Προς το περιεχόμενο

Amd Software Adrenalin Edition -Προβλημα-


xristoss1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταιες 10-15 μερες το προγραμμα αυτο της καρτας γραφικων μου προκαλει το εξης προβλημα

Καθως καθομαι και σερφαρω,βλεπω βιντεο ή παιζω παιχνιδια

σβηνει η οθονη(χανει το σημα) και σταματαει ο ηχος μεχρι να κανω επανεκκινηση.

Μολις γινει η επανεκκινηση και μπαινω στα WINDOWS

μου βγαζει μηνυμα οτι το radeon wattman γυρισε στις αρχικες ρυθμισεις...

σημερα εχω σβησει το παραπανω προγραμμα και εχω εγκαταστησει μονο τον driver της καρτας γραφικων και ειναι κομπλε.

εχετε καμια ιδεα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε μας πρώτα τα specs του συστήματος αναλυτικά διότι δεν είναι απαραίτητο να φταίει ο driver ή η gpu. To wattman γυρνάει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις όποτε υπάρχει αστάθεια στο σύστημα ή κρασάρει. Έχεις αλλάξει κάτι πρόσφατα, έχεις κάνει overclock σε gpu, cpu ή ram;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

windows 10 64βιτ

radeon rx480 red devil ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

asus prime b350plus μητρικη

ryzen 1600x επεξεργαστη

εναν ssd samsung evo

2 αλλους απλους σκληρους

16giga μνημη δεν θυμαμαι μαρκα

δεν ασχολουμαι με υπερχρονισμους μνημων ρευματων κτλπ

μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα κανενα προβλημα

update:

μολις ξαναεγινε...

οποτε...μαυρα μεσανυχτα...

δεν ξερω τι φταιει

Επεξ/σία από xristoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εχω ακριβως το ιδιο ακριβως προβλημα με αυτο που αναφερει πιο πανω.Καθως σερφαρω ειτε παιζω παιχνιδι ειτε ειμαι σε καποια σελιδα με πολλες φωτο κολλαει το pc σβηνει η οθονη και ο ηχος και αν δεν κανεις reset δεν επανερχεται το pc.Οταν λοιπον κανω επανεκκινηση το pc το προγραμματακι της amd (andrenaline) εχει εξαφανιστει και χρειαζεται ξανα download kai install.Προσπαθησα να του εγκαταστησω τους default drivers απο την διαχειρηση συσκευων χωρις δηλαδη το (andrenaline) αλλα συνεχιζεται το προβλημα.Σε γενικες γραμμες δεν το ζοριζω το pc με απαιτητηκες εργασιες.Ακομα και τα games που παιζω ειναι 2-3 στο συνολο και ειναι 7ετιας παιχνιδια χωρις απαιτησεις. επεξεργαστης amd ryzen 5 3400g  -- Vega Graphics   3.70 GHz.Τροφοδοτικο force 80+550 watt (FP - 550W) 80 + bronze.Μνημες RAM TEAM GROUP TED416G3200C2202 ELITE 16GB DDR4 3200MHZ FOR AMD RETAIL.Μητρικη Ashrock A320M - HDV R4.0.Σκληρος δισκος SSD KINGSTON SA2000 250 GB M.2 2280 PCIE GEN 3.0 X 4 NVME.WINDOWS 10 64BIT. (Ο επεξεργαστης ειναι με ενσωματωμενα γραφικα).Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, xristoss1 είπε

windows 10 64βιτ

radeon rx480 red devil ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

asus prime b350plus μητρικη

ryzen 1600x επεξεργαστη

εναν ssd samsung evo

2 αλλους απλους σκληρους

16giga μνημη δεν θυμαμαι μαρκα

δεν ασχολουμαι με υπερχρονισμους μνημων ρευματων κτλπ

μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα κανενα προβλημα

update:

μολις ξαναεγινε...

οποτε...μαυρα μεσανυχτα...

δεν ξερω τι φταιει

Κάνε uninstall τους drivers με το ddu https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html σε safe mode και εγκατέστησε τους τελευταίους από το site της amd. Αν αυτούς έχεις και τώρα, βάλε κάποιον προηγούμενο που δεν είχες θέμα. Τώρα τις μνήμες με τι συχνότητα τις έχεις; Έχεις ενεργοποιήσει xmp από bios; Αν δεν ξέρεις πάτα ctrl shift esc και πήγαινε στο memory όπως σου δείχνω στην εικόνα:

Untitled.png.6a466a85b3f6adfa0402a5ae2f85e038.png

Αν και για να είμαι ειλικρινής, έτσι όπως τα λες το πιθανότερο θεωρώ είναι ότι τα παίζει η κάρτα... Αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμαστεί σε άλλο pc, είναι ο καλύτερος τρόπος για να δεις αν όντως είναι αυτό...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ξεσυνδεσα πολυμπριζο,ανοιξα τον πυργο εβγαλα την μπαταρια του bios και εφτιαξα καλυτερα τα καλωδια

εβγαλα την καρτα γραφικων,την καθαρισα και την κουμπωσα καλα.

μετα πηγα se safe mode με το ddu απεγκατεστησα το adrenaline edition ολα(drivers κτλπ)

μπηκα σε κανονικη λειτουργια στα windows και εγκατεστησα το adrenaline που βγηκε χτες.

προς το παρον δεν ξαναεκλεισε.

ποιος ξερει τι εφταιγε...παντως το προβλημα δημιουργηθηκε οταν εκανα update τους τελευταιους δυο driver της amd...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ξηγήθηκες. Όντως αυτό με τον τακτικό καθαρισμό και τα καλώδια είναι βασικό, δεν το πρότεινα καν γιατί για κάποιο λόγο θεωρώ δεδομένο (κακώς) ότι όλοι το κάνουν ούτως ή άλλως... Μακάρι να λύθηκε το θέμα σου και να είναι λειτουργική η κάρτα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...