Προς το περιεχόμενο

WPS Office αφόρητο πρόβλημα


valadsk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω βρει ένα πρόγραμμα το οποίο μου αρέσει επιτέλους εκτός από office και δεν μπορώ να δουλέψω

όταν πατάω ctrl και space για αλλαγή γλώσσας γραφής βγάζει κάτι χαρακτήρες σε κουτάκια πάνω πάνω

καμιά ιδέα πως να το λύσω? δεν μπορεί να το δουλεύουν όλοι απροβλημάτιστα και εμένα να έχει αυτό το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε ένα screenshot να δούμε τι εννοείς με τα κουτάκια. Κάντο με λίγο μεγάλη γραμματοσειρά για να φαίνεται γιατί αν έχεις πολύ μεγάλη ανάλυση δεν φαίνονται τα μικρά γράμματα καλά.

To ctrl+space από που προέκυψε;

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχεις δίκιο, βλακεία μου shift alt για αλλαγη γλωσσας

πεταει τα κουτακια με τα γραμματα και η αλλαγη  γλωσσας δεν ειναι τοσο ομαλη, δηλαδή κάποιεςφορές στη ταχύτητα της γραφης μπερδευεται και δεν γυριζει σε ςλληνικα, πεταει τα κουτακια τα γκρι με τα γραμματα καιτουςαριθμους

gf.JPG

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, τώρα κατάλαβα. Αυτό είναι feature και δεν νομίζω να μπορείς να το αλλάξεις. Το κάνει και στο ms office.

Οπότε ή δεν θα πατάς το alt μόνο του αλλά θα το χρησιμοποιείς μαζί με το shortcut που θέλεις ή θα πας σε παλαιότερη έκδοση ή θα αλλάξεις την συντόμευση για την αλλαγή γλώσσας σε CTRL+SHIFT. Στην 11 έκδοση που δοκίμασα πάντως δεν το κάνει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις καμιά ιδέα πως γίνεται η αλλαγή σε ctrl και shift, δεν βρισκω καμια σχετική ρυθμιση στο wps office

σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συνδυασμός αλλαγής γλώσσας δεν είναι θέμα του κάθε office αλλά των windows.

  1. Αριστερό κλικ στο εικονίδιο της γλώσσας->Προτιμήσεις γλώσσας και θα σου ανοίξουν οι ρυθμίσεις.
  2. Μετά δεξιά Ορθογραφία και πληκτρολόγηση.
  3. Στη συνέχεια τέρμα κάτω Σύνθετες ρυθμίσεις πληκτρολογίου.
  4. Πάλι κάτω Πλήκτρα πρόσβασης γλώσσας εισόδου.
  5. Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα κάτω δεξιά που λέει Αλλαγή ακολουθίας πλήκτρων.
  6. Άλλαξε την ρύθμιση στο Εναλλαγή γλώσσας εισόδου και βάλτο Ctrl+Shift ή μπορείς να ορίσεις να αλλάζει με ένα πλήκτρο, αυτό της Βαρείας (`) που είναι πάνω αριστερά στο πληκτρολόγιο, αριστερά από το 1.
Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dkmaster είπε

Ποια έκδοση χρησιμοποιείς; Όντως στην 11.02 δεν το κάνει αυτό, μόλις δοκίμασα.

την 11.2.0.11130 σε windows server 2019 και δυστυχως το κανει δηλαδη αυτή που κατεβαίνει απο το site τους

να θελει να δημιουργήσω λογαριασμό;

μαλλον θα επιστρεψω office, γενικως τη μονη συντομευση  που εχω συνηθισει ειναι το  ctrl και space οταν εγραφα σε chromebooks, οτιδηποτε αλλο μου ειναι πολυ αργο κατα την πληκτρολογηση, γραφω κατεβατα καθε μερα λογω δουλειας. Απλά είναι πολύ πιο φθηνό από το office στο έτος και μαζί δίνει και 20GB στο cloud.

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω την "χαζή" ερώτηση: Πώς αλλάζεις ακριβώς γλώσσα; Πατάς Alt + shift, αλλά με τι τρόπο; Ρωτάω γιατί βλέπω αρκετό κόσμο να προσπαθήσει να συγχρονίσει το ταυτόχρονο πάτημα των πλήκτρων. Αν κρατάς πατημένο το Alt, κατόπιν πατάς το shift και μετά τα αφήνεις, και σου κάνει αυτό το πράγμα, τότε ίσως να είναι θέμα εκδόσεων όπως λένε τα παιδιά. Αλλιώς, άλλαξε λίγο τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valadsk είπε

την 11.2.0.11130 σε windows server 2019 και δυστυχως το κανει δηλαδη αυτή που κατεβαίνει απο το site τους

να θελει να δημιουργήσω λογαριασμό;

μαλλον θα επιστρεψω office, γενικως τη μονη συντομευση  που εχω συνηθισει ειναι το  ctrl και space οταν εγραφα σε chromebooks, οτιδηποτε αλλο μου ειναι πολυ αργο κατα την πληκτρολογηση, γραφω κατεβατα καθε μερα λογω δουλειας. Απλά είναι πολύ πιο φθηνό από το office στο έτος και μαζί δίνει και 20GB στο cloud.

Την ίδια έκδοση έχουμε αλλά εγώ σε windows 10. Για να μου βγάλει αυτό που βγάζει σε εσένα πρέπει να πατήσω shift+F10 κάτι που βλέπω ότι είναι το default. Με control + space δε συμβαίνει τίποτα, με alt+shift αλλάζω γλώσσα χωρίς αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πριν προβείς σε αγορά office έλεγξε αυτό το θέμα γιατί και εκεί το κάνει στις νεώτερες εκδόσεις.

 

μα στο office με trial microsft 365 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. αυτό είναι το περίεργο, γράφω κανονικά

@Orestis_G πρώτα πατάω το shift και μετά το alt και μετά τα αφήνω, έτσι το έμαθα, έτσι το κάνω παντα

τωρα πανως που δοκιμασα, στην επίσημη εκδοση απο το site τους δεν το κανει με alt πρώτα και μετά shift. αλλάζει γλώσσα χωρίς να το κάνει. αλλά άντε μάθε τωρα πρωτα alt και μετα shift. με βλεπω να χρησιμοποιώ την έκδοση του micos που μου έστειλε και βλέπουμε αργότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σωστό πάντως είναι alt+shift και όχι το αντίθετο. Αυτά τα εικονίδια τα βγάζει όταν πατάς και αφήνεις το alt μόνο του, δηλαδή στην βιασύνη σου πατάς το shift και το αφήνεις πριν πατήσεις το alt.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο @micos000 η σωστή σειρά είναι Alt+shift. Εξασκήσου λίγο και το συνηθίζεις. Ας πούμε εγώ "ξεκουράζω" τον αριστερό αντίχειρα στο Alt, και πατάω λίγο το shift με το μικρό δάκτυλο (και φαντάσου ότι χρησιμοποιώ και το Shift+alt, αυτό που κάνεις κι εσύ, δηλαδή, στο linux, λόγω κάποιων "ιδιοτροπιών")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...