς επικοινωνούν μεταξύ τους, αλλά αν πέσεις στο πρώτο πρόβλημα, τότε θα καταλάβεις το μάρκετινγκ έναντι της ποιότητας σχεδιασμού, που έχει παιχτεί από τα αποδυτήρια.

αλλά συνεχίζετε να τα αγοράζετε και να "φλεξάρετε" με θρησκευτική ευλάβεια ... οπότε αφού πληρώνετε...ποιος σας φταίει....

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ChownTuen είπε

Στείλε το μου με PM, και θα το γράψω εγώ αν θες. 

Εταιρία με smartwatch εγκατέστησε αισθητήρα ενώ γνώριζαν εσωτερικά πρόβλημα battery drain και λάθος calibration βιβλιοθήκη. Τι ψάχνεις να βρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Κάποια χρόνια ως τώρα όντας στο οικοσύστημα της Apple, πίστευα ότι τα προϊόντα της πάντα βγαίνουν στο ράφι ύστερα από εκτεταμένους ελέγχους δοκιμής, γι' αυτό που υπόσχονται. Όχι μόνο τεχνικά, αλλά συνολικά σαν εμπειρία χρήστη (UX).

Αυτό το πίστευα μέχρι προσφάτως, που έπεσα σε πρόβλημα σχεδιαστικό (και όχι δυσλειτουργίας) στα AirPods Pro με σοβαρό πρόβλημα πόνου/πίεσης στα αυτιά κατά τη χρήση. Δυστυχώς, μετά από την επικοινωνία με την Apple, διαπίστωσα ότι αρνείται το σχεδιαστικό πρόβλημα, παρά τις σημαντικά περισσότερες αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα στο συγκεκριμένο προϊόν, από άλλα ακουστικά.

Περιγράφω το πρόβλημα στο παρακάτω θέμα.

Άνθρακες ο θησαυρός. Έχει κατηφορίσει η εταιρεία στα μάτια μου, κάμποσα επίπεδα. Δεν λέω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος στο οικοσύστημα με τη χρήση των άλλων συσκευών και το πώς επικοινωνούν μεταξύ τους, αλλά αν πέσεις στο πρώτο πρόβλημα, τότε θα καταλάβεις το μάρκετινγκ έναντι της ποιότητας σχεδιασμού, που έχει παιχτεί από τα αποδυτήρια.

Αν ένα μικρό ποσοστό χρηστών δεν το αντέχει το συγκεκριμένο προϊόν, δεν σημαίνει πως δεν είναι αντικειμενικά καλό - δεν είναι άλλωστε το γενικό συναίσθημα αυτό, τόσα χρόνια μετά, σε αντίθεση με την κάμερα του topic από την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας! Εγώ δεν θα το αγόραζα ποτέ, ούτε ωτοασπίδες δεν μπορώ να έχω στα αυτιά μου πάνω από 5' (δυσφορία) πόσο μάλλον κάτι που φράζει τελείως το κανάλι και έχει και artificial noise cancellation.

Η πολιτική επιστροφών ποια είναι για αυτά τα προϊόντα στην Ελλάδα; Παίζει αυτό με τις 14 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Αν ένα μικρό ποσοστό χρηστών δεν το αντέχει το συγκεκριμένο προϊόν, δεν σημαίνει πως δεν είναι αντικειμενικά καλό - δεν είναι άλλωστε το γενικό συναίσθημα αυτό, τόσα χρόνια μετά, σε αντίθεση με την κάμερα του topic από την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας! Εγώ δεν θα το αγόραζα ποτέ, ούτε ωτοασπίδες δεν μπορώ να έχω στα αυτιά μου πάνω από 5' (δυσφορία) πόσο μάλλον κάτι που φράζει τελείως το κανάλι και έχει και artificial noise cancellation.

Η πολιτική επιστροφών ποια είναι για αυτά τα προϊόντα στην Ελλάδα; Παίζει αυτό με τις 14 μέρες;

Για επιστροφές, ναι, έχεις 14 μέρες για full refund, no questions asked: https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...