Προς το περιεχόμενο

Μείκτης ενισχυτής


geokar6860

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[IMG] https://imgur.com/a/ZoH0jx6 [/IMG]

Καλησπέρα μου έδωσαν έναν ενισχυτή ένα μείκτη και 2 ηχεία μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να κάνω την συνδεσμολογία και να μου πει τι καλώδια πρεπει να αγοράσω ;;

Επεξ/σία από geokar6860
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Καλωδια Rca θα αγοράσει και τον μεικτη δεν τον χρειάζεσαι για το σπιτι, ειναι περιττός

 

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις την συνδεσμολογία που να βάλω τα ηχεία και που να βάλω το λάπτοπ ;;IMG_20220519_052837.jpg.70f3d9ff343f4ba58f7ea066bbddaf62.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το λάπτοπ θα χρειαστείς ένα καλώδιο από στερεοφωνικό jack 3.5 χιλιοστών σε διπλό rca και θα το συνδέσεις στο AUX κόκκινο-άσπρο και θα βάλεις τον επιλογέα από μπροστά στο AUX.

spacer.png

https://www.skroutz.gr/c/1971/kalodio_3_5mm_jack/f/696288/RCA-male.html

Τα ηχεία δεν ξέρω τι είναι και πόσα είναι γιατί δεν το έχεις στις φώτο αλλά αν είναι δύο θα τα βάλεις στο DIRECT SPEAKERS.
Αν στην άκρη του καλωδίου του ηχείου είναι γυμνωμένο και φαίνεται το σύρμα, θα ξεβιδώσεις λίγο το κόκκινο και το μαύρο πλαστικό (στον ενισχυτή) ώστε να φανεί το μεταλλικό και θα έχει λογικά μια τρύπα στο μέταλλο όπου θα περάσεις μέσα το καλώδιο, ένα για το κόκκινο και ένα για το μαύρο και τα βιδώσεις πάλι το πλαστικό (αν είναι χρωματισμένα τα καλώδια καλώς, αλλιώς θα δεις πιο πάει στα ανάλογα χρώματα στο ηχείο και θα τα βάλεις το ίδιο).

spacer.png

Μερικά καλώδια έχουν μια ρίγα στο κόκκινο, ενώ άλλα ξεχωρίζουν από το χρώμα τους.

spacer.png

Θα βάλεις το ηχείο που θα στήσεις δεξιά στο RIGHT και το αριστερό στο LEFT(φυσικά). Αν έχεις 4 ηχεία, τα μπροστά στο DIRECT και το πίσω στο REMOTE.

spacer.png
Αν στην άκρη τους έχουν κάτι σαν βύσμα με χάλκινο μέταλλο που προεξέχει όπως στην εικόνα θα τα βάλεις στην ανάλογη υποδοχή.

spacer.png

Παρακάτω εικόνα με τις δύο συνδεσμολογίες.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...