Προς το περιεχόμενο

Παρεμβολές στις οθόνες TV από καλώδιο UTP


dpk1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Σε ένα pc Dell Optiplex 3080 desktop έχω συνδεδεμένες δυο οθόνες. Από τη θύρα HDMI έχω συνδέσει την οθόνη για το pc και από την άλλη DISPLAY PORT

έχω συνδέσει μια SONY BRAVIA 55'', μεσω καλωδίου utp με αντάπτορα(10m).

Και οι δυό οθόνες λειτουργούν άψογα!

Ωστόσο, παρατήρησα ότι,  τόσο σε μια άλλη TV που βρίσκεται στο χώρο κοντά στο PC, αλλά και στην οθόνη μονιτορ tv χάνονται μερικά κανάλια ή έχω πιξελιάσματα!

Και, ακόμη, το παράξενο, όταν ανοίγω ή κάνω επανεκκίνηση του pc:

1) Δεν εμφανίζεται το λογότυπο "Dell"

2) Επιλέγω να εμφανιστεί το BIOS και δεν εμφανίζεται

3) Η οθόνη παραμένει μαύρη παρά το γεγονός ότι στο ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ όλα λειτουργούν κανονικά!

Στα Windows μπαίνει χωρίς άλλα προβλήματα.

Τώρα, μετά από πολλές, πάρα πολλές δοκιμές που έκανα διαπίστωσα ότι, μόλις αφαιρώ τη σύνδεση του καλωδίου utp από τη θύρα

DISPLAY PORT όπου έχω συνδεδεμένη τη  SONY BRAVIA 55'' εξαλείφονται όλα τα προβλήματα! Όλα λειτουργούν ομαλά!

Πιστεύω ότι κάπου έχω παρεμβολές... και επειδή φοβούμαι μήπως μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο pc, παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν πιάνεις μερικά κανάλια και οτι έχεις κακό μάλλον σήμα (αφού μιλάς για pixel και κολλήματα) το πιθανότερο είναι οτι ΔΕΝ έχει σχέση με τη σύνδεση μεταξύ tv-pc.

Η οθόνη παραμένει μαύρη μέχρι να μπει στα windows σωστά;

Έχεις ανοιχτή την τηλεόραση εκείνη τη στιγμή στο κανάλι που παίζει το pc να δεις αν έχει εικόνα;

Το πιθανότερο σενάριο είναι οτι ο υπολογιστής δίνει priority στην άλλη οθόνη και μέχρι να μπει στα windows, όπου είναι ρυθμισμένα να παίζουν στο μόνιτορ, δεν έχεις εικόνα γιατί δίνει στην tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...