Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα καταργήσει εντελώς το Lightning για χάρη του USB-C τον επόμενο χρόνο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, xenofonlive είπε

9 χρόνια μετά, με καθημερινή χρήση το iphone 5S με το αρχικό καλώδιο δουλεύει μέχρι σήμερα όπως ήταν την πρώτη μέρα.
Το να αλλάξει σε usb C θα ήταν downgrade! Oi θύρες type C ξερχαβαλώνουν μετά από  2-3 χρόνια έχω αρκετές...

Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα από το 2016. Ο μόνος τρόπος για να σπάσει μια θύρα USB C θα ήταν η σκόπιμη άσκηση μεγάλης δύναμης με κούνημα πάνω κάτω καθώς το βύσμα μπαίνει εύκολα και βγαίνει εύκολα για να φθαρεί η θύρα. Αυτό που λες έχει μόνο νόημα για κακής ποιότητας καλώδιο. 

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανικές ανοχές των 2 θυρών είναι η μέρα με την νύχτα καθώς και η δυνατότητα συντήρησης των επαφών σε καλή κατάσταση. Σίγουρα downgrade αλλά προς χάρη της συμβατότητας. sshit happens !!!!!!!!!!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, AtiX είπε

Μα το ίδιο θα έλεγα για οποιαδήποτε εταιρία… 

για μένα αν είναι να μπούμε σε κοινό πρότυπο για τις ηλεκτρονικές συσκευές ή θα γίνουν για όλες ή για καμία… το να λέω ότι θα έχουν κοινό πρότυπο μόνο τα κινητά ή μόνο τα tablet, δεν λύνει ούτε το πρόβλημα ούτε και διευκολύνει τους καταναλωτές… 

Η Apple υποχρεούτο γιατί είναι η ΜΟΝΗ που δεν έχει βάλει type C. Αν και η Samsung είχε και αυτή δικό της τότε το άρθρο θα έλεγε Samsung και Apple θα βάλουν usb c στα νέα μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Ας φτιάξει η EU ένα δικό της τηλέφωνο να μας αναγκάζει όλους να το αγοράζουμε να τελειώνουμε. Τι %#%&(^*$^& είναι αυτές.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Η Apple υποχρεούτο γιατί είναι η ΜΟΝΗ που δεν έχει βάλει type C. Αν και η Samsung είχε και αυτή δικό της τότε το άρθρο θα έλεγε Samsung και Apple θα βάλουν usb c στα νέα μοντέλα

Η Apple έχει την υποχρέωση να ακολουθήσει τους νόμους που ψήφισε η ΕΕ, δεν διαφωνώ…

Συνέχισε να έχεις τέσσερις - πέντε διαφορετικούς φορτιστές και να χαίρεσαι γιατί γλυτώσεις, θεωρητικά, έναν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η Apple έχει την υποχρέωση να ακολουθήσει τους νόμους που ψήφισε η ΕΕ, δεν διαφωνώ…

Συνέχισε να έχεις τέσσερις - πέντε διαφορετικούς φορτιστές και να χαίρεσαι γιατί γλυτώσεις, θεωρητικά, έναν…

Ποιοι είναι αυτοί οι περιβόητοι τέσσερις πέντε φορτιστές; Πριν την προηγούμενη απόφαση της ΕΕ είχαμε 30 διαφορετικούς φορτιστές στο Android τώρα δεν είναι σαφώς καλύτερα; Τόσος θόρυβος γιατί όσοι έχετε παλιά iPhones θα χρειαστείτε ανταπτοράκι έστω και σε τιμή Apple;; Lightning μέχρι να πεθάνει ο Χαϊλάντερ σας αξίζει. Είναι τρελοί αυτοί οι Γαλάτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, panathatube είπε

Ποιοι είναι αυτοί οι περιβόητοι τέσσερις πέντε φορτιστές; Πριν την προηγούμενη απόφαση της ΕΕ είχαμε 30 διαφορετικούς φορτιστές στο Android τώρα δεν είναι σαφώς καλύτερα; Τόσος θόρυβος γιατί όσοι έχετε παλιά iPhones θα χρειαστείτε ανταπτοράκι έστω και σε τιμή Apple;; Lightning μέχρι να πεθάνει ο Χαϊλάντερ σας αξίζει. Είναι τρελοί αυτοί οι Γαλάτες. 

Θες να μας πεις ότι εσύ σπίτι σου φορτίζεις λάπτοπ, τηλέφωνο, τάμπλετ, ακουστικά, ποντίκι, πληκτρολόγιο και ότι άλλο έχεις ξέρω γω με έναν φορτιστή με σειρά προτεραιότητας; Επίσης οι φορτιστές που δίνει η Apple είναι USB-C. Το καλώδιο αντί να είναι C to C είναι C to lighting το οποίο στην τσάντα που έχεις 3-4 καλώδια  και τουλάχιστον 2 φορτιστές, τι σε νοιάζει;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panathatube είπε

Ποιοι είναι αυτοί οι περιβόητοι τέσσερις πέντε φορτιστές; Πριν την προηγούμενη απόφαση της ΕΕ είχαμε 30 διαφορετικούς φορτιστές στο Android τώρα δεν είναι σαφώς καλύτερα; Τόσος θόρυβος γιατί όσοι έχετε παλιά iPhones θα χρειαστείτε ανταπτοράκι έστω και σε τιμή Apple;; Lightning μέχρι να πεθάνει ο Χαϊλάντερ σας αξίζει. Είναι τρελοί αυτοί οι Γαλάτες. 

Έχω τις παρακάτω συσκευές:

Τηλέφωνο iPhone - lightning 

Tablet Samsung και powerbank - type c

Ακουστικα JBL, ασύρματο ποντίκι και ασύρματο πληκτρολόγιο - usb micro

Κουρεύτικη μηχανή Philips - δικιά της υποδοχή 

Ξυριστική μηχανή Panasonic - δικιά της υποδοχή 

Ηλεκτρική οδοντόβουρτσα  OralB- δικιά της υποδοχή 

και δεν βάζω μέσα Android box, σκληρούς δίσκους, εκτυπωτές, laptop κλπ

Αν εσένα σε πειράζει μόνο το lightning και όχι όλα τα αλλά και μου την λες γιατί εγώ πρώτος λέω για κοινό πρότυπο για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές, τι να πω…

Εδώ φαίνεται ποιος λειτουργεί με το brand και ποιος όχι…

Διαβαστε μια φορά τι γράφει ο κάθε ένας και σταματήστε να προκαταβάλετε τι θα πει…

ΥΓ: για να καταλάβεις, καμιά 10 φορτιστές είχαμε στα κινητά πριν τα smartphones, με την εμφάνιση τους είχαμε ουσιαστικά 4 διαφορετικά είδη, δυο της Apple και δυο στο Android… τώρα που ειδες τους 30 διαφορετικά φορτιστές στο Android μόνο εσύ το ξέρεις… 🙂 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, AtiX said:

Ηλεκτρική οδοντόβουρτσα  OralB- δικιά της υποδοχή 

Αυτή έτσι κι αλλιώς είναι με "ασύρματη" φόρτιση, δεν πρόκειται να αλλάξει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχω τις παρακάτω συσκευές:

Τηλέφωνο iPhone - lightning 

Tablet Samsung και powerbank - type c

Ακουστικα JBL, ασύρματο ποντίκι και ασύρματο πληκτρολόγιο - usb micro

Κουρεύτικη μηχανή Philips - δικιά της υποδοχή 

Ξυριστική μηχανή Panasonic - δικιά της υποδοχή 

Ηλεκτρική οδοντόβουρτσα  OralB- δικιά της υποδοχή 

και δεν βάζω μέσα Android box, σκληρούς δίσκους, εκτυπωτές, laptop κλπ

Αν εσένα σε πειράζει μόνο το lightning και όχι όλα τα αλλά και μου την λες γιατί εγώ πρώτος λέω για κοινό πρότυπο για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές, τι να πω…

Εδώ φαίνεται ποιος λειτουργεί με το brand και ποιος όχι…

Διαβαστε μια φορά τι γράφει ο κάθε ένας και σταματήστε να προκαταβάλετε τι θα πει…

ΥΓ: για να καταλάβεις, καμιά 10 φορτιστές είχαμε στα κινητά πριν τα smartphones, με την εμφάνιση τους είχαμε ουσιαστικά 4 διαφορετικά είδη, δυο της Apple και δυο στο Android… τώρα που ειδες τους 30 διαφορετικά φορτιστές στο Android μόνο εσύ το ξέρεις… 🙂 

Μπορώ να αντέξω και χωρίς USB C στην ξυριστική μηχανή στο Android box που δεν κάνω βόλτες μαζί του ή το ηλεκτρονικό αυτοκινητάκι του ανιψιού μου. Στα κινητά βάζω και τα "χαζά". Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι δεν είναι τουλάχιστον ένα μεγάλο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση τι να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, panathatube είπε

Μπορώ να αντέξω και χωρίς USB C στην ξυριστική μηχανή στο Android box που δεν κάνω βόλτες μαζί του ή το ηλεκτρονικό αυτοκινητάκι του ανιψιού μου. Στα κινητά βάζω και τα "χαζά". Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι δεν είναι τουλάχιστον ένα μεγάλο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση τι να πω. 

Μα γιατί να είναι ένα μεγαλείο βήμα, μεγάλο βήμα ονομάζουμε κάθε τι που είναι ολοκληρωμένο… 

Ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, ναι είναι! Αν, όμως, δεν συνεχιστεί ο βηματισμός δεν θα έχουμε καταφέρει τίποτα… αυτό τονίζω για όσους νομίζουν ότι λύθηκε το πρόβλημα με τους πολλούς φορτιστές!

20211012103343_669717.jpeg.ba0fc1d010ef4fbffad2c7efe5047986.jpeg

ΥΓ: οι οποίοι βέβαια είναι λίγοι, οι περισσότεροι είδαν Apple, είδαν επιβολή και έβγαλαν τα απωθημένα τους λες και τους αφορά…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panathatube είπε

Μπορώ να αντέξω και χωρίς USB C στην ξυριστική μηχανή στο Android box που δεν κάνω βόλτες μαζί του ή το ηλεκτρονικό αυτοκινητάκι του ανιψιού μου. Στα κινητά βάζω και τα "χαζά". Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι δεν είναι τουλάχιστον ένα μεγάλο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση τι να πω. 

Προς την σωστή κατεύθυνση είναι δεν είπε κανείς το αντίθετο.

Αλλά σίγουρα δεν είναι όσο μεγάλη και τρανή αλλαγή την κάνετε να μοιάζει. Ουσιαστικά δεν θα αλλάξει τίποτα στην εμπειρία χρήσης ούτε στον αριθμό καλωδίων που θα κουβαλάμε.

Στην παρούσα φάση, προσωπικά για να δω αλλάγη θα πρέπει να πάρω καινούριο iphone, καινούρια airpods με USB-C, καινουρια siri remotes για τα 2 apple tv που έχω σπίτι μου για να πω ότι καταργώ τελείως το lightning. Το ένα lightning που κουβαλούσα μαζί μου δεν έκανε απολύτως καμία διαφορά. Που για να είμαι ειλικρινής έχω γυρίσει σε magsafe οπότε το lightning και που το κουβαλάω άχρηστο μου είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Προς την σωστή κατεύθυνση είναι δεν είπε κανείς το αντίθετο.

Αλλά σίγουρα δεν είναι όσο μεγάλη και τρανή αλλαγή την κάνετε να μοιάζει. Ουσιαστικά δεν θα αλλάξει τίποτα στην εμπειρία χρήσης ούτε στον αριθμό καλωδίων που θα κουβαλάμε.

Στην παρούσα φάση, προσωπικά για να δω αλλάγη θα πρέπει να πάρω καινούριο iphone, καινούρια airpods με USB-C, καινουρια siri remotes για τα 2 apple tv που έχω σπίτι μου για να πω ότι καταργώ τελείως το lightning. Το ένα lightning που κουβαλούσα μαζί μου δεν έκανε απολύτως καμία διαφορά. Που για να είμαι ειλικρινής έχω γυρίσει σε magsafe οπότε το lightning και που το κουβαλάω άχρηστο μου είναι.

Για κάθε επόμενο βήμα υπάρχει μεταβατική περίοδος αρκεί η μετάβαση να έχει σκοπό ύπαρξης. Αν είναι έτσι δε θα κάναμε κανένα βήμα. Δεν έχεις γεννηθεί ούτε θα πεθάνεις με τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου και δεν βλέπω ιδιαίτερο ξεβόλεμα. Και το MagSafe είναι αργό εδώ που τα λέμε καλό να έχεις επιλογές. 

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panathatube είπε

Για κάθε επόμενο βήμα υπάρχει μεταβατική περίοδος αρκεί η μετάβαση να έχει σκοπό ύπαρξης. Αν είναι έτσι δε θα κάναμε κανένα βήμα. Δεν έχεις γεννηθεί ούτε θα πεθάνεις με τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου και δεν βλέπω ιδιαίτερο ξεβόλεμα. Και το MagSafe είναι αργό εδώ που τα λέμε καλό να έχεις επιλογές. 

Όπως είπα, καλό είναι να γίνει αλλά τόσος ντόρος γίνεται χωρίς λόγο και αιτία και απλά ο καθένας κράζει για να κράζει. Αν είναι να γίνει, θα γίνει.

Επίσης το magsafe είναι υπεραρκετό για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου. Ειδικά πλέον με το πόσο κρατάνε οι μπαταρίες και πόσο εύκολο είναι να βρεις πρίζα, κανείς δεν χρειάζεται 50, 60, 80, 100 και 150W φόρτιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2022 στις 1:16 ΜΜ, AtiX είπε

Μα γιατί να είναι ένα μεγαλείο βήμα, μεγάλο βήμα ονομάζουμε κάθε τι που είναι ολοκληρωμένο… 

Ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, ναι είναι! Αν, όμως, δεν συνεχιστεί ο βηματισμός δεν θα έχουμε καταφέρει τίποτα… αυτό τονίζω για όσους νομίζουν ότι λύθηκε το πρόβλημα με τους πολλούς φορτιστές!

20211012103343_669717.jpeg.ba0fc1d010ef4fbffad2c7efe5047986.jpeg

ΥΓ: οι οποίοι βέβαια είναι λίγοι, οι περισσότεροι είδαν Apple, είδαν επιβολή και έβγαλαν τα απωθημένα τους λες και τους αφορά…

Μα δεν είναι οι διαφορετικοί φορτιστές ανάμεσα σε διαφορετικές συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών, είναι και οι διαφορετικοί φορτιστές στον ίδιο κατασκευαστή. Πες μου ένα άλλο παράδειγμα, εκτός από την Apple, που αν έχεις ένα κινητό, ένα tablet και ένα ultrabook τις ίδιας εταιρείας (μιλάμε πάντα για μοντέλα σχετικά σύγχρονά...) χρειάζεσαι 3 διαφορετικούς φορτιστές.

Πχ αν έχεις iphone 11 pro max, ipad pro 2020-21 και Macbook χρειάζεσαι 2 διαφορετικούς φορτιστές και 3 διαφορετικά καλώδια. Έχω iphone 12 και ipad pro 2021 και χρειάζομαι 2 διαφορετικά καλώδια...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...