Προς το περιεχόμενο

Wind router mesh


billyplou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. προσφατα εβαλα 100αρα wind σπιτι μου. μου ειπαν οτι δεν μπορω να αλλαξω το ρουτερ και να βαλω καποιο αλλο της αγορας. μου εδωσαν το zyxel VMG8623-T50B θέλω σπιτι μου να βαλω mesh αλλα εχω καποιες αποριες και αν μπορει καποιος να με βοηθησει. 1) το συγκεκριμενο ρουτερ υποστηριζει mesh? https://service-provider.zyxel.com/global/en/products/dsl-cpe/vdsl/vmg8623vmg3625emg5523emg3525-t50b-series εδω γραφει EasyMesh standards. μιλησα με wind μου ειπαν πρεπει να παρεις δυο extenders για mesh και να κλεισεις το wifi του router 2) ενδιαφερομαι να αγορασω αυτο για mesh που ειναι ιδια εταιρια https://www.skroutz.gr/s/33068732/Zyxel-NWA50AX-WiFi-Mesh-Network-Access-Point-Wi-Fi-6-Dual-Band-2-4-5GHz.html?from=account_favorites το ερωτημα ειναι πρεπει να αγορασω δυο τετοιες συσκευες η μία? το σπιτι ειναι 120τ.μ και αυτη την στιγμη εχω δυο δικτυα σαλονι και απομακρυσμενο δωματιο με ενα xiaomi που δουλευει μια χαρα σαν repeater. απλα με το κινητο ειναι κουραστικο να αλλαζεις συνεχεια δικτυο. τελος το ρουτερ της wind εχει wifi 5 ενω το extender της zyxel εχει wifi 6. θα το υποστηριζει? ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, rtyu είπε

Καλησπέρα

Εχω και εγώ το ίδιο θέμα στην ίδια...πόλη. Βρήκες λύση;

Ναι φίλε πήρα δύο ρούτερ της xiaomi και έφτιαξα δικτύου mesh με wifi 6. Απλά απενεργοποιείς το wifi στο ρούτερ της wind 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το μεγάλο μου πρόβλημα με το zylex είναι ότι δεν έχει εφαρμογή να ελέγχω την πρόσβαση και την ταχύτητα των συνδεμένων συσκευών.  Το χρησιμοποιώ σαν μόντεμ ρουτερ όχι wifi .Eίχα ήδη  το πολύ καλό  tp link vr200 (adsl/vdsl ) και το λειτουργούσα με την 24αρα γραμμή . Όταν έβαλα την 100αρα είδα ότι το wi fi του zylex ήταν χάλια , δεν είχε εφαρμογή για να ελέγχω την πρόσβαση κ.λ.π. όπως το vr200  , χρησιμοποίησα το zylex λόγο της ip τηλεφωνίας σαν modem router και σύνδεσα πάνω του το vr200 .Στο vr 200 κόλλησα και ένα switch  για επέκταση των θυρών . Το μόνο πρόβλημα ,αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα, είναι ότι με αυτή την διάταξη η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 65/10mbps, ενώ απευθείας ο Η/Υ στο zylex φτάνει ως 110/10+mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...