Προς το περιεχόμενο

DECO TP LINK (router ή AP)


Gratus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Δεν ξέρω ποιος έχει εμπειρία άλλα πραγματικά θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω 2 X DECO M4.

Σπίτι μονοκατοικία. Ισόγειο : Ρούτερ παρόχου το οποίο από πίσω καρφώνονται 3 ethernet. Κάθε ethernet που είναι στο πισω μέρος του ρούτερ έρχεται από τον 1ο και τον 2ο όροφο.

Πχ 1ος όροφος Κρεβατοκάμαρα (στον τοίχο έχω ethernet port) που καταλήγει στο ρούτερ κάτω του παρόχου.

2ος όροφος = γραφείο που πάλι στον τοίχο ethernet port που καταλήγει στο ρούτερ στο ισόγειο.

Πως πρέπει ρε παιδιά να τα συνδέσω ? Το πάνω στο ρούτερ ? ή πχ το 1 με ethernet στον τοίχο στον 1ο όροφο στην κρεβατοκάμαρα και το 2ο πάλι με ethernet καλώδιο στον τοίχο στο γραφείο στον 2ο όροφο??? Συγγνώμη αν κούρασε το μήνυμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να δεις πως υποστηριζουν να συνδεθουν με βαση το manual. αν καταλαβα καλα εχεις απο το ρουτερ 2 καλωδια ενα σε καθε οροφο και θες να βαλεις ενα Deco σε καθε σημειο.για αρχη θα τα βαλεις σε access point.πρεπει να δεις ομως αν μπορεις να το κανεις με αυτον τον τροπο αν σε αφηνει δηλαδη ή αν για καποιο λογο πρεπει να γινει συνδεση μεταξυ τους.

17 hours ago, Gratus said:

Καλησπέρα. Δεν ξέρω ποιος έχει εμπειρία άλλα πραγματικά θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω 2 X DECO M4.

Σπίτι μονοκατοικία. Ισόγειο : Ρούτερ παρόχου το οποίο από πίσω καρφώνονται 3 ethernet. Κάθε ethernet που είναι στο πισω μέρος του ρούτερ έρχεται από τον 1ο και τον 2ο όροφο.

Πχ 1ος όροφος Κρεβατοκάμαρα (στον τοίχο έχω ethernet port) που καταλήγει στο ρούτερ κάτω του παρόχου.

2ος όροφος = γραφείο που πάλι στον τοίχο ethernet port που καταλήγει στο ρούτερ στο ισόγειο.

Πως πρέπει ρε παιδιά να τα συνδέσω ? Το πάνω στο ρούτερ ? ή πχ το 1 με ethernet στον τοίχο στον 1ο όροφο στην κρεβατοκάμαρα και το 2ο πάλι με ethernet καλώδιο στον τοίχο στο γραφείο στον 2ο όροφο??? Συγγνώμη αν κούρασε το μήνυμα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Πρεπει να συνδεσεις το ενα Deco μεσω ethernet στο ρουτερ και να κατεβασεις την εφαρμογη στο κινητο να συνδεθεις και να το ρυθμισεις. Το 2ο θα το βαλεις στο ρευμα και μεσω της εφαρμογης θα συνδεθει στο πρωτο. Παντα το 1ο θα ειναι στο δικτυο με το ρουτερ τα υπολοιπα δεν χρειαζεται να συνδεθουν μεσω ethernet. Μπορεις να βρεις στο youtube αναλυτικο οδηγο αν πατησεις "How to Set up the TP-Link Deco M4 Mesh Wi-Fi System".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/05/2022 at 22:18, takis20 said:

Καλησπερα,

Πρεπει να συνδεσεις το ενα Deco μεσω ethernet στο ρουτερ και να κατεβασεις την εφαρμογη στο κινητο να συνδεθεις και να το ρυθμισεις. Το 2ο θα το βαλεις στο ρευμα και μεσω της εφαρμογης θα συνδεθει στο πρωτο. Παντα το 1ο θα ειναι στο δικτυο με το ρουτερ τα υπολοιπα δεν χρειαζεται να συνδεθουν μεσω ethernet. Μπορεις να βρεις στο youtube αναλυτικο οδηγο αν πατησεις "How to Set up the TP-Link Deco M4 Mesh Wi-Fi System".

απλα παντα παιζουν καλυτερα αν βαλεις ethernet backhaul

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να κάνω και γω την ερώτησή μου. Στο σπίτι έχω δομημένη καλωδίωση σε όλα τα δωμάτια με Gb Ethernet που καταλήγουν σε κεντρικό σημείο που βρίσκεται το ρούτερ του οποίου το wifi είναι μόνιμα απενεργοποιημένο επειδή το σημείο είναι σε αποθήκη με μπόλικο μπετό γύρω γύρω και δεν πιάνει καθόλου καλά.

Αντ αυτού έχω 2 access points ενσύρματα σε κάποια σημεία του σπιτιού τα οποία όμως δεν καλύπτουν καλά όλο το σπίτι. Τώρα μάλιστα θέλω να βάλω και κάποιες wifi ip cameras και είναι σε δύσκολα σημεία.

Σκέφτομαι να βάλω 2,3 deco m4 , αλλά θέλω να τα συνδέσω ως acces points με ethernet. Όχι όμως με ethernet μεταξύ τους, αλλά με το κεντρικό ρούτερ. Απ ότι κατάλαβα σετάρω όλα τα deco στο σημείο που τα θέλω βάζοντας το πρώτο ως ρούτερ και μετά επιλέγω από την εφαρμογή access point. Έτσι όμως παραμένουν ασύρματα. Μετά απλώς τα συνδέω στο ethernet και τελείωσα; Δεν έχω βρει κάποιες οδηγίες γι αυτό εκτός από την παρακάτω εικόνα.

Όποια βοήθεια δεκτή.

 

 

deco2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτα ολα στις θεσεις που θελεις κατευθειαν μεσω ethernet 

και μετα ενα ενα θα τα βαζεις στην εφαρμογη. 

Οπως δηλαδη σου δειχνει και το σχέδιο στην τελευταια κατω κατω εικόνα σαν access point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Φαντάζομαι θα έχουν όλα το ίδιο SSID και password σωστά;

Πρέπει να το ρυθμίσω για το κάθε ένα ή μόνο για το πρώτο και τα υπόλοιπα το παίρνουν αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kaboomzer είπε

Ευχαριστώ. Φαντάζομαι θα έχουν όλα το ίδιο SSID και password σωστά;

Πρέπει να το ρυθμίσω για το κάθε ένα ή μόνο για το πρώτο και τα υπόλοιπα το παίρνουν αυτόματα;

ενα ενιαιο δυκτιο με τον ιδιο κωδικο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι καθώς συναντησα προβλήματα. Εχω 2 deco. Τα συνδεσα οπως ειπες αλλα το δεύτερο νομιζει πως το main router με το οποιο συνδεεται ενσύρματα ειναι client και προσπαθεί να του δώσει ιντερνετ που παιρνει ασυρματα απο το πρώτο deco με αποτελεσμα να γινεται χαμος και να κανουν μετά απο 1 λεπτο reset μονα τους.

Οταν δεν συνδέω το 2ο με ethernet  ολα πανε καλά.

Καμιά ιδέα πριν στειλω email στην tplink για να μου πουν το σωστο τρόπο συνδεσης ως wired access points?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα deco τα έχω με ethernet back haul και παίζουν μια χαρά. Απλά χάνεις λαλακιες στιλ AV ή parental control που τα κάνω αλλιώς.

Το καλύτερο είναι να μπουν αρκετά ώστε τα IoT να κάθονται σε ξεχωριστό vlan μαζι με τους wifi guests και όλες τις άλλες αηδιες smart tv κτλπ.

Δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να τα δω με snmp για να τα βλέπει η grafana αλλά είναι τόσο σταθερά που νομίζω θα το ξεπεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά το προβλημα ηταν με το d-link switch που υπηρχε μετα το main router. Απ ότι φαίνεται εχουν ασυμβατότητα με τα deco. Μολις τα καρφωσα απευθείας πανω στο ρούτερ δούλεψαν οπως πρέπει.

Ευχαριστώ ολους για τις προτάσεις.

Επεξ/σία από Kaboomzer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 10/06/2022 at 10:52, Kaboomzer said:

Λοιπόν να κάνω και γω την ερώτησή μου. Στο σπίτι έχω δομημένη καλωδίωση σε όλα τα δωμάτια με Gb Ethernet που καταλήγουν σε κεντρικό σημείο που βρίσκεται το ρούτερ του οποίου το wifi είναι μόνιμα απενεργοποιημένο επειδή το σημείο είναι σε αποθήκη με μπόλικο μπετό γύρω γύρω και δεν πιάνει καθόλου καλά.

Αντ αυτού έχω 2 access points ενσύρματα σε κάποια σημεία του σπιτιού τα οποία όμως δεν καλύπτουν καλά όλο το σπίτι. Τώρα μάλιστα θέλω να βάλω και κάποιες wifi ip cameras και είναι σε δύσκολα σημεία.

Σκέφτομαι να βάλω 2,3 deco m4 , αλλά θέλω να τα συνδέσω ως acces points με ethernet. Όχι όμως με ethernet μεταξύ τους, αλλά με το κεντρικό ρούτερ. Απ ότι κατάλαβα σετάρω όλα τα deco στο σημείο που τα θέλω βάζοντας το πρώτο ως ρούτερ και μετά επιλέγω από την εφαρμογή access point. Έτσι όμως παραμένουν ασύρματα. Μετά απλώς τα συνδέω στο ethernet και τελείωσα; Δεν έχω βρει κάποιες οδηγίες γι αυτό εκτός από την παρακάτω εικόνα.

Όποια βοήθεια δεκτή.

 

 

 

γενικοτερα σε λειτουργεια access point δεν υπαρχει Main deco.Ολα ειναι το ιδιο δηλαδη access points. δεν κανουν routing δεν κανουν nat .μονο access points και ολα τα αλλα τα κανει το modem router του παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Να συνεχίσω το θέμα μιας και ο kaboomzer αναφέρει μια περίπτωση που ταιριάζει πολύ στην δικιά μου.

Παροχή ethernet σε όλα τα δωματια με πριζάκι, αποθήκη στο υπογειο η κεντρική κατάληξη των καλωδίων και από εκεί έχουμε:

ρουτερ που συνδεεται με tplink switch 24αρι πανω στο οποιο κουμπώνουν όλες οι πρίζες ethernet του κάθε δωματίου.

Στην πρίζα του σαλονιού έχω βάλει ένα 4αρι switch όπου παίρνει ιντερνετ απο την πριζα του δωματίου και έχει και πάνω του τηλεόραση και το deco m4.

Στον 1ο όροφο σε μια πρίζα έχω βάλει το άλλο deco για να δίνει ασυρματο ιντερνετ στον όροφο. Το θέμα σε εμενα προκύπτει στην σύνδεση συσκευών τύπου αιρ κοντισιον με wifi module όπου μια βλέπουν το wifi και μια όχι....

Υπάρχει λύση για μένα?Να έχω σταθερή επικοινωνία για να μπορώ να τα βλέπω συνεχώς?

Και κάτι ακόμα: στην δικιά μου περίπτωση, τί είναι σωστό να επιλέξω: Τα deco να είναι wifi router ή access point? 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/11/2022 at 20:10, dimsal said:

Καλησπέρα σε όλους. Να συνεχίσω το θέμα μιας και ο kaboomzer αναφέρει μια περίπτωση που ταιριάζει πολύ στην δικιά μου.

Παροχή ethernet σε όλα τα δωματια με πριζάκι, αποθήκη στο υπογειο η κεντρική κατάληξη των καλωδίων και από εκεί έχουμε:

ρουτερ που συνδεεται με tplink switch 24αρι πανω στο οποιο κουμπώνουν όλες οι πρίζες ethernet του κάθε δωματίου.

Στην πρίζα του σαλονιού έχω βάλει ένα 4αρι switch όπου παίρνει ιντερνετ απο την πριζα του δωματίου και έχει και πάνω του τηλεόραση και το deco m4.

Στον 1ο όροφο σε μια πρίζα έχω βάλει το άλλο deco για να δίνει ασυρματο ιντερνετ στον όροφο. Το θέμα σε εμενα προκύπτει στην σύνδεση συσκευών τύπου αιρ κοντισιον με wifi module όπου μια βλέπουν το wifi και μια όχι....

Υπάρχει λύση για μένα?Να έχω σταθερή επικοινωνία για να μπορώ να τα βλέπω συνεχώς?

Και κάτι ακόμα: στην δικιά μου περίπτωση, τί είναι σωστό να επιλέξω: Τα deco να είναι wifi router ή access point? 

Ευχαριστώ.

access points θες.β. αλλαξε καναλι δοκιμαστικα.δες αν οι συσκευες εχουν θεμα στα 2,4 ή στα 5 ghz.

firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...