Προς το περιεχόμενο

Γρηγορότερος NVME για νέο build?


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@this.is.elia Το απόλαυσα το post σου. Αναλυτικό και με χιούμορ :) Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αγόρασα έναν KC3000 σε προσφορά 89.99 ευρώ (που μου σφύριξε ο φίλος παραπάνω) αλλά έχω φοβηθεί λίγο τώρα με αυτό που είπες. Σκάνε δλδ? 

Θα αγόραζα έτσι κ αλλιώς ακόμα έναν γιατί θέλω να έχω δύο NVMEs και ήμουν έτοιμος να αγοράσω ξανά αυτόν. Τώρα με αυτό που είπες αλλάζουν τα πράγματα. 

3 ώρες πριν, johnmt2 είπε

@ultraxmodeΚαλημέρα προσωπικά προχώρησα σε αγορά του seagate firecuda 530 2tb είναι ότι ποιο γρήγορο κυκλοφορεί στην αγορά στην ουσία παίζει στην πρώτη τριάδα με τους 990 pro και sn 850x μετά ακολουθεί ο kc3000

https://www.e-shop.gr/ssd-seagate-zp2000gm3a023-firecuda-530-2tb-with-heatsink-nvme-pcie-gen-40-x-4-m2-2280-p-PER.306445

https://www.e-shop.gr/ssd-seagate-zp2000gm3a013-firecuda-530-2tb-nvme-pcie-gen-40-x-4-m2-2280-p-PER.306441

Και εδώ ο ίδιος χωρίς ψυχτρα 

Σε ευχαριστώ πολύ! Καλορίζικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ultraxmode

η απάντηση είναι σαφώς 'όχι'. Δεν υπάρχει καμιά ένδειξη ότι σκάνε ή ότι παθαίνουν απολύτως τίποτα. Άλλωστε, όπως ανέφερα, σχεδόν τον ίδιο controller και flash μνήμη χρησιμοποιούν με τον ανταγωνισμό. Απλά η Kingston 'δίνει' ελαφρώς χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής για κάποιον ανεξήγητο λόγο - ενώ παρέχει παρόμοια 5ετή εγγύηση. Δεν γνωρίζω τον λόγο.

Εάν ανησυχείς, πάρε μια μικρή ψυκτρούλα ή μια ελαφρώς μεγαλύτερη ώστε να έχεις ελαφρώς πιο ήσυχο το κεφάλι σου - όχι ότι είναι απαραίτητη, λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

@ultraxmode

η απάντηση είναι σαφώς 'όχι'. Δεν υπάρχει καμιά ένδειξη ότι σκάνε ή ότι παθαίνουν απολύτως τίποτα. Άλλωστε, όπως ανέφερα, σχεδόν τον ίδιο controller και flash μνήμη χρησιμοποιούν με τον ανταγωνισμό. Απλά η Kingston 'δίνει' ελαφρώς χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής για κάποιον ανεξήγητο λόγο - ενώ παρέχει παρόμοια 5ετή εγγύηση. Δεν γνωρίζω τον λόγο.

Εάν ανησυχείς, πάρε μια μικρή ψυκτρούλα ή μια ελαφρώς μεγαλύτερη ώστε να έχεις ελαφρώς πιο ήσυχο το κεφάλι σου - όχι ότι είναι απαραίτητη, λέμε τώρα.

Το motherboard που παρήγγειλα (Z790 Aorus Elite AX) απο ότι είδα έχει ήδη ψύκτρες οπότε ίσως κολλήσω εκείνες επάνω του. 

Περιμένω τώρα μήπως έχουμε ακόμα καμία προσφορά σε 1ΤΒ NVME Μ2 για να αγοράσω τον 2ο. Σκεφτόμουν να αγοράσω άλλον έναν KC3000 μέσω της προσφοράς, αλλά είδα ότι τελείωσαν για πλάκα και πλέον δεν είνια διαθέσιμος.

 

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...