Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή NTFS σε EXT4 χωρίς απώλεια δεδομένων


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ ευθείας, όχι, δεν μπορείς να το κάνεις. Τι περιέχει ο ntfs; Είναι γεμάτος ή έχει αρκετό χώρο άδειο;

Αν ο δίσκος περιέχει απλά αρχεία και έχει αρκετό χώρο ελεύθερο μπορείς να συρρικνώσεις τον ntfs όσο πάει, να δημιουργήσεις ένα νέο ext4 partition στον άδειο χώρο, να μεταφέρεις ότι μπορείς στον ext4 και αν στα πάρει όλα, να διαγράψεις το ntfs και να μεγαλώσεις το ext4 σε όλον τον υπόλοιπο χώρο. Αν έχει ακόμα αρχεία, συρρικνώνεις πάλι το nfts και επαναλαμβάνεις μέχρι να μεταφέρεις όλα τα αρχεία.

Δυστυχώς είναι ή αυτό ή παίρνεις έναν εξωτερικό δίσκο, μεταφέρεις εκεί τα αρχεία σου, φορμάρεις το ntfs σε ext4 και επαναφέρεις τα αρχεία πίσω.

Για τις μετατροπές μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα από τα δωρεάν partition managers (aomei, easeus, disk genius, gparted κτλ) γιατί μέσα από τα windows και δεν μπορείς να φορμάρεις σε ext4 και η συρρίκνωση δεν είναι τόσο δυνατή. Καλά είναι να κάνεις έναν καλό καθαρισμό απ' ότι δεν χρειάζεσαι από τον δίσκο και να συμπιέσεις ότι φακέλους έχεις με πολλά και μικρά αρχεία σε zip/rar. Π.χ. αν έχεις πάρα πολλά έγγραφα τότε η συμπίεση θα τα μαζέψει σε πολύ μικρότερο χώρο και θα γλυτώσεις πάρα πολύ χρόνο στην αντιγραφή γιατί τα μικρά αρχειάκια (π.χ. 100.000 αρχεία, όλα μαζί 1gb) θα σου αργήσουν πάααρα πολύ στην αντιγραφή από ότι ένα μεγάλο αρχείο των 5gb. Τα wma, mp3, wmv, mp4, avi, jpg κτλ (τα αρχεία βίντεο, εικόνας και ήχου) δεν συμπιέζονται άλλο και τζάμπα χρόνο θα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.Απότι κατάλαβα δεν μπορώ να το κάνω.Ο δίσκος είναι 4ΤΒ γεμάτος με remux ταινίες και ήθελα να τον μετατρέψω σε ΕΧΤ4 για να μπει σε ένα NAS που έχω για να γλυτώσω να τις περάσω μέσω δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω να το βλέπει.Είναι το Zyxel NSA320.Αρκετά παλιό μοντέλο με περασμένο το τελευταίο firmware που είχε διαθέσιμο.Απόσο γνωρίζω όλα αυτά τα NAS έχουν σύστημα από λειτουργικό Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να διαβάζει ext4 fs αλλά οταν βάζεις δίσκο στα nas τον διαμορφώνουν οπότε σβήνονται όλα.

Δεν έχω πετύχει ακόμη nas να κανει import δισκο χωρίς να χαθούν τα data ( εχω δουλέψει synology-dlink-wd-seagate nas)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, snbblp είπε

Υποτίθεται, έτσι λέει, πως υποστηρίζει NTFS.

https://www.e-shop.gr/zyxel-nsa-320-nas-storage-2-bay-p-PER.613881

 

Υποστηρίζει μεν αλλά σαν εξωτερικό.Δηλαδή να τον βάλω σε κουτί.Εγώ θέλω να τον βάλω μέσα και να αντικαταστήσω τον μικρότερο από τους 2 που ήδη έχω μέσα.

Έχω έναν 2ΤΒ και έναν 3ΤΒ δηλωμένους ως JBOD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ριξε μια ματια στο DiskGenius αν δε το΄χεις δει  https://www.diskgenius.com/resource/convert-ntfs-to-ext4.html

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, triplex1 είπε

ριξε μια ματια στο DiskGenius αν δε το΄χεις δει  https://www.diskgenius.com/resource/convert-ntfs-to-ext4.html

Ευχαριστώ αλλά νομίζω δεν κάνει αυτό που θέλω.Γράφει χαρακτηριστικά :

IMPORTANT: Formatting/reformatting will erase all data on the partition. If you want to keep data on the partition to be formatted, back up files to somewhere else in advance.

Και λογικό το βρίσκω οπότε μάλλον θα πρέπει να το κάνω με τον κλασικό τρόπο να τα μεταφέρω δηλαδή προσωρινά αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tarantules είπε

Ευχαριστώ αλλά νομίζω δεν κάνει αυτό που θέλω.Γράφει χαρακτηριστικά :

IMPORTANT: Formatting/reformatting will erase all data on the partition. If you want to keep data on the partition to be formatted, back up files to somewhere else in advance.

Και λογικό το βρίσκω οπότε μάλλον θα πρέπει να το κάνω με τον κλασικό τρόπο να τα μεταφέρω δηλαδή προσωρινά αλλού.

Λεει και για backup σε καποιο σημειο γι αυτο στο εβαλα να το δεις , δεν εκατσα να ασχοληθω αλλα το λιγο που ειδα μαλλον παιρνει backup κανει μετατροπη ext4  και τα ξαναριχνει μεσα , δεν ξερω αν ειναι ετσι , αν οντως ενημερωσε να το γνωριζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Λεει και για backup σε καποιο σημειο γι αυτο στο εβαλα να το δεις , δεν εκατσα να ασχοληθω αλλα το λιγο που ειδα μαλλον παιρνει backup κανει μετατροπη ext4  και τα ξαναριχνει μεσα , δεν ξερω αν ειναι ετσι , αν οντως ενημερωσε να το γνωριζουμε

Και πάλι δεν γλυτώνω κάτι.Ήλπιζα μήπως σε ήδη υπάρχον γεμάτο δίσκο να έκανε (με κάποιο τρόπο) on-the-fly μετατροπή από NTFS σε EXT4.Από τη στιγμή που παίρνει backup θέλει χώρο ελεύθερο συν το χρόνο που χρειάζεται για την αντιγραφή άρα δώρο άδωρο.Θα πάρω ένα backup τις ταινίες αλλού χωρίς να σβήσω τον αρχικό NTFS δίσκο και θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο micos000 μήπως και αναγνωριστεί από το NAS σαν αυτόνομος τόμος (πολύ χλωμό αλλά δεν έχω να χάσω κάτι να δοκιμάσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Και πάλι δεν γλυτώνω κάτι.Ήλπιζα μήπως σε ήδη υπάρχον γεμάτο δίσκο να έκανε (με κάποιο τρόπο) on-the-fly μετατροπή από NTFS σε EXT4.Από τη στιγμή που παίρνει backup θέλει χώρο ελεύθερο συν το χρόνο που χρειάζεται για την αντιγραφή άρα δώρο άδωρο.Θα πάρω ένα backup τις ταινίες αλλού χωρίς να σβήσω τον αρχικό NTFS δίσκο και θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο micos000 μήπως και αναγνωριστεί από το NAS σαν αυτόνομος τόμος (πολύ χλωμό αλλά δεν έχω να χάσω κάτι να δοκιμάσω).

on the fly απ'οσο γνωριζω δεν υπαρχει τιποτα , ολα σβηνονται , μονο με backup θα το ψαξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς απο οσο γνωρίζω το να βάλεις και να βγάλεις εναν δισκο απο το νας δεν γίνεται χωρις να τον διαμορφώσεις μεσα στον νας.

Εγω αυτο που κανω για να μην περναω ολα τα αρχει αμεσω δικτύου ειναι να διαμορφωνω τον δισκο μεσα στο νας,να τον βγαζω και να τον συνδεω σε μια διανομη λινουξ που εχω εγκατεστημενη παντα στον υπολογιστη,να κανω την αντιγραφη και να τον ξανατοποθετω στο νας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...