Προς το περιεχόμενο

Έρχεται με τιμή €459 το Google Pixel 6a


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Waiss είπε

Λογικό είναι η Google να υποστηρίξει ΗΠΑ και Καναδά.

Όχι, γιατί υπάρχει και ολόκληρος ο υπόλοιπος πλανήτης, πέρα από την Ελλάδα. Ότι θα έπαιρνα σοβαρά την Apple αν η τεχνική υποστήριξη αφορούσε μόνο ΗΠΑ και Καναδά;

Το link σου δεν αναφέρει ποσοστά, οπότε δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα πόσο συχνά συμβαίνει αντίστοιχα για κάθε εταιρεία. Ok, αυτή είναι η γνώμη σου, διαφέρει από τη δική μου, μου φαίνονται πιο προχειροδουλειές της Google, κρίνοντας από τη γενική εικόνα σε αναφερόμενα προβλήματα, forum κλπ.

Περιμένα από τη Google, που είναι δικό της το λογισμικό, να το πάει όπως η Apple. Ίσως κι εκείνη βγάζει iOS με θέματα, ωστόσο νόμιζω πιο σπάνια. Η Samsung έχω την εντύπωση ότι φροντίζει πιο πολύ τα προβλήματα των συσκευών της, επειδή είναι και κυρίως hardware εταιρεία άρα τυχόν επαναλαμβανόμενα προβλήματα θα την έριχναν σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Και αν έχει θέμα με το Android, δεν είναι δικό της το λογισμικό (θα μου πεις, ας το είχε stock).

Όσο για τιμές, μια χαρά το πάλεψε για 1000ρικο και η Google, απλά πήρε τα @@ της και συμμαζεύτηκε από το 5 και μετά. Θυμίζω:
Pixel 1: $649 – $869, Pixel 2: $649 – $949, Pixel 3:  $799 – $999, Pixel 4: $799 – $999, Pixel 5: $699
Ακόμα και το Pixel 6 έχει ένα range από $599 έως $1,099.

Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dimos33@ είπε

Όχι, γιατί υπάρχει και ολόκληρος ο υπόλοιπος πλανήτης, πέρα από την Ελλάδα. Ότι θα έπαιρνα σοβαρά την Apple αν η τεχνική υποστήριξη αφορούσε μόνο ΗΠΑ και Καναδά;

Το link σου δεν αναφέρει ποσοστά, οπότε δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα πόσο συχνά συμβαίνει αντίστοιχα για κάθε εταιρεία. Ok, αυτή είναι η γνώμη σου, διαφέρει από τη δική μου, μου φαίνονται πιο προχειροδουλειές της Google, κρίνοντας από τη γενική εικόνα σε αναφερόμενα προβλήματα, forum κλπ.

Περιμένα από τη Google, που είναι δικό της το λογισμικό, να το πάει όπως η Apple. Ίσως κι εκείνη βγάζει iOS με θέματα, ωστόσο νόμιζω πιο σπάνια. Η Samsung έχω την εντύπωση ότι φροντίζει πιο πολύ τα προβλήματα των συσκευών της, επειδή είναι και κυρίως hardware εταιρεία άρα τυχόν επαναλαμβανόμενα προβλήματα θα την έριχναν σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Και αν έχει θέμα με το Android, δεν είναι δικό της το λογισμικό (θα μου πεις, ας το είχε stock).

Όσο για τιμές, μια χαρά το πάλεψε για 1000ρικο και η Google, απλά πήρε τα @@ της και συμμαζεύτηκε από το 5 και μετά. Θυμίζω:
Pixel 1: $649 – $869, Pixel 2: $649 – $949, Pixel 3:  $799 – $999, Pixel 4: $799 – $999, Pixel 5: $699
Ακόμα και το Pixel 6 έχει ένα range από $599 έως $1,099.

Τέλος πάντων.

Άρα το πρόβλημα είναι τα ποσοστά και σε πόσους συμβαίνει περισσότερο η λιγότερο; Και όλο αυτό επειδή είναι Samsung; Δηλαδή αν το ίδιο πρόβλημα στην Samsung έγινε σε τρεις και στην Google έγινε σε τέσσερις, δεν είναι το ίδιο σοβαρό; Με το ίδιο σκεπτικό μπορεί να μιλήσει οποιοσδήποτε για οτιδήποτε. Ξέρεις εσύ το ποσοστό των drop calls στα Pixels 6; Α μάλιστα! Τα forums και οι χρήστες τους. Σίγουρα τα πιο αναξιόπιστα μέρη για να μάθεις την αλήθεια.

Αυτό ανέφερα και παραπάνω. Αν πράγματι φρόντιζε περισσότερο όπως γράφεις τα προβλήματα των συσκευών της, δεν θα βλέπαμε εν έτει 2022 user experience του 2015. 

Φυσικά και θα είχε και ακριβές συσκευές. Google είναι. Άλλωστε είχε λόγους να το κάνει εφόσον υπερτερούσε σε τομείς του ανταγωνισμού. Σίγουρα πάντως δεν έχει ένα price range από 900 έως 1500€.

Τι εννοείς δεν την έπαιρνε; Έχει η Google ανάγκη να βγάλει λεφτά από τα smartphones και τα όσα περιφερειακά ανακοινώνει; 

Προφανώς και δεν συμφωνούμε. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Φίλε πραγματικά το λογισμικό της Xiaomi είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙ!

Μέχρι πριν 2 χρόνια αλλαζα συχνά συσκευές από χόμπι αλλά τώρα εχω εδω και καιρο ενα xiaomi mi 8. Σαν σπεκς οταν το πήρα ήταν τρομερό για τα λεφτά του.

Αλλά πραγματικά το λειτουργικό είναι για ΠΕΤΑΜΑ.

Είναι ΑΘΛΙΟ.

Το LG g6 που είχα πριν που τότε το θεωρούσα μέτριο ήταν έτη φωτός μπροστά.

Βάλε μαξ 101.999.999 γιατί εγώ είμαι user αλλά θεωρώ σκουπίδι το software.

Λέει ο φίλος κάνουν πωλήσεις δεν πολυκολλαει το νούμερο που ανέβασες.

Πέστα ρε φίλε! Έκανα κι εγώ τη βλακεία και πήρα Xiaomi. Για πρώτη φορά το καρασκουπίδι (hardware+os) Redmi 6. Ήμουν χαζός που πίστεψα πως μια "ναυαρχίδα" της τότε θα άξιζε τα φράγκα της και πήρα το 9. Όταν κάνεις ένα λάθος δεν είναι βλακεία, αλλά όταν το κάνεις δυο φορές...

Το πέταξα μετά από ένα τρίμηνο χρήσης. Πήρα to Samsung a23 5g στα λιγότερο από τα μισά χρήματα του Mi 9 και η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα. Έχει κι αυτό τα σκουπιδάκια της Samsung, αλλά δεν είναι να τραβάς τα μαλλιά σου.

Μάθημα - πάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Waiss είπε

Μα τι λες; To S22 δεν είναι που έχει γίνει βούκινο κι αυτό για χαμένες κλήσεις; https://www.google.com/search?q=s22+ultra+calls+problems&oq=s22+ultra+calls+problems&aqs=chrome..69i57j0i22i30l2j0i390l5.11578j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8  Tensor chip, τάδε Έφη Exynos. Το ίδιο και το αυτό με τις κεραίες τους. Δεν θυμάμαι όμως τον Marques να έχει ανεβάσει 18 επεισόδια στο Youtube για το ζήτημα των drop calls των S22 Ultra. Προσωπικά εγώ όπως και άλλοι δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα με κλήσεις. Αντιμετώπισα πολλά άλλα όμως τον πρώτο καιρό.

Δεν ασχολείται ο συγκεκριμένος με Samsung Exynos, μόνο στο Αμέρικα κοιτάζει τι γίνεται και οι εκεί συσκευές δεν είχαν τα έντονα θέματα που έχουμε εμείς στην Ευρώπη. Αντιθέτως ένας από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους youtubers το έκραξε το φετινό S22Ultra

Επίσης ο συγκεκριμένος(mkbhd) εδώ και χρόνια είναι δηλωμένος Pixel ακιας και Iphon ακιας(αντε και λίγο Oneplus παλιότερα που ήταν της μόδας), γιαυτό και όλες τις άλλες εταιρείες(ακόμα και την Samsung)τις περνάει στα κουτουρου ή αλλιώς τις έχει γραμμένες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σε τεχνολογικό forum,λογικό και αναμενόμενο να γράφονται προφανώς και από κόσμο που δεν έχει πιάσει ποτέ του pixel στα χέρια του(να ναι καλά η Google που δεν κυκλοφορεί επίσημα τις συσκευές στην χώρα μας όπως τα nexus).

Το ίδιο ισχύει και για άλλες εταιρείες που δεν έρχονται Ελλάδα και ανεβαίνουν ειδήσεις για αυτές βλέπε Oppo,Vivo,Iqoo,Zte κλπ,που προφανώς οι περισσότεροι που σχολιάζουν δεν έχουν δουλέψει τα κινητά τους, ότι διαβάζουν δεξιά και αριστερά.

Και εννοείται ότι δεν είναι κάτι το καινούργιο να υπάρχουν διάφορα θέματα.

Απλά στα τελευταία pixel υπήρχε πάρα πολύ μεγάλο θέμα με τις κλήσεις που είναι από τα πιο βασικά πράγματα ενός τηλεφώνου(και συνεχίζουν να υπάρχουν θέματα με αυτές όπως ανέφερα και πιο πίσω),άρα χτυπάει αρκετά άσχημα.

Αυτά τα είχαν επιβεβαιώσει btw και κάτοχοι από το γειτονικό myphone.

Και εννοείται ότι σε εταιρείες τύπου Xiaomi, ουκ ολίγες φορές έχει πέσει κριτική και κράξιμο για την γενική software υποστήριξη τους.

Κανείς δεν είπε ότι υπήρχαν και υπάρχουν πολλά θέματα. Και σίγουρα το θέμα των κλήσεων είναι σημαντικό, αλλά νομίζω ότι στο security patches του Ιανουαρίου το είχαν φτιάξει, αλλά ξέρω για δακτυλικό αποτύπωμα, κάποια κολλήματα σε εφαρμογές και Force close app όπως και για το wifi τους πρώτους μήνες.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι πολλά πράγματα θα φτιάξουν, τουλάχιστον τα σημαντικότερα άμεσα.

Απλά όταν βγαίνει κάτι καινούργιο τεχνολογικά στην αγορά ( άποψη μου πάντα) περιμένεις να δεις τι καλό και τι κακό θα παρουσιάσει, όπως και τα windows 11 πχ. Και μετα από κάποιους μήνες μπαίνεις στην διαδικασία να το πάρεις.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι εντός του χρόνου το pixel 6 θα έχει φτάσει στο επίπεδο που του αξίζει.

Εδώ και 10 μέρες έχω android 13 beta  Και πραγματικά δεν έχω συναντήσει κανένα major θέμα. Έχω το pixel 4a και αυτό αποδεικνύει ότι το 6 έχει θέματα λόγο του καινούργιου επεξεργαστή και ότι μπορεί να λυθεί με κάποιο update σίγουρα.

9 ώρες πριν, Waiss είπε

Ούτε και ο Tensor ήταν ο βασικός λόγος των προβλημάτων της σειράς 6. Τουλάχιστον όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Το A12 βγήκε απροετοίμαστο και στα κουτουρού και δημιούργούσε προβλήματα. Όλες οι εταιρείες με το Android 12 είχαν τα θέματα τους. Σε ότι αφορά τα Pixels 6/6 Pro, 5 μήνες μετά πλέον (αρκετό χρονικό διάστημα, δεν λέω) είναι σταθερά και χωρίς bugs.  Στο μόνο που έπαιξε ρόλο ο Tensor, ήταν οι καθυστερήσεις δύο μηνιαίων patches για τα 6άρια, που κυκλοφόρησαν 2 εβδομάδες αργότερα από την αναμενόμενη ημέρα.

Πιστεύω ότι έπαιξε τον ρόλο του στα πρόβλημα σαν νέος CPU. Αλλά και πάλι είναι δεκτό.

Πιο πολύ με πειράζει η εμπορική πολιτική της google που δεν διαφημίζει και δεν θέλει να προωθήσει τα pixel στην παγκόσμια αγορά όπως έκανε η OnePlus,OPPO και πολλές άλλες, με αποθήκες στην Ευρώπη και επίσημους αντιπροσώπους service. Παρά τα προβλήματα του software. Πάντα την είχα αυτή την απορία, γιατί το κάνει αυτό η google από εποχή nexus 5 που είχα στα χέρια μου.και φυσικά οι τιμές της, που λόγο μικρού stock είναι στον Θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, MrRush said:

Όχι. Δεν είναι θέμα Ελλάδας αυτό, είναι θέμα όλων των χωρών που δεν πουλάει επίσημα η Google. 

Άρα ούτε 5G ούτε VoLTE ούτε WiFi Calling. 

Όσο κι αν μου αρέσουν τα Pixel, δεν θα πλήρωνα τόσα χρήματα χωρίς να έχω αυτά τα 3.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άρα ούτε 5G ούτε VoLTE ούτε WiFi Calling. 

Οχι γιατί όπως έχει πει και κόσμος που έχει ρωτήσει τους εδώ παρόχους κινητής, δεν ασχολούνται να υποστηρίξουν συσκευές που δεν εισάγονται επίσημα στην χώρα μας και άρα δεν πουλάνε.

Σε αντίθεση με τα Nexus παλιότερα που τα έφερναν, κανονικά γιατι τα πουλούσαν 3οι βλέπε Huawei,LG,Motorolla κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οχι γιατί όπως έχει πει και κόσμος που έχει ρωτήσει τους εδώ παρόχους κινητής, δεν ασχολούνται να υποστηρίξουν συσκευές που δεν εισάγονται επίσημα στην χώρα μας και άρα δεν πουλάνε.

Σε αντίθεση με τα Nexus παλιότερα που τα έφερναν, κανονικά γιατι τα πουλούσαν 3οι βλέπε Huawei,LG,Motorolla κλπ

Correction, δεν είναι ο πάροχος που δεν το υποστηρίζει, είναι η ίδια η Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fulgore είπε

H google με τα pixel 6 και 6 pro έδωσε ρεσιταλ προβλημάτων με σημαντικότερο αυτών οι κλήσεις. Τεράστιο θέμα που εξακολουθεί να υπάρχει μέχρι και πρόσφατα οπως βλέπεις.

Δεν λέω ότι το Miui και γενικά η xiaomi δεν είναι μέσα στα προβλήματα, αλλά τουλάχιστον αυτοί πουλάνε πόσες συσκευές κάθε χρόνο και γενικά παγκοσμίως και άρα λες ότι έχουν χάσει την μπάλα.

Η Google σε stock android συσκευές που πουλάει ελάχιστες κάθε χρόνο κυρίως στην Αμερική,και κάθε χρόνο είναι μέσα στα προβλήματα.

Δεν ξέρω τι ρεσιτάλ και συμφωνίες είχε στο launch, αλλά από όταν το πήρα το 6pro έως σήμερα δεν έβγαλε τίποτα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Δεν ξέρω τι ρεσιτάλ και συμφωνίες είχε στο launch, 

Για δές πχ το περιβόητο update του Γενάρη πόσα fixes είχε

https://www.phonearena.com/news/january-pixel-6-5g-update-is-here_id137809#:~:text=The January update for the,impacted Google's hot new handsets.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Δεν ασχολείται ο συγκεκριμένος με Samsung Exynos, μόνο στο Αμέρικα κοιτάζει τι γίνεται και οι εκεί συσκευές δεν είχαν τα έντονα θέματα που έχουμε εμείς στην Ευρώπη. Αντιθέτως ένας από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους youtubers το έκραξε το φετινό S22Ultra

Επίσης ο συγκεκριμένος(mkbhd) εδώ και χρόνια είναι δηλωμένος Pixel ακιας και Iphon ακιας(αντε και λίγο Oneplus παλιότερα που ήταν της μόδας), γιαυτό και όλες τις άλλες εταιρείες(ακόμα και την Samsung)τις περνάει στα κουτουρου ή αλλιώς τις έχει γραμμένες.

Ο Μάρκος αναφέρθηκε παραπάνω σε αυτόν αναφέρομαι. Εκτός του ότι αυτόν δεν τον λες μεγάλο reviewer.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waiss είπε

Ο Μάρκος αναφέρθηκε παραπάνω σε αυτόν αναφέρομαι. Εκτός του ότι αυτόν δεν τον λες μεγάλο reviewer.

Γενικά σχεδον ολοι οι ''μεγάλοι'' reviewers δεν ασχολούνται με προβλήματα των συσκευών, παρά μόνο αν αυτά είναι πολύ χοντρά και τους παρουσιάζονται day one που βγάζουν τα reviews. Ολα τα υπόλοιπα τους είναι αδιάφορα.

Αυτό το πράγμα ισχύει και με τον mkbhd. Στην Αμερική έχουν τα snap Samsung κινητά και όχι τα exynos, άρα του είναι τέρμα αδιάφορο τι συμβαίνει στα Ευρωπαικά μοντέλα.

Αυτοί είναι μόνο για να βγούν να πουν ποιο κινητό βγάζει καλύτερες φωτογραφίες/video και τέλος, δεν τους απασχολούν όλα τα άλλα. Αντε να τρέξουν και κανένα benchmark για τα μάτια του κόσμου.

Εδώ ακόμα και σε Ελληνικά reviews δεν αναφέρανε τίποτα για τα θέματα του s22Ultra τον πρώτο καιρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γενικά σχεδον ολοι οι ''μεγάλοι'' reviewers δεν ασχολούνται με προβλήματα των συσκευών, παρά μόνο αν αυτά είναι πολύ χοντρά και τους παρουσιάζονται day one που βγάζουν τα reviews. Ολα τα υπόλοιπα τους είναι αδιάφορα.

Αυτό το πράγμα ισχύει και με τον mkbhd. Στην Αμερική έχουν τα snap Samsung κινητά και όχι τα exynos, άρα του είναι τέρμα αδιάφορο τι συμβαίνει στα Ευρωπαικά μοντέλα.

Αυτοί είναι μόνο για να βγούν να πουν ποιο κινητό βγάζει καλύτερες φωτογραφίες/video και τέλος, δεν τους απασχολούν όλα τα άλλα. Αντε να τρέξουν και κανένα benchmark για τα μάτια του κόσμου.

Εδώ ακόμα και σε Ελληνικά reviews δεν αναφέρανε τίποτα για τα θέματα του s22Ultra τον πρώτο καιρό.

Eπομένως δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κι εμάς, ούτε να παίρνουμε στα σοβαρά τα reviews.

Οπότε καταλήγουμε στα forums, όπου εκεί υπάρχει το άλλο πρόβλημα. Λέει την αλήθεια ο κάτοχος μιας συσκευής η είναι από αυτούς που με ένα Elefone των 200 ευρώ, υποστηρίζει ότι έχει καλύτερες κάμερες από μια συσκευή των 1200 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Waiss είπε

Eπομένως δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κι εμάς, ούτε να παίρνουμε στα σοβαρά τα reviews.

Οπότε καταλήγουμε στα forums, όπου εκεί υπάρχει το άλλο πρόβλημα. Λέει την αλήθεια ο κάτοχος μιας συσκευής η είναι από αυτούς που με ένα Elefone των 200 ευρώ, υποστηρίζει ότι έχει καλύτερες κάμερες από μια συσκευή των 1200 ευρώ;

Δυστηχώς έτσι είναι. 

Spoiler

Τα day one reviews ειδικά τύπων σαν του mkbhd έχουν στην πράξη ελάχιστη εώς καθόλου σημασία, λές και όλα τα θέματα μόνο τις πρώτες ημέρες παρουσιάζονται και άσε που πιο πολύ εστιάζουν στις φωτογραφίες/κάμερες.

Το γνωρίζεις και εσύ πολύ καλά κάθε χρονιά που βγαίνει μια μεγάλη έκδοση Android, που σε πολλούς Oem(ειδικά σε xiaomi/poco/realme γίνεται πανικός) υπάρχουν διάφορα προβλήματα που φυσικά οι μεγάλοι reviewers δεν λένε τίποτα. Και στα forum δυστηχώς είναι όντως άστα να πάνε όπως το λές.

Εγώ πχ για αυτό το λόγο βλέπω πολύ gsmarena. Γιατί ανεβάζει και ειδήσεις με διάφορα προβλήματα των εταιρειών πχ στο παλιό θέμα με τις πράσινες οθόνες στο mate20pro που οι μεγάλοι reviewers κλασσικά δεν είπαν τίποτα

https://www.gsmarena.com/huawei_responds_to_the_mate_20_pros_screen_light_bleeding_issue-news-34037.php

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...