Προς το περιεχόμενο

[Εσωτερικός -> Εξωτερικός] HDD Θήκη ή HDD Docking Station ή HDD Αντάπτορα ... Τι να επιλέξω


ProdromoTh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, εδώ και καιρό βρίσκομαι σε δίλημμα αγοράς! Δεν μπορώ να αποφασίσω τι να αγοράσω!

Η χρήση που θα κάνω είναι η εξής και οι δίσκοι είναι 3,5'':

  • Backup φωτογραφειών, αρχείων κλπ.
  • Μεταφορά 3-4 φορές τον χρόνο σαν εξωτερικό σκληρό
  • Σύνδεση διάφορων δίσκων (3-4 δίσκοι - όχι ταυτόχρονα) για Backup
  • Μεταφορά Ξάνθη -> Θεσσαλονίκη (~10 φορές το χρόνο) για να έχω ασφαλή τα δεδομένα μου σε περίπτωση κλοπής

Γενικά στην αρχή έλεγα να αγοράσω έναν απλό αντάπτορα σαν αυτόν ,που παρέχεται τροφοδοσία, είναι και μια αξιόλογη μάρκα ώστε να μην γίνονται αποσυνδέσεις!

Αργότερα, σκέφτηκα για αγορά θήκης ώστε να προστατεύεται κιόλας ένας απο τους σκληρούς δίσκους σαν και αυτές (ORICO, RAIDSONIC, UGREEN) που συγκεκριμένα ο RAIDSONIC έχει την μαγκιά ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αντάπτορα χωρίς την θήκη, ενώ ο ORICO ότι έχει μεταλλική θήκη! 

Θα ήθελα λοιπόν να με διαφωτίσετε σε αυτό μου το δίλλημα απο παρόμοιες εμπειρίες, καθώς και αν επιλέγατε θήκη, ποιά απο τις παράπανω θα επιλέγατε ή αν προτείνετε κάποια άλλη!

 

Ευχαρίστω όλους όσους αφιερώσουν χρόνο να απαντήσουν!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταλλική θήκη βοηθάει πολύ στην ψύξη. 
Το dock είναι για δίσκους σταθερούς σε ένα σημείο που δεν μετακινούνται συχνά από αυτό.

Η καλύτερη λύση είναι να τους μοιράσεις σε δυο θήκες με πολλές θέσεις με raid 1 και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το docking station γλιτώνεις τη ταλαιπωρία του βγάλε βάλε κάθε φορά. Σου δίνει ευελιξία σε πρόσβαση και των 2 ειδών τύπου δίσκου.

Με εξωτερική θήκη έχεις ευελιξία στη μεταφορά και φορητότητα σε έναν δίσκο.

Αυτά είναι τα 2 βασικότερα προτερήματα εκατέρωθεν που πρέπει να ζυγίζεις.

edit: Τα docking 2 θέσεων σου προσφέρουν και την δυνατότητα cloning, backup κλπ μεταξύ δίσκων πολύ πιο εύκολα, ειδικά αν θες να το κάνεις μεταξύ των εξωτερικών σου δίσκων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν έχεις πάρει ακόμα την θήκη , εγώ θα σου πρότεινα σαν πολύ καλύτερη επιλογή να πάρεις ένα hotswap hdd drive bay.Ποιάνει μια θέση στο κουτί του υπολογιστή , δεν χρειάζεται εξωτερικό τροφοδοτικό όπως οι άλλες λύσεις (πολύ σημαντικό για τη μακροβιότητα του δίσκου σου) , και το συγκεκριμένο που σου προτείνω έχει και on/off διακόπτη για να ανοίγεις/κλείνεις κατά το δοκούν το δίσκο κάθε φορά όποτε θες εσύ.Έχω 2 τέτοια bay εδώ και κάμποσα χρόνια στο σταθερό και με έχουν σώσει.Δεν έχω ψάξει μήπως μπορείς να τα βρεις Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εαν δεν έχεις πάρει ακόμα την θήκη , εγώ θα σου πρότεινα σαν πολύ καλύτερη επιλογή να πάρεις ένα hotswap hdd drive bay.Ποιάνει μια θέση στο κουτί του υπολογιστή , δεν χρειάζεται εξωτερικό τροφοδοτικό όπως οι άλλες λύσεις (πολύ σημαντικό για τη μακροβιότητα του δίσκου σου) , και το συγκεκριμένο που σου προτείνω έχει και on/off διακόπτη για να ανοίγεις/κλείνεις κατά το δοκούν το δίσκο κάθε φορά όποτε θες εσύ.Έχω 2 τέτοια bay εδώ και κάμποσα χρόνια στο σταθερό και με έχουν σώσει.Δεν έχω ψάξει μήπως μπορείς να τα βρεις Ελλάδα.

Το συγκεκριμένο bay το έχω και εγώ, και είναι καλό.

Η δυνατότητα hot swap βέβαια είναι συζητήσιμη, γιατί εξαρτάται και από το υπόλοιπο σύστημα, ακόμα και από το τροφοδοτικό σε κάποιες περιπτώσεις.

Και βέβαια η επιλογή αυτή αποκλείει εντελώς τη δυνατότητα φορητότητας που θέλει ο TS (Ξάνθη - Θεσσαλονίκη), εκτός αν κουβαλά ολόκληρο τον πύργο 😁 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, άδικος είπε

Το συγκεκριμένο bay το έχω και εγώ, και είναι καλό.

Η δυνατότητα hot swap βέβαια είναι συζητήσιμη, γιατί εξαρτάται και από το υπόλοιπο σύστημα, ακόμα και από το τροφοδοτικό σε κάποιες περιπτώσεις.

Και βέβαια η επιλογή αυτή αποκλείει εντελώς τη δυνατότητα φορητότητας που θέλει ο TS (Ξάνθη - Θεσσαλονίκη), εκτός αν κουβαλά ολόκληρο τον πύργο 😁 .

Δεν κουβαλάς τον πύργο.Τον δίσκο βγάζεις και μεταφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tarantules είπε

Δεν κουβαλάς τον πύργο.Τον δίσκο βγάζεις και μεταφέρεις...

Το οποίο μετά τον τοποθετείς... Που;

Επεξ/σία από άδικος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, άδικος είπε

Το οποίο μετά τον τοποθετείς... Που;

Άκου....

Εγώ πρότεινα κάτι.Το εαν είναι λειτουργικό ή όχι αυτό θα το δεί ο ts και αναλόγως θα κρίνει.Τον δίσκο μπορείς άνετα να τον τοποθετήσεις οπουδήποτε.Είτε σε ένα 2ο bay που θα έχει κάποιος στον άλλο υπολογιστή , είτε σε ένα εξωτερικό κουτί.Το κόστος για το συγκεκριμένο bay είναι πολύ μικρό.Ο βασικότερος λόγος που πρότεινα το εσωτερικό bay είναι για την περισσότερη ασφάλεια που προσφέρει στο θέμα σωστής τροφοδοσίας.Οι εξωτερικές θήκες ακόμα και οι καλές δεν έχουν τόσο ποιοτικά τροφοδοτικά όσο ένα αντίστοιχο ποιοτικό τροφοδοτικό υπολογιστή που κόβει με τα φίλτρα που διαθέτει όλα τα παράσιτα του δικτύου της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tarantules είπε

[...]

Είτε σε ένα 2ο bay που θα έχει κάποιος στον άλλο υπολογιστή , είτε σε ένα εξωτερικό κουτί.

[...]

Άρα η ολοκληρωμένη πρόταση είναι: 2x drive bays ή 1 bay +1 εξωτερικό κουτί (με όχι τόσο καλό τροφοδοτικό) 😋
Βεβαίως στο θέμα τροφοδοτικών θα διαφωνήσω.

Κακό τροφοδοτικό μπορείς να έχεις και μέσα στον υπολογιστή εξίσου εύκολα όσο και εκτός αυτού. 

Εξάλλου το συγκεκριμένο bay όπως έκανα εξαρχής νύξη, έχει θέματα στο hot swap, ειδικά με μερικά τροφοδοτικά (άρα ρίχνεις ζαριά άμα το θες για hot swapping).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, άδικος είπε

Άρα η ολοκληρωμένη πρόταση είναι: 2x drive bays ή 1 bay +1 εξωτερικό κουτί (με όχι τόσο καλό τροφοδοτικό) 😋
Βεβαίως στο θέμα τροφοδοτικών θα διαφωνήσω.

Κακό τροφοδοτικό μπορείς να έχεις και μέσα στον υπολογιστή εξίσου εύκολα όσο και εκτός αυτού. 

Εξάλλου το συγκεκριμένο bay όπως έκανα εξαρχής νύξη, έχει θέματα στο hot swap, ειδικά με μερικά τροφοδοτικά (άρα ρίχνεις ζαριά άμα το θες για hot swapping).

Εαν δεν σου αρέσει αυτό που πρότεινα το προσπερνάς.Ακόμα και να έχει θέματα με το hotswap το συγκεκριμένο , πουθενά δεν είπα οτι το παίρνεις αποκλειστικά για αυτή τη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λύση και αυτή, αλλά πιστεύω η εταιρεία ORICO είναι μια αξιόλογη μάρκα και στο εξωτερικό, που ασχολείται καιρό με τέτοιου είδους περιφερειακά απο ότι έχω ψάξει, οπότε λογικά θα έχει μια "Α" ποιότητα στο τροφοδοτικό της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...