Προς το περιεχόμενο

iMac μεταχειρισμένος από eBay


Arjuna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα βρέθηκε στην κατοχή μου ένα Macbook air 2012. Έβαλα καινούρια μπαταρία, αναβάθμισα σε Catalina από High Sierra και σαν πρώτη επαφή με macOS έχω πολύ καλές εντυπώσεις. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω έναν μεταχειρισμένο iMac του 2012 από το ebay.de ο οποίος θα μου βγει με τα μεταφορικά γύρω στα 280 ευρώ..

Αξίζει λέτε να αγοράσω κάτι τόσο παλιό; Η χρήση που θα του κάνω είναι απλή, δηλαδή ταινίες, internet, επεξεργασία κειμένου. Εννοείται βέβαια πως όταν έρθει στα χέρια μου θα εγκαταστήσω και έναν SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το συγκεκριμένο iMac του 2012 με 500 ssd και 16αρα ram και μπορω να σου πω ότι το χρησιμοποιω πολυ περισσότερο και απο το νέο MacBook που πήρα πέρυσι.

Για την χρήση που θέλω εγώ είναι πολύ αξιοπρεπές και άνετο. (σερφάρισμα, μουσική , ταινίες, λίγο video και photo editing, hudl studio, emulators παλιων κονσολών, iptv, τηλε εργασία και κανενα lol low graphics)

Έχει να κάνει με το τι θες να κάνεις εσύ με τον υπολογιστή και σε τι κατάσταση ειναι. Η τιμή πιστεύω είναι καλή. 4πύρηνο με ξεχωριστή κάρτα γραφικών κοιτά μόνο (αν και δεν θυμάμαι τι αλλά ακριβώς μοντέλα έβγαιναν τότε)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple IMAC 13.1 Core i5 8GB 2.7GHz 1TB 21.5 inch screen

Αυτόν δίνει με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Θα κάνω παρόμοια χρήση με εσένα οπότε πιστεύω θα είμαι καλά. Η ram από ότι βλέπω αναβαθμίζεται σχετικά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμίζεται μέχρι 32 νομιζω αλλά το θέμα με αυτά τα cases είναι ότι δεν ανοίγουν εύκολα ( είναι δύσκολο μήπως σπάσει το τζαμί) όποτε όταν αλλάξεις τον σκληρό βάλε και όση μνήμη θες και τέλος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου έλεγα να είσαι επιφυλακτικός ως προς την λειτουργικότητα του μηχανήματος, μιας και είναι αδιευκρίνιστο σε ποια κατάσταση το παραδίδει ο κάτοχος.

Αν δηλαδή όταν το ανοίξεις προκύψει η οθόνη, τότε κλαις τα λεφτά σου.

image.jpeg.e91f31f91e8565ee39d519c9b0e291e1.jpeg

Αν δε προκύψει η οθόνη, μόνο το service μπορεί να σε βοηθήσει΄

image.jpeg.ae343cdc7e034bdc08d46b42cbc84a00.jpeg

Επεξ/σία από epinki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε. Μου αξίζει να αγοράσεις iMac late 2012. Το χρησιμοποιώ για βαριά χρήση κάθε μέρα. Είναι πολύ γρήγορο με ssd και ram 16. Του έχω περάσει και το MacOS Monterey. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@epinki

Έχεις δίκο σε αυτά που γράφεις και μόλις διαπίστωσα πως ο συγκεκριμένος πωλητής δεν δέχεται επιστροφές, όμως έχει φωτογραφίες του Mac που δείχνει λειτουργικός (την έκδοση, χαρακτηριστικά κτλ) Βέβαια υπάρχει πάντα και η εγγύηση του Ebay που αναφέρει "You will receive the item you ordered or your money back"  

Με έβαλες σε σκέψεις όμως και ίσως επιλέξω κάποιον άλλο πωλητή που να δέχεται επιστροφές σε περίπτωση  μη λειτουργικότητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arjuna

Κατά την γνώμη μου η αγορά ενός "obsolete" μηχανήματος -όπως κατατάσσεται το συγκεκριμένο από την ίδια την Apple- δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.

Όπως και να έχει, δεν θα το έπαιρνα από το ebay αλλά από την αγορά μας. Τουλάχιστον έχει κανείς την δυνατότητα προληπτικού ελέγχου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...