Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκτυπωτή - πολυμηχάνημα HP officejet 4500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τότε που κατάργησα τον adobe flash player επειδή μου έβγαζε διαρκώς μήνυμα ότι θα τον καταργούσαν έτσι και αλλιώς, έτσι κι εγώ πάτησα κάποια στιγμή το μήνυμα και τον απεγκατέστησα, από τότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω των εκτυπωτή μου είτε ως φαξ, είτε ως σκάνερ, εκτυπώσεις βέβαια κάνει, μόλις τον ενεργοποιώ κάθε φορά μου βγάζει αυτό εδώ το μήνυμα, ότι μπορώ να κάνω πάλι εγκατάσταση του συγκεκριμένου προγράμματος, αλλά αυτό το πρόγραμμα υποτίθεται πως καταργήθηκε, γιατί να μπω στην διαδικασία να το ψάξω και να το εγκαταστήσω, από την στιγμή μάλιστα που καταργήθηκε ακριβώς για λόγους ασφάλειας αν δεν κάνω λάθος, άλλος τρόπος να δουλέψει το πολυμηχάνημα, δεν υπάρχει; 

 

Screenshot_10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι προφανως δεν εχουν κανει update το προγραμμα του εκτυπωτη.

Αν δεν υπαρχει νεοτερη εκδοση τοτε αναγκαστικα θα βαλεις το flash player.

Εναλλακτικα βρες αλλες εφαρμογες να κανεις δουλεια σου.

Σκαναρισμα συνηθως δουλευει και με το windows scan.

Fax δε ξερω ποιος χρησιμοποιει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

 

Εναλλακτικα βρες αλλες εφαρμογες να κανεις δουλεια σου.

Σκαναρισμα συνηθως δουλευει και με το windows scan.

Fax δε ξερω ποιος χρησιμοποιει ακομα.

Σ. ευχαριστώ για την απάντηση, πραγματικά είναι παλιό το πολυμηχάνημα, το 2009 το είχα πάρει αν θυμάμαι καλά, λέγοντας εναλλακτικά για άλλες εφαρμογές, εννοείς πως μπορεί να δουλέψει το πολυμηχάνημα - σκάνερ κλπ και με άλλο τρόπο πέρα από το μενού της HP ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chakotay7 είπε

Σ. ευχαριστώ για την απάντηση, πραγματικά είναι παλιό το πολυμηχάνημα, το 2009 το είχα πάρει αν θυμάμαι καλά, λέγοντας εναλλακτικά για άλλες εφαρμογές, εννοείς πως μπορεί να δουλέψει το πολυμηχάνημα - σκάνερ κλπ και με άλλο τρόπο πέρα από το μενού της HP ;

Ναι.

Αφου σου λειτουργει και στα windows μηχανημα απο το 2009, τοτε εισαι και τυχερος.

Εκτυπωτης παλιος σε μενα αρνουταν πεισματικα να λειτουργησει στα 10αρια.

Κατεβασε απο το windows store το windows scan και δες αν σκαναρει.Εαν ναι τοτε εισαι οκ και καλυπτεις τις βασικες του λειτουργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

 

Αφου σου λειτουργει και στα windows μηχανημα απο το 2009, τοτε εισαι και τυχερος.

Εκτυπωτης παλιος σε μενα αρνουταν πεισματικα να λειτουργησει στα 10αρια.

Κατεβασε απο το windows store το windows scan και δες αν σκαναρει.Εαν ναι τοτε εισαι οκ και καλυπτεις τις βασικες του λειτουργιες.

 

Οπα, δεν το ανέφερα αλλά είμαι ακόμα στα εφτάρια 😝 θα λειτουργήσει λες το windows scan; Δεν χάνω βέβαια τίποτα να το δοκιμάσω,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό μου πολυμηχανημα δουλεύει μια χαρά σε 10αρια και είναι του 2006.

Το πρόβλημα με τον Adobe flash υπαρχει διότι έχουν καταργηθεί ενώ και η εταιρεία δεν έβγαλε νέους drivers. Εγκατάσταση τυχόν έκδοσης του flash επίσης δεν έδωσε λύση. 

Συνεπώς η λύση που βρήκα είναι να μην ενεργοποιώ καθόλου το κέντρο λειτουργιών, εκτύπωση κάνω κανονικά από το menu πχ του office από μέσα. 

Για το scanner κατέβασα εφαρμογές τριτων και κάνω την δουλειά μου με λιγότερες επιλογές. 

Πλεον έχω 2 μηχανήματα έναν laser για πολλές σελίδες ή διπλής όψης και τον παλαιό HP με scanner και εκτύπωση μόνο με το μαύρο. Θα τον κρατήσω μέχρι όσο αντέξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτή την έκδοση του Adobe Flash Player. Κατά την εγκατάσταση του Adobe Flash Player είναι σημαντικό να επιλέξεις να ΜΗΝ γίνονται ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα πρέπει να εξακολουθείτε να μπορείτε να χρησιμοποιείτε το Adobe Flash Player παρόλο που δεν υποστηρίζεται πλέον από την Adobe. Ο εκτυπωτής σας είναι παλιός, επομένως εξαρτάται από την παλιά τεχνολογία. Εναλλακτικά, προτείνω μια επανεγκατάσταση των προγραμμάτων οδήγησης (μπορείτε να βρείτε τις λεπτομέρειες εδώ): https://www.compuchenna.co.uk/remove-a-printer-driver/ και προσπαθήστε να βρείτε τα αυτόνομα προγράμματα οδήγησης εκτύπωσης για τον εκτυπωτή σας, καθώς αυτός είναι ο μόνος τρόπος που μπορείτε να ξεπεράσετε το πρόβλημα του Flash.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...