Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή οθόνης σε MacBook Pro 13.3" (2020)


redmedusa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα το MacBook Pro 13.3" (2020) με i5 1.4Ghz επεξεργαστή πριν από 2 χρόνια και πριν από μερικούς μήνες η οθόνη έσπασε κάτω δεξιά καθώς μπήκε κάτι στη μέση ενώ το έκλεινα για να το πάρω μαζί μου. Από τότε το έχω συνδεδεμένο σε 2η οθόνη. Πέρα από την οθόνη το υπόλοιπο σώμα είναι αψεγάδιαστο και λειτουργικά δεν έχει προβλήματα. Πόσο κοστίζει για να το επισκευάσω από μεγάλο κατάστημα όπως Πλαίσιο, Public, κλπ.? Θα μπορούσα να επιλέξω ένα πιο φθηνό κατάστημα? Αν δεν αξίζει λόγο κόστους πόσο πιστεύετε αξίζει για να το πουλήσω?

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ζητήσουν εξωφρενικό ποσό, νομίζω θα είναι καλύτερα απλά να το χρησιμοποιείς όπως τώρα, μέχρι να πάρεις το επόμενο λάπτοπ

 

ενημέρωσε μας πάντως για το κόστος, είμαι περίεργος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να το επισκευάσεις Πλαίσιο/Public κλπ, αλλά  μπορείς να το στείλεις σε προμηθευτή apple εδώ στην Ελλάδα. Σε κάθε περίπτωση δεν αξίζει. Το κόστος είναι πολύ υψηλό. 
👾👾👾 https://www.creativebloq.com/news/macbook-without-screen-hack 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Δεν μπορείς να το επισκευάσεις Πλαίσιο/Public κλπ, αλλά  μπορείς να το στείλεις σε προμηθευτή apple εδώ στην Ελλάδα. Σε κάθε περίπτωση δεν αξίζει. Το κόστος είναι πολύ υψηλό. 
👾👾👾 https://www.creativebloq.com/news/macbook-without-screen-hack 

Ξέρω ότι θα είναι πολύ υψηλό αλλά πόσο περίπου? 600-700 ευρώ ή παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2022 στις 4:48 ΜΜ, redmedusa είπε

Αγόρασα το MacBook Pro 13.3" (2020) με i5 1.4Ghz επεξεργαστή πριν από 2 χρόνια και πριν από μερικούς μήνες η οθόνη έσπασε κάτω δεξιά καθώς μπήκε κάτι στη μέση ενώ το έκλεινα για να το πάρω μαζί μου. Από τότε το έχω συνδεδεμένο σε 2η οθόνη. Πέρα από την οθόνη το υπόλοιπο σώμα είναι αψεγάδιαστο και λειτουργικά δεν έχει προβλήματα. Πόσο κοστίζει για να το επισκευάσω από μεγάλο κατάστημα όπως Πλαίσιο, Public, κλπ.? Θα μπορούσα να επιλέξω ένα πιο φθηνό κατάστημα? Αν δεν αξίζει λόγο κόστους πόσο πιστεύετε αξίζει για να το πουλήσω?

Μπορείς να ζητήσεις προσφορά από εδώ, ώστε να είναι και γνήσιο ανταλλακτικό.

μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, redmedusa είπε

Ξέρω ότι θα είναι πολύ υψηλό αλλά πόσο περίπου? 600-700 ευρώ ή παραπάνω?

Ναι εκεί γύρω είναι το κόστος.
Θεωρείς ότι αξίζει, όταν με 900-950€ παίρνεις new BTO mac mini m1 ή και mbp m1 με λίγα παραπάνω και απαλλαγή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Ναι εκεί γύρω είναι το κόστος.
Θεωρείς ότι αξίζει, όταν με 900-950€ παίρνεις new BTO mac mini m1 ή και mbp m1 με λίγα παραπάνω και απαλλαγή; 

Πόσο πιστεύεις αξίζει να το πουλήσω εδώ στις αγγελίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, redmedusa είπε

Πόσο πιστεύεις αξίζει να το πουλήσω εδώ στις αγγελίες?

Βρίσκεις το γνήσιο ανταλλακτικό στα 250-300 ευρώ από αξίολογο πωλητή.

https://www.ebay.co.uk/itm/363812519529?hash=item54b4ea7e69:g:27QAAOSwQQxiXDgK (παράδειγμα, δε ξέρω αν ειναι ακριβώς αυτό που θες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εύκολο να περαστεί η οθόνη. Είναι πολυ λεπτή και ευαίσθητη και μπορεί να σπάσει πολύ εύκολα. Πιο μεγάλη πιθανότητα να σπάσει, παρά να τοποθετηθεί.

Η πρόταση που μου είχε γίνει όταν έψαχνα να αλλάξω οθόνη σε ένα παλιότερα macbook, ήταν να πάρω όλο το πάνω μέρος, με βάση, πλάτη, οθόνη και μπεζελ. Ώστε να ξεβιδωθει η παλιά και να μπει η καινούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, tempes είπε

Δεν είναι εύκολο να περαστεί η οθόνη. Είναι πολυ λεπτή και ευαίσθητη και μπορεί να σπάσει πολύ εύκολα. Πιο μεγάλη πιθανότητα να σπάσει, παρά να τοποθετηθεί.

Η πρόταση που μου είχε γίνει όταν έψαχνα να αλλάξω οθόνη σε ένα παλιότερα macbook, ήταν να πάρω όλο το πάνω μέρος, με βάση, πλάτη, οθόνη και μπεζελ. Ώστε να ξεβιδωθει η παλιά και να μπει η καινούρια

Δεν είναι δύσκολο να αλλαχτεί γιατί έρχεται ως ένα ενιαίο κομμάτι. Ας ρωτήσει σε μαγαζιά που ασχολούνται με επισκευές MacBook (όχι official resellers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kormos είπε

@redmedusa τελικά τι έκανες?

Θα το πουλήσω εδώ στις αγγελίες για να πάρω κάτι καλύτερο. Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου μήνυμα.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...