Προς το περιεχόμενο

Το Meteor Lake SoC, είναι το πρώτο της Intel με chiplets και κατασκευάστηκε με μέθοδο Intel4


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Γραφήματα να σου φτιάξω και εγώ όσα θές στο MS paint. Τα νούμερα που ανέβασα, με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, δεν σου κάνουνε?

Καταλαβαίνεις ότι το δεύτερο μπορεί να επιβεβαιώνει το πρώτο…?

Γιατί να πιστέψω τον Herald και όχι site ή την ίδια την Intel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Γραφήματα να σου φτιάξω και εγώ όσα θές στο MS paint. Τα νούμερα που ανέβασα, με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, δεν σου κάνουνε?

Αυτός

 

1126910077_1419135w.png.7bf3efe00ca347270e9817a473f823a5.png

Συστήνω ένα καλό οφθαλμίατρο...

Screenshot_20220511-180151_Brave.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις ότι το δεύτερο μπορεί να επιβεβαιώνει το πρώτο…?

Γιατί να πιστέψω τον Herald και όχι site ή την ίδια την Intel?

Εννοείται είσαι ελεύθερος να πιστέψεις όποιον θες. Και τον nigerian prince αν σου κάνει κέφι. Απλά όπως και να το κάνουμε, έχω περισσότερες αποδείξεις από το site, μιας και γραφήματα φτιάχνεις όσα θες στο mspaint. Screenshot με το score και την κατανάλωση δεν γίνεται να τα φτιάξεις στο paint

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Συστήνω ένα καλό οφθαλμίατρο...

Γραφήματα να σου ανεβάσω και εγώ όσα θες. Να από το igorslab ;) 

82-Power-Efficiency-Mixed.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εννοείται είσαι ελεύθερος να πιστέψεις όποιον θες. Και τον nigerian prince αν σου κάνει κέφι. Απλά όπως και να το κάνουμε, έχω περισσότερες αποδείξεις από το site, μιας και γραφήματα φτιάχνεις όσα θες στο mspaint. Screenshot με το score και την κατανάλωση δεν γίνεται να τα φτιάξεις στο paint

Για να καταλάβω. Ισχυρίζεσαι ότι το ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ screenshot που τράβηξες εσύ στο Cinebench δίνει καλύτερη εικόνα από τη σταθερή καταγραφή των average, max και min καταναλώσεων σε μια ευρεία γκάμα stress tests και εφαρμογών σε όλη τη σουίτα του τεστ που έκανε το techpowerup και ελέγχει αποδόσεις σε διαφορετικά power limits για μεγάλες χρονικές περιόδους κλπ;

Η ότι το TechPowerUp παραποιεί τα δεδομένα ("γραφήματα μπορώ να φτιάξω κι εγώ στο MS Paint");

Δεν περίμενα να πέσει τόσο χαμηλά η ποιότητα των επιχειρημάτων...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Για να καταλάβω. Ισχυρίζεσαι ότι το ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ screenshot που τράβηξες εσύ στο Cinebench δίνει καλύτερη εικόνα από τη σταθερή καταγραφή των average, max και min καταναλώσεων σε μια ευρεία γκάμα stress tests και εφαρμογών σε όλη τη σουίτα του τεστ που έκανε το techpowerup και ελέγχει αποδόσεις σε διαφορετικά power limits για μεγάλες χρονικές περιόδους κλπ;

Η ότι το TechPowerUp παραποιεί τα δεδομένα ("γραφήματα μπορώ να φτιάξω κι εγώ στο MS Paint");

Δεν περίμενα να πέσει τόσο χαμηλά η ποιότητα των επιχειρημάτων...

Mα το "ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ" screenshot που τράβηξα σου δείχνει average max και min καταναλώσεων. Ποιά ακριβώς λεπτομέρεια σου λείπει από το screenshot που τράβηξα? Να στο βγάλω και σε video αμα θές.

Δεν ξέρω και δεν με απασχολεί αν παραποιεί κάτι το tpup. Και εγώ σου ανέβασα γράφημα απο το igorslab που δείχνει τον 12900 να ξεσκίζει τον 5950x σε efficiency. Το πιστεύεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοείται είσαι ελεύθερος να πιστέψεις όποιον θες. Και τον nigerian prince αν σου κάνει κέφι. Απλά όπως και να το κάνουμε, έχω περισσότερες αποδείξεις από το site, μιας και γραφήματα φτιάχνεις όσα θες στο mspaint. Screenshot με το score και την κατανάλωση δεν γίνεται να τα φτιάξεις στο paint

Γραφήματα να σου ανεβάσω και εγώ όσα θες. Να από το igorslab ;) 

82-Power-Efficiency-Mixed.png

Αρα μας λες ότι όλα τα site λένε ψέματα με την Intel να μην βγαίνει να τα διαψεύσει…?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Αρα μας λες ότι όλα τα site λένε ψέματα με την Intel να μην βγαίνει να τα διαψεύσει…?

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Σου ανέβασα γράφημα από το igorslab που μας δείχνει τον 12900 να ξεπατώνει τον 5950x σε efficiency. Το πιστεύεις? Αν όχι, έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά. 

Όπως και να έχει, έχω ανεβάσει score με αποδείξεις. Αν θες σου ανεβάζω και video να τρέχει το test. Τώρα το γιατί δεν θες να τα αποδεχτείς, ε τι να κάνω, δεν μπορώ να σε βάλω με το ζόρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MikeKata λέω να το σταματήσουμε κάπου εδώ μιας και άκρη δεν θα βγάλουμε, εδώ φτάσαμε να ακούμε ότι τα site παραποιούν τα δεδομένα χωρίς η Intel να αντιδρά… 

 

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Σου ανέβασα γράφημα από το igorslab που μας δείχνει τον 12900 να ξεπατώνει τον 5950x σε efficiency. Το πιστεύεις? Αν όχι, έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά. 

Όπως και να έχει, έχω ανεβάσει score με αποδείξεις. Αν θες σου ανεβάζω και video να τρέχει το test. Τώρα το γιατί δεν θες να τα αποδεχτείς, ε τι να κάνω, δεν μπορώ να σε βάλω με το ζόρι

Αρα παραδέχεσαι ότι τα site είναι αξιόπιστα… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

@MikeKata λέω να το σταματήσουμε κάπου εδώ μιας και άκρη δεν θα βγάλουμε, εδώ φτάσαμε να ακούμε ότι τα site παραποιούν τα δεδομένα χωρίς η Intel να αντιδρά… 

Δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο. Σου ανέβασα γράφημα από το igorslab με τον 12900 να σκίζει τον 5950x σε efficiency. Δεν σε βλέπω να απαντάς, πετάς την μπάλα στην εξέδρα. 

Τα sites πρέπει να βγάλουν τα reviews όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για τα views. Οπότε έχουν ελάχιστες μέρες να τεστάρουν κάμποσα CPU σε κάμποσα διαφορετικά workloads με διαφορετικούς συνδιασμούς (power limits / ddr4 / ddr5 κλπα) όπως το techpowerup που παρατέθηκε παραπάνω. Προφανώς ο w1z (είναι ο τύπος που κάνει τα review στο tpup) δεν θα κάτσει να ρυθμίζει το σύστημα του διεξοδικά, μιας και πρέπει να τρέξει 200 test. Θα πετάξει τα power limit μπαμ μπαμ και θα τρέξει τα test. Οποτε προφανώς και τα αποτελεσμάτα του είναι πραγματικά, απλά δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που θα δεί ένας χρήστης του εν λόγω επεξεργαστή που έχει τον χρόνο καθώς δεν βιάζεται να βγάλει review. 

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα υπόλοιπα CPU. Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι ένας σωστά στημένος 12900k ξεπερνάει τα πάντα σε efficiency. Αν αυτό δεν ήταν αλήθεια, θα έβλεπες τον nickoli να ανεβάζει αντίστοιχο SS με αυτό που σου ανέβασα εγώ και να περνάει το score μου στα 35w. Ρώτα τον γιατί δεν το κάνει ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο. Σου ανέβασα γράφημα από το igorslab με τον 12900 να σκίζει τον 5950x σε efficiency. Δεν σε βλέπω να απαντάς, πετάς την μπάλα στην εξέδρα. 

Τα sites πρέπει να βγάλουν τα reviews όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για τα views. Οπότε έχουν ελάχιστες μέρες να τεστάρουν κάμποσα CPU σε κάμποσα διαφορετικά workloads με διαφορετικούς συνδιασμούς (power limits / ddr4 / ddr5 κλπα) όπως το techpowerup που παρατέθηκε παραπάνω. Προφανώς ο w1z (είναι ο τύπος που κάνει τα review στο tpup) δεν θα κάτσει να ρυθμίζει το σύστημα του διεξοδικά, μιας και πρέπει να τρέξει 200 test. Θα πετάξει τα power limit μπαμ μπαμ και θα τρέξει τα test. Οποτε προφανώς και τα αποτελεσμάτα του είναι πραγματικά, απλά δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που θα δεί ένας χρήστης του εν λόγω επεξεργαστή που έχει τον χρόνο καθώς δεν βιάζεται να βγάλει review. 

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα υπόλοιπα CPU. Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι ένας σωστά στημένος 12900k ξεπερνάει τα πάντα σε efficiency. Αν αυτό δεν ήταν αλήθεια, θα έβλεπες τον nickoli να ανεβάζει αντίστοιχο SS με αυτό που σου ανέβασα εγώ και να περνάει το score μου στα 35w. Ρώτα τον γιατί δεν το κάνει ;) 

Φύγαμε από το ψεύτες και πήγαμε στους επιπόλαιους που δεν ξέρουν την δουλειά τους…

οκ…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τα sites πρέπει να βγάλουν τα reviews όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για τα views. Οπότε έχουν ελάχιστες μέρες να τεστάρουν κάμποσα CPU σε κάμποσα διαφορετικά workloads με διαφορετικούς συνδιασμούς (power limits / ddr4 / ddr5 κλπα) όπως το techpowerup που παρατέθηκε παραπάνω. Προφανώς ο w1z (είναι ο τύπος που κάνει τα review στο tpup) δεν θα κάτσει να ρυθμίζει το σύστημα του διεξοδικά, μιας και πρέπει να τρέξει 200 test. Θα πετάξει τα power limit μπαμ μπαμ και θα τρέξει τα test. Οποτε προφανώς και τα αποτελεσμάτα του είναι πραγματικά, απλά δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που θα δεί ένας χρήστης του εν λόγω επεξεργαστή που έχει τον χρόνο καθώς δεν βιάζεται να βγάλει review

Για άλλη μια φορά θα χρησιμοποιήσω το δικό σου αυθαίρετο επιχείρημα να δεις πώς και αυτό βγαίνει λάθος.

Ημερομηνία τεστ του TechPowerUp: 9 Δεκεμβρίου 2021

Ημερομηνία τεστ του Igor's Lab: 5 Νοεμβρίου του 2021

Επομένως ο τύπος είχε περισσότερο καιρό να στήσει το benchmark σωστά, πιο optimized drivers για το 12900k και γενικά καλύτερες συνθήκες. Άρα, με τη λογική σου, θα έπρεπε να δίνουμε σημασία στο TechPowerUp, όχι στο Igor's Lab

Ισχυρισμός 2ος: "Ο τύπος δε θα κάτσει να ρυθμίσει το σύστημα του διεξοδικά". Το αντίθετο θα έλεγα. Ο τύπος που έκατσε και έκανε την πιο πλήρη ανάλυση βλέποντας την πληθώρα, τόσο των τεστ, όσο και των use cases που χρησιμοποίησε στο testing suite (TechPowerUp), προφανώς και έχει μεγαλύτερο credit στα μάτια μου από κάποιον που έκανε λιγότερα και αμέσως όταν βγήκε η CPU (Igor's Lab). Να θυμίσω ότι 4 Νοεμβρίου βγήκαν οι Alder Lake, 5 ήταν το συγκριτικό του Igor's. Ποιος λοιπόν είχε περισσότερο χρόνο να στήσει το σύστημα του και τα benchmarks;

Βλέπεις, δεν είπα καν την άποψη μου. Το δικό σου επιχείρημα χρησιμοποιώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φύγαμε από το ψεύτες και πήγαμε στους επιπόλαιους που δεν ξέρουν την δουλειά τους…

οκ…

Δεν είπα πουθενά ότι είναι ψεύτες, εσύ βάζεις λόγια στο στόμα μου ;) 

Και ναί, γενικά είναι γνωστό σε όλους - μια βόλτα απο τό oc νήμα του forum- ότι τα νούμερα στα reviews είναι να τα παίρνεις with a grain of salt. 

5 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Για άλλη μια φορά θα χρησιμοποιήσω το δικό σου αυθαίρετο επιχείρημα να δεις πώς και αυτό βγαίνει λάθος.

Ημερομηνία τεστ του TechPowerUp: 9 Δεκεμβρίου 2021

Ημερομηνία τεστ του Igor's Lab: 5 Νοεμβρίου του 2021

Επομένως ο τύπος είχε περισσότερο καιρό να στήσει το benchmark σωστά, πιο optimized drivers για το 12900k και γενικά καλύτερες συνθήκες. Άρα, με τη λογική σου, θα έπρεπε να δίνουμε σημασία στο TechPowerUp, όχι στο Igor's Lab

Ισχυρισμός 2ος: "Ο τύπος δε θα κάτσει να ρυθμίσει το σύστημα του διεξοδικά". Το αντίθετο θα έλεγα. Ο τύπος που έκατσε και έκανε την πιο πλήρη ανάλυση βλέποντας την πληθώρα, τόσο των τεστ, όσο και των use cases που χρησιμοποίησε στο testing suite (TechPowerUp), προφανώς και έχει μεγαλύτερο credit στα μάτια μου από κάποιον που έκανε λιγότερα και αμέσως όταν βγήκε η CPU (Igor's Lab). Να θυμίσω ότι 4 Νοεμβρίου βγήκαν οι Alder Lake, 5 ήταν το συγκριτικό του Igor's. Ποιος λοιπόν είχε περισσότερο χρόνο να στήσει το σύστημα του και τα benchmarks;

Βλέπεις, δεν είπα καν την άποψη μου. Το δικό σου επιχείρημα χρησιμοποιώ.

 

Όλα τα review 4 Νοεμβρίου βγήκανε, και του techpowerup. Το γράφει πάνω πάνω

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-12th-gen/

Tεσπά, φτάσαμε να λέμε ότι έκανα photoshop για να μην παραδεχτείτε αυτονόητα πράματα. Έχεις δίκιο σε όλα, πάμε παρακάτω.


Και μια τελευταία αναμνηστική, 15200+ score στα 35w, έσπασε τα κοντέρ του efficiency 

1622796540_15215@35w.png.ed1c0c3ed6806805c0314bd09ee9e2d1.png

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Στα 35w παίζει games ή τρέχει apps το χρεπι ;

Το cbr23 δεν είναι app? :P  

Στα 35w περνάει τον 5950x στα games, άστο στο σπίτι του κρεμασμένου κάτσε καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Όλα τα review 4 Νοεμβρίου βγήκανε, και του techpowerup. Το γράφει πάνω πάνω

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-12th-gen/

Θα θεωρήσω ότι έκανες ένα απλό λάθος (όχι σκόπιμη παραποίηση) και googlαρες άλλο link γιατί αυτό που προσταρες δεν είναι αυτό που ανέβασα εγώ

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-tested-at-various-power-limits/

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

 

Screenshot_20220511-184124_Brave.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...