Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκκίνηση του PC


_Theo_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Ενώ φαινομενικά είχε λυθεί, εμφανίστηκε πάλι σήμερα! Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, μητρική, τροφοδοτικό, μνήμες ή κάτι άλλο;

Μου 'χε συμβεί κάτι αντίστοιχο στο παλιό μου υπολογιστή και είχα παρατηρήσει (δεν ξέρω αν ήταν συμπτωματικό) ότι συνέβαινε πάντα σε μέρα που 'χε στιγμιαία πτώση τάσης στο δίκτυο. Αυτό που έκανα ήταν να κλείσω το pc απ' το τροφοδοτικό πίσω για λίγο και μετά έφτιαχνε.

Επεξ/σία από Stam123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Το σκέφτηκα αλλά δεν είναι βλακεία να τρέχουν στα 2133;  Επίσης στο site της μητρικής λέει ότι υποστηρίζει μέχρι 4000 (O.C.).

οχι δεν είναι , αν διαβάσεις προσεκτικότερα δεν ειναι εφικτο πάντα και με ολους τους συνδυασμούς, μπορεί να θελει με το χερακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε τις μνήμες (τελείως), άν αρχιζει να σφυράει το startup sequence έφτασε στο Memory Check, αλλίως έχεις πρόβλημα πιο πρίν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό Update:

 

Έκανα εκτεταμένο διαγνωστικό έλεγχο των μνημών μέσω του εργαλείου των Windows 10 και δεν εντόπισε κανένα απολύτως σφάλμα. Κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι οι μνήμες είναι 4 * 8 GB. Το ψάχνω όσο μπορώ το θέμα, υποψιάζομαι το τροφοδοτικό, θα δείξει. 

Και πάλι ευχαριστώ όλους όσους έσπευσαν να βοηθήσουν. Αν επιλυθεί το θέμα θα ενημερώσω. Προς το παρόν και μετά από την αφαίρεση της μπαταρίας της μητρικής, δεν το έχει κάνει ξανά. Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Προς το παρόν και μετά από την αφαίρεση της μπαταρίας της μητρικής, δεν το έχει κάνει ξανά. Για να δούμε...

Λογικο, εχει χασει τις ρυθμισεις το bios.

Νομιζω οτι θες ενα memtest. 4 dimms δεν ειναι και τοσο σταθερα, ειδικα αν αγοραστηκαν ως 2 ζευγαρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λογικο, εχει χασει τις ρυθμισεις το bios.

Νομιζω οτι θες ενα memtest. 4 dimms δεν ειναι και τοσο σταθερα, ειδικα αν αγοραστηκαν ως 2 ζευγαρια

 

Το memtest των W10 το έκανα αφού είχα επιλέξει να τρέχουν οι μνήμες μέσω XMP στα 3600 MHz. Ολοκληρώθηκε χωρίς σφάλματα.

Έλα όμως που λίγο αργότερα, μπήκα στο BIOS για να βεβαιωθώ για μια επιλογή και αφού πάτησα "Quit without saving" άρχισε πάλι να το κάνει ξανά και ξανά!!!

Ή μητρική ή το τροφοδοτικό τα έχει παίξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2022 στις 10:58 ΜΜ, _Theo_ είπε

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την εκκίνηση του υπολογιστή. Το πρόβλημα είναι ότι μόλις πατάω το κουμπί για να ξεκινήσει, δεν ξεκινάει αλλά κάνει συνεχώς επανεκκίνηση από μόνο του! Μπαίνει δηλαδή σε ένα Loop συνεχών επανεκκινήσεων χωρίς να ακούγεται βέβαια το χαρακτηριστικό "μπιπ" που κάνει στην αρχή.

 


Είχα παρόμοιο θέμα με mining rig στηνα αρχή νόμιζα και εγώ ότι ήταν το τροφοδοτικό (αν και ολοκαίνουργιο) 

Το πέρασα στην εγγύηση το τροφοδοτικό και έβαλα άλλο επίσης καινούργιο που είχα πρόχειρο, δούλεψε για λίγο αλλά μετά χάλασε πάλι. 

Τελικά, ήταν η μητρική που χαλούσε το τροφοδοτικό, με το που την άλλαξα όλα ήταν κομπλέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τελικά είναι μια χαρά ο υπολογιστής. Το πρόβλημα ήταν, μάλλον, ότι μέσω BIOS δέσμευα 1 GB RAM για χρήση από την On Board GPU.

Ναι, όσο παράξενο και αν ακούγεται μόλις όρισα τις τιμές στα Default δεν εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα. Πραγματικά περίεργο...

 

Όπως και να έχει, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καλησπέρα. Τελικά είναι μια χαρά ο υπολογιστής. Το πρόβλημα ήταν, μάλλον, ότι μέσω BIOS δέσμευα 1 GB RAM για χρήση από την On Board GPU.

Ναι, όσο παράξενο και αν ακούγεται μόλις όρισα τις τιμές στα Default δεν εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα. Πραγματικά περίεργο...

 

Όπως και να έχει, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Μιας και το πιασαμε σε αλλο τοπικ, δοκιμασε να βαλεις και το powerdown των ram σε disabled

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, σήμερα στην δουλειά σε κοινό p.c που χρησιμοποιώ μετά από ένα ήπιο κούνημα του κουτιού βγάζοντας απότομα ένα καλώδιο usb από την θύρα όπως συνήθως 

έσβησε ξαφνικά και κατά την εκκίνηση για πολλές ώρες όσες φορές και να τον έσβησα και να τον άνοιξα μου έβγαζε το εξής μήνυμα

Fix Error Message Non-System Disk or Disk Error replace and strike any key when ready. Εν τέλει ήρθε ο τεχνικός και μου είπε δεν πρόκειται να ξανά παίξει, θέλει αλλαγή ο 

σκληρός, μόνο που είδε αυτό το μήνυμα χωρίς να κάνει τίποτα και το πήρε μαζί του για επισκευή. Έχετε καμία ιδέα τι είναι αυτό? και σκέφτομαι το εξής ως φοβικό άτομο, επειδή είχα ανοικτό το email μου, έχει αποσυνδεθεί το email μετά από αυτό ή όχι? εγώ καλού κακού λέω να αλλάξω κωδικούς 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...