Προς το περιεχόμενο

ΦΠΑ-ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,είμαι καινούργιος στο forum,και θέλω μια βοήθεια.Θελω να ανοίξω μια μικρή επιχείρηση σε ένα χωριό της Κρήτης,αλλά έχω κάποιες απορίες με το ΦΠΑ.εγω όταν αγοράζω το εμπόρευμα με τιμολόγιο,θα πληρώνω με ΦΠΑ?? Γιατί αν ενταχθω στις μικρές επιχειρήσεις μέχρι 10.000€ δεν θα κάνω δήλωση ΦΠΑ.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Giannmess είπε

Γεια σας,είμαι καινούργιος στο forum,και θέλω μια βοήθεια.Θελω να ανοίξω μια μικρή επιχείρηση σε ένα χωριό της Κρήτης,αλλά έχω κάποιες απορίες με το ΦΠΑ.εγω όταν αγοράζω το εμπόρευμα με τιμολόγιο,θα πληρώνω με ΦΠΑ?? Γιατί αν ενταχθω στις μικρές επιχειρήσεις μέχρι 10.000€ δεν θα κάνω δήλωση ΦΠΑ.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Καλές δουλειές.

Λογιστή δεν έχεις να τον ρωτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannmess είπε

Γεια σας,είμαι καινούργιος στο forum,και θέλω μια βοήθεια.Θελω να ανοίξω μια μικρή επιχείρηση σε ένα χωριό της Κρήτης,αλλά έχω κάποιες απορίες με το ΦΠΑ.εγω όταν αγοράζω το εμπόρευμα με τιμολόγιο,θα πληρώνω με ΦΠΑ?? Γιατί αν ενταχθω στις μικρές επιχειρήσεις μέχρι 10.000€ δεν θα κάνω δήλωση ΦΠΑ.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

το πληρωνεις και "το χανεις" αν ενταχθεις στις μικρες <10000€

ενας λογιστης θα σε κατατοπισει ακριβως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giannmess είπε

Άρα δεν συμφέρει..

 

Ρωτα τον λογιστή σου.Αυτό θα έπρεπε να έχεις κάνει ήδη.

https://www.pkp.com.gr/απαλλαγή-φπα-για-μικρές-επιχειρήσεις/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά το πρωτο πράγμα που πρέπει να κάνεις αν θες να ανοιξεις επιχείρηση είναι να βρεις εναν καλό λογιστή να σε κατατοπίσει ακριβως τι ισχύει και  πως να κινηθείς. Μετά να δεις τι παίζει στη αγορά που απευθυνεσαι. Τα παντοπωλεία στα χωριά δουλευουν πολύ με "τεφτέρι" οπότε πρέπει να υπολογίσεις και τις καθυστερήσεις πληρωμών από τους πελάτες.  Μετα θα κρίνεις αν σε συμφέρει ή όχι. 

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/5/2022 στις 11:38 ΠΜ, velociraptoras είπε

Αρχικά το πρωτο πράγμα που πρέπει να κάνεις αν θες να ανοιξεις επιχείρηση είναι να βρεις εναν καλό λογιστή να σε κατατοπίσει ακριβως τι ισχύει και  πως να κινηθείς. Μετά να δεις τι παίζει στη αγορά που απευθυνεσαι. Τα παντοπωλεία στα χωριά δουλευουν πολύ με "τεφτέρι" οπότε πρέπει να υπολογίσεις και τις καθυστερήσεις πληρωμών από τους πελάτες.  Μετα θα κρίνεις αν σε συμφέρει ή όχι. 

Πιστεύω ότι τα μπακάλικα έχουν χάσει την αξία τους (αν βρίσκεται το χωριό κοντά σε πόλη). Κυρίως θα δουλεύεις με τεφτέρι, άντε και μικρά παιδάκια που παίρνουν λιχουδίες ή για έκτακτα ψώνια. 

Πάντως αν θες να φέρεις πελάτες και να τους έχεις σταθερούς πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε πράγματα κράχτες δηλαδή καλή οικονομική φέτα, ένα τίμιο ''περιπτερόκρασο'', λιχουδίες ρώσικες βουλγάρικες που θα κινήσουν το ενδιαφέρον του καθενός. 

Και φυσικά να βάλεις κατ εμε πληρώμες δεη κλπ (η εθνική τράπεζα δίνει τέτοιες υπηρεσίες) γιατί η κάθε γιαγιά και παππούς που δεν ξέρει να χειρίζεται τα ατμ και το internet να έρχεται σε εσένα να κερδίζεις έστω 0,20 από την εξυπηρέτηση και αυτοί θα στο ανταποδίδουν αγοράζοντας κάτι γιατί όλο και κάτι θα πάρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...