Προς το περιεχόμενο

Οι δοκιμές του Netflix για την καταπολέμηση της κοινής χρήσης λογαριασμών, παρουσιάζουν σημαντικά προβλήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα, αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής. Πες ότι έχω συνδρομή και τη μοιράζομαι με τα μέλη της οικογένειας μου που μένουμε στο ίδιο σπίτι, οπότε όλα κομπλέ. Φτάνει η ώρα να πάω διακοπές μόνος μου ή επαγγελματικό ταξίδι ή το παιδί μου φεύγει να σπουδάσει σε άλλη πόλη. Τι γίνεται εκεί? έχει προβλεφθεί κάτι η μπαίνω στην ίδια κατηγορία με τους υπόλοιπους που μοιράζονται κωδικούς με τρίτους? και για να μην παρεξηγηθώ, μοιράζομαι και κωδικούς με τρίτους.. 🤣

Επεξ/σία από Archguard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο ο αριθμός  των χρηστών ανά συνδρομή. Αν πχ θέλω μια συνδρομή για 1 άτομο δε μπορώ να έχω υψηλή ανάλυση και πληρώνω και περισσότερα χρήματα αναλογικά. Ποιο τζιμάνι το σκέφτηκε αυτό εκεί στο Netflix;

Αρα με τον τρόπο που θέλουν αυτοί, ένας εργένης που δεν είναι από Ελλάδα, ώστε να μένει ακόμα με τη μάνα του, δε μπορεί να δει σειρές σε υψηλή ανάλυση αν αγοράσει συνδρομή μόνο για τον εαυτό του… Είναι σαν να σε παρακαλάνε να κανείς αυτό που δεν θέλουν να κανείς…

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SaFiS είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το ελέγξει. Αν βασίζεται στην ΙΡ, π.χ. έχω πάει ταξίδι και προφανώς δει άλλη ΙΡ, θα χρεωθώ έξτρα?? Δεν νομίζω ότι έχει λογική αυτό, αφού υποτίθεται σου δίνει την δυνατότητα για mobile χρήση. Προφανώς θα χάσει ακόμη περισσότερο κόσμο, ήδη πάει χάλια...

Αναφέρεται στο όταν τρέχουν από 2 συσκευές και άνω μαζί. Αν εσυ γυρίζεις τον κόσμο και ανοίγεις μια συσκευή, δεν τους νοιάζει. 

Αν ανοίξουν 2+ συσκευές από διαφορετικές, κατά προσέγγιση, τοποθεσίες θα υπάρχει κάποιου είδους alert. 

Πιθανολογώ πως δεν θα μπορούν να εντοπίσουν κοντινό account sharing στην γειτονιά ας πούμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Ρε παιδιά διακρίνω μια υπερβολική σε αυτά που λέτε..   εγώ είμαι πλήρως ικανοποιημένος για τα χρήματα που θέλει το Netflix στο μεγαλο πακέτο το δίνω και δε 3 άτομα τζαμπα πραγματικά και μόνος μου είναι αξιοπρεπές ποσο για να βλέπεις ταινία με 2 κλικ σε αυτή την ποιότητα.. δηλαδη τι θέλετε 3 ευρώ τον μήνα? Η να μπαίνουν καίμε βδομάδα 5 μπλοκμπαστερ και 2 υπερ- σειρές? Προφανώς αν βλεπεις κάθε μέρα 2 ταινίες και 1 σειρά θα λες οτι δεν αξίζει το νετφλιξ μετά από 2 μήνες... εδω το YouTube για να βλέπουμε χωρίς διαφημίσεις θέλει 7 ευρώ τον μήνα! Έλεος!!

Το πάνε όμως από το ένα άκρο στο άλλο.

Σαν πελάτης, προσωπικά δε μου αρέσει που σε νοικοκυριό 1 ή 2 ατόμων πρέπει να πάω στο πακέτο των 4 streams ταυτόχρονα επειδή θέλω 4Κ. 

Όσο ήταν χαλαροί στο πως μοιράζω τα streams που ήδη πληρώνω, είχα δώσει 1 προφίλ στη μάνα και 1 στην ξαδέρφη, οπότε αντί να γκρινιάζω που πλήρωνα "τσάμπα" τις εξτρά θέσεις ήμουν ευχαριστημένος που έβγαζα ένα "κέρασμα" στο σόι.

Αν θεωρούν ότι δε βγαίνουν και πρέπει να σφίξουν τα πράγματα, δικαιωμά τους. Δικαιωμά μου όμως και εμένα να τους κόψω, αν πλέον αυτό που πουλάνε για 168 ευρώ το χρόνο δεν αξίζει τόσα χρήματα. Και δυστυχώς, σε πολλές από τις πρόσφατες δικές τους παραγωγές, δεν έβλεπα τα λεφτά μου να πιάνουν τόπο. Το "Red Notice" πχ ηταν ο ορισμός του "τι πλήρωσα ρε μαλάκες;".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ooaris said:

Αναφέρεται στο όταν τρέχουν από 2 συσκευές και άνω μαζί. Αν εσυ γυρίζεις τον κόσμο και ανοίγεις μια συσκευή, δεν τους νοιάζει. 

Αν ανοίξουν 2+ συσκευές από διαφορετικές, κατά προσέγγιση, τοποθεσίες θα υπάρχει κάποιου είδους alert. 

Πιθανολογώ πως δεν θα μπορούν να εντοπίσουν κοντινό account sharing στην γειτονιά ας πούμε. 

Προφανώς μιλάμε για 4 διαφορετικές ΙΡ, ίσως και ταυτόχρονα τις περισσότερες φορές. Όπως και να ΄χει, αν αρχίσουν τις μλκίες και εδώ, θα ακυρώσουμε και εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 γυρακια να παρεις απεξω  ,φτανεις τα 8 ευρω.

Μην μιλησω για τους καφεδες  και το ποσους θα πιεις εξω σε ενα μηνα ....

Αλλα τα λεφτα του νετφλιξ ειναι πολλα δικε μου ασε μας κλεβουν λεμε .....

 

Στο μονο που θα συμφωνησω ειναι πως το λαθος του νετφλιξ ειναι η τιμολογιακη πολιτικη στα πακετα με την αναλυση .Αν ειμαι μονος κ θελω μια οθονη δωστην μου FHD στα 9.

οχι ντε και καλα 4 οθονες με FHD  sta 14.

  • Like 12
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ooaris είπε

Αναφέρεται στο όταν τρέχουν από 2 συσκευές και άνω μαζί. Αν εσυ γυρίζεις τον κόσμο και ανοίγεις μια συσκευή, δεν τους νοιάζει. 

Αν ανοίξουν 2+ συσκευές από διαφορετικές, κατά προσέγγιση, τοποθεσίες θα υπάρχει κάποιου είδους alert. 

Πιθανολογώ πως δεν θα μπορούν να εντοπίσουν κοντινό account sharing στην γειτονιά ας πούμε. 

(Διπλό ποστ)

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πληρώνω σόλο το μεγάλο πακέτο του Νετφλιξ θα πληρώνω επιπλέον γιατί θα κάνω χρήση και από σπίτι και από εξοχικό. Και όταν πάω εξωτερικό επίσης. Γιατί δεν το βάζουν και αυτό επιπλέον στο ρεύμα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έβαζε 1 ευρω πανω την συνδρομη θα είχε μεγαλύτερο κερδος με μικρότερες ακυρωσεις. αν καταργησει το μοντέλο διαμοιρασμου (ουσιαστικα το default για ολο τον πλανητη) θα πάθει πολύ χοντρη ζημιά. 

νομιζω στην ελλαδα οι περισσοτεροι περιμένουμε απλα να αλλάξει κατι να ακυρωσουμε. ειναι σαν τη σχέση που περιμένεις να εναν καυγα για να της πεις χωρίζουμε.. :lol:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ooaris είπε

Αναφέρεται στο όταν τρέχουν από 2 συσκευές και άνω μαζί. Αν εσυ γυρίζεις τον κόσμο και ανοίγεις μια συσκευή, δεν τους νοιάζει. 

Αν ανοίξουν 2+ συσκευές από διαφορετικές, κατά προσέγγιση, τοποθεσίες θα υπάρχει κάποιου είδους alert. 

Πιθανολογώ πως δεν θα μπορούν να εντοπίσουν κοντινό account sharing στην γειτονιά ας πούμε. 

Απλό παράδειγμα: 4 ενεργά προφίλ στο ίδιο σπίτι (2 γονείς - 2 παιδιά). Πάει ο πατέρας ταξίδι, οπότε ταυτόχρονα παίζει από το ίδιο account, IP Ελλάδας και IP Αγγλίας. Σενάριο καθόλα "νομότυπο" και όχι καταχρηστικό.

Υποθέτω βέβαια ότι θα μπορεί να υπάρξει κάποιος πιο έξυπνος αλγόριθμος που θα αντιλαμβάνεται μια πιο μόνιμη "περίεργη" κατάσταση και δεν θα αποφασίζει με μεμονωμένα περιστατικά.

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...