Προς το περιεχόμενο

Χτυπησε ο δισκος


nikpan316

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεμα που δεν γνωριζω καθολου. Το 2017 παντρευτηκα και απο τοτε προσπαθω να παρω το βιντεο του γσμου απο τον φωτογραφο. Μετα απο πολλα τηλεφωνηματα μου ειπε πως πηγε το δισκο σε καποιον εδω και περιπου εναμιση χρονο να τον δει γτ δεν εβλεπε τα αρχεια ενω υπαρχουν μεσα οπως λεει. Αυτος ηταν καποιος που δουλευε στο ιτυ στην αθηνα. Ειμαι σιγουρος πως για κακη μου τυχη εχει περασει κι απο αλλα χερια εδω στην Πατρα που βρισκομαστε. Να μην σας τα πολυλογω μετα απο πιεσεις μου ειπε πως ο δισκος εχει χτυπησει και δε  φαινεται τπτ. Τον δισκο πλεον τον εχει στα χερια του οπως μου λεει. Αυτος κανει μια προσπαθεια να βρει τα κλιπακια απο αλλους δισκους που εχει καθως ο δισκος αυτος που χτυπησε ηταν ο δισκος μεταφορας αρχειων σε αυτον που κανει το μονταζ. Υπαρχει μια μικρη περιπτωση να τα βρει σε καποιον αλλον δισκο αλλα το πραγνα ειναι μετεωρο. Αν υπαρχουν στο δισκο που εχει χτυπησει που εκει εχουν περαστει σιγουρα εχουμε καποια μεγαλυτερη πιθανοτητα. Ξερω πως δεν υπαρχουν απολυτες απαντησεις καθως κι εγω ουτε τεχνικος ειμαι αλλα θα ηθελα αν μππρει καποιος να με βοηθησει. Υπαρχει περιπτωση να ανακτηθουνε τα αρχεια; υπαρχει περιπτωση να χαθηκαν ολα; καταλαβαιβετε ειναι ο γαμος μου μεσα και ειναι one time only στιγμη. Μου ειπανε για την εταιρεια tictac πως κανει ανακτηση με μεγαλη επιτυχια. Δωστε μου πληροφοριες και θαρρος γιατι αν τα χασω θα μπλεξω δικαστικα γιατι δεν μπορω να το αφησω ετσι. Δεν θελω αποζημιωση θελω απλα τα αρχεια μου. Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σε κοροϊδεύει και δεν σε είχε πάρει βίντεο?Δεν είναι δυνατόν να έχασε μόνο το δικό σου γάμο στο σκληρό που και καλά λέει ότι χτύπησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν ειχε πατησει κανα rec ο τυπος και λεει φουμαρα δεν παιζει να εχασε μονο το δικο σου βιντεο αλλα βιντεο και αλλων πελατων φωτογραφιες και δεν ξερω τι αλλο. Κανονικά πρέπει να το στείλει σε εταιρεία να του ανασυρουν οτι σωζεται απο εκει μεσα και οχι στο Μιτσο της γειτονιας.

Παντως αν απο το 2017 δεν τα εχεις παρει εστω και ενα κλιπ να σου στειλουμε χαρτομαντηλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soteras είπε

Μήπως δεν ειχε πατησει κανα rec ο τυπος και λεει φουμαρα δεν παιζει να εχασε μονο το δικο σου βιντεο αλλα βιντεο και αλλων πελατων φωτογραφιες και δεν ξερω τι αλλο. Κανονικά πρέπει να το στείλει σε εταιρεία να του ανασυρουν οτι σωζεται απο εκει μεσα και οχι στο Μιτσο της γειτονιας.

Παντως αν απο το 2017 δεν τα εχεις παρει εστω και ενα κλιπ να σου στειλουμε χαρτομαντηλα

Λεει οτι εχει αλλα 4 μυστηρια μεσα τωρα τι να σου πω. Τις φωτο και τα αλμπουμ μου τα εχει δωσει. Το βιντεο λειπει. Μαλιστα ωρυεται οτι φαινονται μεσα οτι υπαρχουν αρχεια αλλα δεν μπορει να τα ανοιξει να τα αντιγραψει και αλλα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές σοβαρές εταιρίες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων. Μπορεί κάποιος να στείλει το σκληρό και με courier προφανώς δεν χρειάζεται να τον πας αυτοπροσώπως, αλλά δυστυχώς αυτές οι υπηρεσίες κοστίζουν αρκετά. Το κόστος αυτό φυσικά δεν βαραίνει εσένα αλλά τον φωτογράφο. Αν είναι αδιάλλακτος και δεν θέλει να αναλάβει το κόστος (ή τρέχει κάτι άλλο) όπως είπαν τα παιδιά, μπορείς εκτός από τη νομική οδό και εφόσον δεν σε πειράζει να πληρώσεις, να κάνετε μία συμφωνία μισά-μισά κτλ. Το πρόβλημα είναι ανθρώπινο και όχι τεχνικό, αφού ένας δίσκος που έχει χτυπήσει, εφόσον δεν υπάρχει επανεγγραφή δεδομένων ή format στις περισσότερες φορές μπορεί να γίνει πετυχημένη ανάκτηση των δεδομένων. Καλή τύχη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/05/2022 at 15:00, nikpan316 said:

Καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεμα που δεν γνωριζω καθολου. Το 2017 παντρευτηκα και απο τοτε προσπαθω να παρω το βιντεο του γσμου απο τον φωτογραφο. Μετα απο πολλα τηλεφωνηματα μου ειπε πως πηγε το δισκο σε καποιον εδω και περιπου εναμιση χρονο να τον δει γτ δεν εβλεπε τα αρχεια ενω υπαρχουν μεσα οπως λεει. Αυτος ηταν καποιος που δουλευε στο ιτυ στην αθηνα. Ειμαι σιγουρος πως για κακη μου τυχη εχει περασει κι απο αλλα χερια εδω στην Πατρα που βρισκομαστε. Να μην σας τα πολυλογω μετα απο πιεσεις μου ειπε πως ο δισκος εχει χτυπησει και δε  φαινεται τπτ. Τον δισκο πλεον τον εχει στα χερια του οπως μου λεει. Αυτος κανει μια προσπαθεια να βρει τα κλιπακια απο αλλους δισκους που εχει καθως ο δισκος αυτος που χτυπησε ηταν ο δισκος μεταφορας αρχειων σε αυτον που κανει το μονταζ. Υπαρχει μια μικρη περιπτωση να τα βρει σε καποιον αλλον δισκο αλλα το πραγνα ειναι μετεωρο. Αν υπαρχουν στο δισκο που εχει χτυπησει που εκει εχουν περαστει σιγουρα εχουμε καποια μεγαλυτερη πιθανοτητα. Ξερω πως δεν υπαρχουν απολυτες απαντησεις καθως κι εγω ουτε τεχνικος ειμαι αλλα θα ηθελα αν μππρει καποιος να με βοηθησει. Υπαρχει περιπτωση να ανακτηθουνε τα αρχεια; υπαρχει περιπτωση να χαθηκαν ολα; καταλαβαιβετε ειναι ο γαμος μου μεσα και ειναι one time only στιγμη. Μου ειπανε για την εταιρεια tictac πως κανει ανακτηση με μεγαλη επιτυχια. Δωστε μου πληροφοριες και θαρρος γιατι αν τα χασω θα μπλεξω δικαστικα γιατι δεν μπορω να το αφησω ετσι. Δεν θελω αποζημιωση θελω απλα τα αρχεια μου. Σας ευχαριστω

αν δεν του εχουν βγαλει τα ματια σε αυτον που το εδωσε ναι μπορεις να τον πας στην oktabit ,tic tac και τετοιες εταιρειες που εχουν μηχανηματα για επαναφορα δισκων.το κοστος βεβαια δεν ειναι και πολυ μικρο.τωρα ποιος θα το πληρωσει ειναι αλλη ιστορια.κανονικα αυτος θα πρεπε αφου εσυ πληρωσες για μια υπηρεσια που δεν ελαβες ολοκληρωμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, poulinos είπε

το κοστος βεβαια δεν ειναι και πολυ μικρο

Βασικά είναι αρκετά μεγάλο διότι δεν θα χρεώσουν βάσει συγκεκριμένου αρχείου που θα ζητηθεί , αλλά συνολικού όγκου hdd, όπερ σημαίνει πως και χρήματα θα πρέπει να πληρώσει και ίσως να μην πάρει τα αρχεία που θέλει και τελικα πάνω στην απελπισία , να αρχίσει να ζητάει από φίλους και συγγενείς βιντεο και φωτό του γάμου από τα smartphones ώστε να κάνει ενα βιντεο σε tictoc μορφή και να γλιτώσει την παντόφλα απο το ετερον ημισυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, catmaster said:

Βασικά είναι αρκετά μεγάλο διότι δεν θα χρεώσουν βάσει συγκεκριμένου αρχείου που θα ζητηθεί , αλλά συνολικού όγκου hdd, όπερ σημαίνει πως και χρήματα θα πρέπει να πληρώσει και ίσως να μην πάρει τα αρχεία που θέλει και τελικα πάνω στην απελπισία , να αρχίσει να ζητάει από φίλους και συγγενείς βιντεο και φωτό του γάμου από τα smartphones ώστε να κάνει ενα βιντεο σε tictoc μορφή και να γλιτώσει την παντόφλα απο το ετερον ημισυ.

παλια στην oktabit το πηγαιναν με βαση οχι το δισκο αλλα ποσα data θες. ειχαμε παει ενα δισκο και για ενα cd data και λιγοτερο (λογιστικο προγραμμα) ζητησαν 300 ευρω. αλλα μας ελεγε οτι ξεκινανε απο 200-300 ευρω μεχρι 5k. τωρα μπορει η Tiktac πως χρεωνει δεν ξερω. και σιγουρα θα εχει να κανει με το τι εχει παθει ο δισκος.

o @snbblp μπορει να ξερει περισσοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με νοιαζουν τα αρχεια μου δε με νοιαζουν τα αλλα μυστηρια. Δεν ξερω ομως αν γινεται επιλεκτικη ανακτηση δεδομενων. Μεσα στην εβδομαδα θα τον παρω τον δισκο οπωσδηποτε. Αλλιως παω νομικα γιατι κουραστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nikpan316 είπε

Εμενα με νοιαζουν τα αρχεια μου δε με νοιαζουν τα αλλα μυστηρια. Δεν ξερω ομως αν γινεται επιλεκτικη ανακτηση δεδομενων. Μεσα στην εβδομαδα θα τον παρω τον δισκο οπωσδηποτε. Αλλιως παω νομικα γιατι κουραστηκα

Κάθε σοβαρός επαγγελαματίας που ο δίσκος του θα είχε δει τα ραδίκια ανάποδα θα έβρισκε εταιρεία χωρίς να τον νοιάζει καν το κοστος ανακτησης αλλα τα αρχεία του δίσκου οπότε να είσαι έτοιμος να σου έχει πει αρλουμπες. Εσύ πως και με τι δικαιωμα θα πάρεις ένα δίσκο ο οποίος μέσα έχει αρχεία κλπ επαγγελματία. Πάντως πες οτι τον παρεις επειδη θα του έχουν αλλάξει τα φωτα σιγουρα καλό είναι να τον βάλει σε λειτουργεια επαγγελματιας που μπορει να κανει ανακτηση αρχειων καθως ο δισκος πολυ απλά μπορει να εχει μια και μοναδικη ευκαιρεια για να δουλεψει. Επίσης αυτος αντε τα περασε πες στο δισκο εσβησε απευθειας τα αρχεια ολα απο τις καρτες τις μηχανης χωρις καν να τσεκαρει οτι πεζουν ή κάτι.

Επεξ/σία από soteras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν τα εξηγησα καλα κι εγω. Συμφωνα με τα λεγομενα του παντα τα περναει σε δισκους απο τις καρτες και μετα εχει εναν δισκο που τα μεταφερει απο τον αρχικο δισκο για να τα κανει επεξεργασια. Εχει πολλους δισκους και τους ψαχνει "λεει" μηπως τα βρει απο αρχικους δισκους χωρις αποτελεσμα οπως "λεει" μεχρι τωρα. τωρα τι να πω. πρεπει να κανω μια προσπαθεια. Απλα δεν θελω να παω νομικα γιατι θα τραβηξει καιρο και δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει. γιατι εγω θελω τα αρχεια μου οχι αποζημιωση. παντως ο δικηγορος μου το εψαξε και υπαρχει νομικο προηγουμενο με αποζημιωση 36000 ευρω 18 για φωτο κι αλλα τοσα για βιντεο και μαλιστα χωρις συμφωνητικο. μονο με το exif data αν το λεω σωστα που δειχνει στοιχεια προελευσης του αρχειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2022 at 18:03, nikpan316 said:

Εμενα με νοιαζουν τα αρχεια μου δε με νοιαζουν τα αλλα μυστηρια. Δεν ξερω ομως αν γινεται επιλεκτικη ανακτηση δεδομενων. Μεσα στην εβδομαδα θα τον παρω τον δισκο οπωσδηποτε. Αλλιως παω νομικα γιατι κουραστηκα

ακομα και αν ο αλλος επαναφερει τα παντα εσυ μπορεις να πεις οτι εγω θελω αυτα. μπορει να βγει καλυτερη τιμη. επισης καποιος μπορει να βρει το structure του δισκου και να επαναφερει πχ μονο τον καταλογο poulinos και να μην ασχοληθει με τα αλλα αν του εχεις ζητησει μονο το φακελο Poulinos.

αλλο να κανεις Recover/backup 4tb για παραδειγμα και αλλο 10 giga.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikpan316 Εσύ έχεις πληρώσει εδώ και μία πενταετία για μια  υπηρεσία, την οποία δεν έχεις λάβει. Το να πάρεις εσύ το δίσκο, και να επωμιστείς και το επιπλέον κόστος της πιθανής ανάκτησης δεν το θεωρώ σωστό.

Κατά την άποψή μου, ο φωτογράφος οφείλει να εξαντλήσει το θέμα της ανάκτησης, ψάχνοντας ο ίδιος για τη λύση σε αυτό, αλλιώς θα πρέπει να σε αποζημιώσει. Δεν είμαι νομικός, αλλά πιστεύω ότι το ελάχιστο θα ήταν το ποσό που πλήρωσες + τόκοι 5 ετών. Από εκεί και πέρα λογικά μπορείς και να διεκδικήσεις αποζημίωση για ηθική βλάβη (ή όπως αλλιώς το λένε στη νομική ορολογία).

Πάντως αν η θέση του είναι "δεν μπορώ να πληρώσω ανάκτηση γιατί είναι τεράστιο κόστος, αν θες σου δίνω το δίσκο", και δεν θες να πας δικαστικά,   θα σου έλεγα να απαιτήσεις και επιστροφή χρημάτων και το δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...