Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για κάμερες ασφαλείας κτιρίου


tierney

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σε ένα κτίριο με ενοικιαζόμενα δωμάτια, θα ηθελα να τοποθετήσω κάμερες ασφαλείας στους κοινόχρηστους χώρους. Μία εξωτερικού χώρου, στην κεντρική είσοδο (να δειχνει προς τα κάτω, μόνο την είσοδο), και 3-4 στους διαδρόμους (στραμμένες προς τις σκάλες). 
Η καλωδίωση έχει γίνει και στα σημεία που θέλω να τοποθετηθούν, υπάρχει παροχή ρεύματος. Όμως ειναι λίγο μανίκι να τραβηχτούν καλώδια για συνδεση με καταγραφικό, οπότε σκέφτηκα τη λύση των ip καμερών, μιας και το wifi ειναι επαρκέστατο σε ολους τους χώρους. Ιδανικά το budget να είναι γύρω στα 30-50 ευρώ η καθεμία.

Χρήση: Πρώτα απ' όλα για λόγους ασφαλείας (μην τυχόν γίνει κάποιο ατύχημα / διάρρηξη / αξιοποινη πράξη) και δευτερευόντως για να βλέπω ποιος μπαινει και βγαίνει. 

Ερωτήσεις: 
1) Ποια μάρκα προτείνετε; Xiaomi; Tp-link; Άλλη; Κάνουν για αυτό που θέλω;
2) Αν χρησιμοποιουν sd-card, αυτες απο μονες τους σβηνουν τα παλια αρχεια και γραφουν καινουρια ή πρέπει να κάνω manual delete/format;
3)  Αν παιζω με sd-card κάνω δουλειά ή υπάρχει κάποια καλύτερη/συμφέρουσα λύση για cloud; (Καταλαβαίνω ότι με τις sd μπορει κάποιος να τις βγάλει/σπάσει, αλλά αν δεν υπάρχει καποια καλη λυση, ειναι ενα ρισκο που θα παρω αναγκαστικά)

 Σας ευχαριστώ προκαταβολικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 10:18 ΜΜ, tierney είπε

...
Η καλωδίωση έχει γίνει και στα σημεία που θέλω να τοποθετηθούν, υπάρχει παροχή ρεύματος. Όμως ειναι λίγο μανίκι να τραβηχτούν καλώδια για συνδεση με καταγραφικό, οπότε σκέφτηκα τη λύση των ip καμερών, μιας και το wifi ειναι επαρκέστατο σε ολους τους χώρους. Ιδανικά το budget να είναι γύρω στα 30-50 ευρώ η καθεμία.
...

Fixed!!
Λέγοντας καλωδίωση εννοείς για φωτιστικά ασφαλείας. Γιατι δεν ειναι για εγκατάσταση καμερων αυτη που αναφέρεις. 

Μπορείς να βαλεις καποια vstarcam ειναι στην τιμη που θες και κανουν ολα οσα ζητας... Αλλα αν θες σοβαρή εγγατασταση πρεπει να βαλεις καλωδια και καταγραφικο. Τωρα μονο με cloud το λες και λιγο καλυτερα απο το να μπουν να σου παρουν την καμερα και να φυγουν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, αφού θέλεις περισσότερες από μία κάμερες, θα πρέπει να βάλεις καταγραφικό.

Ιδανικό θα είναι να είναι με καλώδιο και POE και UPS έτσι ώστε κι αν κοπεί το ρεύμα να καταγράφουν οι κάμερες.

Αν δεν θέλεις να περάσεις καλώδια ασύρματη σύνδεση με το καταγραφικό.

Οι κάμερες με το καταγραφικό σε ανεξάρτητο δικό τους δίκτυο, πρόσβαση στο internet μόνο το καταγραφικό.

Προσωπικά για το σπίτι είχα πάρει πριν από αρκετά χρόνια ένα σύστημα της techage σαν αυτό.

Προτείνω hikvision. Ρίξε μια ματιά στον Μιμίκο, έχει αξιόλογα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στην λύση των ασύρματων καμερών, μπορείς να βάλεις κάμερες οι οποίες να υποστηρίζουν πρωτόκολλο ONVIF, έτσι ώστε ναι μεν να μπορείς να βάλεις κάρτα μνήμης στην κάμερα για αρχείο αλλά θα μπορείς να πάρεις και ένα καταγραφικό για δικτυακές κάμερες όπου να περάσεις τις κάμερες εκεί και να τις βλέπεις και όλες μαζί και να έχεις παράλληλα εγγραφή και στο καταγραφικό για ασφάλεια, φτάνει όπως έγραψε πριν ο elio_1 να είναι σε δικό τους δίκτυο. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε Hikvision πακέτο γιατί έχω δει διαφορά σε κάμερα TP LINK και Hikvision στα 2 ΜΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...