Προς το περιεχόμενο

Budget Gpu | Video editing


John122GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, έχτισα ενα pc πρόσφατα με τον R5 5600x βασιζόμενος στα πολυ καλα review του. Τοποθέτησα μια GT1030 και 32gb ram για να δινει εικόνα στο pc και παλεψα να κανω την δουλεια μου αλλα ειναι απιστευτα αργό στο video editing και ειδικά στα render times. Υποψιάζομαι οτι ευθύνεται η gpu, για αυτο θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καρτα γραφικων μεχρι 200 ευρω περίπου budget που να αντέχει τέτοιου είδους δουλειά (και μεταχειρισμένο μοντέλο να είναι δεν με ενδιαφέρει τόσο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, John122GR είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχτισα ενα pc πρόσφατα με τον R5 5600x βασιζόμενος στα πολυ καλα review του. Τοποθέτησα μια GT1030 και 32gb ram για να δινει εικόνα στο pc και παλεψα να κανω την δουλεια μου αλλα ειναι απιστευτα αργό στο video editing και ειδικά στα render times. Υποψιάζομαι οτι ευθύνεται η gpu, για αυτο θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καρτα γραφικων μεχρι 200 ευρω περίπου budget που να αντέχει τέτοιου είδους δουλειά (και μεταχειρισμένο μοντέλο να είναι δεν με ενδιαφέρει τόσο).

Βολεψου μ'αυτην την 1030 και πηγαινε σε rx6600 με 200 διαφορα δεν προκειται να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποείς και τι δίσκους/ssd έχεις. Η ταχύτητα των ram ποια είναι?

Καλησπέρα, όλα τα προγράμματα Premiere, After Effects, Davinci, Filmora δυστυχώς ειναι μεσα στο πρόγραμμα. Ram ειναι 3600 και όλα ειναι σε 3 ssd nvme 500gb ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, John122GR είπε

Καλησπέρα, όλα τα προγράμματα Premiere, After Effects, Davinci, Filmora δυστυχώς ειναι μεσα στο πρόγραμμα. Ram ειναι 3600 και όλα ειναι σε 3 ssd nvme 500gb ο καθένας.

Νομίζω ότι τα 2gb ram που έχει η 1030 είναι το άσχημο χώρια από το ότι είναι αδύναμη. Με 200 πας μόνο σε 6500xt αλλά οι επιδόσεις που θα πάρεις είναι δυσανάλογα μικρές με το κόστος που θα δώσεις, αλλά είναι μια budget επιλογή σαν αυτή που ψάχνεις. Προσωπικά όμως δεν θα πήγαινα σ αυτήν αλλά στην 6600 που αναφέρθηκε. Δυστυχώς και για την 6600 πολλά τα λεφτά αλλά τουλάχιστον θα σε βγάλει πολύ περισσότερο καιρό. Κάτι τρομερό φυσικά για gpu δεν χρειάζεσαι.

Από παλιότερες κάρτες και μεταχειρο καμια RX570, RX580

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι αναλύσεις βίντεο δουλεύεις;

Ο 5600x είναι φοβερός επεξεργαστής αλλά οχι ο καταλληλότερος για video editing εκτός αν μιλάμε για low budget σύστημα.

Μην περιμένεις με ένα budget σύστημα να έχεις high end επιδόσεις.

Η κάρτα όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε θα βοηθήσει σε αρκετά από τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, μην νομίζεις όμως οτι θα σου λύσει όλα τα προβλήματα.

Μέχρι 200 ευρώ πραγματικά καλύτερα να μην πάρεις τίποτα αυτή την στιγμή. Χρειάζεσαι μια κάπως δυνατή κάρτα και κατά προτίμηση με >= 6gb vram.

Μεταχειρισμένη καλύτερα μην κοιτάξεις....

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...