Προς το περιεχόμενο

Ειδοποιηση για απληρωτη κληση, η οποια ειναι πληρωμενη...!


lector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ηρθε ειδοποιητηριο απο τα τσακαλια της ταμειακης υπηρεσιας του Δημου Νεας Σμυρνης οτι τους χρωσταω 200€ + 178€ προσαυξησεις απο απληρωτη κληση τροχαιας του 2009!

Τα ευτραπελα ομως ειναι οτι... 

α) την κληση αυτη την ειχα ηδη πληρωσει λιγες μερες αφου μου την κοψανε

β) το 2014 μου ειχαν ξαναστειλει ειδοποιηση για το ιδιο πραγμα, οποτε και ειχα παει στο δημαρχειο και τους ειχα τριψει στα μουτρα την αποδειξη την οποια ειχα κρατησει γιατι ειμαι και λιγο αρρωστος. Τοτε μαλιστα μου ειχαν πει "συγγνωμη εγινε λαθος και θα το σβησουμε" και τους ειχα πει "σιγουρα εγινε λαθος ή στελνετε ειδοποιητηρια κατα χιλιαδες και οποιον φουκαρα πιασετε;" και ο υπαλληλακος εκανε τον κινεζο.

Το ερωτημα μου ειναι, υπαρχει κανενας τροπος να τιμωρηθουν αυτοι που δουλευουν εκει μεσα και σπανε τα νευρα του κοσμου, υπολογιζοντας και την πιθανοτητα εξαπατησης; Καταγγελια; Αναφορα σε ανωτερους; 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2022 στις 11:23 ΜΜ, lector είπε

τους ειχα τριψει στα μουτρα την αποδειξη την οποια ειχα κρατησει γιατι ειμαι και λιγο αρρωστος.

+1 γι' αυτό κρατάμε πάντα αποδείξεις πληρωμής προστίμων, όσο παλιές κι αν είναι

Επεξ/σία από mikevchq
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ιστορία αυτή, πετάνε άδεια για να πιάσουν γεμάτα. Έχω λόγο που ότι κλήση έχω φάει την κρατάω πάντα μέσα στο αμάξι και την ξεχνάω εκεί ακριβώς για τέτοια περιστατικά. Σε άλλες χώρες είναι λάθος και στην Ελλάδα τρόπος για παραπάνω έσοδα. Γελοιότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κρατάμε τις αποδείξεις και πότε δεν τις πετάμε.Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις κατά τη γνώμη μου φίλε μου, είναι να βεβαιωθείς ότι έχει διαγραφεί οριστικά το πρόστιμο για να μην έχεις  περιπέτειες μελλοντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grandp είπε

Πάντα κρατάμε τις αποδείξεις και πότε δεν τις πετάμε.Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις κατά τη γνώμη μου φίλε μου, είναι να βεβαιωθείς ότι έχει διαγραφεί οριστικά το πρόστιμο για να μην έχεις  περιπέτειες μελλοντικά

Μα ετσι νομιζα την προηγουμενη φορα που πηγα να διαμαρτυρηθω, αλλα φαινεται οτι τελικα δεν εγινε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση είναι αν η κλήση είναι καταχωρημένη ηλεκτρονικά ή αν απλά το χαρτί αλλάζει χέρια. Αν είναι μόνο χαρτί ίσως καταφέρεις να το εξαφανίσεις μια και έξω. Αν όχι ζήτα να στο περάσουν στο taxis και να γίνει επιτόπια εξόφληση εκεί και τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω υπάρχει χρονικό περιθώριο, 7 χρόνια θυμάμαι (μπορεί να κάνω και λάθος) που είσαι υποχρεωμένος να κρατάς αποδείξεις από πληρωμή κλήσεων.

 

Δεν ξέρω πόσο στέκει να σου ζητούν αποδείξεις για κλήση 13 χρόνια πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liopyr είπε

Νομίζω υπάρχει χρονικό περιθώριο, 7 χρόνια θυμάμαι (μπορεί να κάνω και λάθος) που είσαι υποχρεωμένος να κρατάς αποδείξεις από πληρωμή κλήσεων.

 

Δεν ξέρω πόσο στέκει να σου ζητούν αποδείξεις για κλήση 13 χρόνια πριν..

Δε ζητανε την αποδειξη, ζητανε να την πληρωσω, μαζι με τις προσαυξησεις 😂

Βασικα θα το παω αλλιως, θα το ξεκινησω ζητωντας να κανω καταγγελια για απατη και παραβαση καθηκοντος.

Απλα πρεπει να παω εκει χαραματα γιατι το ωραριο τους μπλεκεται με το δικο μου, και με τηλεφωνα δε βγαζεις ακρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο και σε μενα με τον Δημο Αθηναιων τους εστειλα 2 φορες την αποδειξη πληρωμης και οταν μου ξαναστειλαν ειδοποιηση απλα την εσκισα δεν με εχουν ξαναενοχλησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, xp-user είπε

Το ιδιο και σε μενα με τον Δημο Αθηναιων τους εστειλα 2 φορες την αποδειξη πληρωμης και οταν μου ξαναστειλαν ειδοποιηση απλα την εσκισα δεν με εχουν ξαναενοχλησει

Κι ομως φιλε κι εγω το ιδιο θα κανα, αλλα φοβαμαι μην τη στειλουν στην εφορια, και μετα αντε να ξεμπλεξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δουλέψει κάποτε με πρόγραμμα του ΟΑΕΔ στο ταμείο, σε νησιωτικό δήμο. Αθήνα δεν ξέρω τι παίζει. Εκεί οι κλήσεις πήγαιναν πρώτα στα "Έσοδα", είτε απευθείας από τον συναλλασσόμενο, οπότε καταχωρούνταν επί τόπου στο σύστημα και πήγαινε στο ταμείο και πλήρωνε, είτε από την αστυνομία, οπότε θα είχε περάσει και αρκετός χρόνος (συνήθως, όσοι έρχονταν μετά από ειδοποίηση ή για άλλο λόγο, έλεγαν ότι δεν είχαν ιδέα ότι είχαν φάει κλήση). 

Περίπτωση πληρωμένης κλήσης δε θυμάμαι, γιατί η οφειλή διαγράφονταν αυτόματα με την πληρωμή. Ή το σύστημα* τους είναι γτπ, ή, να κάνω εικασία, την καταχώρησαν μια φορά όταν την πήγε ο OP και μετά την ξανάστειλε η αστυνομία και την ξανακαταχώρησαν, οπότε κάτι πάλι πάει πολύ λάθος, γιατί φαντάζομαι υπάρχει κάποια δικλείδα γι' αυτό.

*από την άλλη 2-3 εταιρείες έχουν όλους τους δήμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην απόδειξη την έχεις ακόμα ή όχι;

Στις 20/5/2022 στις 8:01 ΜΜ, grandp είπε

Πάντα κρατάμε τις αποδείξεις και πότε δεν τις πετάμε.Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις κατά τη γνώμη μου φίλε μου, είναι να βεβαιωθείς ότι έχει διαγραφεί οριστικά το πρόστιμο για να μην έχεις  περιπέτειες μελλοντικά

Είχα παρόμοιο θέμα με ακυρωτέα κλήση και με έκαναν μπαλάκι μεταξύ τροχαίας και δήμου. Τελικά παράτησα τα λόγια κι άρχισα τα mail σε όλους (τροχαία και προσόδων) με κοινοποιήσεις. Κι έτσι τέλειωσε η ιστορία.

1.jpg.0be14f61e7060037d43720028dd3b06e.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...