Προς το περιεχόμενο

"Chromecast built in" wifi streaming απορία


jon1984
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasos2012,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Σκοπεύω να αγοράσω ένα ηχείο με bluetooth και wifi για streaming απο κινητό ή tablet. 

Το ηχείο θα παίζει περίπου 12 ώρες τη μέρα συνεχόμενα δεσμεύοντας παράλληλα και το κινητό ή το τάμπλετ για το streaming.

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν το "chromecast built in" που έχει το ηχείο θα μου καταναλώνει την μπαταρία του κινητού σε μεγάλο βαθμό;

Ρωτάω επειδή στο site του chromecast υποστηρίζει ότι ένα από τα θετικά του wifi streaming έναντι του bluetooth είναι ότι δεν υπάρχει battery drain ή έστω είναι αρκετά μικρότερο.

Μου φαίνεται λίγο περιέργο. Το κινητό δεν θα πρέπει να κατεβάζει το stream και μετά να το μεταδίδει στο ηχείο για την αναπαραγωγή ή το ηχείο παίρνει την εντολή από το κινητό και μετά αναλαμβάνει (το ηχείο) το κατέβασμα και την αναπαραγωγή του stream;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από jon1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 13/5/2022 στις 9:50 ΜΜ, jon1984 είπε

Καλησπέρα.

Σκοπεύω να αγοράσω ένα ηχείο με bluetooth και wifi για streaming απο κινητό ή tablet. 

Το ηχείο θα παίζει περίπου 12 ώρες τη μέρα συνεχόμενα δεσμεύοντας παράλληλα και το κινητό ή το τάμπλετ για το streaming.

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν το "chromecast built in" που έχει το ηχείο θα μου καταναλώνει την μπαταρία του κινητού σε μεγάλο βαθμό;

Ρωτάω επειδή στο site του chromecast υποστηρίζει ότι ένα από τα θετικά του wifi streaming έναντι του bluetooth είναι ότι δεν υπάρχει battery drain ή έστω είναι αρκετά μικρότερο.

Μου φαίνεται λίγο περιέργο. Το κινητό δεν θα πρέπει να κατεβάζει το stream και μετά να το μεταδίδει στο ηχείο για την αναπαραγωγή ή το ηχείο παίρνει την εντολή από το κινητό και μετά αναλαμβάνει (το ηχείο) το κατέβασμα και την αναπαραγωγή του stream;

Ευχαριστώ

Σωστα διαβασες.....με την μεταδοση με wi-fi ,το κινητο ή η ταμπλετα κλπ,στέλνει μονο το link στην συσκευη.Δεν κανει ουτε ληψη,ουτε αποκωδικοποιηση,οπως συμβαινει με το bluetooth.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον tasos2012 απόλυτα. Επίσης πρέπει να γνωρίζεις ότι ουσιαστικά δε δεσμεύεις σε καμία περίπτωση τη συσκευή (κινητό,tablet) και θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς κανονικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...