Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για omv6


Son^Goku
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από darkthan,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι βοήθεια με το omv6. Ας πάρω την ιστορία από την αρχή. Έχω ένα rpi3 με ένα usb dock και ένα 4tb δίσκο με πολυμέσα. Είχα περασμένο το omv4 και το λειτουργούσα σαν nas, dlna server και torrent client. Παίρνω πρέφα ότι έφτασε eol και περνώ το 6. Είμαι στην διαδικασία setαρισματος και δεν έχω για κανένα λόγο πρόσβαση στα αρχεία μέσω samba. Dlna παίζει κανονικά. Torrent client θα στήσουμε τον transmission μέσω docker αλλά να λύσουμε το samba πρώτα. Ρώτησα και σε ξένο φόρουμ και δεν βρήκα άκρη. Θεωρήστε ότι είμαι εξαιρετικά αρχάριος με το θέμα Linux, άδειες, χρήστες και αρχεία όποτε απολογουμαι προκαταβολικά για χαζές ερωτήσεις. Έχω 2 χρήστες α και β αυτή την στιγμή, έτσι έλεγε ο οδηγός που ακολούθησα για να περάσω το 6, και με τον β προσπαθώ μέσω του υπολογιστή με win 10 να δω τον νας. Βάζω username/pass μου εμφανίζει τον κυρίως φάκελο τον επιλέγω και δε με βάζει μέσα γιατί δεν έχω πρόσβαση. Από το ξένο φόρουμ με ρώτησαν αν έχω πρόσβαση μέσο ssh. Μπαίνω με τον α σε ssh δίνω cd τον εξωτερικό φάκελο με βάζει. Αλλάζω χρήστη με ssh δίνω cd και δε με βάζει.

"cd /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/Vault

sh: 1: cd: can't cd to /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/Vault"

Τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Τι permissions εχει ο συγκεκριμενος φακελος? Θα το δεις με

ls -l /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και για την εντολή. Συνήθως με ρωτάνε και με αφήνουν να το βρω μόνος μου και το εκτιμώ πάρα πολύ. Το αποτέλεσμα είναι αυτό

drwxrwsrwx+ 1 TouchMe users 146 May 21 00:00 Vault

drwxrwsrwx+ 1 root users 0 May 24 11:22 ext-vault

arisgoku@rpi3:~ $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φακελος vault λοιπον εινια του χρηστη touchme και σε αυτον υπαρχει πληρη προσβαση απο τους αλλους χρηστες. Ο χρηστης σου, arisgoku, γιατι δεν μπορει να μπει? Σιγουρα χανω καποια λεπτομερια εδω και δεν λεω κανε ενα chmod για να μην σε παρω στο λαιμο μου.
Τι permissions (η στηλη που λεει drwxrwxrwx) εχουν τα οσα εινια μεσα στον vault? Μην ποσταρεις το ls -l απο εκει αν εχεις πραγματα που δεν θες να δουμε τι ειναι :P

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης arisgoku  μπαίνει με το cd από ssh! Ο TouchMe είναι αυτός που δεν μπαίνει ούτε με cd από ssh ούτε από σάμπα. Chmod το δίνω στην γραμμή εντολών σαν TouchMe ή σαν arisgoku; Σκέτο; Πρέπει να κάνω cd στο vault?

Δοκίμασα με chmod πήρα τα 3 μου arisgoku@rpi3:~ $ chmod 755 /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/

chmod: changing permissions of '/srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/': Operation not permitted

arisgoku@rpi3:~ $ su TouchMe

Password:

$ chmod 755 /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/

chmod: changing permissions of '/srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/': Operation not permitted

$ chmod 755 /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/Vault

chmod: cannot access '/srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/Vault': Permission denied

$ su arisgoku

Password:

arisgoku@rpi3:~ $ chmod 755 /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/Vault

chmod: changing permissions of '/srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d/Vault': Operation not permitted

Να αναφέρω κάτι ακόμη. Ο φάκελος ήταν δημιουργημένος από την προηγούμενη εγκατάσταση του omv4 πάλι με TouchMe χρήστη. Στο omv6 απλά τον έκανα mount. Μήπως οι άδειες αναφέρονται στην προηγούμενη εγκατάσταση και γι'αυτό δε μπαίνω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα μια απόπειρα με sudo "su TouchMe

Password

$ sudo chmod 755 /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d

 

We trust you have received the usual lecture from the local Syst

Administrator. It usually boils down to these three things

 

    #1) Respect the privacy of other

    #2) Think before you type

    #3) With great power comes great responsibility

 

[sudo] password for TouchM

$ cd /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d

sh: 2: cd: can't cd to /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d

$ sudo cd /srv/dev-disk-by-uuid-99baafdb-8488-45a9-8cbd-440352e7354d

sudo: cd: command not found///e:..s.:em/:"

 

5 ώρες πριν, jim_p είπε

Τι permissions (η στηλη που λεει drwxrwxrwx) εχουν τα οσα εινια μεσα στον vault? Μην ποσταρεις το ls -l απο εκει αν εχεις πραγματα που δεν θες να δουμε τι ειναι :P

Οι προσωπικές μου στιγμές είναι αποθηκευμένες άλλου. Οπότε

drwxrwsrwx+ 1 TouchMe arisgoku 848 Nov 7 2018 Documents

drwxrwsrwx+ 1 TouchMe arisgoku 394 Feb 27 22:42 Downloads

drwxrwsrwx+ 1 TouchMe arisgoku 302 Aug 30 2018 Music

drwxrwxrwx+ 1 TouchMe arisgoku 68 May 21 00:00 TouchMe

drwxrwsrwx+ 1 TouchMe users 96 Dec 24 2018 Video

drwxrwsrwx+ 1 TouchMe arisgoku 1804 May 19 19:51 Αναμνήσεις

drwxrwsrwx+ 1 TouchMe arisgoku 140 Nov 10 2020 Λογισμικό

Επεξ/σία από Son^Goku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου

Αν δεν έβγαλες άκρη μπες με τον admin χρήστη στο gui του omv και πήγαινε storage->shared folders.

Εκεί επέλεξε το share και βεβαίωσε στο εικονίδιο Privilege έχει δικαιώματα, κανε save και δοκίμασε.

Αν δεν παίξει μπες δίπλα στο acl επέλεξε στο users group read\write\execute , replace ,recursive και save.

Ελπίζω να δούλεψε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neo είπε

Αν δεν παίξει μπες δίπλα στο acl επέλεξε στο users group read\write\execute , replace ,recursive και save.

Ελπίζω να δούλεψε!

Εκεί όντως δεν είχε το users group δικαιώματα τα έβαλα αλλά πάλι τζιφος δεν έπαιξε. Εκεί έχω βάλει 115,  arisgoku, TouchMe, admin, ftp users και σαν γκρουπ sambashare και arisgoku.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ , και εγω θυμαμαι την πρωτη φορα κατι εκανα στην αρχη δεν τα βλεπε .

Ακριβως αυτο που λες.

 

Ο χρηστης εμενα ειναι μελος στα audio, cdrom, dip, floppy, netdev, panos, plugdev, qbittorrent-nox, sambashare, users, video.

Σιγουρα πάτησες τα recursive? με το resetperms τα τρως ολα και απο το acl τα ξαναδινει καθαρα.

Κανε και ενα reboot να ξορκησουμε το κακο.

Εχει και το group με το ονομα του χρηστη σου r\w?

 
 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχεις προβλημα μονο με samba ριξεμ ια ματια και σε smb.conf

και παιξε με server min protocol   και client min protocol 

Δεν σαυνεργαζονταν καποιοι client μου και το ειδαν με αλαγη εκει 

Επεξ/σία από gmouzo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο panel με τους χρηστες του open media vault  τι βλεπεις? Εκανες update - upgrade ta plugins ειδες αν υπαρχουν ολα???? έφτιαξες εναν καινουριο χρηστη??? Στο καμπανακι πανω δεξια στην οθονη σου λεει 14 νεα μηνυματα  https://ibb.co/KD6bgxQ

Επεξ/σία από darkthan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και για την βοήθεια τώρα βρήκα λίγο χρόνο να κοιτάξω ξανά αυτά που μου είπατε.

Στις 27/5/2022 στις 5:18 ΜΜ, Neo είπε

Ο χρηστης εμενα ειναι μελος στα audio, cdrom, dip, floppy, netdev, panos, plugdev, qbittorrent-nox, sambashare, users, video.

Εγώ δημιούργησα τον χρήστη TouchMe και είναι μέλος στα arisgoku, minidlna, root, sambashare, ssh, sudo, users

Στις 27/5/2022 στις 5:18 ΜΜ, Neo είπε

Σιγουρα πάτησες τα recursive? με το resetperms τα τρως ολα και απο το acl τα ξαναδινει καθαρα.

Κανε και ενα reboot να ξορκησουμε το κακο.

Ναι έκανα επανεκκίνηση και το rasp και τον δίσκο.

Στις 27/5/2022 στις 5:18 ΜΜ, Neo είπε

Εχει και το group με το ονομα του χρηστη σου r\w?

Αρχικά είχε ένα χρήστη τον οποίο εγώ μετονόμασα σε arisgoku και δημιούργησα τον TouchMe. Στα γκρούπς έχω arisgoku σαν γκρουπ με μέλη τους arisgoku, TouchMe

Στις 27/5/2022 στις 7:42 ΜΜ, gmouzo είπε

Αν εχεις προβλημα μονο με samba ριξεμ ια ματια και σε smb.conf

και παιξε με server min protocol   και client min protocol 

Δεν σαυνεργαζονταν καποιοι client μου και το ειδαν με αλαγη εκει 

Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Στις 27/5/2022 στις 8:19 ΜΜ, darkthan είπε

Στο panel με τους χρηστες του open media vault  τι βλεπεις? Εκανες update - upgrade ta plugins ειδες αν υπαρχουν ολα???? έφτιαξες εναν καινουριο χρηστη??? Στο καμπανακι πανω δεξια στην οθονη σου λεει 14 νεα μηνυματα  https://ibb.co/KD6bgxQ

Στους χρήστες βλέπω αυτό. Ναι έκανα έλεγχο για αναβάθμιση χωρίς να βρεί κάτι. System-> Update managment -> Updates -> check for new updates.  Αρχικά είχε ένα χρήστη τον οποίο εγώ μετονόμασα σε arisgoku και δημιούργησα τον TouchMe. Στα γκρούπς έχω arisgoku σαν γκρουπ με μέλη τους arisgoku, TouchMe. Τα 14 νέα μηνύματα ήταν που έστηνα το omv με την επανεκκίνηση έφυγαν.

Στο network των windows μου εμφανίζει αυτά. Το vault είναι το share που είχα από το Omv4 το vid είναι καινούργιο που δημιούργησα εγώ για να δω αν μπει, που δείχνει σε φάκελο μέσα στο vault και τα άλλα 2 τα έβγαλε το Omv6 μόνο του. Δε μπαίνω σε κανένα. Στο dlna παίζούν όλα κομπλέ που υπάρχουν μέσα στο Vault. To file system που είναι btrfs παίζει κάποιο ρόλο;

Επεξ/σία από Son^Goku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και για την βοήθεια τώρα βρήκα λίγο χρόνο να κοιτάξω ξανά αυτά που μου είπατε.

Εγώ δημιούργησα τον χρήστη TouchMe και είναι μέλος στα arisgoku, minidlna, root, sambashare, ssh, sudo, users

Ναι έκανα επανεκκίνηση και το rasp και τον δίσκο.

Αρχικά είχε ένα χρήστη τον οποίο εγώ μετονόμασα σε arisgoku και δημιούργησα τον TouchMe. Στα γκρούπς έχω arisgoku σαν γκρουπ με μέλη τους arisgoku, TouchMe

Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Στους χρήστες βλέπω αυτό. Ναι έκανα έλεγχο για αναβάθμιση χωρίς να βρεί κάτι. System-> Update managment -> Updates -> check for new updates.  Αρχικά είχε ένα χρήστη τον οποίο εγώ μετονόμασα σε arisgoku και δημιούργησα τον TouchMe. Στα γκρούπς έχω arisgoku σαν γκρουπ με μέλη τους arisgoku, TouchMe. Τα 14 νέα μηνύματα ήταν που έστηνα το omv με την επανεκκίνηση έφυγαν.

Στο network των windows μου εμφανίζει αυτά. Το vault είναι το share που είχα από το Omv4 το vid είναι καινούργιο που δημιούργησα εγώ για να δω αν μπει, που δείχνει σε φάκελο μέσα στο vault και τα άλλα 2 τα έβγαλε το Omv6 μόνο του. Δε μπαίνω σε κανένα. Στο dlna παίζούν όλα κομπλέ που υπάρχουν μέσα στο Vault. To file system που είναι btrfs παίζει κάποιο ρόλο;

Αν δωσεις την ip του server εχεις το ιδιο προβλημα?????

 

Αυτό που θα σου πρότεινα εγω θα ηταν να φτιαξεις εναν νεο χρηστη απο την αρχη να σβησεις ολα τα share που εχεις και να τα φτιαξεις απο την αρχη

Επεξ/σία από darkthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...