Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για MacBook Air m1


louros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/4/2022 στις 1:08 ΠΜ, louros7 είπε

Να ρωτήσω και για περιφερειακα που θα χρειαστώ?? 

Πχ αν χρειάζεται να πάρω εξωτερικό ssdκαι ποιον ,hub κτλ 

 

Δεδομένου ότι θα χρησιμοποιείτε το MacBook Air για επεξεργασία, προτείνω τα ακόλουθα αξεσουάρ:
1. Διανομέας USB-C (αν κάνετε επεξεργασία εν κινήσει ή ενώ ταξιδεύετε)
 ή
Ένας αξιόπιστος σταθμός σύνδεσης.

2. Εξωτερικός SSD (Εδώ είναι οι συστάσεις μου)

3. Έγχρωμη ακριβής οθόνη. Η οθόνη 13 ιντσών μπορεί να γίνει πολύ μικρή κατά την επεξεργασία. Επεξεργάζομαι βίντεο στα δικά μου και με πονάει να συνεχίζω να κάνω κύλιση μπρος-πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@louros7 

Από την εμπειρία μου, προτείνω εξωτερικό δίσκο σε σύνδεση Thunderbolt 3, είναι ταχύτατος κάτι που σίγουρα χρειάζεσαι. 

Έχω κάνει συνδυασμό της θήκης με τον δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Air M1 εξακολουθεί να είναι ένα πάρα πολύ γρήγορο μηχανάκι και σε καλή τιμή. Και το καινούριο να βγει κατά το Φθινόπωρο, το τωρινό δεν πρόκειται να πέσει σημαντικά σε τιμή. 

Καλή αλλά μικρή η οθόνη για τη δουλειά που λες όπως αναφέρθηκε. 

Ακριβή η αναβάθμιση σκληρού φυσικά αλλά ο εξωτερικός δεν είναι και η ιδανική λύση για δεδομένα μόνιμα κουμπωμένα στο macbook. Με ssd με τη θήκη της OWC που προτάθηκε αλλά και γενικά με τη χρήση εξωτερικών σκληρών υπάρχει και αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2022 στις 8:24 ΠΜ, neerajb είπε

Δεδομένου ότι θα χρησιμοποιείτε το MacBook Air για επεξεργασία, προτείνω τα ακόλουθα αξεσουάρ:
1. Διανομέας USB-C (αν κάνετε επεξεργασία εν κινήσει ή ενώ ταξιδεύετε)
 ή
Ένας αξιόπιστος σταθμός σύνδεσης.

2. Εξωτερικός SSD (Εδώ είναι οι συστάσεις μου)

3. Έγχρωμη ακριβής οθόνη. Η οθόνη 13 ιντσών μπορεί να γίνει πολύ μικρή κατά την επεξεργασία. Επεξεργάζομαι βίντεο στα δικά μου και με πονάει να συνεχίζω να κάνω κύλιση μπρος-πίσω.

Οθόνη τι προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, louros7 είπε

Οθόνη τι προτείνεις?

Εξαρτάται πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Ιδανικά, κάποια 27άρα 4Κ (π.χ. LG ul850) ή κάποια αντίστοιχη DELL.

 

Στις 5/5/2022 στις 1:14 ΜΜ, dis83 είπε

Ακριβή η αναβάθμιση σκληρού φυσικά αλλά ο εξωτερικός δεν είναι και η ιδανική λύση για δεδομένα μόνιμα κουμπωμένα στο macbook. Με ssd με τη θήκη της OWC που προτάθηκε αλλά και γενικά με τη χρήση εξωτερικών σκληρών υπάρχει και αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. 

Ο εξωτερικός είναι εξίσου καλή λύση και κυρίως πολύ πιο φθηνή από το να κάνει upgrade σε σκληρό στο μηχάνημα. Ούτως ή άλλως δεν κάνει επεργασία βίντεο (δεν αναφέρει κάτι τέτοιο τουλάχιστον). Και να κάνει όμως, επίσης δουλεύουν όλα πολύ καλά ειδικά με κάποιον thunderbolt. Στο δεύτερο ζήτημα, από ότι καταλαβαίνω θα δουλεύει συνδεδεμένος σε εξωτερική οθόνη, οπότε δεν απασχολεί η κατανάλωση μπαταρίας (για το μ1 μιλάμε άλλωστε). Αν τώρα θέλει να δουλεύει on the go, τα πράγματα αλλάζουν και προφανώς δεν χρειάζεται εξωτερική οθόνη, ο εξωτερικός σκληρός είναι περιττός και φυσικά η 13άρα μικρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά οικονομικά λύση είναι ο εξωτερικός ssd, κι εγώ χρησιμοποιώ, την κατανάλωση όμως δεν την αναφέρει και δεν τη σκέφτεται κανείς. 

Αν δεν είναι η 13άρα για on the go τότε για τι είναι ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, louros7 είπε

Οθόνη τι προτείνεις?

εγώ είχα βρει την συγκεκριμένη σε προσφορά 399 (τώρα την βλέπω στα 499). Υποστηρίζει και charging απο το type-c που θα  συνδέσεις.

https://www.skroutz.gr/s/18451976/LG-27UL850-W-IPS-HDR-Monitor-27-4K-3840x2160-με-χρόνο-απόκρισης-5ms-GTG.html#reviews

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

Εφόσον μιλαμε για Mac σε 27αρα το ιδανικό είναι 2k, το 4k θέλει 32αρα

Χρειάζεσαι 4Κ ώστε να την τρέξεις σε Full HD αν θέλεις να έχεις retina effect και crispy αποτέλεσμα. Αν χρειάσεσαι παραπάνω real estate τότε 2Κ και την τρέχεις native ή πας σε 27άρα 5K (πανάκριβες, ultrafine και apple) και τρέχεις σε 2Κ ώστε να έχεις ΚΑΙ retina effect ΚΑΙ λίγο παραπάνω real estate. 32άρα τώρα για photoshop δεν υπάρχει καν λόγος. Αυτά όμως προφανώς είναι υποκειμενικά και φυσικά εξαρτάται τί δουλειά κάνει ο καθένας. Προσωπικά, 2Κ δεν μου αρέσει αφενός γιατί παρα-είναι μικρά τα γράμματα για τη δουλειά που κάνω, αφετέρου γιατί όταν κοιτάω το laptop βλέπω την διαφορά (εμφανέστατη) και τα pixels.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Το ακούσαμε και αυτό

εγώ επειδή όχι μόνο το έχω ακούσει αλλά και το έχω δει (και είναι κλασσικο πρόβλημα που αναφέρουν χρήστες) αφήνω τα 2 λινκ, καλή ανάγνωση 

https://bjango.com/articles/macexternaldisplays/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

εγώ επειδή όχι μόνο το έχω ακούσει αλλά και το έχω δει (και είναι κλασσικο πρόβλημα που αναφέρουν χρήστες) αφήνω τα 2 λινκ, καλή ανάγνωση 

https://bjango.com/articles/macexternaldisplays/

 

Κοίταξε, προφανώς κι εμείς έχουμε ακούσει κι έχουμε δει. Γι'αυτό συμμετέχουμε σε μία συζήτηση άλλωστε. Παραπέρα, στο 15ο λεπτο video αναφέρει ακριβώς ό,τι έχω γράψει παραπάνω σε 3 γραμμές. Δεν θα αγοράσεις 27" 4Κ για να την τρέξεις σε 2K. Αφενός το UI του mac os με το lag που δημιουργεί, αφετέρου βλέπεις τα pixels. Οπότε τονίζω πάλι, αν χρειάζεσαι περισσότερο real estate χρειάζεσαι 2K ανάλυση ή 5Κ για να έχεις ΚΑΙ retina effect (με το υπερβολικό κόστος, κάτι ασύμφορο για τους περισσότερους). Συνεπώς, η βέλτιστη λύση - για εσένα και το παίδι στο βίτνεο - είναι αγορά μιας 2K και να την τρέξεις σε native ανάλυση. Για εμάς που είμαστε κωλυμένοι με το retina effect γιατί δουλεύουμε αρκετά σε word και στατιστικά προγράμματα, δεν μας ενδιαφέρει το real estate, προφανώς έχουμε ευαισθησία στα pixels και όταν από την εξωτερική οθόνη χρειάζεται να δουλέψουμε στο laptop (ή όταν τα κοιτάμε δίπλα δίπλα στη δουλειά μας) θέλουμε να έχουμε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα, η λύση 27" 4Κ και full hd είναι μονόδρομος. Σε κάθε περίπτωση, το σκεπτικό σου αυτό

8 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Εφόσον μιλαμε για Mac σε 27αρα το ιδανικό είναι 2k, το 4k θέλει 32αρα

είναι απλώς υποκειμενικό. Για εσένα σωστό και τη δουλειά που κάνεις, για εμένα κι αρκετό κόσμο απλά λανθασμένο και κυρίως αντιπαραγωγικό (για τη δουλειά που κάνω). Ευελπιστώ πως μετά τις παραπάνω εξηγήσεις, ο OP θα καταφέρει να πάρει σωστή απόφαση για το τί χρειάζεται, τόσο από πλευράς υπολογιστή όσο κι από πλευράς οθόνης (αν και το βλέπω δύσκολο 😂).

Επεξ/σία από mistr4l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσυ @mistr4l καλά τα έγραψες,αναλυτικά, (αν και το τι βολευει τον καθενα ειναι εντελως διαφορετικό με το τι υποστηριζεται απο το σύστημα χωρίς τρικ) αλλά όχι και να διαβάζουμε ότι «τ ακούσαμε κι αυτό» όταν είναι ένα θέμα που προβληματίζει κάποιους που παίρνουν 4k σε 27αρα

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mistr4l είπε

Κοίταξε, προφανώς κι εμείς έχουμε ακούσει κι έχουμε δει. Γι'αυτό συμμετέχουμε σε μία συζήτηση άλλωστε. Παραπέρα, στο 15ο λεπτο video αναφέρει ακριβώς ό,τι έχω γράψει παραπάνω σε 3 γραμμές. Δεν θα αγοράσεις 27" 4Κ για να την τρέξεις σε 2K. Αφενός το UI του mac os με το lag που δημιουργεί, αφετέρου βλέπεις τα pixels. Οπότε τονίζω πάλι, αν χρειάζεσαι περισσότερο real estate χρειάζεσαι 2K ανάλυση ή 5Κ για να έχεις ΚΑΙ retina effect (με το υπερβολικό κόστος, κάτι ασύμφορο για τους περισσότερους). Συνεπώς, η βέλτιστη λύση - για εσένα και το παίδι στο βίτνεο - είναι αγορά μιας 2K και να την τρέξεις σε native ανάλυση. Για εμάς που είμαστε κωλυμένοι με το retina effect γιατί δουλεύουμε αρκετά σε word και στατιστικά προγράμματα, δεν μας ενδιαφέρει το real estate, προφανώς έχουμε ευαισθησία στα pixels και όταν από την εξωτερική οθόνη χρειάζεται να δουλέψουμε στο laptop (ή όταν τα κοιτάμε δίπλα δίπλα στη δουλειά μας) θέλουμε να έχουμε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα, η λύση 27" 4Κ και full hd είναι μονόδρομος. Σε κάθε περίπτωση, το σκεπτικό σου αυτό

είναι απλώς υποκειμενικό. Για εσένα σωστό και τη δουλειά που κάνεις, για εμένα κι αρκετό κόσμο απλά λανθασμένο και κυρίως αντιπαραγωγικό (για τη δουλειά που κάνω). Ευελπιστώ πως μετά τις παραπάνω εξηγήσεις, ο OP θα καταφέρει να πάρει σωστή απόφαση για το τί χρειάζεται, τόσο από πλευράς υπολογιστή όσο κι από πλευράς οθόνης (αν και το βλέπω δύσκολο 😂).

Κάνε με edit σε παρακαλώ πολύ, δεν έχω γράψει τέτοια πράγματα εγώ 👽

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...