Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση visual basic 6.0 σε λάπτοπ - πρόβλημα


benzema

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα τη vb6 στο λάπτοπ μου (windows 10) αλλά κάτι χάλασε και μου είπαν στο Πλαίσιο ότι χτύπησαν τα windows και το ξαναφορμάτισαν.
Πάω τώρα να βάλω τον installer και δείχνει να έχει πρόβλημα. Βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Visual Studio

Microsoft


This app can't run because it causes security or performance issues on windows. A new version may be available.
Check with your software provider for an updated version that runs on this version of windows.


και από κάτω:

Get help online
Run the program without help
close

Τι να κάνω ;
Είναι σοβαρό αυτό ;
Νέο version φυσικά δεν υπάρχει αφού είναι discontinued αλλά η microsoft λέει ότι η vb6 εξακολουθεί να παραμένει συμβατή.

Σε άλλο computer με windows 10 την έχω από χρόνια αλλά όταν έβαλα κι εκεί τον installer και πάτησα setup να δω αν ξεκινάει, έβγαλε το ίδιο μήνυμα.


* μην μου πείτε σας παρακαλώ "κάνε migration σε vb.net" γιατί τότε ... θα μπορώ να ξαναδουλέψω μετά από ένα χρόνο

Επεξ/σία από benzema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, 1ns0mn1a είπε

Δεξί κλικ

spacer.png

Αν πατήσω δεξί κλικ, properties, δεν βγάζει σ' εμένα αυτό το είδος πινακακίου.
Έχει troubleshoot compatibility αλλά δεν κάνει τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να την κανεις εγκατάσταση δεν λειτουργεί σωστα, ουτε συνεργάζονται τα παλια προγράμματα, διαρκώς βγάζει διάφορα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2022 στις 3:18 ΜΜ, benzema είπε

Αν πατήσω δεξί κλικ, properties, δεν βγάζει σ' εμένα αυτό το είδος πινακακίου.
Έχει troubleshoot compatibility αλλά δεν κάνει τίποτα.

 

Τι σου δείχνει δηλαδή όταν κάνεις δεξί κλικ στο εκτελέσιμο της VB; 

 

EDIT: Επίσης (sorry to be that guy) η VB.net δεν είναι δραματικά πιο διαφορετική από VB6. Πολλά πράγματα επίσης γίνονται πιο εύκολα με .net , ορισμένες μάλιστα εκδόσεις Visual Studio (ίσως και όλες) κάνουν αυτόματη μετατροπή VB6 projects σε VB.net. Θα σου πάρει 1-2-μερικούς μήνες η μετάβαση αλλά είναι μήνες που δεν τους γλιτώνεις στο φιναλε. Οπότε ναι... "κάνε migration σε vb.net".

Επεξ/σία από n3a
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως...for the record.. προχθές έκανα εγκατάσταση Visual basic 6 σε ολοκαινουργιο σύστημα με 10 και όλα πήγαν ρολόι...ακόμα και τα παλιά controls Που είχε αγοράσει πριν απο πολλά πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια επίσκεψη στο vbforums.com θα λύσει τα οποία προβλήματα εγκατάστασης.

Τα προγράμματα της vb6 τρέχουν κανονικά. Στηρίζονται στο Win32 το οποίο υποστηρίζεται. Από κει και πέρα θέλει δουλειά για να χρησιμοποιείς σωστά το λειτουργικό. Πχ έχει σημασία να γνωρίζει το πρόγραμμα αν τρέχει σε σύστημα με 64bit ή 32bit (ως περιβάλλον, γιατί ο κώδικας τρέχει σε 32bit)

Επειδή υπάρχει η elevated εκτέλεση και η απλή αλλάζουν κάποια πράγματα ως προς το αν μπορείς να φτιάξεις νέο αρχείο σε root φάκελο (στο C:). Γενικά για βαριές εφαρμογές θέλει πολύ δουλειά και κατανόηση των σύγχρονων Windows.

Στο vbforums υπάρχουν νέες βιβλιοθήκες με unicode στοιχεία ελέγχου που κάνουν μια εφαρμογή σε VB6 να μοιάζει σαν να γράφτηκε σε Net. Η VB6 είναι πολύ γρήγορη με τους σημερινούς επεξεργαστές. Ένα module της VB6 έχει περιορισμό να χωράει σε 64kb ram. Σε αυτό όλα τα jump είναι short, και η εκτέλεση γίνεται στην μνήμη cache, χωρίς να χρειάζονται φορτώσεις από την κανονική ram.

Αν και το IDE δεν καλύπτεται πια από τη μαμά του, το runtime τρέχει παντού, και είναι προεγκατεστημένο από τα Xp και πάνω. Στην ουσία με τα νέα control που μπαίνουν μέσα στο κώδικα (χωρίς ocx εξωτερικό κώδικα), δεν χρειάζεται εγκατάσταση, τα προγράμματα εκτελούνται άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...