Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ναι ,αν τα βαλεις ολα δεξια τα περναει τα 12gb

τα settings ειναι οκ? μηπως εχω κατι που ανεβαζει αποδοση γτ δεν βγαζω ακρη με τα review

το Shadow proxies στο off είναι πιο βαρύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

το Shadow proxies στο off είναι πιο βαρύ.

και εγω το εβαλα on γτ νομιζα ειναι πιο βαρυ :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και εγω το εβαλα on γτ νομιζα ειναι πιο βαρυ :lol:

χαχα κάνει καλά optimization τα shadows και λογικά αντικαθιστά τα shadow maps με ένα πιο απλό version ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

χαχα κάνει καλά optimization τα shadows και λογικά αντικαθιστά τα shadow maps με ένα πιο απλό version ή κάτι τέτοιο.

ποση διαφορα εχει αυτο θυμασαι? δικαιολογει ξερω γω 10-20fps average?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

ποση διαφορα εχει αυτο θυμασαι? δικαιολογει ξερω γω 10-20fps average?

ουτε καν, αυτός πήγε από τα 38 στα 41 https://www.rockpapershotgun.com/avatar-frontiers-of-pandora-pc-performance-and-best-settings-to-use

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά high preset με motion blur και depth of field off (εκτός αν σας αρέσουν) και streaming distance στο 10, upscaling quality και δείχνει τούμπανο και είναι και λιγότερο αλλοπροσαλο. Μάλλον κάποιο από τα ultra settings είναι δυσανάλογα βαρύ αναλόγως τι έχει στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα βρε παλεύετε με τις ρυθμίσεις? Τις ανέφερα προχθές δεν θέλει κάτι άλλο και πάνε 60 70 % πάνω τα frames χωρίς διαφορες εκτός αν το ψηρισουμε. Ούτε βρήκα που είναι το benchmark in game δεν είδα κάτι 15 ώρες από προχθές και το παιχνίδι πάει μπάλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ακόμα βρε παλεύετε με τις ρυθμίσεις? Τις ανέφερα προχθές δεν θέλει κάτι άλλο και πάνε 60 70 % πάνω τα frames χωρίς διαφορες εκτός αν το ψηρισουμε. Ούτε βρήκα που είναι το benchmark in game δεν είδα κάτι 15 ώρες από προχθές και το παιχνίδι πάει μπάλα. 

δεν παλευω με τις ρυθμισεις προσπαθω να καταλαβω απο που βγαινουν τα νουμερα αυτα που βλεπω στο review του computer base και του tpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ακόμα βρε παλεύετε με τις ρυθμίσεις? Τις ανέφερα προχθές δεν θέλει κάτι άλλο και πάνε 60 70 % πάνω τα frames χωρίς διαφορες εκτός αν το ψηρισουμε. Ούτε βρήκα που είναι το benchmark in game δεν είδα κάτι 15 ώρες από προχθές και το παιχνίδι πάει μπάλα. 

Κάτσε να βγει το DLSS3 και εκεί θα δεις, θα πάνε όλα δεξιά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν παλευω με τις ρυθμισεις προσπαθω να καταλαβω απο που βγαινουν τα νουμερα αυτα που βλεπω στο review του computer base και του tpu

Κοιτα εχει πολλα σημεια που θα δεις μεχρι 50% κατω επιδοσεις. Ειδικα οταν η καμερα κοιταει πολυ μακρια με το LOD πεφτουν τα fps. Δηλαδη απο το benchmark μεχρι τις 10 μεγαλες τοποθεσιες του παιχνιδιου μεχρι τα τεραστια facilities RDA παιζει αρκετα το performance και ειναι λογικο μεχρι ενα σημειο. Το object details κανει την μεγαλυτερη διαφορα και το volumetric fog. Το volumetric clouds δεν εχει μεγαλες διαφορες απο low high. Το objects πανω απο 20 απλα γονατιζει τα παντα σε πολλα σημεια στο παιχνιδι. Τωρα το καθε καναλι τεσταρε αλλιως αλλες σκηνες αλλοι με benchmark. Οποτε και για να ειδα εγω μεχρι 50% διαφορα στα fps στις 15 ωρες που εχω παιξει καταλαβαινεις οτι οι διαφορες που βλεπουμε στα καναλια μεταξυ τους δικαιολογουνται. 

8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Κάτσε να βγει το DLSS3 και εκεί θα δεις, θα πάνε όλα δεξιά :P

Θα βγει λες σε 2-3 μερες το mod? Μετα θα το εχουμε τελειωσει συνεχιζω mirage μηπως και προλαβω και motorfest. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα εχει πολλα σημεια που θα δεις μεχρι 50% κατω επιδοσεις. Ειδικα οταν η καμερα κοιταει πολυ μακρια με το LOD πεφτουν τα fps. Δηλαδη απο το benchmark μεχρι τις 10 μεγαλες τοποθεσιες του παιχνιδιου μεχρι τα τεραστια facilities RDA παιζει αρκετα το performance και ειναι λογικο μεχρι ενα σημειο. Το object details κανει την μεγαλυτερη διαφορα και το volumetric fog. Το volumetric clouds δεν εχει μεγαλες διαφορες απο low high. Το objects πανω απο 20 απλα γονατιζει τα παντα σε πολλα σημεια στο παιχνιδι. Τωρα το καθε καναλι τεσταρε αλλιως αλλες σκηνες αλλοι με benchmark. Οποτε και για να ειδα εγω μεχρι 50% διαφορα στα fps στις 15 ωρες που εχω παιξει καταλαβαινεις οτι οι διαφορες που βλεπουμε στα καναλια μεταξυ τους δικαιολογουνται. 

Θα βγει λες σε 2-3 μερες το mod? Μετα θα το εχουμε τελειωσει συνεχιζω mirage μηπως και προλαβω και motorfest. 

ultra preset τρεχω ultra preset τρεχει  ,πως γινεται να δειχνει 20fps διαφορα με την 4070 οταν στο benchmark εχουν τα ιδια avg και οτι βιντεο εχω δει στο youtube απο 4070 ειναι στα ιδια ,αυτο δεν μπορω να καταλαβω, η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι εχει τον preview driver  και εχει θεματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, akoinonitos said:

ultra preset τρεχω ultra preset τρεχει  ,πως γινεται να δειχνει 20fps διαφορα με την 4070 οταν στο benchmark εχουν τα ιδια avg και οτι βιντεο εχω δει στο youtube απο 4070 ειναι στα ιδια ,αυτο δεν μπορω να καταλαβω, η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι εχει τον preview driver  και εχει θεματα 

Να συμπληρώσω οτι στα review εχει την 7800 (εστω ελάχιστα) κατω απο 6800XT....το χω ξαναδει σε προσφατα παιχνιδια και κατόπιν κάποιου patch ή driver update η διαφορά συνήθως ειναι περίπου 10 - 12 % πάνω για την 7800. Ιδωμεν... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...