Προς το περιεχόμενο

Αγορα απο perishop/peristore/peristores.gr


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimitris_xm είπε

Διαβαζα ειδήσεις και επεσα πάνω σε αυτο.
 


https://www.newsit.gr/oikonomia/xristika/prostimo-120-000-eyro-kai-diakopi-leitourgias-se-e-shop/4047769/

Να ρωτήσω κάτι μετά από τα νέα γεγονότα..

Αυτοί που έχουμε κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής και περιμένουμε (η πληρωμή έγινε μέσω κάρτας), τα λεφτά μας προστατεύονται;

Εννοώ υπάρχει περίπτωση μετά το πρόστιμο και το κλείσιμο της σελίδας του, να μην πάρουμε τα λεφτά πίσω;

Κι αν δεν έχει λεφτά, από που θα τα τραβήξει η τράπεζα για να μας τα γυρίσει;

Επεξ/σία από Retrial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Retrial είπε

Να ρωτήσω κάτι μετά από τα νέα γεγονότα..

Αυτοί που έχουμε κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής και περιμένουμε (η πληρωμή έγινε μέσω κάρτας), τα λεφτά μας προστατεύονται;

Εννοώ υπάρχει περίπτωση μετά το πρόστιμο και το κλείσιμο της σελίδας του, να μην πάρουμε τα λεφτά πίσω;

Κι αν δεν έχει λεφτά, από που θα τα τραβήξει η τράπεζα για να μας τα γυρίσει;

Η συνεργαζομενη με αυτόν τράπεζα θα συνεχίσει να τον χρεώνει και κάτω από το 0. Έχει τύχει να δω κατασχεμενο λογαριασμό που έγραφε -20.000 ευρώ δηλαδή αρνητικό υπόλοιπο. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giwrgosml είπε

Η συνεργαζομενη με αυτόν τράπεζα θα συνεχίσει να τον χρεώνει και κάτω από το 0. Έχει τύχει να δω κατασχεμενο λογαριασμό που έγραφε -20.000 ευρώ δηλαδή αρνητικό υπόλοιπο. 

Κατάλαβα...δεν πρόκειται να δω φραγκο...τουλάχιστον σύντομα.😢

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αποζημιώθηκα σήμερα από την αμφισβήτηση συναλλαγής που έκανα στην Πειραιώς !

Μετά από 1 περίπου μήνα ..

μου ήρθε μυνημα sms ότι εγκρίθηκε η αμφισβήτηση και να ελέγξω για την επιστροφή του ποσού τις επόμενες 1-3 μέρες ...Τα χρήματα μπήκαν μετά από 2-3 ώρες τελικά σήμερα το πρωί 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, alltrades είπε

εδω έιναι το link της όμαδας στο viber. θα γίνουν ομαδικές νομικές ενέργειες. οποιος θέλει να συμμετέχει:

https://invite.viber.com/?g=pe93CUbmpFLW8rikn7dxkUVC7OO-y_uu

Δε λειτουργεί το λινκ σου, στείλε μου πμ θέλω να συμμετέχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Auctionfreak είπε

Εγώ πάντως αποζημιώθηκα σήμερα από την αμφισβήτηση συναλλαγής που έκανα στην Πειραιώς !

Μετά από 1 περίπου μήνα ..

μου ήρθε μυνημα sms ότι εγκρίθηκε η αμφισβήτηση και να ελέγξω για την επιστροφή του ποσού τις επόμενες 1-3 μέρες ...Τα χρήματα μπήκαν μετά από 2-3 ώρες τελικά σήμερα το πρωί 

Με καρτα έγινε η πληρωμή η με κατάθεση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, διαβάζοντας αρκετές σελίδες από το θέμα εχω να πω πως είναι πολύ άσχημο το συναίσθημα να σε κοροϊδεύουν με τα χρήματα σου. 
Εχω αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα πρώτη φορά ενα iPhone 13 τον Μάιο του 2022 με τραπεζική κατάθεση…το κατάστημα ήταν πολύ καλύτερο τότε και επειδή είχαν λάθος διαθεσιμότητα (1-3 ημέρες) αλλά έκανε 7-8 μέρες περίπου, ήρθε άμεσα με ΕΛΤΑ κούριερ θυμάμαι και μου έστειλε και δώρο AirPods 2nd Gen που τα χρησιμοποιώ έως και σήμερα. Πραγματικά, ενώ έχει αρκετά ανταγωνιστικές τιμές και κοιτούσα να παραγγείλω και για μένα το τελευταίο διάστημα ευτυχώς δεν μπήκα στη διαδικασία. Ειδικά όταν βλέπεις παράδοση σε 15-30 μέρες.
Τα ίδια κάνει και άλλο κατάστημα στο Καρπενήσι όπου παράγγειλα πρόσφατα. 

Επεξ/σία από NikolasKon14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2024 στις 2:34 ΠΜ, BlaCkPit είπε

Σε απάντηση του παραπάνω post μου, μετά από τις καταγγελίες σε Συνήγορο και Υπουργείο Ανάπτυξης, από κριτική στο Google (όταν έγινε accept το review της κριτικής που ζήτησα), και από ΠΜ εδώ στο forum στον ιδιοκτήτη, μου επέστρεψε τα χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό την επόμενη μέρα.  Δε ξέρω τι απ' όλα λειτούργησε τελικά για την επίλυση (ίσως ο συνδυασμός όλων μαζί), αλλά τουλάχιστον έγινε η επιστροφή του πλήρους ποσού, το οποίο δεν ήταν μεν τεράστιο (κάτω από 100€), αλλά είναι δουλεμένα χρήματα όπως και να έχει.  Μου προσφέρθηκε και ένα αρκετά μεγάλο κουπόνι δώρου και συγκεκριμένη ημερομηνία παραλαβής του προϊόντος που διάλεξα, αλλά τελικά δεν το επιδίωξα, καθώς αποφάσισα να μη ξοδέψω άλλο χρόνο με αυτή την υπόθεση.

Ευχαριστώ όλους όσους επικοινώνησαν μαζί μου και με καθοδήγησαν για τις διαδικασίες, είτε με απάντηση σε posts, είτε με ΠΜ, και κινητοποιήθηκα για να ασχοληθώ.

Εύχομαι η υπόθεση να έχει αίσιο τέλος για όλους όσους περιμένουν επιστροφή χρημάτων ή τα προϊόντα που έχουν παραγγείλει.

Έλα ρε Παναγιώτη. Κι εσύ θύμα ; 

Δεν ξέρω αν με θυμάσαι ! Είχα αγοράσει απο εσένα την μητρική SuperMicro για τον Unraid Server που έφτιαχνα.

Αγόρασε και ένας φίλος μου απο το εν λόγω κατάστημα, και έγινε το κλασσικό σκηνικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, bonamin said:

Έλα ρε Παναγιώτη. Κι εσύ θύμα ; 

Δεν ξέρω αν με θυμάσαι ! Είχα αγοράσει απο εσένα την μητρική SuperMicro για τον Unraid Server που έφτιαχνα.

Αγόρασε και ένας φίλος μου απο το εν λόγω κατάστημα, και έγινε το κλασσικό σκηνικό....

Γεια χαρά Βασίλη!

Εννοείται πως σε θυμάμαι, η συναλλαγή μας ήταν άψογη από όλες τις απόψεις.

Ναι, την πάτησα και γω όπως πολύς κόσμος δυστυχώς.  Μου επέστρεψε το ποσό βέβαια (είμαι από τους τυχερούς), αλλά μεγάλη ταλαιπωρία, κόπος και άγχος.

Τέλος πάντων, ελπίζω ο φίλος σου και όλοι οι ομοιοπαθούντες να βγάλουν άκρη σύντομα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alltrades είπε

έχει δημιουργηθει όμαδα στο viber! παρακαλω να επικοινωνησουν μονο οσοι ειναι διατεθειμενοι να συμμετεχουν σε ομαδικη νομικη διαδικασια. το κοστος ακομη δεν εχει διαμορφωθει γιατι δεν γνωριζουμε τον αριθμο των συμμετοχων. ωστοσο the more the merrier..εχουμε μαζευτει αρκετοι. Οσοι θέλετε να συμμετεχετε παρακαλώ στείλτε email με ονοματεπωνυμο και τηλεφωνο στο [email protected] ευχαριστώ

Πώς είστε σίγουροι ότι δεν έχει χωθεί μέσα ο ίδιος ή κάποιος της "επιχείρησής" του και διαβάζει ότι γράφετε, ίσα για να βρίσκεται ένα βήμα μπροστά σας;

Αφού δε βρίσκεται εισαγγελέας να εκδώσει ένταλμα σύλληψης, να περιμένετε τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο  και στα σχόλια είδα ότι κάποιοι (να το πω ευγενικά )πολύ επιεικής  ως προς το συγκεκριμένο μαγαζί (μπορεί να είναι και ο ίδιος) ,στα σχόλια τον εκθειάζουν και λένε ότι φταίει το κράτος που δεν τον βοήθησε 😂

https://www.protothema.gr/greece/article/1483378/prostimo-120000-kai-louketo-se-e-shop-den-epestrefan-hrimata-paraggelion-pou-den-esteilan-pote/#Comments

8 λεπτά πριν, mpampisaloniki είπε

 

Βλέπω του έριξαν πρόστιμο μόνο 120k ,ενώ πάνω κάτω πρέπει να έβγαλε κάνα 2-3 εκατομμύρια,θα τριβει τα χέρια από χαρά.Ο Σρέκας του  έκλεισε λέει  το eshop του και ο άλλος το άνοιξε με άλλο όνομα ,του κάνανε τη μούρη κρέας ,ελλαδιστάν 

10 ώρες πριν, Retrial είπε

Να ρωτήσω κάτι μετά από τα νέα γεγονότα..

Αυτοί που έχουμε κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής και περιμένουμε (η πληρωμή έγινε μέσω κάρτας), τα λεφτά μας προστατεύονται;

Εννοώ υπάρχει περίπτωση μετά το πρόστιμο και το κλείσιμο της σελίδας του, να μην πάρουμε τα λεφτά πίσω;

Κι αν δεν έχει λεφτά, από που θα τα τραβήξει η τράπεζα για να μας τα γυρίσει;

Τα έχουμε πεί,όποιος πληρώνει με κάρτα είναι εξασφαλισμένος.Όσες καταγγελίες και να κάνεις στο κράτος,το κράτος δεν σε αποζημιώνει για λεφτά από κατάστημα η ιδιώτη  που σε κορόιδεψε.Το πολύ πολύ να πιέσει και να ρίξει πρόστιμα,αλλά μέχρι εκεί. Με τις κάρτες είναι αλλιώς ,έχει δεν έχει λεφτά στο λογαριασμό του το μαγαζί,αν κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής,η visa η MasterCard είναι υποχρεωμένες να σου δώσουν τα χρήματα πίσω εφόσον βέβαια έχεις και τις απαραίτητες αποδείξεις .Ούτε καν η τράπεζα σου,τα ιδρύματα αυτά στα δίνουν λόγω ότι είναι ασφαλισμένα για τεράστια ποσά και για τέτοιες περιπτωσεις,απλά παίρνει λίγο χρονο.Μετά αυτές κυνηγάνε το λαμόγιο-κατάστημα.

Επεξ/σία από mpampisaloniki
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...