Προς το περιεχόμενο

LTE gateway και LAN μαζί


ktselios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να είμαι συνδεδεμένος στο LAN και να βγαίνω στο Interent από το LTE μου. Πώς το κάνω;

Έχω ένα laptop με win11, ενσωματωμένο LTE modem και συνδέομαι ασύρματα στο τοπικό LAN. Θέλω να παραμείνω συνδεδεμένος στο LAN για να μπορώ να έχω πρόσβαση σε εκτυπωτή, δικτυακούς φακέλους. To internet από το LAN είναι αργό.

 

Παρακαλώ μία βοήθεια, πως να το επιτύχω.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας στο "Control Panel\Network and Internet\Network Connections" στα Αγγλικά και θα δεις 2 συσκευές πχ το LTE modem και το wifi σου,

τα επιλέγεις και τα 2 (αυτά που θες δλδ) και με δεξί κλικ βγαίνει μια επιλογή που λέει bridge, ακολούθα τον οδηγό ως το τέλος και έτσι θα ενώσεις τις 2 συνδέσεις σου σε μια.

Λογικά έτσι θα έχεις πρόσβαση και στο lan αλλά και στο internet και αν το wifi έχει και Internet παίζει να στα ενώσει και να έχεις και τις 2 ταχύτητες μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Θα πας στο "Control Panel\Network and Internet\Network Connections" στα Αγγλικά και θα δεις 2 συσκευές πχ το LTE modem και το wifi σου,

τα επιλέγεις και τα 2 (αυτά που θες δλδ) και με δεξί κλικ βγαίνει μια επιλογή που λέει bridge, ακολούθα τον οδηγό ως το τέλος και έτσι θα ενώσεις τις 2 συνδέσεις σου σε μια.

Λογικά έτσι θα έχεις πρόσβαση και στο lan αλλά και στο internet και αν το wifi έχει και Internet παίζει να στα ενώσει και να έχεις και τις 2 ταχύτητες μαζί

Δεν επιτρέπει το brodge μεταξυ Cellular και WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

05.09.2022-14.03.49

Δεν ξέρω πως το βλέπει το PC σου μιας που δεν έχω τέτοιο modem έβαλα το κινητό μου σε tethering με usb και έπαιξε, με πέτυχες όμως σε φάση που είναι να φύγω από το σπίτι και δεν μπορώ να κάνω άλλο πείραμα αυτήν την στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν βάλεις στα lan settings default gateway το internal ip του LTE; (υποθέτω οτι είναι manual οι ρυθμίσεις, δεν υπάρχει DCHP σωστά;)

edit: μου φαίνεται μαλακία είπα. δειξε ipconfig του Lan και του LTE πλζ.

 

Επεξ/σία από Agent_Orange
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...