Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η νέα σειρά RTX 4000 της Nvidia θα κάνει χρήση του interface PCIe 4.0


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, michael92 είπε

Ρε φίλε δεν μπορείς να κάνεις μερικές απλές πράξεις με δεκαδικά και από ότι φαίνεται δεν έχεις πληρώσει λογαριασμό στη ζωή σου. Έλεος δηλαδή που θα μας την πεις κιόλας.

Που εχω κανει λαθος στις πραξεις με δεκαδικα;
To να διαιρείς τις Kwh με το τελικο ποσο του λογαριασμου που περιεχει εξτρα χρεωσεις και παγιες χρεωσεις για τον Δημο την ΕΡΤ κτλ επιμενεις οτι ειναι σωστο;
Aυτα εχουν να κανουν με τα τετραγωνικα του σπιτιου και τη περιοχη που μενεις δεν ειναι ιδια σε ολους.

Αρα οσο πιο πολυ καψεις τοσο πιο λιγο θα σου βγει η 1 Kwh γιατι οι παγιες/λοιπες χρεωσεις θα μοιραστουν σε περισσοτερες Kwh 😂😂
Aν το κοστος καταναλωση σου σε Kwh ειναι πχ 100€ και οι παγιες/λοιπες χρεωσεις ειναι 100€
μας λες οτι πρεπει να κανουμε 200ε / Κwh
Αν το κοστος καταναλωση σου σε Kwh ειναι πχ 10€  και οι παγιες/λοιπες χρεωσεις ειναι 100€
μας λες οτι πρεπει να κανουμε 110ε / Kwh
Aν το κοστος καταναλωση σου σε Kwh ειναι πχ 400€ και οι παγιες/λοιπες χρεωσεις ειναι 100€
μας λες οτι πρεπει να κανουμε 500ε / Kwh

Και εγω σου λεω οτι πρεπει να υπολογισεις το κοστος της Kwh χωρις να προσθεσεις τις παγιες/λοιπες χρεωσεις γιατι δεν εχει σημασια το αν θα καψεις 50kwh πανω η 50kwh κατω το 100ρικο(του παραδειγματος) θα ειναι παντα 100ρικο και αν προσπαθησεις να το επιμερησεις με την καταναλωση θα εχεις ΛΑΘΟΣ κοστολογιση ανα Kwh.

650€ πληρωσα στο τελευταιο λογαριασμο αλλα δεν βλεπω στον υπνο που 900w να με κυνηγανε.
Θα δωσω την 3090(350w) και θα παρω μια 4080 (400w).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραία τα λέτε για ΔΕΗ κλπ αλλά ποιός παίζει 8 ώρες την ημέρα ρε παιδιά ; Όλοι εργένηδες ; Γιατί 8 ώρες την ημέρα ούτε στην άδεια δε παίζω.

P.S δεν χρειάζεται το pc να τρέχει 24/7 OCed ούτε να λιώνει σε μερικά παιχνίδια.Ανάλογα το game το κλειδώνεις σε συγκεκριμένα settings fps κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ωραία τα λέτε για ΔΕΗ κλπ αλλά ποιός παίζει 8 ώρες την ημέρα ρε παιδιά ; Όλοι εργένηδες ; Γιατί 8 ώρες την ημέρα ούτε στην άδεια δε παίζω.

P.S δεν χρειάζεται το pc να τρέχει 24/7 OCed ούτε να λιώνει σε μερικά παιχνίδια.Ανάλογα το game το κλειδώνεις σε συγκεκριμένα settings fps κλπ. 

Επισης ολοι εχουν πιασει το ακραιο σεναριο της 4090 σε 100% load ενω αυτη τη στιγμη κατα πασα πιθανοτητα εχουν μια 1050 1060 και εχουν στα αγαπημενα του skroutz τη 3060 μεχρι να πεσει αλλα 50€.
Αυτος που θελει να παρει μια 4060 4070 θα εχει normal καταναλωση και αυτος που θελει να παρει 4080 4090 δεν ασχολειται με τετοια θεματα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην ξεχνατε κατι πολυ σημαντικο.

βρισκεις μεταχειρισμενες σε τιμες μπρελοκ, η 1080 εχει παει ηδη 300 κ προφανως θα πεσει κ αλλο, αρα μολις ξεκινησουν να πουλανε κ οι μαινερς, να δω τι θα γινουν ολες αυτες οι νεες καρτες.

αμα παει ..200ευρω η 4050 να με ειδοποιησετε να τσιμπησω μια

 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

τι πιο πιθανο θα βαζεις καποιο ανταπτορα κ δεν θα αγοραζεις ξανα. το παλιο τι θα το κανουν?θα ψηνουν σουβλακια? 

πολλοι εχουν 800,750 χρυσα κλπ

ευκαιρια . θα αναβαθμιζουν οι πλουσιοι αμερικανοι κ μαινερ κ θα βρισκεις παλιες καρτες κοψοχρονια

Δεν νομιζω οτι το προβλημα θα λυθει με εναν ανταπτορα.
Αυτο εγινε στη Reference 3090 γιατι ειχε 12pin ΧΩΡΙΣ sensors.
Oι sensors δινουν εντολη στο τροφοδοτικο να δωσει παραπανω watt οταν τα χρειαζεται.
Αν ο sensor δεν επικοινωνει γιατι το τροφοδοτικο σου δεν δεχεται εντολες απο sensor πως θα τα δωσει.
Επισης τα νεα τροφοδοτικα με ATX 3.0 θα εχουν τη δυνατοτητα να πιανουν μεγαλα πικ για μερικα ms που θα χρειαστει.
Η πρωτη εικονα ειναι το απλο 12pin και η 2η τα νεα 12pin +4 sensors.
Επισης συντομα ετοιμαζουν να αλλαξουν και το 24pin της μητρικης σε νεο 12pin.

Screenshot_12.jpg

FMxKRXAVkAM8UXY.png

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, michael92 είπε

Ακόμα και στο subreddit της nvidia, ο περισσότερος κόσμος τους κράζει: https://old.reddit.com/r/nvidia/comments/ucwt7h/nvidia_reportedly_testing_900w_graphics_card_with/

Ναι φιλε μου δεν διαφωνω, εγω κρινω το αν πρεπει καποιος να ασχοληθει εφοσον στη πραγματικοτητα δεν εχει σκοπο να αγορασει 4090.
Ειναι σαν να μπαινω σε forums,groups,fb κτλ και να κραζω την Lamborghini για τη καταναλωση της ενω στη πραγματικοτητα παω με το Μετρο στη δουλεια μου και δεν θα επρεπε να με απασχολει.
Η μονη λογικη να κραξεις για τις Nvidia 4000 ειναι να αγορασες προσφατα ενα Corsair Rm1000X η ενα Asus Thor 1200w και ξαφνικα με το release να σου πουν οτι πρεπει να αλλαξεις τροφοδοτικο και το καινουριο  που μολις πηρες θα ειναι αχρηστο.
Ακομα και για αυτο εχουν ενημερωσει απο τωρα για τα ATX 3.0.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι φιλε μου δεν διαφωνω, εγω κρινω το αν πρεπει καποιος να ασχοληθει εφοσον στη πραγματικοτητα δεν εχει σκοπο να αγορασει 4090.
Ειναι σαν να μπαινω σε forums,groups,fb κτλ και να κραζω την Lamborghini για τη καταναλωση της ενω στη πραγματικοτητα παω με το Μετρο στη δουλεια μου και δεν θα επρεπε να με απασχολει.
Η μονη λογικη να κραξεις για τις Nvidia 4000 ειναι να αγορασες προσφατα ενα Corsair Rm1000X η ενα Asus Thor 1200w και ξαφνικα με το release να σου πουν οτι πρεπει να αλλαξεις τροφοδοτικο και το καινουριο  που μολις πηρες θα ειναι αχρηστο.
Ακομα και για αυτο εχουν ενημερωσει απο τωρα για τα ATX 3.0.

Μόνο που δεν μιλάμε για Lamborghini αλλά για consumer κάρτες γραφικών. Και πες ότι τον περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρει η 4090. Το να πάει κάποιος από την 1080 που έχει TDP 180W στην 4080 που θα έχει TDP 500-600W είναι εξίσου τραγικό. Όπως το πάει η nvidia, οι low-end κάρτες θα καίνε όσο καίγαν οι high-end κάρτες 2-3 γενιές πίσω. Όπως είχα αναφέρει και πριν μερικές σελίδες, δεν είναι μόνο θέμα κατανάλωσης της GPU αλλά και διαχείρισής θερμότητας. Με σύστημα που τραβάει 500-550W σε full load, ήδη η κατάσταση είναι ανυπόφορη στο γραφείο μου χωρίς AC και ακόμα έχουμε Απρίλιο. Ένας χώρος 10τ.μ γίνεται πολύ εύκολα φούρνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, michael92 είπε

Μόνο που δεν μιλάμε για Lamborghini αλλά για consumer κάρτες γραφικών. Και πες ότι τον περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρει η 4090. Το να πάει κάποιος από την 1080 που έχει TDP 180W στην 4080 που θα έχει TDP 500-600W είναι εξίσου τραγικό. Όπως το πάει η nvidia, οι low-end κάρτες θα καίνε όσο καίγαν οι high-end κάρτες 2-3 γενιές πίσω. Όπως είχα αναφέρει και πριν μερικές σελίδες, δεν είναι μόνο θέμα κατανάλωσης της GPU αλλά και διαχείρισής θερμότητας. Με σύστημα που τραβάει 500-550W σε full load, ήδη η κατάσταση είναι ανυπόφορη στο γραφείο μου χωρίς AC και ακόμα έχουμε Απρίλιο. Ένας χώρος 10τ.μ γίνεται πολύ εύκολα φούρνος. 

Oταν ο μεσος χρηστης διαθετει 700€ για ολοκληρο το pc θα κοιταξει να βαλει μια low end αντε μια mid range GPU(σε 2η αγορα μετα με extra budget) και οχι το flagship που κοστιζει 3 φορες το συνολικο budget του +150-200ε για τροφοδοτικο που ειναι αναγκαιο.
Η 4080 ειναι 400w και οχι 600w.
Aυτος που εχει 1080 πιθανοτατα θα παραμεινει στη 1080 γιατι τον καλυπτει ακομα και στα νεοτερα games σε 1080p.
Eκτος αν αποφασισει να επενδυσει σε 4κ gaming οπου εκει ξερει οτι θα βαλει το χερι βαθια στη τσεπη.

Aν η Lamborghini σου φαινεται τοσο ακραια συγκριση ας πουμε οτι η 4090 ειναι μια ΒΜW 420 που ναι μεν θα τη δεις να κυκλοφορει αρκετα στους δρομους μας αλλα τα 60.000€ δεν ειναι ποσο που θα διαθεσουν ευκολα με βασικο μισθο 600€.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

τι πιο πιθανο θα βαζεις καποιο ανταπτορα κ δεν θα αγοραζεις ξανα. το παλιο τι θα το κανουν?θα ψηνουν σουβλακια? 

πολλοι εχουν 800,750 χρυσα κλπ

ευκαιρια . θα αναβαθμιζουν οι πλουσιοι αμερικανοι κ μαινερ κ θα βρισκεις παλιες καρτες κοψοχρονια

το παλιο με της 30xx.. δεν νομίζω όλοι να τρέξουν για 40xx gpu,

δεν υπάρχει ανταπτορας για τα 4 εχτρα pin.  θέλουν τα νεα psu  , κυκλοφορήσαν στα σκρουτζομάγαζα  απο τωρα καποια τροφοδοτικά.

 

image.jpeg.e4d6a28a65fc932a7d7d74c950b4662f.jpeg 

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2022 στις 12:35 ΠΜ, floba είπε

Manli χαχαχαχα!!Ενα κιλο πατατες δλδ απο τις πιο φθηνες.Παω για υπνο με εκανες και γελασα.Μανλι χαχαχαχαχα.Και σε προσφορα απο 530 αλλα κατεβηκαν στα 400.Εχεις μπαιρδευτει πααααρααα πολυ.Σαν να μου λες δωσε μου ενα καρπουζι το πιο φθηνο και ας ειναι κουφιο μεσα.Αυτο ακριβως περνεις.Και σου κανουν και like κιολας.αχααχχα κλαιω.

Τι έχει η manli? Για δωσε λεπτομερειες, ποσο χειρότερη ειναι απο ενα μοντέλο που κοστιζει διπλασια. 1%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι έχει η manli? Για δωσε λεπτομερειες, ποσο χειρότερη ειναι απο ενα μοντέλο που κοστιζει διπλασια. 1%?

δεν εχει rgb , λιγότερα fps  😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...