Προς το περιεχόμενο

Ali pay εν Ελλάδι


Orestis_G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Ένας φίλος παρήγγειλε smartwatch από το Ali Express. Ρίχνοντας μια ματιά στα χαρακτηριστικά είδα ότι υποστηρίζει Ali Pay. Ψάχνοντας διάβασα ότι το 2017 η Viva είχε ανακοινώσει ότι θα το έφερνε στην Ελλάδα. Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτό; Διαβάζω ότι η Revolut ας πούμε διασυνδέεται, αλλά πρακτικά θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε κάποιο POS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εννοώ αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το AliPay στην Ελλάδα, δηλαδή να συνδέσει ο φίλος τη Revolut π.χ. με την εφαρμογή του ρολογιού του και να πληρώσει κάπου με nfc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Όχι, εννοώ αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το AliPay στην Ελλάδα, δηλαδή να συνδέσει ο φίλος τη Revolut π.χ. με την εφαρμογή του ρολογιού του και να πληρώσει κάπου με nfc

Σιγουρα ειναι με nfc ?Γιατί μονο με qr/bar code βλέπω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ukforthemoment Παίζει να έχεις δίκιο, δεν το είχα μελετήσει ενδελεχώς, είδα ότι έχει nfc και alipay το ρολόι που παρήγγειλε, και το μυαλό μου έκανε αυτόματα τη σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το alipay ειναι σαν το paypal, δεν εχει καμια σχεση με αυτα που σκέφτεσαι, ειναι ιδιοκτησία του Alibaba και παρέχει προστασία στους αγοραστές μονο για τις πλατφόρμες του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NikosKallithea To alipay επιτρέπει ανέπαφη πληρωμή με κινητό. Η αναφορά που είχα βρει είναι αυτή: https://gr.gizchina.com/2017/08/02/alipay-comes-greece-viva-wallet/
 

Κυρίως λοιπόν αναρωτιώμουν αν τελικά αυτό προχώρησε, από περιέργεια. Προσωπικά δεν με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@NikosKallithea To alipay επιτρέπει ανέπαφη πληρωμή με κινητό. Η αναφορά που είχα βρει είναι αυτή: https://gr.gizchina.com/2017/08/02/alipay-comes-greece-viva-wallet/
 

Κυρίως λοιπόν αναρωτιώμουν αν τελικά αυτό προχώρησε, από περιέργεια. Προσωπικά δεν με αφορά.

Και δεν βλεπω να γίνεται ποτε εφικτό αυτό για τους Έλληνες ειναι εκτος εε και μάλιστα πολύ μακριά και με αλλης λογικης κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

Για να καταλάβω είναι όπως το PayPal όπου μπορείς να συνδέσεις όλες τις κάρτες; η μόνο της alphabank; 

Παρέχει ίδια ή καλύτερη ασφάλεια από το PayPal κ δέχεται χρεωστική, prepaid & credit cards. Οι πληρωμές αφορούν κυρίως την πλατφόρμα του aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

Παρέχει ίδια ή καλύτερη ασφάλεια από το PayPal κ δέχεται χρεωστική, prepaid & credit cards. Οι πληρωμές αφορούν κυρίως την πλατφόρμα του aliexpress.

Για να γίνω λίγο κατανοητός, αν εγώ πχ πάρω ένα smartwatch που υποστηρίζει alipay, και θέλω από το ρολόι να κάνω πληρωμή αυτό πως μεταφράζεται; πρέπει πχ στο alipay να προσθέσω όλες τις κάρτες μου, και από εκεί θα γίνει η δουλειά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Για να γίνω λίγο κατανοητός, αν εγώ πχ πάρω ένα smartwatch που υποστηρίζει alipay, και θέλω από το ρολόι να κάνω πληρωμή αυτό πως μεταφράζεται; πρέπει πχ στο alipay να προσθέσω όλες τις κάρτες μου, και από εκεί θα γίνει η δουλειά; 

Δέχονται alipay στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής μόνο αυτό έχω βρει (για να είμαι ειλικρινής δεν το έψαξα και πολύ, το insomnia μου υπενθύμισε το thread, μιας και όπως είπα δεν με αφορά προσωπικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...