Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia GeForce RTX 4090 θα προσφέρει διπλάσια απόδοση από την RTX 3090


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ξέρουμε εδώ και χρόνια την διπλάσια απόδοση που θα έχουμε. Η 4060 θα τρέχει με 3fps πανω απο την 3070ti, η 4070 με 3fps πάνω απο την 3080ti και ούτω καθ εξής...

Και για AMD και Rdna 3 λέγανε τριπλάσια απόδοση , μετά έγινε διπλάσια και τελικά βλέπουμε την AMD να μιλάει υπερήφανα για 50% βελτιωμένη απόδοση.Οπου όπως πολύ σωστά γραφούν συμφορουμίτες παραπάνω μεταφράζεται σε 20 αντέ 30%..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, nikolaoszo είπε

Αυτός που θα επενδύσει σε meta σε υπερυψηλες αναλύσεις με 2 και 3 μόνιτορ 4κ/8κ δεν τον ενδιαφέρει ούτε η κατανάλωση ούτε το κόστος της ψύξης / περιφερειακών που θα απαρτίζουν αυτά τα τέρατα τεχνολογίας. 

Και όπως είπα ξανά αυτός που διαθέτει τόσες χιλιάδες ευρώ δεν τον ενδιαφέρει η κατανάλωση. Εγώ σίγουρα δεν είμαι ένας από αυτός (πολύ θα το ήθελα) όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί δεν μπορώ, αλλά σίγουρα οποίος και αν διαβάζει τα ποστ στο παρόν θέμα θα έχει ξεκαρδιστειβστα γέλια με όλα αυτά που ειπώθηκαν.

Θα έπρεπε να απασχολεί τους κατασκευαστές και τους κυβερνώντες, εφόσον δεν απασχολεί τον λεφτά καταναλωτή. Δε μπορεί,και καλά, να κόπτονται για ενεργιακή μετάβαση και ευαισθησία αλλά να επιτρέπουν να κυκλοφορούν τέτοια ενεργειακά σκουπίδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sharke είπε

για την 4050 κρατα μικρο καλαθη

πολυ αργότερα 2023-24

 launch in 2023 λιγο πριν ερθουν η 5070   😂

Ξεκάθαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mordred είπε

Θα έπρεπε να απασχολεί τους κατασκευαστές και τους κυβερνώντες, εφόσον δεν απασχολεί τον λεφτά καταναλωτή. Δε μπορεί,και καλά, να κόπτονται για ενεργιακή μετάβαση και ευαισθησία αλλά να επιτρέπουν να κυκλοφορούν τέτοια ενεργειακά σκουπίδια.

Αυτό είναι μια άλλη ιστορία που σηκώνει συζήτηση. Και έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά. Αυτό συμβαίνει εκατοντάδες χρόνια. Ένα απλό παράδειγμα. Σκέψου πόσα βενζινοκίνητα οχήματα υπάρχουν που μολύνουν την ατμόσφαιρα και παρόλο που έχει ξεκινήσει ο πόλεμος με την ηλεκτροκίνηση για πόσα ακόμη χρόνια θα υπάρχουν τα ίδια με την λογική αυτή ενεργειακά "σκουπίδια" που θα συνεχίσουν να την μολύνουν. 

Έχεις άδικο λοιπόν μέσα στο δίκιο σου. Δεν είναι μόνο οι ενεργοβορες κάρτες γραφικών που τρώνε τον πλανήτη μας ενεργειακά. Είναι τόσα πολλά άλλα που ίσως αυτές να είναι ένα πταίσμα σε τελική ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nikolaoszo είπε

Αυτό είναι μια άλλη ιστορία που σηκώνει συζήτηση. Και έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά. Αυτό συμβαίνει εκατοντάδες χρόνια. Ένα απλό παράδειγμα. Σκέψου πόσα βενζινοκίνητα οχήματα υπάρχουν που μολύνουν την ατμόσφαιρα και παρόλο που έχει ξεκινήσει ο πόλεμος με την ηλεκτροκίνηση για πόσα ακόμη χρόνια θα υπάρχουν τα ίδια με την λογική αυτή ενεργειακά "σκουπίδια" που θα συνεχίσουν να την μολύνουν. 

Έχεις άδικο λοιπόν μέσα στο δίκιο σου. Δεν είναι μόνο οι ενεργοβορες κάρτες γραφικών που τρώνε τον πλανήτη μας ενεργειακά. Είναι τόσα πολλά άλλα που ίσως αυτές να είναι ένα πταίσμα σε τελική ανάλυση. 

Ναι αυτά υπάρχουν και γίνεται προσπάθεια να εξαφανιστούν. Εδώ όμως έχουμε το ανάποδο. Είναι σα να βγάλει καινούριο μοντέλο η Ford, ξερω γω, με μη αμόλυβδη βενζίνη αλλά που θα πηγαίνει 2 φορές πιο γρήγορα. Θα μου πεις εδώ βγάζουν σουπερcars κλπ. Ναι οκ, αν και περιορισμένα σε κυκλοφορία και κοινό, δε μπορούμε να χαιρόμαστε και να λέμε "α τι τυχερά τα πλουσιόπαιδα που έχουν και βολτάρουν με αμάξια με 48 εξατμίσεις αφού μπορούν κι έχουν λεφτά εμένα δε με αφορά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mordred είπε

Ναι αυτά υπάρχουν και γίνεται προσπάθεια να εξαφανιστούν. Εδώ όμως έχουμε το ανάποδο. Είναι σα να βγάλει καινούριο μοντέλο η Ford, ξερω γω, με μη αμόλυβδη βενζίνη αλλά που θα πηγαίνει 2 φορές πιο γρήγορα. Θα μου πεις εδώ βγάζουν σουπερcars κλπ. Ναι οκ, αν και περιορισμένα σε κυκλοφορία και κοινό, δε μπορούμε να χαιρόμαστε και να λέμε "α τι τυχερά τα πλουσιόπαιδα που έχουν και βολτάρουν με αμάξια με 48 εξατμίσεις αφού μπορούν κι έχουν λεφτά εμένα δε με αφορά".

Εμάς μας αφορά σίγουρα. Αυτοί όμως που μπορούν και έχουν την οικονομική άνεση πιστεύω ότι δεν τους αφορά και δεν τους ενδιαφέρει. 

Βασικά είναι νόμος της ίδιας της φύσης. Ότι προσφέρει ευχαρίστηση έχει και το αντίτιμο. 

Θέλουμε γκάζια? Θα έχουμε ρύπανση. Θέλουμε ευεξία και κέφι? Θα έχουμε φθορά στην υγεία μας. Θέλουμε φύση βουνό η θάλασσα? Έχουμε τον κίνδυνο της ίδιας της φύσης. Η ζωή είναι περίπλοκη και πάντα ο ίδιος ο άνθρωπος φταίει για όλα. Εϊτε πρόκειται για το ίδιο μας το σπίτι η για τον ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikolaoszo είπε

Εμάς μας αφορά σίγουρα. Αυτοί όμως που μπορούν και έχουν την οικονομική άνεση πιστεύω ότι δεν τους αφορά και δεν τους ενδιαφέρει. 

Βασικά είναι νόμος της ίδιας της φύσης. Ότι προσφέρει ευχαρίστηση έχει και το αντίτιμο. 

Θέλουμε γκάζια? Θα έχουμε ρύπανση. Θέλουμε ευεξία και κέφι? Θα έχουμε φθορά στην υγεία μας. Θέλουμε φύση βουνό η θάλασσα? Έχουμε τον κίνδυνο της ίδιας της φύσης. Η ζωή είναι περίπλοκη και πάντα ο ίδιος ο άνθρωπος φταίει για όλα. Εϊτε πρόκειται για το ίδιο μας το σπίτι η για τον ίδιο. 

Το θέμα δεν είναι αν τους ενδιαφέρει ή όχι (σίγουρα τους αφορά) αλλά πως αισθάνεσαι εσύ κι εγώ γι αυτό. Θα είσαι από αυτούς που κατακρίνουν ή από αυτούς που το δέχεσαι και λες δε βαριέσαι πλούσιοι είναι ας ρυπαίνουν.

Τώρα για τα υπόλοιπα, θεωρώ ότι είναι λίγο αόριστα τα επιχειρήματα που θέτεις. Δεν έρχονται όλα με κάποιο αρνητικό αντίτιμο. Για παράδειγμα "ευεξία και κέφι"σημαίνει ποτό και τσιγάρα ξέρω γω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσάς που λέτε ότι ακόμα και οι τωρινές GPUs είναι overkill για τα τωρινά παιχνίδια..Για ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο στα native νούμερα..To 4Κ θα χρειάζεται πάντα την τελευταία GPU.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Για εσάς που λέτε ότι ακόμα και οι τωρινές GPUs είναι overkill για τα τωρινά παιχνίδια..

Οι περισσοτεροι παιζουν csgo σε οθονη 10ετιας. Λογικο να το λενε αυτο.

Οπως εχω γραψει και στο αλλο thread, 40χ0 θα παρει οποιος εχει αναγκη για παραπανω performance. Το οτι βγαινει μια καινουργια σειρα, δεν σημαινει οτι θα τρεξουμε ολοι. Απλα να υπαρχουν επιλογες για ολο το φασμα των αναλυσεων/hz. Ενας που θα παιξει σε 1080/60, δεν μπορει να σκασει 900 για μια gpu. Ενας ομως που εχει οθονη 500+ ευρω, σιγουρα δεν θα εχει οικονομικο θεμα να αναβαθμισει σε οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Οι περισσοτεροι παιζουν csgo σε οθονη 10ετιας. Λογικο να το λενε αυτο.

Οπως εχω γραψει και στο αλλο thread, 40χ0 θα παρει οποιος εχει αναγκη για παραπανω performance. Το οτι βγαινει μια καινουργια σειρα, δεν σημαινει οτι θα τρεξουμε ολοι. Απλα να υπαρχουν επιλογες για ολο το φασμα των αναλυσεων/hz. Ενας που θα παιξει σε 1080/60, δεν μπορει να σκασει 900 για μια gpu. Ενας ομως που εχει οθονη 500+ ευρω, σιγουρα δεν θα εχει οικονομικο θεμα να αναβαθμισει σε οτι θελει.

Απλά να ξέρουμε τι λέμε, γιατί ακόμα και μια 3080Ti/3090 δεν αποτελεί overkill ούτε για 1440P αν ενεργοποιήσεις ray-tracing..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οι περισσοτεροι παιζουν csgo σε οθονη 10ετιας. Λογικο να το λενε αυτο.

Οπως εχω γραψει και στο αλλο thread, 40χ0 θα παρει οποιος εχει αναγκη για παραπανω performance. Το οτι βγαινει μια καινουργια σειρα, δεν σημαινει οτι θα τρεξουμε ολοι. Απλα να υπαρχουν επιλογες για ολο το φασμα των αναλυσεων/hz. Ενας που θα παιξει σε 1080/60, δεν μπορει να σκασει 900 για μια gpu. Ενας ομως που εχει οθονη 500+ ευρω, σιγουρα δεν θα εχει οικονομικο θεμα να αναβαθμισει σε οτι θελει.

ας ριξουν τις τιμες για την 3080 να δουμε σαν ανθρωποι ασπρη μερα 4Κ native 60/120fps και ας την πανε την 4090 οσο θελουν ειλικρινα ποιος ασχολειται με τετοιες καρτες; Λιγοτερο απο το 1%. Εχω κολλησει με την 1080 μου εδω και 2 χρονια ηδη θελω να την αλλαξω και δεν μπορω με αυτα τα αισχη που γινονται με τις τιμες. Παντως σκυλι δεν μπορω να πω, οπου εχει χρειαστει ακομα 1440p / 60-120fps στεκεται θαυμασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mordred είπε

Το θέμα δεν είναι αν τους ενδιαφέρει ή όχι (σίγουρα τους αφορά) αλλά πως αισθάνεσαι εσύ κι εγώ γι αυτό. Θα είσαι από αυτούς που κατακρίνουν ή από αυτούς που το δέχεσαι και λες δε βαριέσαι πλούσιοι είναι ας ρυπαίνουν.

Τώρα για τα υπόλοιπα, θεωρώ ότι είναι λίγο αόριστα τα επιχειρήματα που θέτεις. Δεν έρχονται όλα με κάποιο αρνητικό αντίτιμο. Για παράδειγμα "ευεξία και κέφι"σημαίνει ποτό και τσιγάρα ξέρω γω;

Ποτά τσιγάρα ναρκωτικά οτιδήποτε προσφέρει ευεξία κέφι και συνεπώς εθισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikolaoszo είπε

Ποτά τσιγάρα ναρκωτικά οτιδήποτε προσφέρει ευεξία κέφι και συνεπώς εθισμό. 

Ναι εσύ όμως με αυτό που γράφεις προεξοφλείς ότι η ευεξία και το κέφι είναι αποτέλεσμα μόνο αυτών (απλά να σε πληροφορίσω ότι ο εθισμός δε προέρχεται από την ευεξία και το κέφι που προσφέρουν αυτά που γράφεις). Δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή όποιος δε καπνίζει και πίνει η κάνει ναρκωτικά δε μπορεί να έχει ευεξία και κέφι; 

Γράφεις στο προηγούμενο ποστ

"Βασικά είναι νόμος της ίδιας της φύσης. Ότι προσφέρει ευχαρίστηση έχει και το αντίτιμο. 

Θέλουμε γκάζια? Θα έχουμε ρύπανση. Θέλουμε ευεξία και κέφι? Θα έχουμε φθορά στην υγεία μας. Θέλουμε φύση βουνό η θάλασσα? Έχουμε τον κίνδυνο της ίδιας της φύσης. Η ζωή είναι περίπλοκη και πάντα ο ίδιος ο άνθρωπος φταίει για όλα. Εϊτε πρόκειται για το ίδιο μας το σπίτι η για τον ίδιο."

Ποιος είναι ο νόμος της φύσης; Ότι πρεπει να είμαστε δυστυχισμένοι για να τη σωσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...