Προς το περιεχόμενο

Ποιον μεγάλο δίσκο για αποθήκευση;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/5/2022 στις 7:52 ΜΜ, planetman είπε

Οπότε άντε τώρα βγάλε άκρη. Όλοι καλοί είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Τα failure rates δεν έχουν να κάνουν τόσο με τις μάρκες που ψάχνετε όλοι εδώ μέσα.Οι δίσκοι χτυπάνε συνήθως από κακή τροφοδοσία παρά από κατασκευαστική αστοχία.Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις βέβαια να πέσεις σε ελαττωματική παρτίδα.

Σε γενικές γραμμές , όσο έχει κάποιος τον δίσκο πίσω από ένα ποιοτικό τροφοδοτικό δεν έχει να φοβάται τίποτα.Οι περισσότεροι φίλοι που μου έχουν φέρει δίσκο χαλασμένο είναι εξωτερικός παρά εσωτερικός.Ένας μόνο εσωτερικός φίλου είχε τινάξει πέταλα λόγω κακής υγρασίας στον χώρο που τον δούλευε.

Έχω πάνω από 20 δίσκους , αρκετοί από αυτούς έχουν από 8 έως 14 χρόνια που δουλεύουν και μάλιστα με πολύ κακή χρήση.(ένας μάλιστα με πάνω από 27 χιλιάδες start/stop).Κανείς δεν έχει πάθει το παραμικρό , και απόσο ξέρω ούτε bad sectors έχουν εμφανίσει.Όσο μπορείτε αποφύγετε δίσκους με εξωτερική τροφοδοσία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω καλό τροφοδοτικό και καλό ups. Οπότε δεν υπάρχει λόγος λες να μην πάω για τον toshiba enterprise;

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είχα σκοπό να πάρω τόσο μεγάλο δίσκο αλλά δεν αξίζει να πάρω και μικρότερο. Οπότε σύμφωνα και με τις συμβουλές σας, καταλήγω στον https://www.e-shop.gr/hdd-seagate-st18000nm000j-exos-x18-18tb-35-sata3-p-PER.340566 . Έχει κάποιος αντίρρηση; Να το πει τώρα!

Και τελικά πόσα χρόνια έχει εγγύηση; Στο e-shop λέει 5, στο skroutz λέει 2. Έχει διαφορά από πού θα τον πάρω;

Επεξ/σία από planetman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, planetman είπε

 

Και τελικά πόσα χρόνια έχει εγγύηση; Στο e-shop λέει 5, στο skroutz λέει 2. Έχει διαφορά από πού θα τον πάρω;

Έχει διαφορά το από που θα τον πάρεις.

Η seagate δίνει 5 χρόνια ....

https://www.seagate.com/files/www-content/datasheets/pdfs/exos-x18-channel-DS2045-4-2106GB-en_GB.pdf

.... αλλά ο προμηθευτής κάθε καταστήματος μπορεί να καλύπτει μόνο τα 2 χρόνια (και μετά να τραβιέσαι με την seagate αν χρειαστεί).

Το e-shop λέει 5 χρόνια, άρα τα καλύπτει το ίδιο το κατάστημα (αν πάθει κάτι μέσα στην 5ετία εκεί τον πηγαίνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα σκέφτομαι... παρόλο που οι 2 δίσκοι που έχω είναι 13 και 8 ετών και δουλεύουν ακόμα μια χαρά, διαβάζω όμως πως γενικώς μετά από κάποια χρόνια στατιστικά σίγουρα κάποια στιγμή θα κλατάρουν, γιατί να πάρω τόσο μεγάλο δίσκο που θα αργήσω να αξιοποιήσω τη χωρητικότητά του;

Μήπως να πάω στον https://www.skroutz.gr/s/20486341/Western-Digital-Blue-6TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-5400rpm-με-256MB-Cache-για-Desktop-WD60EZAZ.html ; που έχει το 1/3 της τιμής; Απλά είναι 5400 στροφές. Δεν ξέρω στην πράξη πόση διαφορά έχει με τους 7200. Αν και θα ήθελα τουλάχιστον 8TB. Με τη λογική πως ίσως είναι καλό να αντικαθιστούμε τους δίσκους προληπτικά μετά από 7-8 χρόνια. Τον 18άρη δε θα τον αξιοποιήσω. Όμως στις 7200 στροφές, όλοι οι υπόλοιποι είναι ακριβοί για τη χωρητικότητα που προσφέρουν. Τι λέτε;

 

ΥΓ: Τελικώς αποφάσισα για τον μεγάλο Seagate Exos X18, 18TB.

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικώς παρήγγειλα τον 18άρη exos. Τον παραλαμβάνω σήμερα. Ποιό προγραμματάκι προτείνετε για καμία μέτρηση ταχύτητας για να συγκρίνω με τους παλιούς, από περιέργεια;

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικο παντως ειναι να παρεις 2 ιδιους δισκους, για Backup. 

Στις 2/6/2022 στις 7:48 ΠΜ, planetman είπε

Τελικώς παρήγγειλα τον 18άρη exos. Τον παραλαμβάνω σήμερα. Ποιό προγραμματάκι προτείνετε για καμία μέτρηση ταχύτητας για να συγκρίνω με τους παλιούς, από περιέργεια;

crystaldiskmark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τον exos 14 Tera και τον Toshiba 16 Tera ,φοβεροί δίσκοι και ταχύτατοι και οι  δυο με transfer rate 250mb/sec .Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ο exos κάνει θόρυβο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2022 στις 3:03 ΜΜ, IKARIWTHS είπε

Έχω και τον exos 14 Tera και τον Toshiba 16 Tera ,φοβεροί δίσκοι και ταχύτατοι και οι  δυο με transfer rate 250mb/sec .Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ο exos κάνει θόρυβο . 

Όντως κάνει ναι, ο Seagate 2TB που είχα 8ετίας ήταν αθόρυβος. Ο 18ΤΒ δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 7/6/2022 στις 10:40 ΜΜ, planetman είπε

Όντως κάνει ναι, ο Seagate 2TB που είχα 8ετίας ήταν αθόρυβος. Ο 18ΤΒ δεν είναι.

Κάνει θορυβο οταν αντιγραφεις, παιζεις αρχεια απο εκει, ή και σε idle στιγμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με 10 platters μέσα δεν φαίνεται παράλογο. 😛

Επίσης ο Exos όπως κι οι Ultrastar υποτίθεται ότι δεν είναι για "home" usage, οπότε σε racks/servers δεν τους νοιάζει ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...