Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο $5,5 εκ. θα πληρώσει η Nvidia που απέκρυψε πόσες GPUs πουλήθηκαν σε crypto miners


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η βιντια μαζεψε ολο το χρημα του κοσμακη κ το κρατος τη χαιδεψε. αρμεγμα καταμουτρα φορα παρτιδα. οκ . πω.εντυπωσιακο.

μερικοι θα φτιαξουν μερικες νεες ωραιες βιλες με τα κερδη του χρηματιστηριου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, poulinos said:

και ποιος οριζει γιατι φτιαχτηκαν οι καρτες? εταιρεια ειναι να πουλαει θελει

την αγορά την ορίζουν οι gamers. αυτοί είναι η συντριπτική πλειοψηφία που αγοράζουν κάρτες γραφικών, όχι οι casual users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, greg421 είπε

Αυτο που εγινε ειναι παρανομο, γιατι δημιουργησε συνθηκες μονοπωλειου και στερησε απο εκατομμυρια πελατες καρτες γραφικων ,για την χρηση που φτιαχτηκαν...για gaming & productivity...

Απο τα πιο entitled post στο insomnia. Οι καρτες, όπως και ολα τα υπόλοιπα προιοντα, φτιαχνονται για να πουληθουν σε οποιον ειναι διατεθειμενος να πληρωσει τα περισσότερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Μπορείς να μας πεις που το λέει αυτό στο άρθρο?

Ναι σόρρυ. Το άρθρο είναι λάθος. Για αυτούς πήγαινε το σχόλιο. 

Αν κάνεις αναζήτηση "Nvidia Fine", το πρώτο άρθρο λέει ότι γράφει και ο συντάκτης του ινσόμνια, που σημαίνει ότι απλά αυτό έκανε και εκείνος. Αν διαβάσεις οποιαδήποτε άλλη σελίδα, ή δεις οποιαδήποτε είδηση σε Youtube κλπ (το σχολίασαν και στο Wan Show πριν μερικές μέρες) θα καταλάβεις ότι απλά ο συντάκτης μετέφρασε το πρώτο άρθρο που βρήκε.

Ενδεικτικό άρθρο απο σοβαρό γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Και γιατί θα πρέπει μια εταιρεία να αναφέρει ντε και καλά σε μια κρατική αρχή τον αριθμό των προϊόντων που πούλησε στην αγορά; 

Εκτός αν πίσω από την άρνηση υποκρυπτεται κάτι που εμπίπτει σε παράνομες ενέργειες, εγκλήματα. 

Γιατί πίσω από την επιτροπή κεφαλαιαγοράς βρίσκονται οι επενδυτές οι οποίοι δεν είναι Πάκι και θέλουν να ξέρουν τι τους γίνεται, αν είναι ασφαλή τα κεφάλαια τους, όχι αν εσείς θα gameαρετε φθηνότερα ή πόσοι θα μπορείτε να το κάνετε με μια κάρτα σειράς RTX 3000.

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Και γιατί θα πρέπει μια εταιρεία να αναφέρει ντε και καλά σε μια κρατική αρχή τον αριθμό των προϊόντων που πούλησε στην αγορά; 

Εκτός αν πίσω από την άρνηση υποκρυπτεται κάτι που εμπίπτει σε παράνομες ενέργειες, εγκλήματα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Βλακεία κατά την γνώμη μου.

Είναι αδύνατον να ξέρει η εταιρία αυτά τα δεδομένα και πόσο μάλλον να τα ανακοινώσει.

Οι επενδυτές αν νιώθουν ότι ξεγελάστηκαν αγοράζοντας μετοχές της Nvidia τότε μάλλον είναι αστοιχειωτοι καθώς όταν φουσκώνει μια εταιρία και θες να ακουμπήσεις λεφτά οφείλεις να μελετήσεις μόνος σου το γιατί γίνεται αυτό και να πάρεις μια απόφαση.

Αν δηλαδή π.χ. το Netflix το 2020 ξεκινήσει να παρέχει υπηρεσίες στην Αγγλία και βγάλει 100 εκατομμύρια και μετά το 2021 ξεκινήσει να παρέχει υπηρεσίες στη Γαλλία αλλά εκεί το κέρδος είναι μόνο 50 εκατομμύρια.

Θα βγούνε το 2022 να κάνουν αγωγή οι επενδυτές ότι επένδυσαν με βάση τα κέρδη του 2020 και το Netflix έπρεπε να τους πει ότι το 2021 δε θα βγάλουν τόσα λεφτά να προλάβουν οι καημένοι να πουλήσουν!?

Καμιά άλλη πρόβλεψη? Ερωτικά, Οικονομικα, Επαγγελματικά?

Απλά η πραγματικότητα είναι ότι καθόλου αστοιχειωτοι δεν ήταν, ήξεραν πού επένδυαν και τώρα οι δικηγόροι τους τους είπαν ότι μπορούν να πάνε και για ένα εξτραδακι.

Δε πειράζει ρε nVidia δώσε στους ζητιάνους τις πενταροδεκαρες να μην κλαίνε.

Ναι ρε συ, έπρεπε να επέμβει η διεθνής αμνηστία και το δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Να μελετήσεις τι αν η εταιρεία δίνει λάθος νούμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

την αγορά την ορίζουν οι gamers. αυτοί είναι η συντριπτική πλειοψηφία που αγοράζουν κάρτες γραφικών, όχι οι casual users.

Η συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι πια, αλλά είναι ένας περίπου fix αριθμός πιστών. Είναι οι σίγουροι πελάτες, αυτοί που θα πάρουν τουλάχιστον μία. Η αγορά crypto όμως δε θα είναι πάντα όμως μια σταθερή πελατεία. Μια επεμβασούλα έκανε η Ρωσία και η τιμή του ρεύματος εκτοξεύτηκε. Άμα θέλεις τώρα κάνε mining σπίτι να σε δω... Όταν λοιπόν κάποιος επενδύει στα σίγουρα θέλει να ξέρει σίγουρα πόσες αγελάδες έχει να αρμεξει.

 

Το πρόστιμο ήρθε από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς, όχι από την Ένωση Καταναλωτών ή το gaming community.  Δε νοιάζεται κανείς αν βρήκατε σε καλή τιμή την RTX 30XX

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mirrage είπε

Να μελετήσεις τι αν η εταιρεία δίνει λάθος νούμερα;

Αδερφέ μου όταν πας να πάρεις μετοχές από μια εταιρία με σκοπό να βγάλεις κέρδος μακροπρόθεσμα, πρέπει να μελετήσεις πέντε πράγματα σχετικά με το ποια είναι η εταιρία, τι προϊόντα βγάζει και φυσικά ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις της στον κλάδο που δραστηριοποιείται.

Για παράδειγμα όταν ήταν στα σκαριά ο πρώτος Ryzen, πολλοί επένδυσαν σε μετοχές AMD και όντως έβγαλαν πολλά χρήματα.

Αυτό εννοούμε όταν λέμε να μελετήσεις, να δεις τι προσφέρει η εταιρία και κατ'επεκταση αν πιστεύεις ότι θα έχει ανοδική πορεία.

Όποιος πήγε τα τελευταία 3 χρόνια και έβαλε λεφτά σε AMD - nVidia και κάνει πως δεν ήξερε ότι ένας σημαντικός λόγος που οι πωλήσεις τους εκτοξεύτηκαν ήταν το mining απλώς λέει ψέματα.

Απλά αυτό που έγραψα, έκαναν και μια κούφια προσπάθεια και ότι έβγαλαν έβγαλαν.

Και πάλι καλά να λένε.

Άντε τώρα πάμε άλλο θέμα παιδιά, 4080 πού είσαι??? Βιάζομαι!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makellarispn είπε

Γιατί πίσω από την επιτροπή κεφαλαιαγοράς βρίσκονται οι επενδυτές οι οποίοι δεν είναι Πάκι και θέλουν να ξέρουν τι τους γίνεται, αν είναι ασφαλή τα κεφάλαια τους, όχι αν εσείς θα gameαρετε φθηνότερα ή πόσοι θα μπορείτε να το κάνετε με μια κάρτα σειράς RTX 3000.

 

Δεν μου λέει κάτι αυτό. Η εταιρεία παράγει κάποιες κάρτες και αυτό που θέλει είναι να έχει πελάτες και χρήστες οι οποίοι θα είναι ικανοποιημένοι από τα προϊόντα της. Τώρα αν εγώ αγοράζω τις κάρτες για games για απλή χρήση ή για mining αυτό είναι δικό μου θέμα και όχι της εταιρείας. Δεν αφορά δηλαδή την εταιρεία στο πως θα χρησιμοποιεί τα προϊόντα της μερίδα των καταναλωτών. 

Τα στοιχεία που θέλουν οι επενδυτές τα βρίσκουν από τους ισολογισμούς των μεγάλων εταιρειών, τουλάχιστον αυτό θυμάμαι που μου είχε απαντήσει πριν χρόνια καθηγητής της σχολής σε σχετική μου ερώτηση για το πως εντοπίζεις προβληματικες εταιρείες. 

Εγώ εξακολουθώ να είμαι περίεργος βέβαια, πχ έχω μια βιομηχανία παραγωγής κατεψυγμένων τροφών, θα πρέπει να πω σε μια επιτροπή ότι παράγω τόσες κατεψυγμένες πίτσες μικρου μεγέθους και τόσες μεσσαιου μεγάλου μεγέθους; Ανούσιο στοιχείο αυτό κατ' εμέ.

Αν βέβαια έτσι ορίζει ο νόμος και υποχρεώνει την εταιρεία, δεν υπάρχουν επιλογές και λίγη σημασία έχει τι πιστεύω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφφφφ..Τωωωωρα….ο,τι ειναι να γινει , έγινε - δλδ για πολλούς gamers η 3000 series έφυγε και δεν ακούμπησε..

και κλαιν στα σχόλια του οποιος εχει παίρνει ,  πείτε μας και ποσο υγρή ειναι η θάλασσα - το θεμα ειναι οτι για αλλη μια φορά εταιρεία με gaming προϊόντα έκανε στην μπάντα τους πελάτες της που εντέλει την φέρανε εκει που ειναι.. 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Πφφφφφφ..Τωωωωρα….ο,τι ειναι να γινει , έγινε - δλδ για πολλούς gamers η 3000 series έφυγε και δεν ακούμπησε..

και κλαιν στα σχόλια του οποιος εχει παίρνει ,  πείτε μας και ποσο υγρή ειναι η θάλασσα - το θεμα ειναι οτι για αλλη μια φορά εταιρεία με gaming προϊόντα έκανε στην μπάντα τους πελάτες της που εντέλει την φέρανε εκει που ειναι.. 

 

Με ποιον τροπο εκανε στην μπαντα τους πελατες της? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2022 στις 7:59 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Και γιατί θα πρέπει μια εταιρεία να αναφέρει ντε και καλά σε μια κρατική αρχή τον αριθμό των προϊόντων που πούλησε στην αγορά; 

Εκτός αν πίσω από την άρνηση υποκρυπτεται κάτι που εμπίπτει σε παράνομες ενέργειες, εγκλήματα. 

Είναι θέμα διαφάνειας οικονομικών στοιχείων, κάθε εταιρεία εισηγμένη υποχρεούται να ανακοινώνει όλα τα στοιχεία της, τα οποία και ελέγχονται για την ορθότητα τους προφανώς... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα κρυπτονομισματα σήμερα είναι, αύριο δεν είναι. Είναι κάτι αβέβαιο. Υπάρχει ψυχολογία πάνε καλά, δεν υπάρχει χάνουν 10% σε μια μέρα. Κι αυτό όποιος είναι μέτοχος θέλει να το ξέρει. Θέλει να ξέρει τι ρίσκα παίρνει αυτός στον οποίο έχει επενδύσει. Αύριο πάνε κάτω τα κρυπτονομισματα και όλοι οι miners ρευστοποιουν τα rig τους και όλοι βρίσκουν RTX 3000 κοντά στο MSRP. Μπορείτε να το προβλέψετε αυτό; Ένας μετεωρίτης έρχεται στη γη και όλα χάνουν την αξία τους. Αυτό ήθελα να πω.

13 ώρες πριν, DimCho είπε

Είναι θέμα διαφάνειας οικονομικών στοιχείων, κάθε εταιρεία εισηγμένη υποχρεούται να ανακοινώνει όλα τα στοιχεία της, τα οποία και ελέγχονται για την ορθότητα τους προφανώς... 

Αυτό ακριβώς. Σιγά μην άφηνα εγώ την οικονομία να "αυτορυθμιστει". Σε όλους θα ελεγα ότι έχουμε δημοκρατία και την ελευθερία ο καθένας κάνει ότι θέλει εντός του νόμου και φυσικά το κράτος που σέβεται τον εαυτό του παρακολουθεί τα πάντα και ελέγχει τα πάντα στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...